Edukacja

Przekształcenie szkoły w przedszkole. Burmistrz: „Są komentarze, że to była potrzebna i dobra decyzja”

Przekształcenie szkoły w przedszkole. Burmistrz: „Są komentarze, że to była potrzebna i dobra decyzja”

„Myślę że na dogłębną ocenę przyjdzie czas (…) Z tego co słyszę jest poparcie, są komentarze takie, że to była jednak potrzebna i dobra decyzja podjęta przez radę miejską i burmistrza”

– podczas konferencji prasowej dotyczącej remontu dawnej Szkoły Podstawowej nr 5 przekształconej w przedszkole – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

 

W lutym radni zdecydowali o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 5 na Dolnym Przedmieściu i przekształceniu jej w Przedszkole Samorządowe nr 2. Decyzja budziła wiele kontrowersji, a emocje związane z procesem jej podejmowania udzielały się nie tylko lokalnym politykom, ale również mieszkańcom.

Grupa rodziców z Dolnego Przedmieścia próbowała przekonać radnych do głosowania przeciwko likwidacji szkoły. Swoje argumenty przedstawiali podczas obrad rady, w listach kierowanych do radnych, na tablicach ogłoszeń, a także podczas spotkania w strażnicy OSP.

Ostatecznie za podjęciem  „uchwały w sprawie rozwiązania Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 (...) oraz likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 5 w Myślenicach, o strukturze organizacyjnej klas I-III” głosowało 11 radnych, przeciw było 8, natomiast 2 wstrzymało się od głosu (zobacz szczegółowe wyniki głosowania).

Wraz z zakończeniem roku szkolnego gmina przeprowadziła w budynku kosztujący 300 tys. zł remont, który pozwolił przystosować pomieszczenia na przyjęcie przedszkolaków. Od września w Przedszkolu Samorządowym nr 2 przy ulicy Kazimierza Wielkiego, funkcjonują 3 oddziały do których uczęszcza 66 dzieci (4 miejsca pozostają wolne).

Jak podczas spotkania z mediami informował burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) wraz z zastępcą naczelnika wydziału inwestycji UMiG Tomaszem Sólnicą i dyrektor przedszkola Moniką Tulą; w ramach prac wykonano m.in. nowe wylewki z podłogami, remont instalacji elektrycznej, toalety, renowację ścian, odnowiono i wyposażono kuchnię oraz zmodernizowano centralne ogrzewanie i zakupiono nowy piec gazowy. 

Zapytaliśmy burmistrza w jaki sposób z półrocznej perspektywy ocenia decyzję rady o przekształceniu szkoły w przedszkole i czy po tym okresie uważa ją za słuszną.

Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta o gminy Myślenice: Chciałbym podziękować radzie miejskiej za zaufanie, bo decyzja o przekształceniu placówki w przedszkole była trudną decyzją. Było dużo dyskusji w przestrzeni publicznej i medialnej. Spotykaliśmy się z rodzicami, konsultowaliśmy te sprawy.

Dziękuję tym, którzy poparli pomysł dotyczący poprawy jakości przebywania w tym budynku i opieki nad naszymi najmłodszymi obywatelami miasta i gminy Myślenice. (...) Myślę że na dogłębną ocenę przyjdzie czas. Życie zweryfikowało tę decyzję; rodzice oczekiwali nowych miejsc przedszkolnych i czekali na nie, czego dowodem jest to, że niemal wszystkie, które były do dyspozycji zostały wypełnione dzieciakami. To pokazuje, że to była słuszna i dobra decyzja.

Kwestia samego remontu i komfortu w jakim dzieci dzisiaj przebywają w budynku świadczy o tym, że należało pewne rozwiązania wdrożyć, zrealizować i myślę, że ocenią to przede wszystkim rodzice, same dzieci i pracownicy jednostki. Z tego co słyszę jest poparcie, są komentarze takie, że to była jednak potrzebna i dobra decyzja podjęta przez radę miejską i burmistrza.

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 10 wrz 2020

  Burmistrz otoczony jest klakierami, którzy nie powiedza złego słowa na jego działania. To niestety domena złych włodarzy.

  47 14 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 10 wrz 2020

  Jak dlugo zyje nie slyszałem zeby zamykanie szkol bylo dobra decyzja... widac to na chelmie gdzie budynek stoi pusty

  45 16 Odpowiedz
 • mirek@ 10 wrz 2020

  Hahaha a to mi Pan burmistrz zrobił poranek a tych komentarzy i głosów sprzeciwu rodziców to jakoś nie slyszal?

  44 14 Odpowiedz
 • Zofia 10 wrz 2020

  znajomi opowiadali o radnych tak samo guchych na to co im ludzie mowili i zlikwidowali szkole bo tak to nic nie slysza ale jak chca glosow to chodza od domu do domu

  36 8 Odpowiedz
 • 10 wrz 2020

  Z którymi rodzicami konsultował zamknięcie szkół? Dla mnie to nie konsultacje a narzucenie swojego pomysłu..... fajnie że słuchał rodziców bo oczekiwali miejsc w przedszkolu szkoda że nie słuchał rodziców którzy protestowali przeciw.... dobra decyzja ? Chyba dla burmistrza swoją drogą śmiech na sali . Niech pozamyka wszystkie szkoły bedzie miał oszczędności... i przy okazji miejsce dla przedszkolaków bo starsze dzieci to juz kij z nimi niech się tłoczą w szkołach im nie trzeba przestrzeni

  29 10 Odpowiedz

Zobacz więcej