Dobczyce

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?

Czy w innych miejscowościach powiatu myślenickiego potrzebne są nocne dyżury aptek? O możliwość ich wprowadzenia w Dobczycach pyta radny Wiesław Szymoniak

Po tym, jak cztery lata temu w Myślenicach powstała apteka całodobowa, radni powiatowi zlikwidowali nocne dyżury aptek w mieście. W komentarzach pod tym artykułem pisaliście m.in., że "dzięki temu nie trzeba będzie biegać i szukać, która z aptek ma dyżur nocny".

O możliwość wprowadzenia nocnych dyżurów w Dobczycach, podczas jednej z sesji, upomniał się radny Wiesław Szymoniak (45 min.). 

Wiesław Szymoniak (KW Tomasza Susia): Jedna z mieszkanek zwróciła się do mnie z pytaniem, o czym nie wiedziałem, dlaczego nie ma nocnego dyżuru w żadnej z 7 aptek w Dobczycach. Mówiła, że muszą jeździć albo do Wieliczki, albo do Myślenic. Czy jest jakaś możliwość, aby to zmienić?

Jeszce na tej samej sesji do tego pytania odniósł się burmistrz Dobczyc, który zaznaczył, że apteki już miały kilka razy składane takie propozycje. Wrócił do czasu, kiedy w starostwie powiatowym pełnił stanowisko wicestarosty i odpowiadał za kwestię szpitalną, ochrony i promocji zdrowia (58 min. 30 s.).


Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc: Spotykałem się z przedstawicielami aptek z całego powiatu i niestety nikt nie chciał wyrazić zgody, aby mieć całodobową aptekę. Podobnie było  Dobczycach. Obowiązkiem starosty jest zorganizowanie jednej apteki całodobowej na terenie powiatu. Taka apteka funkcjonuje w Myślenicach, przy ul. Żwirki i Wigury.

Możemy jeszcze raz ponowić zapytanie do właścicieli aptek i takie pismo zostanie do nich skierowane. Zaproponujemy spotkanie i zastanowimy się nad tym, czy nie warto byłoby zrobić nocnych godzin otwarcia, ale to nie jest łatwe.

Czy nastąpiły jakieś zmiany od czasu marcowej sesji, gdy był poruszany ten temat? Zapytaliśmy o to burmistrza Dobczyc. W swojej odpowiedzi wyjaśnia, że rada powiatu każdego roku podejmuje uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek na terenie powiatu, po zasięgnięciu wcześniej opinii wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin i Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie. 

Podjęcie przez Radnych uchwały dotyczącej zapłaty za pełnione dyżury może mogłoby przekonać apteki do ich pełnienia, gdyby dodatkowo udało się im zatrudnić wymagany prawem personel.

- Od kilku lat (od 2014 roku) wszystkie dyżury nocne i świąteczne pełni jedna apteka całodobowa – Apteka Niebieska 24h, Myślenice ul. Żwirki i Wigury 15 a. Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś zna te uzgodnienia, gdyż wcześniej jako wicestarosta podejmował działania na rzecz dostępności mieszkańców do aptek w ciągu całej doby. Jako włodarz gminy Dobczyce podjął też działania w celu zapewnienia dyżurów całodobowych na terenie Dobczyc i w tym celu zwrócił się pisemnie do właścicieli aptek - czytamy w informacji przesłanej z UGiM w Dobczycach.

Jedna apteka 24-godzinna w powiecie wystarczy

O obowiązujący plan pracy aptek w nocy zapytaliśmy Rafała Kudasa, wicestarostę powiatu myślenickiego. W rozmowie z nami odpowiada, kiedy mogłyby się rozpocząć negocjacje z innymi aptekami.

Wicestarosta Rafał Kudas (Forum Ziemi Myślenickiej): Rozmowy na temat większej liczby aptek na terenie powiatu nie będą prowadzone, bo obecność przynajmniej jednej spełnia warunki zabezpieczenia dyżurowego aptek. Jednak w przypadku zaprzestania działalności 24-godzinnej apteki, rozmowy o dyżurach pozostałych będą konieczne.

To nie takie łatwe

O informację, czy w Dobczycach możliwe jest wprowadzenie nocnych dyżurów aptek oraz o to, czy można podać przybliżony koszt takiego dyżuru, poprosiliśmy prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie. W przysłanej odpowiedzi wyjaśnia, że w większości powiatów dyżury pełnią apteki w miejscowości będącej siedzibą powiatu i posiadające placówki pełniące nocną i świąteczną pomoc medyczną.

dr Barbara Jękot, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie: Dyżury w porach nocnych i świątecznych apteki pełnią na własny koszt. Wymaga to od właściciela zapewnienia w tych godzinach aptece samodzielnego magistra farmacji, tj. osoby z pięcioletnim stażem pracy albo trzyletnim stażem i specjalizacją.

W aptekach na terenie Dobczyc trudno będzie zapewnić na każdy dzień dyżuru taką obsadę (chyba, że Rada Miasta Dobczyc skieruje do pracy z urzędu osoby spełniające te wymagania). Podjęcie przez Radnych uchwały dotyczącej zapłaty za pełnione dyżury może mogłoby przekonać apteki do ich pełnienia, gdyby dodatkowo udało się im zatrudnić wymagany prawem personel. Koszt dyżuru nocnego apteki szacuje się na 400 -500 zł.

