Tokarnia

W Więciórce grasuje podpalacz? Dwa duże pożary w dwa dni. Policja wszczęła śledztwo

W Więciórce grasuje podpalacz? Dwa duże pożary w dwa dni. Policja wszczęła śledztwo

W przeciągu dwóch dni w Więciórce w gminie Tokarnia wybuchły dwa duże pożary. Najpierw całkowicie spłonęła szopa, a kolejnego dnia dom i przyległa do niego stodoła.

Sprawa jest poważna. Policja wszczęła dochodzenie i nie można wykluczyć, że we wsi grasuje podpalacz

artykuł aktualizowany

Pierwszy pożar w Więciórce w gminie Tokarnia wybuchł we wtorek 8 września, kiedy ogień całkowicie strawił przydomową, drewnianą szopę. Kolejnego dnia, tj. w środę 9 września strażacy otrzymali ponowne wezwanie do tej miejscowości. Tym razem do płonącego domu i stodoły.

- Informacja o pożarze kilku budynków w miejscowości Więciórka dotarła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach o godzinie 20.15. w dniu 9 września – relacjonuje bryg. Roman Ajchler, rzecznik prasowy PSP Myślenice.

Dyżurny do akcji wysłał jednostki PSP i OSP. Kiedy na miejscu pojawili się druhowie OSP, całkowitym pożarem objęte były oba budynki. Zarówno dom jak i stodoła zbudowane były z drewna, co tylko przyśpieszyło rozwój pożaru. 

Jak relacjonują strażacy; ogień stwarzał bezpośrednie zagrożenie dla kolejnych zabudowań - drewnianego domu i budynku gospodarczego znajdującego się na sąsiedniej posesji, zaledwie 7 metrów dalej.

bryg. Roman Ajchler, rzecznik prasowy PSP Myślenice: Podano cztery prądy wody w obronie tych zabudowań. Z uwagi na gwałtowny rozwój pożaru spowodowany dużym nagromadzeniem materiałów palnych takich jak drewniana konstrukcja budynków, zmagazynowane siano i słoma, drewno opałowe, kierujący działaniem ratowniczym polecił zadysponowanie dodatkowych sił i środków ratowniczych, zorganizować punkty czerpania wody na pobliskim potoku, sprawić oświetlenie terenu akcji, podać prądy gaśnicze wody na objęte ogniem budynki.

Straty w mieniu podczas tego pożaru są duże i oprócz spalonych budynków obejmują również zwierzęta hodowlane, ciągnik rolniczy, maszyny rolnicze i budowlane, płody rolne i drzewo opałowe. Uszkodzeniu w wyniku wysokiej temperatury uległy również sąsiednie budynki w których zostały m.in. opalone ściany i stopione rynny z tworzywa.

Strażacy zwracają uwagę na to, że oba pożary miały miejsce w trudno dostępnym miejscu, a wodę musieli dowozić z odległego o ok. 3 km leśnego potoku, przemieszczając się samochodami gaśniczymi górską i bardzo wąską drogą.

Walka z ogniem trwała 10 godzin i brało w niej udział 16 zastępów, 80 strażaków z jednostek OSP Tokarnia, OSP Więciórka, OSP Krzczonów, OSP Skomielna Czarna, OSP Bogdanówka, OSP Zawadka, OSP Myślenice Dolne Przedmieście, OSP Pcim, OSP Lubień, JRG Myślenice oraz grupa operacyjna Komendy Powiatowej PSP.

Policja wszczęła śledztwo

Sprawa zainteresowała myślenicką policję, która wszczęła śledztwo w dotyczące pożaru. Jest jeszcze za wcześnie na wskazywanie przyczyn, ale nie można wykluczyć, że we wsi grasuje podpalacz. Wczoraj na pogorzelisku pracował biegły. Oględziny trwały do zmroku. Czynności będą kontynuowane na miejscu również dzisiaj.

Sprawa płonących zabudowań w Więciórce zainteresowała myślenicką policję, która wszczęła śledztwo. Kryminalni nie wykluczają, że we wsi może grasować podpalacz. W ramach prowadzonego postępowania zatrzymano jednego mieszkańca gminy Tokarnia. – Zgromadzone materiały nie były wystarczające, aby przedstawić zarzuty zatrzymanemu mężczyźnie. Został on przesłuchany w charakterze świadka, a następnie zwolniony – powiedział nam Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji. Jak zapewnia; nadal przesłuchiwani są świadkowie, a policjanci czekają na opinię biegłego, który pracował na miejscu.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Jacek Karwatowski 11 wrz

  Jeśli ktoś serio to podpala to mam nadzieję że go znajdą i pójdzie siedziec

  31 1 Odpowiedz
 • mirek@ 11 wrz

  co trzeba miec w glowie zeby komus podpalic dom?

  24 1 Odpowiedz
 • 11 wrz

  Lokalna społeczność powinna się w to zaangażować. W wykrycie sprawcy. Przecież Wy się tam wszyscy znacie. Zazwyczaj podpalacz jest osobą chorą psychicznie wiem, że nie odkryłam tu Ameryki.

  19 3 Odpowiedz
 • 11 wrz

  Bywają też przypadki , że podpalaczami są druhowie z OSP. Liczę się z tym, że zostanę za to ukamienowana. Ale takie są fakty.

  18 9 Odpowiedz
 • 11 wrz

  "Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć policja zatrzymała jedną osobę do wyjaśnienia. Sprawa jest rozwojowa, czekamy na informację od rzecznika prasowego policji." Ciekawe. która z moich wersji się potwierdzi. Najważniejsze, żeby był zatrzymany.

