Miasto

Dom niczym ogród - fototapety z kwiatami

Kwiaty należą do tych motywów dekoracyjnych, które znakomicie sprawdzają się w bardzo wielu stylistykach. W dużej mierze wynika to z różnorodności tego typu wzorów oraz ich bogactwa kolorystycznego.

Przyjrzyjmy się tym zaletom na przykładzie jednego z najciekawszych rodzajów ozdób ściennych, jakim jest fototapeta. Kwiaty na tego typu ozdobach mogą być przedstawione zarówno za pomocą atrakcyjnych, artystycznych zdjęć, jak i ilustracji w różnych stylach. Dostarcza nam to naprawdę olbrzymiego potencjału aranżacyjnego. Dla osób uwielbiających kwiaty przygotowaliśmy więc specjalnie kilka inspiracji oraz pomysłów, które pomogą połączyć barwne, florystyczne wzory z konkretnymi stylami dekoracyjnymi.

Secesyjne fototapety - kwiaty do sypialni lub salonu w starym stylu

Dekoracje inspirowane motywami florystycznymi (a zwłaszcza kwiatowymi!) w każdej epoce cieszyły się dużą popularnością. Prawdziwym krzykiem mody stały się jednak pod koniec XIX wieku, kiedy w sztuce królował nurt secesyjny. Wiele współczesnych fototapet posługujących się ilustracjami kwiatów wraca estetyką do tamtego okresu. Pastelowe, malowane delikatnymi liniami na jasnym tle róże lub piwonie zachwycają swoim pięknem, ale i bardzo nostalgicznym, nastrojowym charakterem.

Dlatego też wzory nawiązujące stylem do artystycznych malunków (nie tylko secesyjnych, choć te najlepiej sprawdzą się w proponowanej roli) idealnie pasują do tradycyjnie i staromodnie urządzonych wnętrz. Pragnąc wzbogacić sypialnię retro, klasyczny gabinet lub salon vintage o dodatkowe barwy oraz żywe akcenty, śmiało sięgnijmy po fototapety z kwiatami.

Znakomicie dopełnią one estetyki tych pomieszczeń, równocześnie wyraziście podkreślając nasz ogólny zamysł aranżacyjny. Poszukując najlepszych wzorów do mieszkania nie pomińmy tych, na których kwiaty ukazano na ciemnym tle. Rewelacyjnie sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie potrzebne są eleganckie i stylowe ozdoby retro.

Sielankowa fototapeta: kwiaty polne jako uzupełnienie stylu rustykalnego

Fototapety z kwiatami stanowią także doskonały wybór do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym. Są bowiem jednym z najlepszych sposobów nawiązania do prostej, naturalnej estetyki inspirowanej wiejskim życiem. Do takiego otoczenia warto jednak wybrać wzory z konkretnymi odmianami kwiatów. Urządzając rustykalne pomieszczenie zwróćmy uwagę przede wszystkim na fototapety z polnymi gatunkami tych roślin.

Dekoracje ukazujące granatowe chabry rosnące w zbożu albo olbrzymie, ciągnące się po horyzont pola maków bardzo spójnie wkomponują się w proste wnętrza. Co więcej skutecznie ożywią również przestrzeń takiego pomieszczenia, sprawiając iż nabierze ono bardzo wyrazistego charakteru. Rustykalne wnętrze zyska więc wyrazisty akcent estetyczny, mogący stanowić nawet główny punkt całej aranżacji.

W takim przypadku dobrym następnym krokiem będzie wybór dodatkowych dekoracji dopasowanych kolorystycznie do kwiatów z fototapety. Gwarantujemy iż tak urządzone pomieszczenie (niezależnie od jego przeznaczenia) na długo zapadnie w pamięć odwiedzających nas gości.

