Polityka

Poseł Władysław Kurowski pisze do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie Zakopianki

Poseł Władysław Kurowski pisze do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie Zakopianki
Fot. facebook.com/Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP

Poseł Władysław Kurowski opublikował treść listu, jaki przesłał do ministra infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa na Zakopiance

W środę 5 lutego poseł na Sejm Władysław Kurowski (PiS) na facebooku opublikował post, w którym informuje o spotkaniu, jakie miało miejsce w jego biurze w sprawie bezkolizyjnego skrzyżowania w Krzyszkowicach oraz w kwestii bezpieczeństwa na Zakopiance. Przy jednym stole usiadł razem z reprezentantami Krzyszkowic – sołtysem Władysławem Dydułą, radnym miejskim Andrzejem Grzybkiem (PiS) i radnym powiatowym Robertem Pitalą (PiS).

Wpis zawiera także informację o zapytaniu, jakie poseł skierował 15 stycznia do ministra. „Apeluję w nim o zrealizowanie programu rozwiązującego problemy z niebezpiecznymi miejscami w ciągu Drogi Krajowej nr 7” – czytamy w poście. Oprócz zdjęcia ze spotkania, poseł publikuje wspomniane pismo.

Pyta w nim m.in. „(…) kiedy możemy liczyć na zrealizowanie programu poprawy bezpieczeństwa, który kompleksowo rozwiąże problemy z niebezpiecznymi miejscami na tym odcinku drogi krajowej?”. W dalszej części wnosi również o zainstalowanie „inteligentnej sygnalizacji świetlnej na jednym ze skrzyżowań, np. w Krzyszkowicach lub w Jaworniku do czasu ostatecznego zrealizowania programu poprawy bezpieczeństwa na w/w odcinku drogi krajowej nr 7, co ułatwiłoby przejazd przez Zakopiankę poprzez efekt "fali".

 

Treść opublikowanego przez posła zapytania:

Poseł na Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej
Władysław Kurowski
Filip Kaczyński

Myślenice, 15 stycznia 2020

Zapytanie

Zapytanie do Ministra Infrastruktury w sprawie budowy bezpiecznych skrzyżowań i przejść dla pieszych na odcinku drogi krajowej nr 7 Kraków-Myślenice.

Problem, który chcę poruszyć to temat jednego z najniebezpieczniejszych fragmentów Drogi Krajowej nr 7, popularnie zwanej "Zakopianką", czyli odcinek między Myślenicami a Krakowem. Droga ta została zbudowana jeszcze w latach 70-tych XX wieku, i nie spełnia dzisiaj wymogów stawianych drogom ekspresowym. Doceniam osobiste zaangażowanie Pana Ministra Andrzeja Adamczyka, które poskutkowało w poprzednich latach budową na tym odcinku kładek poprawiających bezpieczeństwo pieszych.

Nierozwiązany jednak do dzisiaj jest temat braku bezpiecznych przejazdów i kilku ostatnich przejść dla pieszych. Wiem, że był Pan pomysłodawcą i zwolennikiem takiego kompleksowego rozwiązania dla tego odcinka. Dzisiaj w GDDKiA trwają przygotowania do budowy m.in. węzła w Gaju oraz Jaworniku i tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach. Na koncepcje poprawy bezpieczeństwa czeka m.in. Głogoczów i Bęczarka. Tą trasą przemieszczają się mieszkańcy całego naszego kraju, którzy zmierzają w polskie góry. Ruch samochodów na tym odcinku sięga często 35-40 tysięcy pojazdów na dobę. Brak bezpiecznych przejazdów i przejść stanowi olbrzymie zagrożenie dla mieszkańców powiatu krakowskiego i powiatu myślenickiego, którzy codziennie narażają swoje życie przekraczając tę ruchliwą jezdnię.

Liczę na szybkie rozwiązanie tej ważnej kwestii i bardzo proszę Pana Ministra o potraktowanie tematu priorytetowo.
-Moje pytanie brzmi, kiedy możemy liczyć na zrealizowanie programu poprawy bezpieczeństwa, który kompleksowo rozwiąże problemy z niebezpiecznymi miejscami na tym odcinku drogi krajowej?

Wnoszę o zainstalowanie "inteligentnej sygnalizacji świetlnej" na jednym ze skrzyżowań, np. w Krzyszkowicach lub w Jaworniku do czasu ostatecznego zrealizowania programu poprawy bezpieczeństwa na w/w odcinku drogi krajowej nr 7, co ułatwiłoby przejazd przez "Zakopiankę" poprzez efekt "fali".

Z wyrazami szacunku
Władysław Kurowski

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 6 lut 2020

  a nie dalo sie zabrac glosu przed protestem? teraz to sobie mozna pisac

  50 10 Odpowiedz
  • mknp@o2.pl 6 lut 2020

   A czy protest rozwiązał problem? Dlaczego twierdzisz że już nie trzeba nic robić?

   18 19 Odpowiedz
   • 6 lut 2020

    Nie myl "robienia" z podpinaniem się na końcu do tematu w celu zaistnienia "jak ja to nie pomagam" i pisania durnych listów, których napisano już w tym temacie zresztą wiele.

    36 7 Odpowiedz
    • mknp@o2.pl 7 lut 2020

     przecież cały ten protest to była zwyczajna polityczna szopka i chyba nic innego nie miał na celu niż tylko zaistnienie konkretnych ludzi

     14 43 Odpowiedz
     • 7 lut 2020

      Czyli lepiej pisać listy i to anonimowo bo nikt nam nie zarzuci, że pchamy się do polityki.

      8 2 Odpowiedz
     • 8 lut 2020

      Przyjacielu, jaka polityczna szopka ? Mamy wybory prezydenckie, czy ktoś z organizatorów protestu startuje w nich ? Stuknij się Przyjacielu w czoło. Jestem pewna, że nie wchodzisz, ani nie wjeżdżasz w Krzyszkowicach na zakopiankę. Albo jesteś ELYTĄ wsi. To rozumiem. Bo nikt spoza wsi nie pisałby takich głupot.

      16 8 Odpowiedz
     • 8 lut 2020

      Widać Przyjacielu mknp , że jesteś politykiem, albo cynikiem. Upolitycznianie nieszczęść do jakich dochodzi na skrzyżowaniu w Krzyszkowicach jest podłością.

      14 5 Odpowiedz
   • 7 lip 2020

    Protest będzie. Niech Generalna Dyrekcja się z tym liczy. Krzyszkowiczanie nie odpuszczą i tyle.

    2 Odpowiedz
  • 7 lip 2020

   Zobaczymy jaka jest siła Pana Posła. W sprawie Krzyszkowic. Na Pana Posła głosowało 70 albo nawet 80% tej wsi.

   3 Odpowiedz
 • 6 lut 2020

  "......w trybie informacji publicznej uprzejmie informuję, że za naruszenia zarejestrowane przez urządzenie rejestrujące w miejscowości Krzyszkowice (DK-7) od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. nałożono 4 816 mandatów karnych na łączną kwotę 730 900 złotych." - prawie 5000 przekroczeń prędkości rocznie,  13 przekroczeń dziennie.

  28 4 Odpowiedz
  • 8 lut 2020

   No właśnie tego brakuje, konkretów w jaśnie poddańczym piśmie. Sporządzonym- na odczep się suwerenie. To towarzystwo nie zaangażowało się wcześniej, bo m pełno w portkach.

   10 5 Odpowiedz
  • 7 lip 2020

   Kierowcy mają w nosie fotoradary. A mieszkańcy ryzykują życiem wjeżdżając na T-7. A szanowne państwo ma ludzi gdzieś..

   1 Odpowiedz
 • Zofia 6 lut 2020

  przeciez burmistrz pisal na fejsbuku ze juz wszystko zalatwione i podpis bedzie lada dzien to po co pisac do ministra?

  37 6 Odpowiedz
  • OKOKI 6 lut 2020

   Po to pisać żeby udawać że się coś robi i siać propagandę jaki to jest wspaniały poseł PIS.

   48 12 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 6 lut 2020

  narobilo sie zamieszania wokol tego skrzyzowania i ciagle nic z tego nie wynika. jedni pisza inni obiecuja jeszcze inni blokuja pasy i co? ciagle nic... nikt nie ma odpowiedniej sily przebicia

  26 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2020

  No to sobie panowie popiszą. Gra.

  21 7 Odpowiedz
 • 6 lut 2020

  No i w końcu poseł się odezwał, szkoda, że taki niemy w Sejmie RP....

