Myślenice

Korona wirus w Polsce. W myślenickim szpitalu ćwiczenia

Korona wirus w Polsce. W myślenickim szpitalu ćwiczenia

Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek osoby zarażonej koronawirusem w Polsce.

W wielu miastach i na terenie powiatu odwoływane są imprezy masowe, a myślenicki szpital przeszedł dzisiaj ćwiczenia w ramach których rozstawiano mobilne izby przyjęć.

„Nie ma powodów do paniki” – czytamy w komunikatach

Podczas porannej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy przypadek osoby zarażonej koronawirusem w Polsce, a dokładnie w Zielonej Górze. Na razie stan pacjenta ocenia się jako dobry.

Wszystkie instytucje państwowe zwracają uwagę, że nie ma powodów do paniki. Kilka dni temu Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik (PiS) informował, że Małopolska jest przygotowana na obecność wirusa, wszystkie służby pozostają w pełnej gotowości, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

 

„Proszę zachować spokój - to tylko ćwiczenia”

Dzisiaj rano ogólnopolskie media obiegła informacja, że w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i powiatowym w Myślenicach odbywają się ćwiczenia na wypadek wystąpienia konieczności uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badania osób z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.

Na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy od was pytania i maile mówiące o tym, że w Myślenicach znajdują się osoby zarażone, a nawet, że epidemia dotarła do naszego miasta. Tego typu donosy dementuje starosta.

Starosta Józef Tomal: Działania służb prowadzone przy myślenickim szpitalu to ćwiczenia w przypadku zaistnienia zagrożenia epidemiologicznego. SP ZOZ w Myślenicach jest jednym z dwóch szpitali w Małopolsce, gdzie ćwiczone są procedury, które będą wykorzystywane w przypadku ewentualnego rozszerzania się zarażeń tzw. koronawirusem. Obecnie nie ma takiego zagrożenia i u nikogo w powiecie myślenickim nie zdiagnozowano tej choroby.

Jak informuje starosta; myślenicki szpital został wskazany do ćwiczeń ze względu na posiadanie oddziału zakaźnego, który obsługuje nie tylko powiat myślenicki, ale również inne regiony naszego województwa. Jest traktowany jako placówka strategiczna w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia epidemią. - Proszę zachować spokój - to tylko ćwiczenia służb, które sprawdzają swoją gotowość – apeluje.

Same ćwiczenia, jakie odbyły się na terenie szpitala polegały na rozstawieniu mobilnych izb przyjęć (namiotów), które służyłyby potencjalnym pacjentom. Szpitale w takich sytuacjach mogą liczyć na pełne wsparcie Państwowej Straży Pożarnej. Dysponuje ona zarówno odpowiednim sprzętem, jak i doskonale przygotowanymi strażakami, którzy takie mobilne izby przyjęć są w stanie przygotować w krótkim czasie.

W ćwiczeniach uczestniczyły szpitale: Uniwersytecki w Krakowie i w Myślenicach - czyli dwa spośród dziesięciu małopolskich placówek w których znajdują się oddziały zakaźne, a które decyzją Wojewody Małopolskiego zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. „Podczas ćwiczeń omówione zostały także inne aspekty współdziałania Straży Pożarnej ze służbami medycznymi oraz składające się na te mechanizmy procedury” – przekazuje biuro prasowe wojewody.

 

Odwołują imprezy masowe

Z powodu potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce w wielu miastach odwoływane są imprezy kulturalne i sportowe. Decyzje dotyczące ich odwołania indywidualnie podejmują wojewodowie lub sami organizatorzy. Kluczowe są rekomendacje ze strony służb sanitarnych.

Na terenie powiatu myślenickiego zostały odwołane m.in. XVII Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego, zaplanowane na dzień 12 marca i Powiatowy dzień Sołtysa, który miał się odbyć 16 marca. Gmina nie informuje o podobnych planach, mimo że na 15 marca zaplanowany jest Myślenicki Bieg Uliczny (czekamy na odpowiedź organizatora w tej sprawie).

Powiązane tematy

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach
Alarmujecie 29

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach

Zamrożony przez koronawirusa problem, związany z przepustowością w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, wraca. Tak dzisiaj wyglądała kolejka przy ul. Drogowców „Dwa pierwsze zdjęcia zrobiłem po godzinie 7. To z automatem dwie minuty po godzinie 8. Drzwi otwierają o 8 i już nie ma numerków. Żeby coś załatwić, trzeba stanąć w kolejce między 4...

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji
Koronawirus 28

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji

U 45-letniego pacjenta, który przebywał na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala nie wykryto koronawirusa. Lekarze czekają na wynik badania obywatelki Francji, która trafiła na oddział zakaźny z ośrodka wypoczynkowego w Mszanie Górnej koło Limanowej artykuł aktualizowany Badania na obecność koronawirusa u 45-latka ze Skawiny wykluczyły jego o...

Komentarze

 • 5 mar

  Przecież ten szpital kompletnie nie jest przygotowany na koronawirusa. Tam w zwykły dzień jest kabaret jak trzeba kogoś szybko zdiagnozować a co dopiero u progu epidemii :D Kto tym zarządza? Od lat ludzie apelują że źle się dzieje ze szpitalem a starosta ma to gdzieś bo on wie lepiej.
  Zobaczymy czy na klate wezmie ewentualną kompromitacje myślenickiego szpitala w walce z koronawirusem.

  22 32 Odpowiedz
  • 6 mar

   Mam dla Ciebie propozycję, zamiast być bezinteresownym wrogiem obecnie zarządzających szpitalem, tylko dlatego że - nie z PiS, podaj receptę:

   Jak wyprowadzałby na prostą szpital zarządca z PiS,
   który szpital w Polsce PiS wyprowadził na prostą,
   i co by zmieniło to że obecny starosta zapisał by się do PiS i był jego gorącym wyznawcą?

