Koronawirus

Ks. Prob. Zdzisław Balon: Wsłuchajmy się w głos księży biskupów i przestrzegajmy zasad, które proponują

Ks. Prob. Zdzisław Balon: Wsłuchajmy się w głos księży biskupów i przestrzegajmy zasad, które proponują

„Jesteśmy w kościele i jesteśmy kościołem. W tym kościele szczególną odpowiedzialność mają biskupi. W imię tej odpowiedzialności księdza biskupi podejmują konkretne decyzje związane z życiem kościoła, z bezpieczeństwem nas wszystkich którzy do niego należymy.

Proszę i apeluję o to, aby wsłuchać się w głos księży biskupów i przestrzegać zasad, które proponują”

- podczas przemówienia do wiernych, jakie znalazło się w internecie mówi ksiądz proboszcz Zdzisław Balon, stojący na czele Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach

 

Podczas swojego przemówienia do wiernych, ks. prob. Zdzisław Balon m.in. nawiązał do słów Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, którzy apelują o pozostanie w domach i uczestniczenie w mszach świętych za pośrednictwem mediów i internetu, a komunię przyjmować w formie duchowej.

- Proponują, aby w mszach św. w kościele uczestniczyły osoby te, które prosiły o konkretną intencję do odprawienia w danym dniu, ewentualnie ich rodziny. Dlatego liczba wiernych uczestniczących we mszy św. nie może przekraczać 50 osób. Tego będziemy przestrzegać. Bardzo proszę zadbajcie o to – mówi.

Jak podkreśla; msze w naszym kościele będą sprawowane jak do tej pory - o tych samych godzinach w tygodniu i w niedzielę. Tych, którzy zdecydują się na przyjście do światyni, ksiądz przestrzega przed całowaniem krzyża lub innych relikwii, a komunię przyjmować na rękę.

- My księża staramy się mocno o to, aby w tych dniach szczególnie przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa. Wielu z was wchodząc do kościoła oddaje cześć krzyżowi przez pocałowanie. Proszę, aby w tych dniach oddawać cześć przez ukłon. Podobnie inne relikwie – zwraca uwagę.

Jak zapowiedział w parafii NNMP w Myślenicach nie będą odbywać się gorzkie żale i droga krzyżowa. Proboszcz zachęca do odprawienia ich samemu w domach. Ograniczona jest również działalność kancelarii parafialnej. Przyjmować będzie wyłącznie wiernych w przypadku spraw związanych z pogrzebem.

- Przez cały ten czas jesteśmy otwarci na posługę ludziom chorym i to zarówno tym którzy znajdują się w naszym szpitalu jak i chorym na terenie parafii. Będziemy z odwagą posługiwać wszystkim tym, którzy naszej posługi potrzebują – mówi Zdzisław Balon.

 

Słowo Księdza Proboszcza do parafian

Ks. prob. Zdzisław Balon: Drodzy parafianie! Na początku XVII stulecia w roku 1624 w Krakowie zapanowała groźna epidemia. Ludzie, aby chronić się przed nią wynosili z domów wszystkie sprzęty, by je spalić, bo wierzyli, że w nich jest zaraza. Przed pałacem księcia Jerzego Zbarskiego na takim stosie znajdował się obraz Matki Bożej. jednak Marcin Grabysza pochodzący z Dolnej Wsi, który pracował u księcia - jakimś zbiegiem okoliczności uratował ten obraz od spalenia. Przywiózł go do Myślenic, do swojego domu i tam ten obraz odbierał cześć. Później kiedy wokół niego zaczęły dziać się rzeczy cudowne, został przeniesione do naszego kościoła i w tej kaplicy jest czczony od prawie 400 lat.

Matka Boża Pani Myślenicka w niezwykły sposób uratowała swój wizerunek przed skutkami epidemii. Myślę, że teraz doskonale rozumie nas, którzy też znaleźliśmy się w niebezpieczeństwie epidemii, która ogarnia dzisiejszy świat. Rozumiejąc nas, napełni nasze serca pokojem i myślę, że nas ochroni. Dlatego to dzisiejsze słowo kieruje do was właśnie z jej kaplicy, sprzed jej cudownego wizerunku.

