Koronawirus

Iść do kościoła, czy zostać w domu? Dylemat wiernych w czasach koronawirusa

Iść do kościoła, czy zostać w domu? Dylemat wiernych w czasach koronawirusa

Po tym, jak w sobotę w całym kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, nie milkną dyskusję na temat udziału w mszach.

Kościelni hierarchowie apelują do wiernych o stosowanie się do zaleceń, pozostać w domu i korzystać z transmisji uroczystości w mediach

Od soboty w całym kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego  wydany w związku z rozprzestrzenianiem się koronawiursa. W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki informował, że w związku z epidemią koronawirusa obowiązuje ograniczanie zgromadzeń do 50 osób. – Dotyczy marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych – mówił.

To uruchomiło falę komentarzy, pytań i niepewności w związku z działalnością kościoła. W sobotę wieczorem 14 marca orędzie w tej sprawie wygłosił arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej Episkopat rekomendował  „dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej m.in. osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem".

Orędzie Przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego: Do niedawna wydawało się nam, iż postęp techniczny, wiara w nieograniczoną ludzką wolność w nieomylność demokracji, zbuduje nowy raj na ziemi w którym nie będzie ani chorób ani cierpienia. A oto z pokorą odkrywamy, że wystarczy jedna pandemia, by okazało się jak bezbronnym i przerażonym wobec niej staje się człowiek.

(...) Kościół - jak mówi papież Franciszek - jest szpitalem polowym. Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Pan Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek "w świecie ze swej natury niedoskonały". Dlatego właśnie - respektując zalecenia władz sanitarnych- nie zamykamy kościołów. Dla ludzi wierzących bowiem świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia bożej opatrzności i bożej miłości, zwłaszcza w Eucharystii z której czerpiemy siłę i wewnętrzny pokój.

Proszę jednocześnie o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do 50 osób, które płynie z troski o zdrowie wszystkich.

Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we mszy św. w kościele to najprostszym wydaje się wstęp do zamawiającego intencję i dla jego rodziny. W związku ze wspomnianym ograniczeniem, zachęcam wszystkich pozostałych wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

(...) Zdaję sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to - ze względu na zdrowie własne i bliźnich - bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego. To co się dzieje obecnie możemy potraktować jako znak czasu, jako wymóg obecnej chwili. Jako wezwanie do większej odpowiedzialności za siebie i solidarności z bliźnimi. wezwanie do niesienia pomocy naszym bliźnim, zwłaszcza osobom starszym.

(...) Każdego wieczora o godz. 20:30 będę się modlił za was na różańcu i o to samo proszę kapłanów w kościołach i was wszystkich w domach. Trwajmy w modlitewnej jedności, niech nas wszystkich wspiera bóg wszechmogących

 

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Pozostańcie w domach

W podobnym tonie wypowiada się metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, który zachęca do korzystania z transmisji uroczystości w telewizji, radiu i internecie.

Abp Marek Jędraszewski wyraża solidarność z chorymi, osobami objętymi kwarantanną oraz wszystkimi, których dotknęło zagrożenie. – Wraz z tą solidarnością płynie także nasza żarliwa modlitwa o to, aby Pan Bóg w swoim miłosierdziu i w swojej opatrzności ochronił nas przed nieszczęściami, jakie z tą pandemią mogą się łączyć – mówi arcybiskup podkreślając, że postawa Kościoła jest taka sama od początków chrześcijaństwa. – Kościół zawsze był z biednymi, chorymi i szedł im na ratunek niosąc pociechę, zwłaszcza duchową – dodaje.

Metropolita krakowski potwierdził zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, zgodnie z którymi osoby z różnych przyczyn uważające, że nie mogą wziąć udziału we mszach świętych niedzielnych są z tego obowiązku zwolnione do 29 marca.

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Niemniej jednak bardzo proszę, by w niedzielę korzystać z transmisji mszy świętych telewizyjnych, radiowych, internetowych; żeby w domach przeżywać niedzielę jako dzień Pański, jako dzień przypominający o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem, aby rodziny odmawiały wspólnie jedną dziesiątkę różańca „prosząc Boga za przyczyną Matki Najświętszej, aby te wszystkie zagrożenia związane z pandemią koronawirusa nas, naszą ojczyznę, Europę i świat oszczędziły.