   Podaj przykład dobrej służby zdrowia zarządzanej przez PiS.
   Podaj kwotę przeznaczoną ostatnio na służbę zdrowia równoważącą tę przekazaną na Państwową Szczujnię Kurskiego.

   3 7 Odpowiedz
   • 6 mar

    A co ty mnie pytasz? :D czy ja kandyduje na dyrektora? :D widzę i stwierdzam fakty , szpital z roku na rok w coraz większym bagnie tonie. Bagnie długów i zdaje się że tylko Józef tego nie dostrzega. W szpitalu ile jest łóżek na wypadek epidemii? 15 ? na kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców powiatu? :D
    Ziejesz nienawiścią do tego pisu a czy ja cokolwiek o pisie wspomniałem? NIE! dyrektora już dawno temu powinni zmienić i nie interesuje mnie w porównaniu do ciebie z jakiej frakcji politycznej bedzie. Bo dzisiaj z dnia na dzień zamiast lepiej to jest gorzej. Zobaczyłeś pomalowane ściany i na dobre i na złe Ci się włączyło? a może chirurdzy :D :D :D :D Jak korona wpadnie do myślenic to obudzicie sie z ręką w nocniku tak cudownie szpital jest zarządzany. A leżeć będziecie na leżakach u cybucha bo na te 15 szpitalnych łóżek się pewnie nie załapiecie :D

    Ale jak już tak bredzisz politycznie to powiedz ile platfusiarstwo dawało na służbe zdrowia jak rządziło a ile pis daje? :D:D:D:D ile platfusiarstwo dawało na onkologie (o którą takie spazmy nagle macie) a ile daje pis? :D:D:D czuje wybitne zaoranie :D I jeszcze jedno, to platfusiarstwo zadecydowało lata temu o dofinansowaniu tvp :D tyle miliardów złotych znikneło za ich rządów a mogli przecież dac na onkologie hmmm ciekawe dlaczego PO nie dało? wiesz coś na ten temat? :D

    9 2 Odpowiedz
    • 6 mar

     Jozek pisząc za tobą, wydaje pieniądze na TVP a nie daje na szpital. Czy tak?
     A może rząd przerzuca koszty na samorządy a pieniądze z podatków im zabiera?
     Ty nie szukasz starosty, tylko sponsora.
     I może jak wszystkie szpitale w Polsce są dziadowskie to może to sprawa rzadu a nie samorządu?

     2 3 Odpowiedz
 • 5 mar

  Tam tylko trzeba "dobrej zmiany", zaraz będzie lepiej

  10 11 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 5 mar

  Ludzie ! Spokojnie ! Nie dość, że każde pomieszczenie w szpitalu wyświęcone przez księży, Myślenice oddane w opiekę MB to uszczelnili sprawę różańcem dookoła Polski. Na wszelki wypadek budują jeszcze nową kapliczkę pod lipką. Mając na względzie powyższe, proszę odwołać koronowirusa z Myślenic. A ten pan co jeden w Polsce zachorował to dlatego, że w niemach był. A tam dżender i lgbt to się zaraził. Otwórzcie oczy i wstańcie z kolan.

  15 16 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 5 mar

  *niemcach

  Przepraszam, ręka mi zadrżała z myślą o dżęder i lgbt.

  11 5 Odpowiedz
 • 5 mar

  w ty wsi to lepiej sa weterynarze przygotowani niz sor ale propaganda nic sie nie stało i przekazcie sobie znak ty pani z lawki co jej oczko sie odkleilo temu misiu.

  11 2 Odpowiedz
 • Maciej Kucała 5 mar

  srali muszki będzie wiosna ....

  1 4 Odpowiedz
 • 5 mar

  A czy na zwykla grype rowiez rozkladano namioty itp akcje?? Bo chyba nie... Bo jakos wiecej ludzi w polsce umiera na skutek "normalnej" grypy i jej powiklan....szopka

  4 8 Odpowiedz
  • 6 mar

   Namioty rozkładają bo tak wspaniale jest zarządzany szpital, że na zakaźnym jest ok 15 łóżek :D :D :D na kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców powiatu :D ja chyba dzisiaj już profilaktyczne pojade sobie legnać żeby mieć zaklepane :D bo potem u cybucha na leżakach wakacyjnych was będą kłaść :D

   6 5 Odpowiedz
 • 6 mar

  Rzeczywistość
  zdjecie

  Wizja
  zdjecie

  2 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Opryskiwacze spalinowe dla strażaków mają pomóc w walce z koronawirusem
Myślenice 0

Opryskiwacze spalinowe dla strażaków mają pomóc w walce z koronawirusem

Pozyskane opryskiwacze spalinowe oraz sprzęt zabezpieczający strażaka przeznaczone są do realizacji zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odbyło się kolejne spotkanie związane z przekazaniem sprzętu dla...

Koronawirus się nie cofa. Minister zdrowia zapowiada drugą falę epidemii. Przybywa zachorowań w powiecie myślenickim
Koronawirus 21

Koronawirus się nie cofa. Minister zdrowia zapowiada drugą falę epidemii. Przybywa zachorowań w powiecie myślenickim

Druga fala epidemii nadejdzie jesienią, społecznej kwarantanny nie będzie, ale wróci obowiązek noszenia maseczek – w wywiadzie dla PAP przewiduje minister zdrowia. W powiecie myślenickim powoli, ale wzrasta liczba zachorowań. W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Szumowski przewiduje, że druga fala epidemii nadejdzie jesienią, r...