Tenczyn

Starosta odpowiada radnej: Dbanie o drożność przepustów to obowiązek mieszkańców

Starosta odpowiada radnej: Dbanie o drożność przepustów to obowiązek mieszkańców

"Budowa i utrzymanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi” - radnej Annie Rapacz (PiS) odpowiada starosta Józef Tomal (FZM)

Na temat udrażniania rowów, przeglądu i wymiany przepustów oraz uzupełnienie ubytków w poboczach i na drodze powiatowej w Tenczynie, pisała w interpelacji radna powiatowa, o czym informowaliśmy kilka dni temu.

W odpowiedzi starosta wyjaśnia, że doraźne prace porządkowe, w tym sprzątanie naniesionego materiału do rowów i na jezdnię drogi powiatowej w Tenczynie, uzupełnienie fragmentów poboczy po nawałnicy, jaka miała miejsce 11 czerwca 2020 roku, zostało zakończone.

Józef Tomal, starosta myślenicki (FZM): Od tego tygodnia wykonawca realizuje podobne roboty w innych częściach powiatu równie dotkliwie doświadczonych nawalnymi deszczami i nagłymi wezbraniami rzek i potoków w okolicach dróg powiatowych.

Wszystkie straty w infrastrukturze drogowej zostały wstępnie oszacowane i obecnie są weryfikowane przez służby wojewody małopolskiego. W protokole szkód znalazły się m. in. dwa przepusty zlokalizowane w okolicach kamieniołomu.

"Zarząd Dróg Powiatowych w Myślenicach apeluje do właścicieli działek przylegających do drogi o dbanie o dobry stan techniczny przepustów pod zjazdami.

W dalszej części odpowiedzi starosty czytamy, że "Zarząd Dróg Powiatowych w Myślenicach apeluje do właścicieli działek przylegających do drogi o dbanie o dobry stan techniczny przepustów pod zjazdami. Taki obowiązek na właścicieli działek przyległych nakłada art. 30 ustawy o drogach publicznych, który mówi, że „budowa i utrzymanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi”.

Powiązane tematy

Można już pić wodę z kranu
Wielka woda 2020 0

Można już pić wodę z kranu

Po kilku tygodniach mieszkańcy w gminie Wiśniowa mogą już odkręcić kran i popłynie z nich zdatna do picia woda Po obfitych ulewach, które doprowadził...

Komentarze

 • mirek@ 9 lip

  Wiadomo szpitale musimy finansować ze zbiorek, dziury w drogach zasypywać żwirem i kamieniami bo lokalni politycy nie potrafią się dogadać kto je wyremontuje a w wolnych od pracy chwilach jesscze czyścić rowy po prostu pięknie

  34 6 Odpowiedz
 • DajMI MINUSY! 9 lip

  To po co są samorządy? Zlikwidować i tyle.

  33 4 Odpowiedz
  • 9 lip

   Diabeł tkwi w szczegółach, jak zawsze. Jeżeli przepust jest w pasie drogowym, tak samo rowy odwadniające, to powinien czyścić zarządca, a jak jest na działce mieszkańca, to mieszkaniec. Jak ja mogę iść na czyjąś działkę i tam coś robić? Czy Starosta nie przechodzi sam siebie w tych kiwkach i spychologii?

   13 5 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 9 lip

  Fajnych mamy radnych babka sklada wniosek i nie sprawdzi nawet jakie sa przepisy

  27 11 Odpowiedz
 • 9 lip

  Dwa dni temu napisałem że "ich ulice a wasze kamienice (i przepusty) to minusujecie.
  A Naftali się dalej uśmiecha i zaciera ręce. Dlaczego?
  Bo najlepszy geszeft jest za cudze piniądze....

  14 8 Odpowiedz
 • kar war 9 lip

  To skoro za przepusty które są w pasie drogowym są odpowiedzialni mieszkańcy to co z drzewami które też tam rosną.

  19 1 Odpowiedz
  • 9 lip

   Woda na twojej działce jest państwowa, drzewo na twojej działce jest państwowe, skarb zakopany na twojej działce jest państwowy, minerały w twojej ziemi są państwowe. Chodnik przed twoja działką w zimie jest twój, przepust przed twoja działką w porze deszczowej jest twój. Rozumiesz już?

   48 4 Odpowiedz
 • 9 lip

  No to tak jak z odśnieżaniem chodników i nikt się nie buntuje :) niestety takie mamy prawo :)

  10 2 Odpowiedz
  • 9 lip

   Takie prawo a ludzie uparcie głosuja na tych co te prawo robią...

   12 5 Odpowiedz
  • 9 lip

   Prawo mają oni, my mamy obowiązki i mandaty

   12 2 Odpowiedz
   • 9 lip

    A wystarczyło by ludzie zaczęli myśleć to by ci ludzie co mają prawo też zaczęli mieć obowiązki i konsekwencje a nie tak jak teraz że zmarnowali 70mln na wybory i nic im za to nie grozi

    21 3 Odpowiedz
 • 9 lip

  Panie Starosto a czyje są kratki ściekowe w moście na Zarabiu? Takie piękne trawy w nich rosną.

  25 3 Odpowiedz
 • 9 lip

  Odśnieżanie, udrażnianie obowiązek mieszkańca bo to przy jego działce, ale jak wyjdziesz tam z piwem w ręce to już jest publiczne i mandat...

  26 2 Odpowiedz
 • 9 lip

  ZONDOM PRZEPROSIN I 200 TYS PESOS NA PROMOCJE SAN ESCOBARA W NOSZYM MIOZDKU

  8 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lip

  Skoro tak mówi ustawa, powinna radna zapukać do ustawodawcy, czyli aktualnie rządzących dojnych panów i poprosić swojego partyjnego kolegę posła Kurowskiego o starania w celu zmiany ustawy.

  Powiat musi kierować się przepisami by mieć kryty tyłek. Bo rozumiem, że poszło o przepusty pod wjazdami na prywatne działki, a reztę rzeczy powiat wykonał?

  14 6 Odpowiedz
 • 9 lip

  panie starosto jest Pan w grubym błędzie po to są podatki płacone i po to zatrudniamy was żebyście dbali o takie rzeczy to jest w pasie drogowym czyli są podatki płacone w paliwie w ubezpieczeniu w rejestracji samochodów i tym podobne tak więc do was należą przepust a nie do mieszkańców

  21 6 Odpowiedz
 • 9 lip

  To jak do nas należy dbanie o przepusty to na co to za co bierzecie pieniądze za pozwolenia na budowę takich przepustów na to że trzeba mieć mapkę itd. po co to wszystko jest

  19 5 Odpowiedz
 • 10 lip

  Widzę też wjazdy na działki jako samowolę i przepusty wykonane przez właścicieli.
  Nie wiem jak monitorować każdy przepust.
  Co do podatków, płacę podatki gruntowe do gminy, nie płace żadnych podatków do powiatu. Jedynie do Powiatowego Zarządu Dróg, za to że instalacje do posesji są w ich drodze.

  3 5 Odpowiedz
 • 10 lip

  O czym jest jest ta dyskusja? Jeżeli mam działkę to dbam o wjazd na nią. Domaganie się dotowania od państwa jest zwykłym żebractwem.

  8 8 Odpowiedz
 • 10 lip

  A jeśli nie bede dbał to co mi za to grozi? Starostwo mnie ukarze grzywną? Bo mam „row nie wykoszony”? 🤦🏻‍♂️

  4 4 Odpowiedz

Zobacz więcej