Odległość do apteki w Myślenicach nie jest aż tak duża, żeby nie można było podjechać, a ponieważ apteka ta stale pełni dyżury, jest na nie odpowiednio zaopatrzona i przygotowana . Jestem pewna, że od lat w sposób wystarczający zabezpiecza potrzeby mieszkańców tego powiatu.

Czy w miejscowościach powiatu poza Myślenicami potrzebne są apteki całodobowe?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 54%
 • raczej tak raczej tak 11%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 7%
 • raczej nie raczej nie 16%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 12%
 • Głosów: 221

Powiązane tematy

Nie jestem policjantem, ale muszę szanować mienie gminy oraz pasje i spokój mieszkańców 
Dobczyce 4

Nie jestem policjantem, ale muszę szanować mienie gminy oraz pasje i spokój mieszkańców 

Tomasz Suś nie jest policjantem. Nikogo nie będzie ścigał i nie będzie sam się ścigał na trasie. Tomasz Suś szanuje wszystkie pasje, ale musi też szanować dobro jakim jest mienie gminne i spokój mieszkańców Dobczyc. W ten sposób musimy myśleć - na temat walki z niszczeniem mienia przez drifterów amatorów na parkingu przy ul. Podgórskiej mówi Tomas...

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie
Dobczyce 12

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie

"Kręciołki, czy to co tam się wyprawia na motorach i samochodami jest żenujące. (…) Zapiszcie się ludzie na jakieś wyścigi” – podczas ostatniej sesji rady gminy do fanów motoryzacji apelował Tomasz Suś. - „OK, ale gdzie?” – pisaliście w komentarzach. Burmistrz proponuje rozwiązanie – ma nim być piknik motoryzacyjny Podczas ostatniej sesji rady gm...

W szkole trwają prace wykończeniowe, ale jest problem. "To wielki budynek, ale ma mało sal"
Dziekanowice 0

W szkole trwają prace wykończeniowe, ale jest problem. "To wielki budynek, ale ma mało sal"

W budowanej szkole w Dziekanowicach w lipcu rozpoczęły się prace wykończeniowe. Ich zakończenie zaplanowano na wakacje 2020 roku. Już dzisiaj burmistrz zwraca uwagę na małą liczbę sal W ciągu 12 najbliższych miesięcy wykonane zostaną m.in. posadzki, tynki, niezbędne instalacje, elewacja zewnętrzna. Zaplanowano także prace wokół budynku szkoły. Bur...

Komentarze

 • Zofia 16 wrz

  I potem sobie jedziesz z wiśniowej albo poręby albo kornatki do myslenic jak nagle czegoś potrzebujesz

  2 6 Odpowiedz
 • mirek@ 16 wrz

  Jakby się to aptekarzom opłacało to na pewno apteki były otwierane na noc najwidoczniej nie ma ruchu w tych godzinach

  11 2 Odpowiedz
 • Mietek 16 wrz

  Co tu się dziwić? Apteka przy szpitalu otwarta bo "ruch" zawsze. A aptekarzom się nie opłaca trzymać pracownika w nocy bo pewnie i wynagrodzenie większe.

  13 1 Odpowiedz
 • 17 wrz

  bo na wieś myślenicką jest parę rond dwie proste serpentyna i most nad zalewem

  4 Odpowiedz
 • Raphaell 12 paź

  Jak ceny będą to z niebieskiej to oby jej nie było:)

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Poznajesz go? Włamał się do restauracji, teraz szuka go policja
Dobczyce 4

Poznajesz go? Włamał się do restauracji, teraz szuka go policja

Policja poszukuje mężczyzny, który nad ranem 23 sierpnia włamał się do jednego z lokali gastronomicznych na terenie Dobczyc Komisariat Policji w Dobczycach poszukuje mężczyzny, który włamał się do jednego z lokali gastronomicznych na terenie Dobczyc. Na nagraniu widać mężczyznę, który wchodzi do lokalu. Jest 23 sierpnia, zegar pokazuje godz. 5:25...

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych
Drogi 8

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych

Tylko podczas jednodniowej kontroli przewoźników, policjanci zatrzymali jedno prawo jazdy i pięć dowodów rejestracyjnych Podczas ogólnopolskiej akcji policji TRUCK&BUS również na terenie powiatu myślenickiego funkcjonariusze kontrolowali m.in. przewoźników.  - Naszym celem było ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonyw...

Poranny wyjazd do wypadku w Harbutowicach
Harbutowice 0

Poranny wyjazd do wypadku w Harbutowicach

Dzisiejszy poranek jednostki ratownicze rozpoczęły od wyjazdu do wypadku na drodze krajowej w Harbutowicach. Dzień wcześniej, tuż po północy, gasili pożar kotłowni w domu w Zakliczynie. W poniedziałek, 21 października, jeszcze przed godziną 6 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęła informacja o zderzeniu czołowym samochodów osobowych w Harbu...

Zakończyła się druga akcja „Posprzątajmy Razem Brzączowice”
Okolice 0

Zakończyła się druga akcja „Posprzątajmy Razem Brzączowice”

Do sprzątania przyłączyli się uczniowie szkoły podstawowej. Okazuje się, że od pierwszej edycji akcji zmniejszyła się ilość śmieci Wolontariuszom udało się posprzątać duży obszar od cypla POM aż po zatokę Wolnica. Przy okazji śmieci zostały pozbierane także przy wielu drogach i obiektach sołectwa. Szczególnie cieszy fakt, że od ostatniej akcji ilo...