Krzyszkowice

Marek Sowa: Dlaczego w przypadku inwestycji w Krzyszkowicach, oczekuje się wsparcia finansowego od samorządów?

Marek Sowa (PO) zabrał głos w sprawie skrzyżowania w Krzyszkowicach Fot. Piotr Jagniewski

„Nie rozumiem dlaczego w przypadku inwestycji w Krzyszkowicach oczekuje się od samorządowców wsparcia finansowego. Obiekty inżynieryjne zawsze były w stu procentach budowane przez inwestora”

- podczas konferencji prasowej na myślenickim rynku mówił poseł Marek Sowa (PO)

Rozgłos jaki mieszkańcy Krzyszkowic nadali skrzyżowaniu drogi powiatowej z Zakopianką sprawia, że kolejni politycy zabierają głos w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Przypomnijmy; w sobotę 25 stycznia około 200 osób blokowało Zakopiankę w Krzyszkowicach w ramach protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”. Mieszkańcy domagali się w tej sposób budowy tunelu.

- Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć – mówiła Bożena Góra, inicjatorka protestu.

Po jego zakończeniu burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) napisał na facebooku, że (…) „Decyzje w sprawie budowy bezkolizyjnego skrzyżowania wraz z przejściem dla pieszych w Krzyszkowicach już zapadły. W najbliższych dniach program inwestycyjny zostanie podpisany i skierowany do realizacji”.

Kilka dni temu poseł Władysław Kurowski (PiS) opublikował treść listu, jaki przesłał do ministra infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa na Zakopiance. Pyta w nim m.in. „(…) kiedy możemy liczyć na zrealizowanie programu poprawy bezpieczeństwa, który kompleksowo rozwiąże problemy z niebezpiecznymi miejscami na tym odcinku drogi krajowej?”.

Wiem, że Generalna Dyrekcja szuka środków, ale te powinny znaleźć się w budżecie państwa.

Natomiast dzisiaj poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa zwołał konferencję prasową na myślenickim Rynku. Występując w towarzystwie starosty Józefa Tomala (FZM) i wicestarosty Rafała Kudasa (FZM) mówił o poprawkach do budżetu państwa, jakie złożył wspólnie z Aleksandrem Miszalskim (KO). Dlaczego opowiadał o tym w Myślenicach? Bo jak przekonywał, wspomniane uwagi do budżetu dotyczą m.in. budowy skrzyżowania w Krzyszkowicach oraz linii kolejowej Kraków – Myślenice.

- Jak co roku z jego początkiem przyjmowany jest budżet państwa i nie zawsze znajdują się w nim inwestycje oczekiwane przez lokalne społeczności. Wsłuchując się w głos mieszkańców Małopolski, w tym powiatu myślenickiego - złożyliśmy wspólnie z posłami Koalicji Obywatelskiej poprawki do budżetu państwa. Trzy dotyczącą tego regionu.

Wspomniane poprawki do budżetu państwa na rok 2020 opiewają na 200 mln zł. Jak przekonuje poseł z PO, ich przyjęcie zapewni finansowanie i uruchomienie inwestycji, które poprawią bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Marek Sowa w swoich poprawkach planuje przeznaczyć 40 mln zł pod budowę węzła dwupoziomowego w Krzyszkowicach.

Poseł Marek Sowa (PO): - Wiem, że Generalna Dyrekcja szuka środków, ale te powinny znaleźć się w budżecie państwa. Taką poprawkę zgłosiliśmy wspólnie z posłami Koalicji Obywatelskiej. Nie rozumiem dlaczego w przypadku Krzyszkowic oczekuje się od samorządowców wsparcia finansowego. Zawsze obiekty inżynieryjne były w stu procentach budowane przez inwestora – mówił Marek Sowa (PO).

Niedawno rada powiatu myślenickiego zdecydowała o zabezpieczeniu na realizację tej inwestycji 2 mln zł, natomiast radni miejscy zabezpieczyli kolejne 0,5 mln zł. Tunel według różnych szacunków może kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu mln zł. Jeżeli faktycznie znajdzie się na liście inwestycji ministerstwa, to pozostała kwota zostanie pokryta z budżetu państwa.