Co ona do nas mówi w tym czasie? Najpierw wskazuje na Jezusa, który jest źródłem pokoju, nadzieją naszą, życiem naszym. Dlatego tak jak do tej pory, tak i w te dni będzie trwała w tej kaplicy całodzienna adoracja najświętszego sakramentu. Jezus wystawiony do adoracji w monstrancji zaprasza nas, aby tutaj wlewać w nasze serca pokój, nadzieje moc. To również on w komunii świętej przychodząc do nas w te dni, też daje ten wewnętrzny pokój i siłę. W komunii świętej, która będzie można przyjąć w tej świątyni, jak również w komunii św. duchowej, którą będziemy mogli przyjmować w naszych domach.
Przeżywamy Wielki Post. W wielu parafiach nie odbędą się rekolekcje wielkopostne. Ten czas, który przeżywamy to są jedne wielkie rekolekcje, które głosi nam świat wokół nas, które głoszą świadectwa wielu ludzi. Przeżyjmy ten czas jako czas przemyślenia swojego życia, jeszcze raz i na nowo. Niech to będzie czas nawrócenia i pokuty za zło, które jest w nas i dzisiejszym świecie.

Dlatego, że owocem nawrócenia jest sakramentalna spowiedź i wiążące się z nim odwrócenie od grzechów. Dlatego w naszej świątyni przez cały ten czas będzie okazja do spowiedzi. W niedzielę będziecie się mogli wyspowiadać podczas mszy św. Natomiast podczas tygodnia będziemy spowiadać przez cały dzień od godz. 9 rano do godz. 18. Nie odkładajcie spowiedzi na ostatnie dni przed świętami, ponieważ w tym roku nie będą organizowane parafialne spowiedzi związane z rekolekcjami.

Przez cały Wielki Post każdego dnia można skorzystać z sakramentu pokuty. Starajmy się trwać w łasce uświęcającej, bo to niezwykle ważny stan ducha, szczególnie na te dni.
W tym czasie nikt z nas nie powinien zostać sam, bo samotność nie jest najlepszym pomysłem na te dni. Dlatego bądźmy razem. My też chcemy być z wami.

Chcemy być z wami w ten duchowy sposób, dlatego każdego dnia z tej kaplicy będziemy transmitować mszę św. o godz. 18. Natomiast o godz. 20:30 kapłani będziemy się spotykać w tej kaplicy, aby wspólnie odmówić modlitwę różańcową. Łączcie się z nami w tej modlitwie w waszych domach, rodzinach, niech o 20:30 popłynie wielka modlitwa wszystkich zjednoczonych z sobą serc. Modlitwa za chorych, za tych którzy posługują chorym, za tych którzy robią wszystko aby ograniczyć rozpowszechnianie się wirusa, modlitwa o zdrowie i zachowanie od epidemii dla nas wszystkich. Pomagajmy sobie tam, gdzie pomóc możemy oczywiście przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

To czas dla rodziny. kiedy czujemy zagrożenie, czujemy że płynie również dla naszych najbliższych. Myślę, że bardziej przeżywamy miłość i troskę do nich. Niech ten czas będzie spędzony razem. Jesteśmy z sobą, dla siebie. Oczywiście pamiętajmy o tym, aby nie narażać osób starszych, bo to jest realne zagrożenie.
Jesteśmy w kościele i jesteśmy kościołem. W tym kościele szczególną odpowiedzialność mają biskupi.

W imię tej odpowiedzialności księdza biskupi podejmują konkretne decyzje związane z życiem kościoła, z bezpieczeństwem nas wszystkich którzy do niego należymy. Proszę i apeluję o to, aby wsłuchać się w głos księży biskupów i przestrzegać zasad, które proponują.

Wszyscy mamy w pamięci piękny jubileusz, który przeżyliśmy razem – jubileusz 50-lecia koronacji Matki Bożej Myślenickiej. Maryja odwiedziła nasze domy w kopii cudownego wizerunku. To była szczególna łaska. Myślę, że ta łaska w te dni będzie owocować. Koronując obraz przed 50 laty kardynał Karol Wojtyła mówił: „Matka Boża wybrała sobie to miejsce z myślą o wszystkich i będzie tutaj na nich czekać. Będzie czekać sama, aby ich obdarzyć, aby się z nimi przede wszystkim spotkać. Bo przecież każde spotkanie z Tobą Maryjo, to szczególna łaska”.

Moi kochani obyśmy wszyscy w tym niełatwym czasie doznali łaski pokoju wewnętrznego, spokoju, umocnienia nadziei i zdrowia. I na takie przeżywanie tych dni chciałem wam wszystkim z kaplicy matki bożej udzielić błogosławieństwa.

Pan z Wami!

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

  • TAK TAK 90%
  • NIE NIE 10%
  • Głosów: 1851

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

*wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
*kaszel
*duszności
*problemy z oddychaniem

Powiązane tematy

Komentarze (3)