Dobczyce

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?

Czy w innych miejscowościach powiatu myślenickiego potrzebne są nocne dyżury aptek? O możliwość ich wprowadzenia w Dobczycach pyta radny Wiesław Szymoniak

Po tym, jak cztery lata temu w Myślenicach powstała apteka całodobowa, radni powiatowi zlikwidowali nocne dyżury aptek w mieście. W komentarzach pod tym artykułem pisaliście m.in., że "dzięki temu nie trzeba będzie biegać i szukać, która z aptek ma dyżur nocny".

O możliwość wprowadzenia nocnych dyżurów w Dobczycach, podczas jednej z sesji, upomniał się radny Wiesław Szymoniak (45 min.). 

Wiesław Szymoniak (KW Tomasza Susia): Jedna z mieszkanek zwróciła się do mnie z pytaniem, o czym nie wiedziałem, dlaczego nie ma nocnego dyżuru w żadnej z 7 aptek w Dobczycach. Mówiła, że muszą jeździć albo do Wieliczki, albo do Myślenic. Czy jest jakaś możliwość, aby to zmienić?

Jeszce na tej samej sesji do tego pytania odniósł się burmistrz Dobczyc, który zaznaczył, że apteki już miały kilka razy składane takie propozycje. Wrócił do czasu, kiedy w starostwie powiatowym pełnił stanowisko wicestarosty i odpowiadał za kwestię szpitalną, ochrony i promocji zdrowia (58 min. 30 s.).


Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc: Spotykałem się z przedstawicielami aptek z całego powiatu i niestety nikt nie chciał wyrazić zgody, aby mieć całodobową aptekę. Podobnie było  Dobczycach. Obowiązkiem starosty jest zorganizowanie jednej apteki całodobowej na terenie powiatu. Taka apteka funkcjonuje w Myślenicach, przy ul. Żwirki i Wigury.

Możemy jeszcze raz ponowić zapytanie do właścicieli aptek i takie pismo zostanie do nich skierowane. Zaproponujemy spotkanie i zastanowimy się nad tym, czy nie warto byłoby zrobić nocnych godzin otwarcia, ale to nie jest łatwe.

Czy nastąpiły jakieś zmiany od czasu marcowej sesji, gdy był poruszany ten temat? Zapytaliśmy o to burmistrza Dobczyc. W swojej odpowiedzi wyjaśnia, że rada powiatu każdego roku podejmuje uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek na terenie powiatu, po zasięgnięciu wcześniej opinii wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin i Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie. 

Podjęcie przez Radnych uchwały dotyczącej zapłaty za pełnione dyżury może mogłoby przekonać apteki do ich pełnienia, gdyby dodatkowo udało się im zatrudnić wymagany prawem personel.

- Od kilku lat (od 2014 roku) wszystkie dyżury nocne i świąteczne pełni jedna apteka całodobowa – Apteka Niebieska 24h, Myślenice ul. Żwirki i Wigury 15 a. Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś zna te uzgodnienia, gdyż wcześniej jako wicestarosta podejmował działania na rzecz dostępności mieszkańców do aptek w ciągu całej doby. Jako włodarz gminy Dobczyce podjął też działania w celu zapewnienia dyżurów całodobowych na terenie Dobczyc i w tym celu zwrócił się pisemnie do właścicieli aptek - czytamy w informacji przesłanej z UGiM w Dobczycach.

Jedna apteka 24-godzinna w powiecie wystarczy

O obowiązujący plan pracy aptek w nocy zapytaliśmy Rafała Kudasa, wicestarostę powiatu myślenickiego. W rozmowie z nami odpowiada, kiedy mogłyby się rozpocząć negocjacje z innymi aptekami.

Wicestarosta Rafał Kudas (Forum Ziemi Myślenickiej): Rozmowy na temat większej liczby aptek na terenie powiatu nie będą prowadzone, bo obecność przynajmniej jednej spełnia warunki zabezpieczenia dyżurowego aptek. Jednak w przypadku zaprzestania działalności 24-godzinnej apteki, rozmowy o dyżurach pozostałych będą konieczne.

To nie takie łatwe

O informację, czy w Dobczycach możliwe jest wprowadzenie nocnych dyżurów aptek oraz o to, czy można podać przybliżony koszt takiego dyżuru, poprosiliśmy prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie. W przysłanej odpowiedzi wyjaśnia, że w większości powiatów dyżury pełnią apteki w miejscowości będącej siedzibą powiatu i posiadające placówki pełniące nocną i świąteczną pomoc medyczną.

dr Barbara Jękot, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie: Dyżury w porach nocnych i świątecznych apteki pełnią na własny koszt. Wymaga to od właściciela zapewnienia w tych godzinach aptece samodzielnego magistra farmacji, tj. osoby z pięcioletnim stażem pracy albo trzyletnim stażem i specjalizacją.

W aptekach na terenie Dobczyc trudno będzie zapewnić na każdy dzień dyżuru taką obsadę (chyba, że Rada Miasta Dobczyc skieruje do pracy z urzędu osoby spełniające te wymagania). Podjęcie przez Radnych uchwały dotyczącej zapłaty za pełnione dyżury może mogłoby przekonać apteki do ich pełnienia, gdyby dodatkowo udało się im zatrudnić wymagany prawem personel. Koszt dyżuru nocnego apteki szacuje się na 400 -500 zł.

Odległość do apteki w Myślenicach nie jest aż tak duża, żeby nie można było podjechać, a ponieważ apteka ta stale pełni dyżury, jest na nie odpowiednio zaopatrzona i przygotowana . Jestem pewna, że od lat w sposób wystarczający zabezpiecza potrzeby mieszkańców tego powiatu.

Czy w miejscowościach powiatu poza Myślenicami potrzebne są apteki całodobowe?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 54%
 • raczej tak raczej tak 11%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 7%
 • raczej nie raczej nie 16%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 12%
 • Głosów: 221

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • Zofia 16 wrz 2019

  I potem sobie jedziesz z wiśniowej albo poręby albo kornatki do myslenic jak nagle czegoś potrzebujesz

  2 6 Odpowiedz
 • mirek@ 16 wrz 2019

  Jakby się to aptekarzom opłacało to na pewno apteki były otwierane na noc najwidoczniej nie ma ruchu w tych godzinach

  11 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 wrz 2019

  Co tu się dziwić? Apteka przy szpitalu otwarta bo "ruch" zawsze. A aptekarzom się nie opłaca trzymać pracownika w nocy bo pewnie i wynagrodzenie większe.

  13 1 Odpowiedz
 • 17 wrz 2019

  bo na wieś myślenicką jest parę rond dwie proste serpentyna i most nad zalewem

  4 Odpowiedz
 • Raphaell 12 paź 2019

  Jak ceny będą to z niebieskiej to oby jej nie było:)

  Odpowiedz

Zobacz więcej