Kolejne kwoty zgłoszone w poselskich poprawkach to 100 mln zł na rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S-52 Bielsko-Biała – Głogoczów i 60 mln zł na przygotowanie i uruchomienie budowy linii kolejowej Kraków – Świątniki Górne – Myślenice.

Powiązane tematy

Bożena Góra: Nie wystarczą nam już słowa
Wywiad 35

Bożena Góra: Nie wystarczą nam już słowa

Protest to pokazanie, że mieszkańcy Krzyszkowic mają dość kolejnych zapewnień i obietnic. Chcą konkretnych działań. Będziemy trzymać rękę na pulsie i oczekiwać realnych posunięć popartych dokumentami. Nie wystarczą nam już słowa, to za mało - mówi Bożena Góra, organizatorka protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”   Bożena Góra (1985...

„Bezpieczna Jedynka” o skrzyżowaniu w Krzyszkowicach. Tunel najwcześniej w 2024 roku
Krzyszkowice 10

„Bezpieczna Jedynka” o skrzyżowaniu w Krzyszkowicach. Tunel najwcześniej w 2024 roku

Reporterzy programu „Bezpieczna jedynka” realizowanego przez Program 1 Polskiego Radia najnowszy odcinek poświęcili niebezpiecznemu skrzyżowaniu w Krzyszkowicach. Co nowego wniósł do sprawy? Rozgłos jaki mieszkańcy Krzyszkowic nadali skrzyżowaniu drogi powiatowej z Zakopianką sprawia, że kolejni politycy oraz media o zasięgu ogólnopolskim zabieraj...

Coś w nich pękło
Reportaż 4

Coś w nich pękło

Ponad dwustu mieszkańców Krzyszkowic przez trzy godziny blokowało przejście dla pieszych na Zakopiance, domagając się budowy tunelu. O poprawie bezpieczeństwa w tym miejscu słyszą od lat. Tym razem postanowili wziąć sprawy w swoje ręce Skarpety, a najlepiej dwie pary. Pod spodnie leginsy, kalesony, albo rajstopy, co tylko masz, żeby było ciepło. N...

Komentarze

 • 10 lut

  Wreszcie coś zaczyna się dziać wokół tematu poza czczym gadaniem !

  24 16 Odpowiedz
 • mirek@ 10 lut

  to co pan sowa obiecuje przy obecnym ukladzie w rzadzie jest tak samo realne jak wczesniejse obietnice. jesli sejm nie przeglosuje tych poprawek to nic z tych milionow nie bedzie tylko kolejny ktory mowi ze robi wokol skrzyzowania ciagle brak efektow - kto nastepny?

  25 6 Odpowiedz
 • 10 lut

  Jak widze i slysze "braci Sowa" to jest mi niedobrze.
  Baju baju...

  29 18 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 10 lut

  baju baju zobaczycie ze zaden wam tego skrzyzowania nie przebuduje ani z pis ani z po czy innych koalicji

  15 13 Odpowiedz
 • 10 lut

  A to ten pan Sowa (i przyjaciele) ? Wszystko wiem.
  "Ale to nie jest protest polityczny"!

  26 19 Odpowiedz
  • mirek@ 10 lut

   pytanie czy organizatorzy protestu kreca sie kolo politykow czy teraz politycy wokol skrzyzowania ?

   22 11 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 10 lut

  zadnemu z nich juz nie wierze w ani jedno slowo, ze zrobia to skrzyzowanie czy tam wybuduja pociag w nic

  15 6 Odpowiedz
 • 10 lut

  Ja nie rozumiem? Dlaczego takie naglasnianie sprawy??? Państwo mamy jakie mamy, władze mamy jaka mamy to do ksiedza proboszcza isc, dac do sutanny powiedziec ze MUSI BYC ALBO TUNEL ALBO COS INNEGO, a władza zrobi!!!! Ludzie!!