Wrzosy oraz lawenda jako fototapeta - kwiaty na tle drewna

Współcześnie coraz modniejsze stają się domowe aranżacje bazujące na naturalnych inspiracjach, jasnych kolorach oraz delikatnej estetyce. Na tych założeniach opiera się między innymi styl prowansalski. Pragnąc urządzić nasze mieszkanie właśnie w tym nurcie, musimy w odpowiednich proporcjach zrównoważyć dwa kluczowe dla niego kolory - biel oraz fiolet.

O ile pierwszy z tych odcieni wprowadzany jest najczęściej przez malowane drewno, tak za drugi odpowiadają właśnie charakterystyczne, prowansalskie kwiaty - lawenda i wrzosy. Nie musimy koniecznie decydować się na żywe lub suszone rośliny. Odpowiednie kolory wnieść pod nasz dach możemy również za pomocą fototapety.

W przypadku gdy zależy nam przede wszystkim na fiolecie, skorzystajmy z wzorów ukazujących słynne, prowansalskie pola lawendy. Poszukując natomiast dekoracji zachowującej balans pomiędzy oboma barwami wybierzemy fototapety przedstawiające suszone kwiaty na tle białych desek lub ścian.

Przede wszystkim kolory - niezwykłe wzory z kwiatami egzotycznymi

Współcześnie specjaliści od dekoracji wnętrz bardzo dużą wagę przywiązują do roli kolorów. Atrakcyjnie urządzone mieszkanie musi modnie i atrakcyjnie łączyć konkretne ich odcienie. Wysoko ceni się więc ozodby, które pozwalają na kreatywne oraz swobodne posługiwanie się różnymi barwami - takie jak fototapety. Poszukując wzorów stawiających na jeden kolor, mamy kilka możliwości do wyboru. Jedną z opcji jest zakup fototapety wykorzystującej monochromatyczną ilustrację. To rozwiązanie lepiej sprawdzi się w bardziej stonowanych i łagodniejszych pod kątem estetycznym wnętrzach. W nowocześniejszych pomieszczeniach możemy zdecydować się za to na wzory ze zbliżeniami na konkretne kwiaty. Na tego typu kadrach dominuje zawsze jeden, wybrany przez nas kolor, który harmonijnie dopełni całej kompozycji.

Materiał powstał we współpracy z Myloview.pl

Powiązane tematy

Leśne aranżacje we wszystkich częściach domu
0

Leśne aranżacje we wszystkich częściach domu

Nie ma chyba takiej osoby, która nie lubiłaby od czasu do czasu przespacerować się po cichym i spokojnym lesie. Pośród drzew jest pięknie o każdej porze roku. Nic więc dziwnego, iż również pod dachem naszego domu chcielibyśmy móc cieszyć się niezwykłym urokiem lasów. - Nie jest to wcale trudne, bo do uzyskania naprawdę zachwycających efektów wysta...

Zobacz więcej

ALARMUJECIE:"Do Cariatasu na Średniawskiego też nie ma przejścia"
Myślenice 3

ALARMUJECIE:"Do Cariatasu na Średniawskiego też nie ma przejścia"

Po publikacji artykułu o "nieformalnym" przejściu dla pieszych na ul. 3-go Maja, które ma zostać zamalowane - piszecie, że to nie jedyny problem w tej części miasta. Jako dowód na to przesyłacie zdjęcia z ul. Średniawskiego, gdzie brakuje przejścia dla pieszych prowadzących do nowej siedziby Cariatasu. Przypomnijmy stacja stanęła na terenie byłego...

Przejście tak jakby jest, ale... od 3 lat go nie ma. Zostanie zamalowane
Myślenice 3

Przejście tak jakby jest, ale... od 3 lat go nie ma. Zostanie zamalowane

Przejście tak jakby jest, ale... od 3 lat formalnie nie istnieje. Jak to możliwe? Zostało zlikwidowane w 2016 roku. Problem w tym, że piesi ciągle z niego korzystają Górne Przedmieście w Myślenicach to zdaniem wielu naszych Czytelników jedna z najbardziej zapomnianych części miasta. Coraz częściej mieszkańcy tej dzielnicy starają się zwrócić na si...

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 99

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 44

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 55

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...