(...)  Co, przez to co się dzieje, Pan Bóg chce nam powiedzieć, do czego nas wzywa, do jakiej refleksji nas pobudza, zwłaszcza jeśli chodzi o uświadomienie sobie świętości każdego życia, wartości zdrowia a także pokory – wynikającej z pewnej niemożności i bezradności – wobec tego wszystkiego, co się dzieje. Czy te znaki czasu, ta choroba nie wzywa nas do głębokiej rewizji spojrzenia na nas, na nasze życie, by nasze drogi wyprostować i by stały się one drogami prawdziwie Bożymi.

Zostawiam wam moi drodzy te refleksje, jako szczególne zadanie stojące przed nami, aby ten Wielki Post w swojej dynamice modlitwy, pokuty, jałmużny przyczynił się także do tego, abyśmy te znaki czasu, które stają się dzisiaj tak ważne i tak bardzo odczuwalne nie pozostawiły nas obojętnymi, ślepymi, głuchymi, ale sprawiły, że głos Pański w naszych sercach będzie rozbrzmiewał z jeszcze większą wyrazistością i mocą.

 

W Myślenicach msza przez internet

Największa parafia w powiecie myślenickim - Narodzenia NMP w Myślenicach informuje, że "Msze Święte sprawowane są w normalnym porządku. Na zewnątrz i wewnątrz kościoła nie może przebywać więcej niż 50 osób" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na facebooku sanktuarium. 

Wejście do kościoła możliwe będzie tylko drzwiami głównymi. "Sakrament pokuty sprawowany będzie w sanktuarium codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Nie będzie możliwości spowiedzi podczas Mszy świętych". 

Ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach: Zawieszone do odwołania zostają wszystkie nabożeństwa" - duchowni zachęcają do "indywidualnego odprawiania Drogi Krzyżowej i śpiewu Gorzkich Żali w rodzinach. Każdego dnia o godz. 20:30 łączmy się duchowo w swoich domach w modlitwie różańcowej, którą kapłani i osoby konsekrowane będą odmawiać przed Cudownym Obrazem Pani Myślenickiej".

Msza wieczorna i różaniec o godz. 20:30 będą codziennie transmitowane w internecie.

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

 • TAK TAK 90%
 • NIE NIE 10%
 • Głosów: 1851

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

*wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
*kaszel
*duszności
*problemy z oddychaniem

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • 15 mar 2020

  Jeżeli spieszno na spotkanie z Bogiem to trza iść.

  13 10 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 15 mar 2020

  Ja szczególnie zachęcam, aby spowiedzi nie odkładać. Mnie życie wielokrotnie nauczyło, ze jak się coś na później odkłada, to później nie zdąży się, albo trzeba będzie czekać do następnego roku.
  Ponadto nikt z nas nie wie, czy jutra dożyje, czy nie zostanie poddany kwarantannie, czy nie trafi do szpitala, a na pewno łatwiej wyspowiadać się teraz np. w sanktuarium niż później w domu czy szpitalu.
  Kiedyś jak przeliczyłem pewną część pewnego cmentarza to wyszło mi że na około 70 grobów co siódma osoba miała nie więcej niż 33 lata w momencie śmierci. Najmłodszy 6 lat.

  6 18 Odpowiedz
 • 15 mar 2020

  Wystąp do decydentów kościelnych, aby za tobą zachęcili społeczeństwo do masowej spowiedzi. Dobrze było by aby przygotowali odpowiednią ilość spowiedników.
  A po ponieważ prawdopodobieństwo ostatniej spowiedzi występuje w woj mazowieckiem i lubelskiem , tam mogą być kolejki do konfesjonałów.

  6 4 Odpowiedz
 • 16 mar 2020

  Zdrowi na umyśle nie mają dylematów. Chorzy powinni pozostać w miejscu choroby , zdrowi nie powinni przemieszczać się do miejsca choroby. Tak ciężko zrozumieć podstawowe prawa logiki?

  3 1 Odpowiedz
 • 18 mar 2020

  "Poszła do kościoła, zaraziła koronawirusem tysiące osób."

  https://www.planeta.pl/Ciekawostki/Pacjentka-31-zarazila-koronawirusem-tysiace-osob.-Chora-na-mszy

  Sytuacja jest nadzwyczajna. Chrońmy swoje życie i chrońmy życie innych osób.

  5 Odpowiedz