Kultura

Nagroda Młodych Dziennikarzy dla Adriana Burtana z Lubnia

Nagroda Młodych Dziennikarzy dla Adriana Burtana z Lubnia

Na co dzień mieszka w Lubniu, szerszej publiczności znany jest m.in. z cyklu wideo-rozmów pod nazwą „Za Burtą Pytań”. Niedawno został laureatem Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka za reportaż pt. „Powolny proces umierania”

 

„Powolny proces umierania” to reportaż poświęcony w całości Dorocie Ruśkowskiej, myślenickiej aktorce, pomysłodawczyni i założycielce Teatru w Stodole. Tekst opowiada o jej walce z chorobą nowotworową, wyzwaniach oraz przeszkodach, które musiała pokonać w trakcie leczenia. Materiał po raz pierwszy ukazał się w styczniu 2019 roku na blogu Adriana Burtana „Burtalnie przez życie”.

Oto jego fragment: „Pewien człowiek poradził jej, żeby zobaczyła listę swoich kontaktów w telefonie i wybrała te osoby, które są przy niej na dobre i na złe. Z ponad pięciuset numerów Dorota wybrała dwadzieścia parę. – Takie poczucie samotności ubogaca człowieka. My, kobiety, jesteśmy teraz silniejsze niż kiedyś, nie umiemy chyba jeszcze tylko sikać przy murze. Wiadomo, od rodziny wymaga się nieco więcej niż od znajomych. Wielu ludzi nie mogło potem uwierzyć, że Ruśkowska przeleżała dużą część pobytu w szpitalu bez dźwięku SMS-a czy rozmowy”.

W lipcu reportaż został nominowany do Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii „Debiut Publicystyczny”.

Uroczysta gala finałowa, na której poznano laureatów konkursu, odbyła się 30 września w Klubie Dziennikarzy w Krakowie. Jury doceniło reportaż „Powolny proces umierania”, przyznając mu główną nagrodę. Ex aequo pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył materiał „Wychowała sobie Pani bachora” Dagmary Pakuły (Moździerz) o problemie psychiatrii dziecięcej w Polsce. 

Adriam Burtan: Cieszę się, że problem choroby nowotworowej nie jest obojętny. Mam nadzieję, że przesłanie Doroty Ruśkowskiej, które przelałem do reportażu, wzbudzi jeszcze większą świadomość w społeczeństwie. Że ludzie będą chcieli się badać, leczyć, zapobiegać. I że nie stracą nadziei, że wygrana z chorobą jest możliwa.

Organizatorami konkursu jest Koło Młodych krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Absolwentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII. Patronem konkursu jest zmarły tragicznie w 2010 roku Bartłomiej Zdunek, student pierwszego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Nagroda przydzielana jest w czterech kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku (za debiutancki utwór dziennikarski, cechujący się wysokimi walorami dziennikarskimi i rzetelnością w połączeniu ze świeżością spojrzenia), Inicjatywa Roku (za oryginalne i nowatorskie rozwiązanie lub działanie dziennikarskie), Reportaż (prasowy, radiowy lub telewizyjny) i Młodzi Twórcy Filmowi im. ks. Andrzeja Baczyńskiego.

Adrian Burtan jest dziennikarzem i blogerem. Na co dzień mieszka w Lubniu. Prowadzi w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu autorski cykl spotkań „Za Burtą Pytań”.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej

Kino Muza znów wraca do gry!
Kultura 0

Kino Muza znów wraca do gry!

Już w sobotę 29 maja swoją działalność w trybie weekendowym (w sobotę i niedzielę) wznowi Kino Muza. Filmowy weekend otwarcia zapowiada się bardzo ciekawie  ...