Tokarnia

Ubrania, trawa, pieluchomajtki. To wszystko trafia do kanalizacji i zapycha rury

Coraz częściej w kanalizacji lądują śmieci. W niektórych gminach mieszkańcy potrafią wrzucać do niej trawę, ubrania, a nawet... pieluchomajtki. Wójtowie Bogumił Pawlak i Marek Kluska apelują do mieszkańców o rozsądek

Podczas jednej z sesji rady gminy Wiśniowa wójt Bogumił Pawlak, apelował do mieszkańców o to, aby do kanalizacji trafiało tylko to, co jest ściekiem, a nie trawa i ubrania. Okazuje się, że to nie tylko problem gminy Wiśniowa, ale podobnie jest w Tokarni, gdzie wójt Marek Kluska też poruszył ten temat.

Jak wynika z relacji włodarzy wspomnianych gmin, nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje sieć kanalizacyjna, jakie są koszty jej budowy, a później utrzymania i co nie może do niej trafiać, aby nie utrudniać prac m.in. przepompowni.

Studzienki kanalizacyjne są wykorzystywane jako pojemniki na różnego rodzaju odpady. Teraz w studzienkach znajdowane są mopy, szmaty, ubrania. Tak nie może być.

Bogumił Pawlak nawiązywał do przedstawionego na sesji planu budowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni. Mówił o powstającym dużym, użytecznym, nowym obiekcie, który jest potrzebny. Wyjaśnił również, że będzie to oczyszczalnia, w której ścieki będą oczyszczane w sposób biologiczno-mechaniczny.

Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa (KWW Bogumiła Pawlaka): W nowej oczyszczalni będą bakterie, które będą się żywiły ściekami. Teraz do sieci wpływają wody, które nie są ściekami. Jeśli tak będzie po uruchomieniu nowej oczyszczalni, będziemy zabijać te bakterie i trzeba będzie je uzupełniać, co będzie się wiązało ze zwiększonym kosztem użytkowania.

Nie może być tak, że tyle wody, która nie jest ściekiem, wpływa na oczyszczalnię. Nie może być też tak, że studzienki kanalizacyjne są wykorzystywane jako pojemniki na różnego rodzaju odpady. Teraz w studzienkach znajdowane są mopy, szmaty, ubrania. Tak nie może być. Mamy sieć, będziemy mieli przepompownie i kanalizację.

Studzienki nie są miejscem do tego, aby wrzucać tam skoszoną trawę; nie są miejscem, żeby wrzucać tam inne rzeczy, które powinny wylądować w koszu na śmieci. Przepompownie też nie będą mogły przepompowywać tego, co nie jest ściekiem. Obiekt będzie kosztował ok. 17 mln. złotych i nie możemy utrudniać pracy oczyszczalni. Potrzebna jest zmiana mentalności, zmiana myślenia. O to proszę i o to apeluję jeszcze na etapie budowy.

 

 

Również na terenie gminy Tokarnia trwają prace związane z przebudową oczyszczalni ścieków. Podczas obrad rady gminy 26 lipca padło pytanie, na kiedy planowane jest zakończenie prac i kiedy mieszkańcy będą mogli się przyłączać do nowej sieci. Jak wyjaśnia wójt Marek Kluska, prace mają się zakończyć we wrześniu 2020 roku. Zwrócił przy okazji uwagę na to, co znajduje się w rurach przesyłowych obecnie.

Marek Kluska, wójt gminy Tokarnia (Nasza Gmina Tokarnia): Po jednej z burz jaka przeszła nad gminą, zadzwonił do mnie prezes i powiedział, że jak chcę, to mogę zobaczyć, co ludzie wrzucają do sieci. Można tam znaleźć m.in. szmaty, czy pieluchomajtki. Nie dziwmy się, że rury się zapychają, jeśli takie rzeczy są wrzucane.

 

Którego z gospodarzy gmin powiatu myślenickiego najchętniej zaprosiłbyś na rodzinny obiad?

 • Artur Grabczyk
 • Piotr Hajduk
 • Marek Kluska
 • Bogumił Pawlak
 • Tadeusz Pitala
 • Tomasz Suś
 • Kazimierz Szczepaniec
 • Jarosław Szlachetka
 • Wacław Żarski
 • Zobacz wyniki
 • Artur Grabczyk Artur Grabczyk 5%
 • Piotr Hajduk Piotr Hajduk 10%
 • Marek Kluska Marek Kluska 6%
 • Bogumił Pawlak Bogumił Pawlak 14%
 • Tadeusz Pitala Tadeusz Pitala 7%
 • Tomasz Suś Tomasz Suś 22%
 • Kazimierz Szczepaniec Kazimierz Szczepaniec 5%
 • Jarosław Szlachetka Jarosław Szlachetka 26%
 • Wacław Żarski Wacław Żarski 5%
 • Głosów: 814

