Martwe natury "Pestki" w Domu Greckim
- 23 marca 2010
fot. Agnieszka Turska
Ma niezwykle bogatą edukację artystyczną, ale co ciekawe bez malarskich tropów. Najpierw Liceum Plastyczne w Kielcach - kierunek: rzeźba, potem dyplom w Studium Reklamy i studia w krakowskiej ASP. Ukończyła je w 1980 r. na Wydziale Grafiki: w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Andrzeja Pietscha, Pracowni Drzeworytu u prof. Franciszka Bunscha oraz Pracowni Książki i Typografii u prof. Romana Banaszewskiego. Za dyplom otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, były to grafiki inspirowane poezją Leśmiana.
Obecnie zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, za które otrzymała wiele nagród i wyróżnień, między innymi: Nagrodę Polsko-Japońskiej Fundacji ”Mijauchi”. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych i około 60 wystawach indywidualnych.
Obrazy swoje prezentowała w Paryżu, Londynie, Monachium, Essen, Norymberdze, Brukseli, Zurichu, Winterturze, czeskim Cieszynie, Finnsnes (Norwegia), Seulu i Tokio. Uczestniczyła w licznych plenerach w kraju i za granicą oraz w warsztatach artystycznych im. Józefa Czapskiego we Francji. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Od 1980 roku jest członkiem ZPAP.
Ostatnio fascynuje ją ceramika. Jest podróżniczką, a ze swych podróży czerpie natchnienie i tematy do swojej pracy twórczej. Maluje dużo. Seriami. Po serii aktów z obrazów Pestki zniknęła sylwetka ludzka. Po martwych naturach zaczął się pejzaż. Są też kwiaty, anioły, kozy, itp. Charakterystyczne dla jej malarstwa jest: posługiwanie się szerokim gestem, z mocnym, wyraźnym duktem pędzla, które swoją pełnię osiągnęło w pejzażach.
W martwych naturach, które możemy oglądać w salach Muzeum myślenickiego widać z kolei szalone operowanie kolorem. Mariola Jankun - Dopartowa napisała w jednym z katalogów do wystawy Pestki: „Świat przedstawiony nie wyrasta tu z zamanifestowanej obrazem ideologii. Nie jest ilustracją literackich treści. Podkreśla to konsekwentny brak tytułów. Te obrazy nie opowiadają historii, są raczej intuicyjnym, a nie intelektualnym zapisem doświadczenia”.
Wystawa trwać będzie do 10 kwietnia.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Edmund
Twoje wystąpienia są żenujące. Powinno Ci być wstyd, że w podeszłym wieku produkujesz takie paszkwile. Tym bardziej, że wypisujesz wierutne kłamstwa na temat rzeczywistych strat właścicieli.
mam wyrzutu sumienia. Pompka mojej rozmówczyni szczeli, będe Cie miał na sumuniu. Jakbym nie miał racji to by Cię wszystko szczypało w conajwyżej w nosie. A tak Cię głebiej szczypie. Waleriene Sobie zażyj. Szkoda Twoich nerwów. Ja walczę ze starym komunistycznym pomysłem na muzea zagrabić co nie swoje i tam zbrobić Muzeum. Pan hrabia jak chciał utworzyć Muzeum, to kupował za soje pieniążki wybitne dzieła sztuki= eksponaty i swoje komanty w swim pałacu przeznaczał na ekspozycje. A tu odwrotnie: ileś lat temu zagrabiono budynek, żeby utworzyć Muzeum bez wartościowych eskponatów i teraz , żeby coś robić robi się klubokawianie, czyl dyskusje z artystami, których warsztat jest na poziomie 4 klasy podstawówki To sie nazywa nowoczesną sztuką, a chamy sie na niej nie znają.
Sory za moje błedy ortograficzne, to efekt reumatyzmu w moich starych palcach, które nieradzą sobie z klawiaturą.
P.S. Pozatym nikt tą dyskusją się nie pasjonuje. Szoda Serduszka mojej dyskutantki.
Pan hrabia
edmundy, emiliany, historycy, piotrki, itp. przed przypuszczeniem bezpardonowego ataku na instytucję Muzeum wystarczyło tylko, powtarzam tylko kliknąć na zakładkę KULTURA na tymże Portalu i poczytać o niektórych wydarzeniach, wystawach, konkursach także historycznych, regionalnych, które miały miejsce tam właśnie w ostatnim czasie. Tylko tyle i aż tyle.
Nie rozumiem dlaczego Edmund vel Emilian tylko krytykuje Dom Grecki i jego pracowników. Wg. mnie to świetnie działająca instytucja, z której szef /burmistrz/ oraz my /mieszkańcy/ możemy być dumni. Kreatywny zespół przygotowuje świetne wystawy i inne imprezy /np. związane z poezją/.
Trzeba być po prostu chamem, żeby tak bezpodstawnie krytykować!
Ps. Przy okazji chciałabym zapytać czy przed Świętami Wielkiej Nocy będzie jakaś publikacja na miasto info o regionalnych zwyczajach tego okresu. Bardzo podobał mi się tekst pt. "Wigilia i Boże Narodzenie dawniej" z 22.12.2009r, który opracowała pani Bożena Kobiałka
Ja się lata temu uczyłam w "Dwójce" i tamtejszy nauczyciel w pracowni historycznej zgromadził wiecej i ciekawsze eksponaty. A do muzeum chodziliśmy z radością bo nam matma przepadła. A nudą tam wiało, że hej