  11 8 Odpowiedz
 • 10 lut

  PiS ma wspaniały program. Zbuduje centralny port lotniczy via carpatie, autostrady, kolej do myslenic setki obwodnic i skrzyżowanie w krzyszkowicach, ale nie swoimi rękami.
  Będą to musieli zrobić ci, co przyjdą po nich.
  PiS jak mój kolega żyjący od wypłaty do wypłaty, ten mój kolega ma mnóstwo projektów i podszewkę w kieszeni. Zostawia te projekty do realizacji innym, a gdy ktoś coś podobnego zrealizuje, mówi ze to był jego plan.

  21 14 Odpowiedz
 • 10 lut

  Czekam jeszcze na ten film o historii Polski z Leonardem di Caprio i pozostalymi gwiazdami Hollywood .
  Wg obietnic PiS, ze należy zrobić hit o Polsce z gwiazdami Hollywood .

  Czekam, bo dobra zmiana dotrzymuje słowa.

  13 13 Odpowiedz
 • 10 lut

  Narazie z narodowej super produkcji wyszedł pisowski hit Zenek Martyniuk. Premiera na Walentynki reklamowana ciagle na kanałach TVP.

  15 15 Odpowiedz
 • Zofia 11 lut

  Skoro poseł pisze listy i mówi że to ważna sprawa i jeszcze polityk po mówi że trzeba dokonać zmian żeby zbudowali ten tunel to jeśli dobrze rozumiem nad tymi zmianami będzie głosował m. In. poseł Kurowski? Dużo się dzieje odkąd mieszkańcy wyszli na pasy, teraz czas na polityków ciekawe co pokażą bo na razie dalej listy deklaracje i zdjęcia

  7 9 Odpowiedz
 • 11 lut

  Marek Sowa działa na niekorzyść opozycji, bo deklaracja PiS o budowie skrzyżowania będzie na 100%. Ale realizacja spadnie na dzisiejszą opozycję, która niechybnie wygra następne wybory. A przecież nikt nie wierzy ze PiS wybuduje skrzyżowanie za cztery lata. Oni budują jak za komuny- obiecanki cacanki a głupiemu radość. Czyli korupcja wyborcza, (500+ i podobna kasa dla przekupienia wyborców) ale wybudować coś, to pomysły się mnożą, ale realizacja ma być wyk. przez obecną opozycje.
  To goście od deklaracji, nie od roboty.
  Mittal, Sendzimir czeka ta wspaniałe uzdrowienie przez PiS. Jest w tym samym miejscu jak 1990 r. A PiS miał pomysły na ratowanie wszystkiego majątku po komunie. No panowie pokażcie na przykładzie Sendzimira jak byście wtedy podnosili z ruiny Polską gospodarkę, bo dzisiaj mówicie o wyprzedaży za grosze. Przejmujcie tego Sendzimira za grosze i zróbcie z niego biznes.

  9 8 Odpowiedz
 • 11 lut

  @Bono, przecież za PiSu wyrósł Pcim, tam było ściernisko tera yes San Francisco. Daniel pocił się nad fontanną, Beata pomalowała szkołę. Aż wreszcie buchła orlenowska fontanna, no jeszcze nie w Euro ale melony płyną w Pcim. W Pucku krzyczą na Dudę "będziesz siedział", "republika Banasiowa" zaś w Pcimiu po rękach całują! Bo PiS wciela obecnie program 'Tanie śmieci dla wszystkich miliony z Orlena'. Majster Hajduk złota ręka.

  Oczywiście nie wszystko się udaje tak jak w Pcimiu. Raciechowice rokowały dobrze, ale się zrokoszowały. Tu złoty potok z Warszawy nie popłynie. Może odkryją ropę i Orlen łaskawiej spojrzy a póki co grosza poskąpił krajan bogaty, prawy i sprawiedliwy. O zdroju dóbr wszelakich, zlej na tą gminę morze łask!

  Tak jak kum w Pcimiu, tak i w Myślenicach, na krześle siadły katolycko patryjotyczne 4 litery... Tu się to nazywa k o n t y n u a c j a. Duda dogląda, Szydło zagląda jak nowy rynek się staje. A tuż na winklu lodziarnia, pamiątka po synu tej ziemi. Tu wszystko się zaczęło, lody się zaczęły i wszystkie dobre pomysły. Dobra zmiana!

