Społeczeństwo

Smog widziany oczami lekarza. Myślenicki Alarm Smogowy publikuje komentarz Agaty Krzywoń

Smog widziany oczami lekarza. Myślenicki Alarm Smogowy publikuje komentarz Agaty Krzywoń
Fot. Jacek Kuglin

"Prawdziwy koszmar lekarza podstawowej opieki zdrowotnej to w Małopolsce miesiące od października do kwietnia. Kaszlące dzieci (nawet przez kilka tygodni), ciągłe branie leków i pobyty w szpitalach"

– pisze Agata Krzywoń, lekarz przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w Krzczonowie

Niedawno Myślenicki Alarm Smogowy opublikował najnowsze statystyki dotyczące średniogodzinowego stężenia pyłu PM2,5 z godz. 20 dnia 7 stycznia w oparciu o dane z airly.eu. Jak się okazuje w Krakowie stężenie wynosiło 148% i było kilkukrotnie niższe niż w miejscowościach powiatu myślenickiego. Najgorzej w tym zestawieniu wypadły Sułkowice (1434%), Trzemeśnia (972%), Krzczonów (944%), Myślenice (897%), Lubień (837%), Dobczyce (680%).

Oprócz statystyk na kanale MAS znalazł się również komentarz Agaty Krzywoń, lekarza przychodni w Krzczonowie, która opowiada jak wygląda smog z perspektywy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej:

Na początek przypomnienie od czego zależy stan naszego zdrowia wg WHO. Okazuje się, że w 20% zależy od genów, w 20% od środowiska naturalnego, pracy i otoczenia społecznego, w 10% od jakości opieki zdrowotnej, i aż w 50% od stylu życia. Czyli stan jakości powietrza jakim oddychamy to aż 20 % tej składowej.

Prawdziwy koszmar lekarza podstawowej opieki zdrowotnej to w Małopolsce miesiące od października do kwietnia. Kaszlące dzieci (nawet przez kilka tygodni), ciągłe branie leków i pobyty w szpitalach. Mają wykonywaną diagnostykę w kierunku alergii, astmy często żeby przyspieszyć diagnozę na koszt rodziców. Nadrozpoznawanie wielu jednostek chorobowych, przewlekła sterydoterapia.

Oczywiście jest to okres wzmożonej zachorowalności, ale niestety na to nakłada się dramatycznie zanieczyszczone powietrze szczególnie w godzinach wieczornych i południowych. Grupy najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu to oczywiście dzieci, kobiety w ciąży oraz seniorzy. Dodatkowo osoby przewlekle chorujące na choroby dróg oddechowych, oraz choroby sercowo-naczyniowe. Pył PM10 odpowiada za kaszel, katar, podrażnienie spojówek. Natomiast szczególnie szkodliwy jest pył PM2,5.To cząsteczki mniejsze nawet od niektórych wirusów dostają się do najmniejszych i najdalszych odcinków dróg oddechowych wywołują reakcje immunologiczną w postaci odczynu zapalnego. Odpowiadają za poważne powikłania w krańcowych przypadkach zwłóknienie płuc.

Ja jestem lekarzem POZ ale także geriatrą, czyli zajmuję się dodatkowo osobami starszymi i tutaj niestety zanieczyszczone powietrze w tej grupie wiekowej zwiększa ryzyko zgonu w okresach smogowych z powodu chorób sercowo- naczyniowych. Osoby starsze szczególnie mają problemy w godzinach nocnych i wieczornych z wahaniami ciśnienia dolegliwościami w postaci duszności oraz bólami w klatce piersiowej. Oczywiście w zanieczyszczonym powietrzu znajdują się także substancje rakotwórcze, które w połączeniu z innymi onkogenami stanowią olbrzymi problem dla naszych mechanizmów naprawczych.

Zastanówmy się ile nasz układ immunologiczny jest w stanie wytrzymać. W swojej praktyce olbrzymi nacisk kładę na działania profilaktyczne a jak wiadomo ruch to zdrowie (niestety nie w naszym rejonie) Jestem biegaczka amatorką. Kończę pracę dość późno i niestety w okresie jesienno - zimowym z żalem muszę moje bieganie odłożyć, ponieważ mam olbrzymie obawy przed bieganiem przy zanieczyszczeniu przekraczającym 100 % normy PM10 i PM2,5.