Powiązane tematy

Komu przeszkadzał mural? Wandale zniszczyli malunek przy Zakopiance
Stróża 96

Komu przeszkadzał mural? Wandale zniszczyli malunek przy Zakopiance

Pokreślony napis "Gościnność" i wymalowane symbole "Polski Walczącej". Tak dzisiaj wygląda mural po dyskusji o jego symbolice, jaka kilka dni temu przetoczyła się w sieci Po tym jak z początkiem sierpnia proboszcz parafii św. Mikołaja w Pcimiu sugerował, że mural nawiązuje do ideologii LGBT, a w sieci przetoczyła się fala dyskusji i publikacji na...

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 116

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...

Komentarze

 • 10 wrz

  Nie rozumie czego od chłopów wymagacie.Jak nie spali śmieci to wyrzuci do kibla i na pis zagłosuje.

  26 16 Odpowiedz
  • Strozaninek 10 wrz

   Ekologia jest przeciez lewacka.

   22 7 Odpowiedz
   • 10 wrz

    ..... i mocno proeuropejska :-))) tyle, że do momentu kiedy daje im zarobić (chyba we wszystkich tematach (od motoryzacji, przez żarówki i prąd, przez żywność po w końcu oczyszczalnie ścieków......jakże na czasie w temacie XD).
    Trzy słowa klucze (kiedyś o tym pisałem) : bezpieczeństwo, rodzina, ekologia ..... no to kto pierwszy rzuci kamień i podważy?

    https://www.motofakty.pl/artykul/samochody-elektryczne-nie-sa-ekologiczne-zaskakujace-wyniki-badan.html

    a z ust największych pozorantów brzmi to dzisiaj co najmniej dziwnie
    https://auto.wprost.pl/aktualnosci/10248365/diesle-jednak-zdrowe-nawet-te-stare.html

    a jak wiemy ichniejsze diesle "same" (już w fabryce) psują się najbardziej a za e-technologią nie nadążają i musza ją wymieniać z japończykami albo jawnie kłamać dieselaferami. To jak to jest z tą ekologią? :-)))

    Po polskiej stronie otwarcie kopalni węgla brunatnego było zawetowane przez eko-euro-ekologów bo......po stronie niemieckiej taka działa i zatruwa. Kornik u nas był problemem przy wycince drzew ale kopalnia w Niemczech może pożreć cały las
    https://forsal.pl/artykuly/1376241,las-w-hambach-nalezaca-do-rwe-kopalnia-chce-wyciac-las-ktory-ma-12-tys-lat.html

    ale tu lepsze
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/smieci-odpady-recykling-przetwarzanie,148,0,2403476.html

    PAMPERS w kanalizacji to jest kosmetyka w porównaniu z taką ekologią
    https://www.dw.com/pl/odpady-atomowe-problem-wiekszy-niz-przypuszczano/a-18073508

    4 15 Odpowiedz
    • Strozaninek 10 wrz

     W tym wypadku nie chodzi o Unie, opozycje, Niemcow, lewakow, tylko chodzi o to, ze zwykle glaby i prostaki, takie bydlo, wrzuca do kanalizacji wszystko jak leci, a ktos to musi po nich sprzatac i serwisowac. Natomiast jesli wspomnisz o tym, ze moze warto by bylo zainteresowac sie tematyka ekologiczna i wybierac madrzej, albo zachowywac sie przyzwoicie - jestes lewakiem.

     Sorry, ale nie wybronisz idioty, ktory pampersa wrzuca do kibla, nawet jesli bardzo bedziesz chcial tutaj sprowadzic dyskusje na "zla unie". Idiota to idota, z unia czy bez uni.

     24 2 Odpowiedz
     • 10 wrz

      odniosłem się do Twojego zdania wyżej. Niczym się nie różni buc który pampersa wrzuca do kibla od buca który produkuje dziadostwo udowadniając, że wada produktu to jego zaleta. Dla mnie to powiązanie 1:1

      4 12 Odpowiedz
      • Strozaninek 10 wrz

       W kontekście tego wpisu na miasto-info, nie są związane. Buc, który wrzuca pampersa do kibla, bo ma podlączenie kanalizacyjne jest bucem i idiotą - jakby nie miał kanalizacji, tylko swoje szambo, to oczywiście by tego nie zrobił, bo wiedziałby, że gówno jego dzieciaka w tym pampersie się w tym szambie nie rozłoży, tylko go zatka.

