logo-web9
Stróża

Komu przeszkadzał mural? Wandale zniszczyli malunek przy Zakopiance

Pokreślony napis "Gościnność" i wymalowane symbole "Polski Walczącej". Tak dzisiaj wygląda mural po dyskusji o jego symbolice, jaka kilka dni temu przetoczyła się w sieci

Po tym jak z początkiem sierpnia proboszcz parafii św. Mikołaja w Pcimiu sugerował, że mural nawiązuje do ideologii LGBT, a w sieci przetoczyła się fala dyskusji i publikacji na ten temat, ktoś zniszczył malunek. W drugim członie przekreślony został napis "Gościnność", a obok niego domalowane zostały symbole "Polski Walczącej".

Przypomnijmy; Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gminy Pcim podczas realizacji projektu „Regio-mural Kliszczacy” , na co organizatorzy otrzymali pieniądze z fundacji PKN Orlen "Dar serca" w konkursie grantowym "Moje miejsce na ziemi".

W ramach projektu odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego dotyczące tradycji regionalnej, street artu, legalności wykonywania graffiti, a celem projektu było stworzenie dwóch murali o tematyce regionalnej oraz promocja tradycji górali kliszczackich.

Na wspomnianym malunku znajduje się kogut, owady, rośliny i napis „gościnność”. Jak podczas tworzenia malowidła wyjaśniali uczestnicy projektu „Zaproponowaliśmy koguta, bo Pcim jest wsią (…) a jak się rano wstaje, to na wsi budzi kogut, a nie budzik”. W ostatnim czasie ten temat odbił się szerokim echem nie tylko w mediach lokalnych, ale przede wszystkim ogólnopolskich.

Podczas jednego z kazań ks. proboszcz Lucjan Pezda przekonywał, że do współpracy przy tworzeniu muralu zaproszono fundację, która "popiera i propaguje Strajk Kobiet, jest przeciwna przyznaniu płodowi statusu dziecka", a "ich przekonania i ideologia, którą próbują nam narzucić jest dziełem diabła – ojca kłamstwa! Dlatego dla mnie ta grafika między Pcimiem a Stróżą, zawsze będzie przypominała koguta zdrady, tej zdrady Piotrowej – najboleśniejszej, bo dokonanej przez umiłowanego ucznia".

Na nic zdały się tłumaczenia organizatorów, że kogut symbolizuje... wieś. - Takie wypowiedzi stają się powodem do kpin i śmiechu – także z dostojników Kościoła, którzy koguta piejącego także na gospodarstwie plebanii wiążą ze zdradą i fałszywością, a mają trudność ze zrozumieniem, że symbolizuje... po prostu wieś - tłumaczyli.

Dzisiaj na facebooku Regio-mural Kliszczacy opublikowali zdjęcia zniszczonego muralu i krótkie oświadczenie.

Karolina Jędrysek, Dariusz Martynowicz, Katarzyna Zięba, Adam Żądło - pomysłodawcy i organizatorzy projektu „Regio-mural Kliszczacy”: Jako organizatorzy jesteśmy wstrząśnięci zarówno tym, jak została potraktowana praca dzieci i nas na rzecz społeczności lokalnej, jak i umieszczaniem takich symboli, poważanych przez wszystkich. Myślimy, że to także obrażające dla wielu bohaterów walczących o wolną Polskę, bo chyba nie takiej Polski by chcieli...

Dla większości to symbol wsi

Weź udział w sondażu!

W jednym z naszych sondaży pytamy was, co przedstawia mural przy Zakopiance? Dla zdecydowanej większości, bo dla 83% ankietowanych malunek symbolizuje wieś, natomiast pozostałe 17% uważa, że nawiązuje do ideologii LGBT.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!