  39 5 Odpowiedz
  • 7 lut 2020

   W sejmie to trzeba jeszcze umić mówić.
   A jak powi taki, coś co nie uzgodnił z panią Basią, to mogą mu zabrać 40% diety.
   A Adamczyk swój chłop, to się nie przyzna że takie pismo dostał i będzie dalej mówił o budowie skrzyżowań w TVP, a Kurowski będzie na wszystkich wiejskich spotkaniach się chwalił, że miał odwagę napisać do Ministra.
   A na końcu Szlachetka powie że on to już załatwił i że skrzyżowanie będzie zrealizowane za następnej kadencji PiS.

   36 8 Odpowiedz
 • mirek@ 6 lut 2020

  Ciekawe co jest w tej pomarańczowej teczce - korespondencja z PO? 😉 A na poważnie to siedzą panowie listy piszą gapią się w obiektyw i tyle zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy

  38 8 Odpowiedz
  • 7 lut 2020

   No właśnie tłuste misie wyszły z gawry, ale tylko wyszły. Panie Pośle, wiem ,że chce Pan świateł w Jaworniku, ale nie zapominaj, że protestują krzyszkowiczanie. W Jaworniku ma być przecież bezkolizyjny zjazd w stronę Sułkowic...

   27 3 Odpowiedz
 • 7 lut 2020

  Listu nie skropił ksiądz więc się nie liczy

  25 8 Odpowiedz
 • 7 lut 2020

  Coś mnie tknęło i przeczytałem ten list od A do Z, a wynika z tego, że małomówny poseł prosi ministra o inteligentną sygnalizację świetlną w Krzyszkowicach lub Jaworniku.
  Czyli tu lub tam.
  Do tego list pełen lizania ministrowi ..... nie wiem, bo mówi się też inaczej.
  Więc proszę nie wprowadzać w błąd opinii publicznej, że robicie coś w kierunku sprawy o którą prostestowali ostatnio mieszkańcy Krzyszkowic, bo ten list dotyczy zupełnie innej sprawy.

  Podobno ma być tunel, a on pisze o światłach tu lub tam.
  Chyba przez małomówność boi się zapytać o światła tu i tam, dlatego bał się i napisał tu lub tam????

  26 3 Odpowiedz
  • mirek@ 8 lut 2020

   W czasie protestu nie zabrał głosu a teraz piszę list o światłach w Jaworniku albo w Krzyszkowicach... Jakby w ogóle nie znał problemu. Super reprezentant w Sejmie problem na pasach w Krzyszkowicach a on apeluje o światła w Jaworniku... Jakby nie było różnicy między byciem sołtysem Jawornika a posłem na Sejm...
   Minister odpisał? Będzie Pan poseł publikował jego list?

   19 2 Odpowiedz
   • 8 lut 2020

    MIREKMI-E minister odpisze, że będzie to załatwione w przyszłej kadencji rządów PIS -u. Już kombinuje się (ze strony GDDKiA albo Ministerstwa Infrastruktury), aby Starostwo przesunęło obiecane 2 mln na ten cel - na przyszłość. Czyli o rozwiązaniu problemu możemy sobie pomarzyć. Dlatego pójdę na następny protest i popieram jego organizatorów.

    12 2 Odpowiedz
  • 8 lut 2020

   Pisze tu lub tam, bo nie wie gdzie sie ta FALA pojawi co na nią czeka:)

   11 1 Odpowiedz
 • 8 lut 2020

  Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone
  Piszą, że kochają, nie śpią lub całują cię
  Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce
  Listy szare, białe, kolorowe

  17 1 Odpowiedz
 • 8 lut 2020

  Ale się napracował. "Przyjdź Pan jutro" pozostało. :)

  13 1 Odpowiedz
 • 8 lut 2020

  "Polacy mają prawo korzystania z bezpiecznych dróg" powiedział dziś pan minister Adamczyk.O godz. 21.15 w TVP INFO.

  15 1 Odpowiedz
 • 10 lut 2020

  Pan poseł nie ma pojęcia o czym mówi.. Efekt fali działal by tylko wtedy gdyby światła zamontowane były zarówno w Jaworniku jak i Krzyszkowicach i ten efekt byłby tylko właśnie na tym odcinku. Dla mieszkańców beczarki czy pobliskich wsi ten efekt będzie odwrotny, mianowicie zrobi się korek i dalej nie będą mogli wyjechać na zakopiankę bo będzie zaburzona płynność ruchów samochodów na tej trasie.