       Natomiast spróbuj komuś zwrócić uwagę: kibel to nie miejsce do wyrzucania wszystkiego co masz w domu. To cię zwyzywają od lewaka. Bo przecież rozsądek i minimalne dbanie o nasze środowisko (plus szacunek do pracy ludzi którzy zajmują się utrzymaniem systemów wodno-kanalizacyjnych) to bycie lewakiem i "żydokomuchem".

       Tępić takie zachowania, karać. Do skutku.

       16 4 Odpowiedz
       • 10 wrz

        Przyjacielu, ale co zrobisz? Tego powinno uczyć się od maleńkości. Tego powinni uczyć rodzice i kościół, no i szkoła przede wszystkim. Zresztą, jeżeli ma ktoś głowę na karku, to sam wie, co robić z odpadami. I tyle.

        4 3 Odpowiedz
       • 11 wrz

        Strozaninku, w dzisiejszych czasach bycie nazwanym lewakiem jest zaszczytem.

        2 6 Odpowiedz
 • 10 wrz

  Wielu ludzi na wsiach ma problem z przysposobieniem do takich tematów, nie chce nikogo obrażać ale ludzie ze wsi którzy za przeproszeniem gówno wiedzą i gówno widzieli są zawsze najmądrzejsi i nie da się im nic przetłumaczyć

  21 4 Odpowiedz
  • 10 wrz

   Jaromirze, mieszkam na wsi. Mam kilku sąsiadów, którzy ogrzewają domy gazem. Ja zresztą też. Inni palą czym popadnie. I co im zrobisz ?I to jest prawo i sprawiedliwość?

   5 9 Odpowiedz
   • 11 wrz

    Ale to jest żenada kiedy artykuł jest o ściekach a Wy jedziecie kościele, wierze i polityce haha, normalnie żenada ?? wyluzujcie się ludzie a nie róbcie z siebie idiotów ?????

    12 Odpowiedz
 • 10 wrz

  Niestety Jaromir,mylisz się!ludzie że wsi są bardziej kulturalni niż mieszczuchy.Twierdze, że te pueluchomajtki,podpaski,ubrania,to wyrzucają w sedes ludzie z blokowisk.Tyle się nie chce wynieść do kubła na śmieci.Lenistwo.Co do trawy to osoby ,które kosza trawę wyrzucają nie w sedes lecz w przepis kanalizacyjny.Gospodarz że wsi kosi trawę i daje zwierzętom,które choruje. Mieszczuchy zaś myślą,że wszystko mogą i wszystko się im należy.

  3 23 Odpowiedz
  • 10 wrz

   Dobra dobra, znam temat z autopsji więc możesz sobie mieszczuchów obrażać, jednak zaznaczam że napisałem "wielu ludzi" a nie wszyscy a Ty za to obrażasz wszystkich od razu bo żeś się poczuła urażona?! Po drugie chyba żeś jest ze wsi ale mieszkasz w Warszawie bo gospodarstw ze zwierzakami coraz mniej kobieto, i nie dlatego że się pany z miasta sprowadzają i działki wykupują tylko rodzimi mieszkańcy wsi rezygnują z tego bo się najzwyklej w świecie nie opłaca

   14 3 Odpowiedz
  • Strozaninek 10 wrz

   Możesz mi pokazać jakieś blokowiska na terenie gminy tokarnia albo wiśniowa?

   17 4 Odpowiedz
 • 10 wrz

  Za komuny co to winkszość ludzi była lewacka to dopiro była ekologia :>]]

  2 10 Odpowiedz
 • 10 wrz

  Przy jednym z cmentarzy jest kontener. Wiem, że wkładają do niego pampersy a nawet muszle klozetowe.

  4 12 Odpowiedz
 • 10 wrz

  Mam propozycję, nasze dzieci chętnie uczą się ekologii. Zapewniam, że one pouczą też starych rodziców, dziadków. Proponuję,aby uczyć je podstawowych zasad segregowania śmieci i zakazu palenia syfem. Można to robić nawet na lekcjach religii. Zapewne Pan Bóg się nie obrazi.

  4 12 Odpowiedz
  • 11 wrz

   Co Ty Lula możesz wiedzieć o ekologi.Za komuny za dziecka,to my brzegi Raby I Bysinki z butelek sprzątali,papier oddawali I jeszcze kasa na tym była.A twoi towarzysze do Bysinki lali tablice mendelejewa,tak co kaczką nogi rozpuszczało..Dzisioj sie przefarbowali I wmawiajom co latam jest smog I trza zakazać ognisk I grilów×D.

   8 Odpowiedz
   • 11 wrz

    Przyjacielu o ekologii wiem pewnie tyle samo, co Ty. Jestem za tym, aby brzegi Raby i Bysinki z butelek sprzątać. Jeżeli masz czas i siłę to idź i sprzątaj. Ja jestem za tym, aby tych butelek tam nie było. Czyli jestem za edukacją ekologiczną. Nie powinna ona być mniej ważną niż religia w szkole.

    3 8 Odpowiedz
    • 11 wrz

     Luluś,między robieniem czegoś z pobudek estetycznych i zdrowotnych ,a wiedzą I głoszeniem ideologicznych czynsto przekraczjących granice naiwności I głupoty frazesów ,jest wielko różnica.

     4 2 Odpowiedz
     • 11 wrz

      Kiernozie, Twoich wynurzeń nigdy nie nazwałam głupotami. Ja Ciebie szanuję. Oczekiwałabym tego samego od Ciebie. Wtedy świat będzie wyglądał lepszy.

      2 4 Odpowiedz
      • 11 wrz

       ;))Ojtam,ojtam Luluś ! Zbyt poważnie podchodzisz do otaczającego świata.Z tego napięcia sie jeszcze gdzie rozchorujesz.Czego oczywiście Ci nie życze.

       4 Odpowiedz
 • OKOKI 10 wrz

  Murzykom zrobić kanalizację to tak jak małpie dać brzytwę.

  6 6 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tadeusz Wróbel wygrał wybory uzupełniające. Wejdzie w skład rady gminy w kadencji 2018-2023
Tokarnia 0

Tadeusz Wróbel wygrał wybory uzupełniające. Wejdzie w skład rady gminy w kadencji 2018-2023

Podczas wyborów uzupełniających w Tokarni mieszkańcy 7 dzielnic wybierali swojego reprezentanta w radzie gminy. Zasiądzie w niej Tadeusz Wróbel, który otrzymał 93 głosy i tym samym pokonał Bożenę Flagę, na którą głosowało 50 osób. Do tej pory w gminie Tokarnia zasiadało 14 a nie 15 radnych. Dlaczego? Podczas wyborów samorządowych 2018 po dwóch kad...

Wybory uzupełniające 8 września. Mieszkańcy wybiorą spośród dwóch kandydatów
Tokarnia 0

Wybory uzupełniające 8 września. Mieszkańcy wybiorą spośród dwóch kandydatów

Wybory uzupełniające w Gminie Tokarnia odbędą się 8 września. O mandat radnego ubiegać się będzie dwóch kandydatów. To Tadeusz Wróbel i Bożena Flaga W gminie Tokarnia w radzie zasiada 14 a nie 15 radnych. Przypomnijmy; podczas wyborów samorządowych 2018 po dwóch kadencjach miejsce dotychczasowego wójta Władysława Piaściaka zajął bezpartyjny Marek...

Mieszkańców Tokarni czekają wybory uzupełniające. Brakuje jednego radnego
Tokarnia 0

Mieszkańców Tokarni czekają wybory uzupełniające. Brakuje jednego radnego

Wojewoda zarządził termin wyborów uzupełniających na radnego gminy. Odbędą się 8 września, a do 4 sierpnia komitety mają czas na zgłoszenie swoich kandydatów W gminie Tokarnia w radzie zasiada 14 a nie 15 radnych. Przypomnijmy; podczas wyborów samorządowych 2018 po dwóch kadencjach miejsce dotychczasowego wójta Władysława Piaściaka zajął bezpartyj...

Radni ustalili nowe stawki za śmieci. Mieszkańców czeka podwyżka o 100 procent
Pcim 32

Radni ustalili nowe stawki za śmieci. Mieszkańców czeka podwyżka o 100 procent

Od listopada mieszkańcy gminy Pcim, którzy segregują śmieci za ich odbiór zapłacą 19 zł, natomiast ci którzy nie segregują 38 zł. Uchwałę wprowadzającą stuprocentową podwyżkę dzisiaj podjęli radni Podczas dzisiejszych obrad radni przegłosowali uchwałę na mocy której ustalone zostały nowe stawki za odbiór śmieci. Nowe stawki obowiązywać będą od lis...

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...
Powiat myślenicki 6

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim do naszych miejscowości zbliża się smog… czym jest i skąd się bierze? Kiedy w marcu ubiegłego roku powstawał Myślenicki Alarm Smogowy, wiele osób twierdziło, że nie przetrwa do...

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy
Raciechowice 1

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy

Nowym przewodniczącym rady gminy Raciechowice został Robert Żurek, jednak radni nie przegłosowali kandydatury Anny Panek na jego zastępcę Jeśli ktoś spodziewał się podjęcia przez radnych szybkiej decyzji i przegłosowania wyboru przewodniczącego rady gminy Raciechowice, to mocno mógł się zdziwić. Obrady miały odmienny przebieg.  W połowie sierpnia...