Archiwalne Myślenice

Ziemia nie leżała odłogiem

Ziemia nie leżała odłogiem
Fot. Karol Wyroba/kolekcja Józefa Stanisława Błachuta

Panorama miasta na pocztówce będącej w obiegu w latach 50. ubiegłego wieku. Widoczne na pierwszym planie drzewo to jabłoń, która rosła pomiędzy "studzienką" a "lipką" posadowioną w najwyższym, środkowym wzniesieniu Góry Plebańskiej

Przed zabudowaniami Śródmieścia widoczne są rozległe pola uprawne, w miejscu których w latach późniejszych wybudowano bloki Osiedla Tysiąclecia. Szczególna dbałość w tych latach o myślenicką ziemię i troska jej właścicieli o swój byt widoczna jest w sposobie zagospodarowania pól na wzniesieniach Szubiennej. Trudno dostrzec połać ziemi leżącej odłogiem. Nazwa wzniesienia według przekazów ustnych pochodzi od określenia miejsca straceń (szubienica) złoczyńców w XVII i XVIII wieku.

Niezagospodarowany teren obok Strażnicy OSP Śródmieście, to miejsce w którym drewniane domy myśleniczan uległy całkowitemu zniszczeniu w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego w dniu 4 września 1939 roku. Dokonana w latach 50. ub. wieku przebudowa tej części miasta umożliwiła powstanie nowego odcinka drogi wzdłuż potoku Bysinka, dzisiaj zwanego ulicą księcia Stanisława Poniatowskiego, łączącej Górne Przedmieście z centrum miasta.

Artykuł miał swoją premierę w papierowym wydaniu Magazynu Miasto-Info:

Powiązane tematy

Tak wyglądało Zarabie i Chełm 60 lat temu
Archiwalne Myślenice 3

Tak wyglądało Zarabie i Chełm 60 lat temu

Panorama dzielnicy Zarabie z połowy lat 60. ubiegłego wieku przedstawiająca okolice Górnego Jazu, ulic Górnej, Leśnej i Sosnowej W dali widoczne są wzniesien...

Komentarze (5)

 • Anty Otyłość 19 lut 2020

  " Szczególna dbałość w tych latach o myślenicką ziemię i troska jej właścicieli o swój byt widoczna jest w sposobie zagospodarowania pól na wzniesieniach Szubiennej. "

  Pierwsza część tego zdania to spore nadużycie. Ludzie uprawiali wtedy co mogli, bo bieda była taka, że żeby nie przymierać głodem trzeba było uprawiać i jeść wszystko co się dało. Niewielu młodych dzisiaj to wie i o tym pamięta.

  23 30 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 lut 2020

  Tak przy okazji wie ktoś czy teren przy myślenickiej lipce idzie pod budownictwo? Pytam nie z powodu budowanej kapliczki tylko m.in. dlatego że zaraz obok kapliczki ogrodzono sporą działkę z elektryczną bramą wjazdową od strony osiedla. Ktoś coś?

  8 Odpowiedz
 • 20 lut 2020

  Plebańska Góra nie jest budowlaną to teren rekreacyjno rolny .a na miejscu ogrodzonego terenu powstaje podobno winnica .

  5 2 Odpowiedz
 • 21 lut 2020

  Nie podobno,ino na pewno,Wreszcie Myślenice doczekają się własnej marki win ;)).

  4 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 lut 2020

  No nie wiem. Który rolnik ogradza działkę rolną ogrodzeniem stałym? Chyba że plebania pozwolenie na cele religijne dostała (?)

  2 3 Odpowiedz

Zobacz więcej