  9 4 Odpowiedz
 • 11 wrz

  Najpewniej jest chory psychicznie. Nie będzie odpowiadał za podpalenia. Za naszą kasę posiedzi w psychiatryku.

  8 5 Odpowiedz
 • 12 wrz

  Dawać przykład do tego zdarzenia przed czasem o strażakach ochotnikach jest nie na miejscu. Zapewniam iż strażacy podczas pożaru nie udzielali teleporady mieszkańcom jak ugasić palące się budynki , również jak uratować zagrożone pożarem pozostałe tylko w pocie czoła przy dużych utrudnieniach , pora nocna , utrudniony dojazd walczyli przez blisko 10 godzin z ciężkim do opanowania żywiołem a w kolejnych dniach likwidowali powstające zarzewia ognia na zgliszczch już spalonych budynków . Także na miarę swoich możliwości udzielili na miejscu wsparcia psychicznego poszkodowanym.

  14 1 Odpowiedz
 • 12 wrz

  Gpiotrze, nie obrażaj się. Stwierdziłam tylko fakt, że tak bywa. Kocham strażaków z OSP i zawodowych. Nie moja wina, że podpalacze zazwyczaj bywają niespełna rozumu. Jeżeli jesteś z OSP, to powinieneś to wiedzieć. Zawodowi strażacy uczą się o tym na podstawowym kursie.

  6 3 Odpowiedz
  • 12 wrz
   Lula napisał/a:

   Stwierdziłam tylko fakt, że tak bywa. Kocham strażaków z OSP i zawodowych.

   Nie jestem lekarzem ale tak mi się wydaje że cierpisz na snębicę. Strasznie uporczywa dolegliwość, współczuję.

   6 5 Odpowiedz
 • 12 wrz

  Zazdrosny ? Jestem w stanie pok0chać też MyślenIcznina007. Baba ze" snębicą" tym bardziej się do tego nadaje. Chłopie musiałabym mieć syndrom szkoholmski .Dlaczego wypisujesz androny nie będąc lekarzem ?

  4 3 Odpowiedz
  • 12 wrz

   To tak jakbym napisał: dlaczego komentujesz jak nie jesteś komentatorem? Podążając Twoim tokiem myślenia, wychodzi na to samo.

   7 3 Odpowiedz
 • 12 wrz

  Znam z tamtego terenu mężczyznę, który puścił z dymem całą swoją rodzinę. Skoro siedzi w psychiatryku, to zapewne za normalność. Myśleniczaninie, rozumiem. Nie Twoja wina.

  5 4 Odpowiedz
 • 13 wrz

  Lula takie masz parcie na szkło a twoje komentarze to zwyczajna paplanina.Razem z Mysleniczaninem007 zakupcie sobie brokat:DTutaj tragedia ludzka ,poszkodowani potrzebują pomocy bo stracili dobytek życia a mieszkańcy odczuwają strach bo była seria podpaleń a wy bawicie się w pożal się boże pseudo specjalistów komentatorów.

  6 3 Odpowiedz
 • 14 wrz

  Aga, zanim napiszesz toto, zastanów się. Możesz to nazwać paplaniną. Nie umiesz czytać ze zrozumieniem?. Napisałąm o tym, ,że możecie mieć we wsi chorego. Chodziłaś dzieciątko do jakejkolwiek szkółki, elememtarnej chociażby ?

  1 5 Odpowiedz
  • 14 wrz

   Lula takie masz parcie na szkło a twoje komentarze to zwyczajna paplanina.Razem z Mysleniczaninem007 zakupcie sobie brokat:DTutaj tragedia ludzka ,poszkodowani potrzebują pomocy bo stracili dobytek życia a mieszkańcy odczuwają strach bo była seria podpaleń a wy bawicie się w pożal się boże pseudo specjalistów komentatorów

   1 1 Odpowiedz
 • 14 wrz

  Lula , zastanawiam się dlaczego jeszcze redakcja nie zablokowała twojego konta... naprawdę twoje komentarze to żenada.

  5 3 Odpowiedz
  • 19 wrz

   Aga ,podpalaczem jest chory psychicznie, albo mający porachunki z ofiarami. Mogą też być inne przyczyny tej tragedii. Zwykłe zaprószenie ognia. Albo wady instalacji... Ago, po co piszesz na medium społecznośćiowym, to po piszesz..Wg Ciebie Redakcja ,powinna zablokowćć moje konto. Media społecznościowe istnieją dla wyrażania opinii, a nie obrażania się. Co Cię ubodło ? Będę wdzięczną za odpowiedż.

   1 1 Odpowiedz
 • 19 wrz

  Aga 75 Jest to ogromna tragedia. A może zorgnizujmy pomoc dla tych ludzi? Masz pomysł ? Pomogę.

  1 1 Odpowiedz
 • 19 wrz

  Ago75 czytałaś ?

  1 1 Odpowiedz
 • 20 wrz

  Ago75, minęło 14 godzin od mojego wpisu adresowanego do Ciebie. Miasto Info nie zablokowało mi konta. Nie rozpaczaj z tego powodu. A co z pomocą dla ofiar pożarów ?

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku
Turystyka 2

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku

Niedzielny spacer po trasie Uklejna-Śliwnik-Chełm zaowocował panoramą Tatr widzianych przez Dominikę Wójcik Na redakcja@miasto-info.pl otrzymaliśmy widok pan...