O wpływie smogu na nasze zdrowie napisano wiele, ale mam wrażenie pracując od wielu lat w podstawowej opiece zdrowotnej że koszty leczenia w okresie największego zanieczyszczania powietrza jakie ponosimy zarówno jako chorujący ale także jako obywatele utrzymujący państwowa opiekę zdrowotną są olbrzymie. Musimy więc walczyć o czyste powietrze i upominać się o nie w środowisku w którym mieszkamy.

Powiązane tematy

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową
Okolice 25

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową

Jak podaje małopolski urząd marszałkowski, wprowadzenie zmian i dbanie o powietrze w kilku gminach, gdy sąsiednie ich nie wprowadzają, nie zmieni wiele. Dlatego rozpoczęły się prace nad nowym programem ochrony powietrza Jak czytamy w komunikacie UMWM, nie wszystkie gminy realizują obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej w wystarczającym stopni...

Komentarze

Zobacz więcej

Masz altankę albo domek letniskowy? Lepiej go zabezpiecz – radzi policja
Społeczeństwo 10

Masz altankę albo domek letniskowy? Lepiej go zabezpiecz – radzi policja

Sezon wiosenny to nie tylko czas na prace porządkowe dla działkowców, ale również żniwa dla złodziei. Jak się okazuje, ich łupem najczęściej padają elektronarzędzia czy agregaty. Policja apeluje o zabezpieczenie swojego dobytku Sezon dla działkowców oznacza również wzmożony czas pracy dla złodziei. Kiedy właściciele po zimie przywożą na działki sp...

Pani Jadzia schudła 10 kg w Projekt Zdrowie!
Społeczeństwo 0

Pani Jadzia schudła 10 kg w Projekt Zdrowie!

Choć dla wielu z nas obecny czas jest bardzo trudny, to mimo wszystko dla naszego zdrowia psychicznego należy szukać plusów tej sytuacji. Tak naprawdę kiedy mieliśmy tyle czasu dla siebie? Aby odrobinę poeksperymentować w kuchni i przygotować sobie zdrowy i pyszny posiłek. Co najistotniejsze odpowiednio zbilansowana dieta to filar odporności org...

63-latek z Krzczonowa odnaleziony. Wrócił do domu cały i zdrowy
Społeczeństwo 6

63-latek z Krzczonowa odnaleziony. Wrócił do domu cały i zdrowy

Trwające od 16 kwietnia poszukiwania 63-letniego mieszkańca Krzczonowa skończyły się wczoraj późnym wieczorem. Mężczyznę znaleziono w Krakowie Poszukiwania 63-latka z Krzczonowa rozpoczęły się w czwartek 16 kwietnia. Tego samego dnia mężczyzna miał wsiąść do samochodu i udać się w stronę Myślenic lub Krakowa. „Ma problemy zdrowotne i zaniki pamięc...

A gdyby tak… rozbudować zaplecze sportowe LKS „Iskra” Głogoczów i postawić trybunę? Radny pyta o możliwości
Głogoczów 1

A gdyby tak… rozbudować zaplecze sportowe LKS „Iskra” Głogoczów i postawić trybunę? Radny pyta o możliwości

Radny powiatowy Robert Murzyn (PiS) w jednej z interpelacji pyta o możliwość budowy zaplecza sportowego dla klubu LKS „Iskra” Głogoczów oraz trybuny dla publiczności Radny w swojej interpelacji pyta; czy na terenie boiska piłkarskiego w Głogoczowie, leżącego na działkach 1668, 1641 i 1642 (obręb Głogoczów) „w ramach obowiązującego obecnie miejscow...

Wypadek quada na drodze. Kierowca trafił do szpitala
Tokarnia 0

Wypadek quada na drodze. Kierowca trafił do szpitala

Po wypadku do jakiego doszło na drodze gminnej w Tokarni, kierowca quada trafił do szpitala w Krakowie Dyżurny operacyjny SKKP PSP w Myślenicach otrzymał zgłoszenie o wypadku z udziałem pojazdu Quad na drodze gminnej w miejscowości Tokarnia i osobie poszkodowanej znajdującej się pod pojazdem. Pierwsze czynności przy poszkodowanym podjęły dwie prz...