  9 1 Odpowiedz
 • 12 lut 2020

  Pyta w nim m.in. „(…) kiedy możemy liczyć na zrealizowanie programu poprawy bezpieczeństwa, który kompleksowo rozwiąże problemy z niebezpiecznymi miejscami na tym odcinku drogi krajowej?”. W dalszej części wnosi również o zainstalowanie „inteligentnej sygnalizacji świetlnej na jednym ze skrzyżowań, np. w Krzyszkowicach lub w Jaworniku do czasu ostatecznego zrealizowania programu poprawy bezpieczeństwa na w/w odcinku drogi krajowej nr 7, co ułatwiłoby przejazd przez Zakopiankę poprzez efekt "fali".

  Głupszych pytań już nie mógł zadać. Może zbudować w tych miejscach inteligentne ronda.
  Dochodzimy do takich paradoksów że niedługo z autostrad zrobimy drogi ekspresowe,
  z ekspresowych drogi szybkiego ruchu a z szybkiego ruch drogi lokalne
  i dojazd Kraków -Zakopane będzie jak przejazd przez Aleje w Krakowie.

  Myślmy o zamienieniu tej drogi z dwupasmówki na ekspresową a nie z dwupasmówki na Jawornik- Sułkowice. A widzę taką tendencję cywilizacyjną u posła.
  Żeby tu nie zacytować powiedzenia: "co się martwisz co się smucisz ze......jesteś na ........wrócisz."

  7 Odpowiedz
 • 15 lut 2020

  Minister ma na głowie 100 obwodnic miast, ileś tam mostów na rzekach. Kraków nie ma obwodnicy do Warszawy i dojazd z północnej strony to droga przez mękę itd itp . Marnie to widzę aby dalej inwestowało państwo w zakopiankę . Jak już to trzeba realizować nowy odcinek drogi E 7 od węzła w Bieżanowie do Myślenic obok Wieliczki i Zalewu Dobczyckiego. Na starym odcinku jest za ciasno i to nie jest droga dojazdowa dla każdego mieszkańca wsi do powiatowego miasta.

  1 1 Odpowiedz
 • 15 lut 2020

  Tak swoją drogą to nie wierzę ,że PiS zainwestuje takie pieniądze dla paru tysięcy mieszkańców okolicznych wsi bo to się partii po prostu nie opłaca. Przez tę inwestycję PIS nie uzyska więcej głosów w przyszłych wyborach bo mu wystarczy te około 80 procent w tym rejonie. Gdy nie zainwestuje może ubędzie 5 procent , co jest bez znaczenia. Ponadto nieuchronnie zbliża się kryzys i zastój inwestycyjny. Jest wysoce prawdopodobne ,że to ostatnia kadencja rządów PiS . Przyszły rząd koalicyjny przy opozycyjnym PiS zemści się na mieszkańcach tej ziemi za masowe popieranie PiS i ani grosza nie przeznaczy dla rejonu myślenickiego zarzucając ,że i tak dużo tu wyłudzono od państwa a swoje oszczędności marnowano na kolejne płyty rynku albo niewiele robiono w kwestii alternatywnych dróg lokalnych. Ale nie ma o rozpaczać. Jest szansa poprawy bezpieczeństwa , tunele i węzły możemy sobie budować ale bez udziału środków państwowych. Minister wówczas raczej nie będzie przeciwny.

  2 Odpowiedz
 • 10 lip 2020

  Miasto Info odgrzało temat. Bardzo dobrze.Jest to jakaś forma pomocy tej pięknej wsi.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

W szpalerze spojrzeń
Fotofelieton 2

W szpalerze spojrzeń

Myślenice, Rynek 11 listopada, 15:13. „Składam te kwiaty jako członkini komisji ds. kobiet oraz Platformy Obywatelskiej. Cześć pamięci wszystkim, którzy najb...

Nie ma czujników, nie ma smogu?
Myślenice 6

Nie ma czujników, nie ma smogu?

Gmina Myślenice tłumacząc decyzję oszczędnościami, zrezygnowała z obsługi 13 czujników smogu ulokowanych na jej terenie. „To pozbawienie mieszkańców dostępu d...