Powiat myślenicki

„Tu od kierowcy potrafisz dostać zje**, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść”. Mamy poziom przewozu osób jak na Ukrainie?

„Tu od kierowcy potrafisz dostać zje**, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść”. Mamy poziom przewozu osób jak na Ukrainie?
"Jedną ręką prowadzisz, hajs już w kieszeni jest przygotowany do wydawania. Bus zapchany jak puszka sardynek" - podróż busami na myślenickich trasach przypomina te na Ukrainie. Fot. Autostopem na koniec świata

"Jedną ręką prowadzisz, hajs już w kieszeni jest przygotowany do wydawania. Bus zapchany jak puszka sardynek. Tutaj nawet od kierowcy autobusu potrafisz zje*** dostać, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść i masz pretensje"

– brzmi znajomo? Tak, ale akcja dzieje się na Ukrainie i jest bliźniaczo podobna do tej, jaką można zastać w busach obsługujących linię powiatu myślenickiego

Jeden z naszych Czytelników na redakcja@miasto-info.pl podesłał nam film podróżnika Michała Patera, który odwiedza wschodnią część kontynentu. W swoim programie Autostopem na koniec świata pokazuje i objaśnia codzienne życie w miejscowościach, które odwiedza, korzystając z gościnności spotkanych przez siebie osób.

W jednym z odcinków bohater programu zatrzymuje się w Kijowie, gdzie korzysta z transportu publicznego. Jak zauważa nasz Czytelnik; „Busy w stolicy Ukrainy niczym nie różnią się od tych kursujących na terenie Myślenic”. Zwraca uwagę na poziom usług, zachowanie kierowcy oraz warunki w jakich przewożeni są podróżni.

Obserwując przygody Michała Patera, widzimy jadącego i wypchanego busa, kierowcę trzymającego w jednej ręce pieniądze, a w drugiej kierownicę, co podróżnik opisuje następującymi słowami:

"Jedną ręką prowadzisz, hajs już w kieszeni jest przygotowany do wydawania. Bus zapchany jak puszka sardynek. To jest klimat! To są właśnie byłe demoludy. Tutaj okoliczności w których żyjesz wymuszają od ciebie, że musisz być z tymi ludźmi, musisz z nimi obcować i dogadywać się. Załatwiać sprawy, a na zachodzie pieniądz wszystko załatwia, bo wyższe podatki, aparat państwowy wchodzi w rolę twojej opiekunki, więc zachowujesz się jak dziecko. Jesteś częścią szczęśliwej społeczności. Tutaj nawet od kierowcy autobusu potrafisz zje** dostać. Że nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść i masz pretensje".

Opis przypomina Wasze opinie na temat usług, jakie świadczą prywatni przewoźnicy, których potocznie nazywacie „busiarzami”. 

Jak oceniasz poziom komunikacji oferowany przez busy na linii Twoja Miejscowość - Myślenice – Kraków?

 • jest bardzo wysoki
 • jest wysoki
 • jest taki sobie, ujdzie
 • nie jest dobrze
 • jest na tragicznym poziomie
 • Zobacz wyniki
 • jest bardzo wysoki jest bardzo wysoki 3%
 • jest wysoki jest wysoki 2%
 • jest taki sobie, ujdzie jest taki sobie, ujdzie 9%
 • nie jest dobrze nie jest dobrze 22%
 • jest na tragicznym poziomie jest na tragicznym poziomie 64%
 • Głosów: 1233

Zgadzacie się z tym? Czy w myślenickich busach jest aż tak źle? Rozpocznijmy debatę na ten temat. Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem oraz listy, filmy i zdjęcia, które możecie przesyłać na redakcja@miasto-info.pl. Ciekawią nas Wasze opinie, wrażenia i doświadczenia związane z podróżą busami na linii WY-Myślenice.

 

Problem nie pojawił się z dnia na dzień...

"Problem busów nie pojawił się z dnia na dzień... Wszystkiego nie uzdrowię w przeciągu kilku miesięcy" - w rozmowie z nami mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice. 

Artykuł pochodzi z listopadowego wydania papierowego Magazynu Miasto Info. Internetowa premiera wywiadu w piątek 29 listopada na www.miasto-info.pl .

Powiązane tematy

Komentarze (66)

 • 30 paź 2019

  Panie Szlachetka , Panie Suder , Panie Pitala ruszcie się z wygodnych stołków i sprowadźcie MPK do Myślenic zamiast opowiadać bajki o pociągu , niech w końcu tej złotej ery panowania PiSu cywilizowana komunikacja zawita do Myślenic .

  57 2 Odpowiedz
 • 30 paź 2019

  Przecież Szwagropol, busy z Jordanowa itd kosztują dokładnie tyle samo co nasz myślenicki przewóz dla bydła, a ich jakość jest nieporównywalnie lepsza.
  Jedyny problem z nimi jest taki, że trzeba wsiadać z dworca/estakady lub na przystanku na krzyżówce nad rynkiem gdzie np. z osiedla jest już spory kawał drogi.
  Busy Myślenickie oferują żenujące warunki jazdy - ścisk, brud i gorąc/mróz. Brak rozkładów jazdy zarówno na wywieszkach jak i w internecie.

  56 3 Odpowiedz
 • Marta 30 paź 2019

  Nareszcie ktoś o tym pisze!!! Komunikacja z Myślenicami to tragedia i najwyższy czas żeby ktoś się tym zajął

  51 4 Odpowiedz
 • mirek@ 30 paź 2019

  jak bardzo w punkt! korzystam z przerwami z przewozow na linii myslenice-krakow i bylbym niesprawidliwy gdybym nie przyznal ze w ostatnich 15 latach zmienily sie busy z tych zardzeiwalych puszek na nowsze, ale pewnie dlatego ze sie rozpadly... scisk i zachowanie niektorych kierowcow pozostaly. jak widac na poziomie pokazanym na filmie..,., wstyd

  49 5 Odpowiedz
 • 30 paź 2019

  jesteś busiarzem prawda ? nie mamy alternatywy, żadnej, postój 2h tak jak ja w zeszły piątek żeby dostać się do domu, albo godzinę w niedzielę żeby dostać się do pracy, przez to że busy jeżdżą jak im pasuje notorycznie spóźniam się do pracy, jeżdżą przeładowanymi złomami, itd powinno codziennie sprawdzać stan techniczny tych wehikułów, Przeładowanie, i brak rozkładu jazdy, złe warunki przewożenia pasażerów powinno skutkować natychmiastowym odebraniem koncesji,

  38 4 Odpowiedz

Zobacz więcej