  Krzyszkowice - temat dobry, zainteresował nie tylko pisowskke gremium. Każdy się żali, łzy płyną do Raby nad losem mieszkańców. Orlen milczy, niechże by chociaż stacja paliw z prawoskrętem... Minister czyta listy z 'prawaków' i 'lewaków'. On ma plan. Plan budowy. Bądź litościwy wodzu! Kaczyński i tu zielone światło dać musi. A oni nawet Dudę od skoków w Zakopanem odwiedli - poczekają, niech się ukorzą przed majestatem najwyższym. Pomnik smoleński, tylko pomnik dobre imię mieszkańców uratować może i ruch przyspieszyć! Namiestnik z Myślenic śle obietnice, on wie, ma łączność z centralą. Ale nie wolno protestować, bo nic nie będzie!!!

  9 13 Odpowiedz
 • 14 lut

  Reakcja Maciej Stuhr: 2 mld zł dla TVPiS. https://m.youtube.com/watch?v=JN4LD3KN4Kw

  4 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu
Krzyszkowice 48

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu

Około 200 osób blokowało Zakopiankę w Krzyszkowicach w ramach protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”. Mieszkańcy domagają się budowy w tym miejscu tunelu artykuł aktualizowany Na pasy wyszli zgodnie z zapowiedzią o godz. 8 rano. Mimo minusowej temperatury na przejściu dla pieszych w Krzyszkowicach zjawiło się około 200 mieszkańców tej...

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd
Krzyszkowice 6

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd

Na najbliższą sobotę, 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Protest ma odbywać się w godzinach od 8 do 11.  Policja na wypadek utrudnień i dużych korków przygotowana jest na wytyczenie objazdu. Będą też na miejscu protestu, aby dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego Ruch samochodów będzie można przeki...

Blokada Zakopianki w Krzyszkowicach. Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu. Organizatorzy mają 3 postulaty
Krzyszkowice 167

Blokada Zakopianki w Krzyszkowicach. Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu. Organizatorzy mają 3 postulaty

Na najbliższą sobotę 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Kilka dni przed protestem jego organizatorzy spotkali się z przedstawicielami gminy i radą sołecką. Na prośbę o złagodzenie protestu przedstawiają swoje postulaty Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu związanego z zagrożeniem dla pieszych i...

Mirosław Fita nowym wiceprzewodniczącym rady. Zastąpił Grażynę Ambroży
Polityka 25

Mirosław Fita nowym wiceprzewodniczącym rady. Zastąpił Grażynę Ambroży

Mirosław Fita (PiS) został wybrany na wiceprzewodniczącego rady gminy Myślenice. Zajął miejsce Grażyny Ambroży (Bez Układów) Podczas dzisiejszej sesji rady gminy na wniosek radnego Wacława Szczotkowskiego (PiS) głosowano nad odwołaniem wiceprzewodniczących rady miejskiej. Od początku kadencji były nimi Grażyna Ambroży (Bez Układów) i Eleonora Lejd...

Grażyna Ambroży odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej rady miejskiej
Polityka 44

Grażyna Ambroży odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej rady miejskiej

Na wniosek radnego Wacława Szczotkowskiego (PiS) głosowano nad odwołaniem wiceprzewodniczących rady. miejskiej. Od początku kadencji były nimi Grażyna Ambroży (Bez Układów) i Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWMO) Podczas pierwszej sesji kadencji 2018-2023  radni gminy Myślenice na przewodniczącego rady wybrali Jana Podmokłego (KWWMO), a po obu jego stro...

Prezydenta wybierać będziemy 10 maja. Na kogo oddacie swój głos?
Wybory Prezydenckie 2020 13

Prezydenta wybierać będziemy 10 maja. Na kogo oddacie swój głos?

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 roku. W przypadku braku rozstrzygnięcia w pierwszej turze, drugą zaplanowano na 24 maja. Kto ubiega się o ten urząd i komu dajecie największe szanse na wygraną? Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w niedzielę, 10 maja 2020 roku. Ogłoszenie postanowienia Marszałka Sejmu RP w sprawie zarządzenia wyboró...