Okolice

Nawałnica nad powiatem myślenickim. Podtopione trzy gminy

Padało niespełna pół godziny, ale to wystarczyło aby miejscowości położone na terenie gmin Myślenice, Wiśniowa i Dobczyce znalazły się pod wodą

Ilość wody jaka spadła nad gminami Myślenice, Wiśniowa i Dobczyce spowodowała, wezbranie cieków wodnych i wypełnienie rowów przy drogach, co skutkowało zalewaniem posesji i uszkodzeniami dróg gminnych. Takie nawałnicy mieszkańcy najczęściej określają „ścianą deszczu”, a te występują zazwyczaj lokalnie, co miało również miejsce podczas czerwcowych powodzi.

Strażacy wyjeżdżali do zgłoszeń od godziny 11.30. W terenie działały zastępy PSP oraz OSP, które wzmacniały służbę poprzez wezwanie dodatkowych funkcjonariuszy do pracy.

Największa ilość interwencji miała miejsce na terenie miejscowości Zasań, Trzemeśnia, Poręba, Glichów, Lipnik, Kornatka. Przy usuwaniu wody, układaniu worków z piaskiem, udrażnianiu przepustów i przejezdności na drogach pracowało 85 strażaków, którzy brali udział w 40 interwencjach.

Do środowego popołudnia zanotowano w powiecie myślenickim ok. 40 zdarzeń związanych z nawałnicą. 

- Po raz kolejny widać, że możemy liczyć na strażaków z naszej gminy, pracowników urzędu i prywatnych przedsiębiorców dysponujących koparkami. Dziękuję za szybką reakcję na intensywne opady deszczu, które nawiedziły nasze miejscowości, dzięki czemu w pewnym stopniu ograniczyliśmy zniszczenia - sytuację komentuje wójt Wiśniowej Bogumił Pawlak. 

Podobne w skutkach ulewy przeszły nad powiatem w czerwcu, kiedy to "wielka woda" największe zniszczenia wyrządziła w gminach Wiśniowa, Pcim, Myślenice i Raciechowice. Natomiast w lipcu po półgodzinnej nawałnicy pod wodą znalazły się Dobczyce

Uszkodzony most w Łękach. Tędy prowadzi objazd

W związku z uszkodzeniem przyczółka mostu w miejscowości Łęki (na granicy Łęki - Trzemeśnia) ruch pojazdów został ograniczony do ruchu wahadłowego kierowanego światłami.

Obowiązują także ograniczenia tonażowe do 5 ton DMC wprowadzone na odcinku pomiędzy najbliższymi skrzyżowaniami, tj. z drogą gminną w miejscowości Łęki prowadzącą w kierunku Kornatki i z drogą powiatową nr 1923 w miejscowości Trzemeśnia prowadzącą do Poręby.

Gdzie szukać pomocy?

W gminie Myślenice uruchomiony został dyżurny telefon Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pod którym można zgłaszać wyrządzone szkody - 519 541 549. Numer jest aktywny w godzinach 7:00 – 19:00.

Gminy Wiśniowa i Dobczyce nie podają jeszcze podobnych numerów, jednak po lipcowych nawałnicach podobnie jak w przypadku Myślenic - w Dobczycach straty w budynkach mieszkalnych przyjmowane były przez infolinię Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobczycach pod nr tel. 12 37-21-714 lub 12 37-21-711 w godzinach pracy Ośrodka.

Poseł pisze do Wód Polskich w sprawie regulacji rzek 

Wczoraj w mediach społecznościowych poseł Władysław Kurowski (PiS) informował o tym, że skierował pismo do dyrekcji Wód Polskich w Krakowie, w którym apeluje o natychmiastową interwencję w usunięciu skutków powodzi, która w czerwcu dotknęła powiat myślenicki.

"Zaproponowałem stworzenie programu regulacji rzek tak, aby w przyszłości podobne nieszczęścia się nie zdarzały. W tej samej sprawie odbyłem wspólnie z burmistrzem Myślenic Jarosław Szlachetka rozmowę w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. W piśmie tym skierowałem także zaproszenie na wspólne spotkanie samorządowców gmin dotkniętych powodziami z dyrekcją Wód Polskich" - czytamy w komunikacie posła.

Jakie będą skutki jego działań? O tym przekonamy się już wkrótce. Tymczasem trwa szacowanie szkód po kolejnych podtopieniach. 

 

Powiązane tematy

Komentarze (17)

 • mirek@ 20 sie 2020

  Szacunek dla strażaków zawsze można na nich liczyć. A pan... poseł jak to on listy pisze na fejsbuku oby wyniknęło z nich więcej niż w sprawie szwaczek chorych na covid

  32 3 Odpowiedz
 • 20 sie 2020

  Panie pośle, w sejmie Pan walcz, bo tam strasznie słabo i żenująco.
  Aktywność poselska
  Wystąpienia na posiedzeniach Sejmu
  Brak aktywności
  Interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
  Interpelacje, którym nadano bieg: 6
  Zapytania, którym nadano bieg: 7
  Pytania w sprawach bieżących: 1

  Listy Pan piszesz i tak wielki juhc z nich.

  Zarządcy rzek, rowów itp. wio tyłek w teren i kontrola cieków wodnych, bo dawno nie było nic gruntownie robione, udrażniane.

  25 6 Odpowiedz
 • Mariusz Marioosz 20 sie 2020

  W sumie co tu do wyjaśniania. Przy takiej ulewie żadna rzeczka, potok nie jest w stanie pomieścić takie ilości wody. Inna sprawa z rowami melioracyjnymi. Rowy pozasypywane, czy pozatykane przepusty też się do tego przyczyniają.

  20 1 Odpowiedz
 • 20 sie 2020

  Wzdłuż drogi powiatowej od Trzemeśni przez Zasań w kierunku Lipnika brakuje chodnika, Powiat od lat nic nie zrobił (poza okresem przedwyborczym i nie udanym skrzyżowaniem w Trzemeśni). To też brakuje konkretnej regulacji i melioracji rowów, studzienek. A ta woda właśnie regularnie się przelewa przez drogę, nawet przy mniejszych opadach i zalewa domy, podwórka i zabiera co się da w potok. Telefon alarmowy jest, ale dotyczy strice zalanych domów, natomiast straty na drogach dojazdowych i terenów wokół domów nie związanych z inwentarzem żywym i gospodarstwem są poza ..podanym numerem. Zatem radź se sam.

  23 8 Odpowiedz
 • 20 sie 2020

  Ale buciki i garniturek się pobrudzą .

  18 5 Odpowiedz

Zobacz więcej