Koronawirus

Wojewoda Małopolski: Koronawirus? Jesteśmy gotowi

Wojewoda Małopolski: Koronawirus? Jesteśmy gotowi
Fot. facebook/Piotr Ćwik

W Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Wszystkie służby są w pełnej gotowości, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana – zapewnia wojewoda Małopolski Piotr Ćwik (PiS)

W Małopolsce osiem osób jest hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na koronawirusa - poinformowały służby wojewody małopolskiego Piotra Ćwika. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 38 osób. Nie ma natomiast osób objętych kwarantanną lub izolacją.

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik (PiS): Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Wszystkie służby są jednak w pełnej gotowości, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Wojewoda wydał w piątek decyzję administracyjną nakładającą na małopolskie szpitale z oddziałami zakaźnymi obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości na wypadek konieczności przyjęcia zwiększonej liczby osób znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowotnego związanego z zarażeniem koronawirusem.

Aktualnie w Małopolsce 8 osób jest hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 38 osób. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją.

Jak zapewnia wojewoda; sytuacja jest monitorowana na bieżąco, prowadzone są działania ochronne służące zminimalizowaniu ryzyka poprzez zachowywanie szczególnej ostrożności (np. stosowanie środków zabezpieczających, przeprowadzanie dezynfekcji), bieżące działania mieszczące się w ramach nadzoru epidemiologicznego, akcję informacyjną realizowaną za pośrednictwem m.in. infolinii NFZ, SMS-ów dla osób wracających z zagranicy i działań informacyjnych na lotniskach.

Pomimo, że wciąż nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, to w mediach nie cichnie dyskusja na temat przygotowania polskich służb do walki z ewentualną epidemią. O scenariusz postępowania w takim przypadku pytają radni powiatowi.

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • 2 mar 2020

  trza stadion zamknąć. profilaktycznie

  2 3 Odpowiedz
 • 2 mar 2020

  profilaktycznie to tylko herbata z orginalnym polskim spirytusem rektyfikowanym ...wirus nie trawi go

  5 2 Odpowiedz
 • 3 mar 2020

  Taa gotowi ...

  2 1 Odpowiedz
 • 4 mar 2020

  Szanowny Panie Wojewodo. Na co jest Pan przygotowany? Tylko na MONITOROWANIE. Jeżeli zdarzy się przypadek zachorowania w naszym rejonie, to Pan nic nie pomoże, a tylko z Pana strony usłyszymy ubolewanie i współczucie. Polskie lecznictwo mnie ma żadnych środków ani personalnych ani finansowych ani przygotowania merytorycznego na zderzenie się z jakąkolwiek epidemią.

  7 Odpowiedz
 • 5 mar 2020

  Z sezonowymi przeziębieniami sobie nie radzą ale na pandemię gotowi

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej