Wiśniowa

Powiat przekazuje 10 tys. zł na obserwatorium. Wójt dziękuje, ale to nie pieniądze na teleskop

Powiat przekazuje 10 tys. zł na obserwatorium. Wójt dziękuje, ale to nie pieniądze na teleskop
Fot. Patrycja Koprzak

Rada powiatu przekazała 10 tys. zł na funkcjonowanie obserwatorium astronomicznego na Lubomirze. Wójt Bogumił Pawlak nie może wydać ich na teleskop, ale wszystko wskazuje na to, że uda się go kupić z innych środków

Niedawno pisaliśmy o tym, że obserwatorium astronomiczne na Lubomirze (Gmina Wiśniowa) potrzebuje teleskopu. Temat jego zakupu został podjęty przez radnych na jednej z sesji i zakończył się fiaskiem. Za przeznaczeniem 30 tys. zł na zakup teleskopu głosowało 6 z nich (Zbigniew Bugaj, Katarzyna Malec, Stanisław Murzyn, Bożena Orłowska, Teresa Rokosz, Lucyna Zborowska), natomiast przeciwko było 7 (Stanisław Bardel, Katarzyna Gaweł-Tokarz, Monika Gil-Górka, Barbara Habieda, Roman Kowalczyk, Urszula Moryc, Paweł Talarek).

Nie oznacza to, że teleskopu nie będzie. To nie zniechęciło opiekuna obiektu do poszukiwania środków na jego zakup. Gmina Wiśniowa złożyła wniosek o dofinansowanie na ten cel z Lokalnej Grupy Działania. Jak się okazuje został rozpatrzony pozytywnie.

10 tys. to za mało?

Natomiast podczas dzisiejszej sesji, radni powiatowi jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie „udzielenia pomocy finansowej Gminie Wiśniowa na dofinansowanie zadania z funkcjonowaniem obserwatorium” na mocy której przekazują 10 tys. zł. Pieniądze zostały przyznane na wniosek wójta Bogumiła Pawlaka, a taka forma dotacji udzielana jest tej jednostce od lat.

O zwiększenie tej kwoty apelował radny Jan Lenczowski (PiS) twierdząc, że wspomniana suma przez ostatnie 10 lat straciła na wartości.

- Kilka sesji pod rząd przy głosowaniu o udzieleniu dotacji dla obserwatorium apeluję o zwiększenie kwoty i jak na razie bez skutku. Od zawsze mówię, że to perełka nie tylko na skalę powiatu, ale myślę że 10 tys. zł przekazywane regularnie od 10 lat zdążyło się zdewaluować i powinniśmy dofinansować obiekt w większym stopniu – przekonywał.

Gmina złożyła wniosek do Lokalnej Grupy Działania o dofinansowanie teleskopu o wartości ok. 57 tys. zł. LGD ma przeznaczyć na niego 29 tys. zł., a resztę dołożyć gmina Wiśniowa. 

Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa: Chcemy rozwijać to unikatowe obserwatorium i doprowadzić do takiego stany, aby można się nim było chwalić nie tylko w powiecie, ale także w skali województwa. Dofinansowanie zakupy teleskopu to jedno, ale zapewniam, że za na tym nie poprzestaniemy.

Zobacz także:

"Nie" dla rozwoju obserwatorium?

Artykuł miał swoją premierę w papierowym wydaniu magazynu Miasto-info.pl

Mają jedyne takie obserwatorium w kraju, ale nie kupią do niego teleskopu. Kiedy wójt zaproponował na niego 30 tys. zł usłyszał, że "po roku wie lepiej od rady, jakie są zadania i potrzeby gminy" - czytaj całość online

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • 25 lut 2020

  Proponuję zrzutkę na teleskop . Pokarzmy naszym jaśnie panującym ,że sami możemy bez ich łaski zasponsorować sprzęt godny tego pięknego obserwatorium . Proszę o podanie nr konta i zarządzenie zbiórki na teleskop. Sam deklaruję wpłatę i dalszą pomoc .

  18 2 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 25 lut 2020

  ale siara dla tych radnych teraz sie okaze ze wojt pozyska kase z zewnatrz i caly region sie bedzie cieszyc obserwatorium tylko w wisniowej go nie doceniaja paranoja. zamknac jak szkoly!

  15 5 Odpowiedz
 • 25 lut 2020

  Mam nadzieję , że uzbieramy na sprzęt warty tego miejsca a nie na lunetkę za 30 tyś .

  12 2 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 26 lut 2020

  Też mi łaska dają 10 tysi przez 10 lat i nie ogarnęli że te pieniądze mają inna wartość a potem się szczycą. W tym starostwie to się chyba czas zatrzymał z pojmowaniem rzeczywistości

  12 4 Odpowiedz
 • 26 lut 2020

  Porównaj budżet starostwa i liczbę miejscowości w powiecie a w gminie :P a potem napisz post ponownie :)

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej