Okolice

Dzieje się

Dzieje się

Każdego dnia na bieżąco relacjonujemy życie regionu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich kilku tygodni w skrócie

 

Rynek prawie gotowy

Remont Rynku w Myślenicach dobiega końca. Spacerując po centrum, widać nie tylko maszyny budowlane, ale namiastkę tego, jak będzie wyglądać główny plac miasta, wyłożony posadzką z granitu, porfiru oraz otoczaków. Końca dobiega również remont ul. Kościuszki, po którym przyjdzie czas na Plac Kilińskiego, nazywany przez mieszkańców „Końskim Rynkiem”. Na samej płycie zamontowano lampy oświetleniowe oraz przeprowadzono pierwsze próby fontanny posadzkowej. Jak w komunikatach gminnych zapewnia burmistrz, „wszystko wskazuje na to, że oddanie inwestycji nastąpi w październiku, względnie w listopadzie”.

 

Wszędzie śmieci

Śmieci to symbol minionego lata. Po weekendach zalegały nie tylko w rekreacyjnej części Myślenic, ale także na terenie zalewu w Sułkowicach. Zarówno wokół nieczynnego od kilku lat zbiornika wodnego, jak i pobliskiej szkoły podstawowej, można było dosłownie potykać się o śmieci. „Pomimo dbania o opróżnianie koszy, nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkich miejsc w porządku” – sprawę w oficjalnym komunikacie komentowali urzędnicy.

 

25-lecia nie było

Od pierwszych Dni Myślenic minęło 25 lat. Według zapowiedzi organizatorów, miał to być „niezapomniany jubileusz”, ale ostatecznie do niego nie doszło. W ostatnim ćwierćwieczu imprezę zapoczątkowaną w 1995 roku odwoływano m.in. ze względu na zniszczenia wywołane powodzią lub przez obfite deszcze lub wiatr, ale po raz pierwszy zdarzyło się, aby Dni Myślenic nie odbyły się z… powodu epidemii. W ostatni weekend lipca na Zarabiu miała wystąpić Maryla Rodowicz i Kamil Bednarek.

 

Kapliczka jak nowa

Po roku prac dobiegła końca modernizacja XVIII-wiecznej kapliczki Matki Bożej Śnieżnej „na studzience” w Myślenicach. Została wybudowana przy źródle, którego wody niegdyś uznawano za uzdrawiające. Konserwacja zabytku kosztowała 200 tys. zł. Połowę wyłożyła Parafia NNMP w Myślenicach, która pozyskała pieniądze z urzędu marszałkowskiego, a kolejne 100 tys. zł otrzymała w ramach nagrody przyznanej przez burmistrza Myślenic.

 

Charytatywna oszustka

Na chęci pomocy potrzebującym żerowała 35-letnia kobieta, która wygrywała internetowe aukcje charytatywne, podrabiała potwierdzenie przelewu, a następnie odbierała nagrody lub kupony na usługi. W ten sposób weszła w posiadanie ubrań, butów, alkoholu, wyrobów spożywczych, biżuterii, a nawet sprzętu AGD. Wylicytowała też usługi fryzjerskie oraz fotograficzne. Policja informowała o 26 podobnych przypadkach. Może spędzić za kratkami od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Walka z „piratami”

Fani tzw. cruisingu, czyli krążenia lub jak kto woli jazdy samochodem bez celu, mają za sobą ciężkie miesiące. Najpierw „zero tolerancji” dla szybkiej jazdy i palenia gumy zapowiadali policjanci, a następnie życie utrudniała im gmina. Na jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań kierowców, czyli parkingu na Zarabiu, nazywanym „małpim gajem” – zmieniono organizację ruchu, a spędzających czas w tym miejscu kontrolowała policja. W sierpniu podczas jednej interwencji ukarała 3 kierowców, wystawiając 8 mandatów na łączną kwotę 1550 zł.

 

Jednak remontują

Gmina Wiśniowa rozpoczęła remont pożydowskiej bożnicy. W 2019 r. radni jednogłośnie opowiedzieli się za przeniesieniem budynku i unikali jego renowacji. Po interwencji małopolskiego konserwatora zabytków – zmienili zdanie. W sierpniu gmina poinformowała o rozpoczęciu pierwszego etapu prac. Mają potrwać do końca roku. Jak podkreśla konserwator; „to jedna z ostatnich tego typu drewnianych świątyń w Polsce”.

 

Wystawa online

Na kanale youtube Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu odbył się pierwszy wernisaż online promujący motyw Myślenic w malarstwie Kingi Piwowarczyk. Wystawa to osobiste spojrzenie autorki na miasto. „Zaczynałam od szkicowania, potem malowania Myślenic i cały czas to robię... w zasadzie od 30 lat” – mówiła artystka. Wystawę można oglądać w sieci.

 

Upamiętnili króla

Na sułkowickim Rynku odbyła się prezentacja Wiedeńskiego Pomnika Jana III Sobieskiego. W trakcie uroczystości mieszkańcom zostały wręczone odznaki gminy za zasługi w kultywowaniu i upowszechnianiu chwały Oręża Polskiego Viktorii Wiedeńskiej oraz Pamięci o Janie III Sobieskim, i starań o jego upamiętnienie pomnikiem na Kahlenbergu. Odsłonięcie monumentu było planowane na 2018 r., jednak po zmianie władz w Wiedniu, strona austriacka wstrzymała projekt, który wciąż czeka na zakończenie odwiedzając polskie miasta.

 

Słoneczny park

Boisko do piłki nożnej, siatkowej, koszykówki, siłownia plenerowa, plac zabaw, korty tenisowe to elementy tworzące Słoneczny Park w Sieprawiu. - Ponad kilometr ścieżek pozwolił na spięcie wszystkich obiektów znajdujących się w tym obszarze. Liczę na to, że w tej kadencji uda się zagospodarować otoczenie zbiornika dobczyckiego, gdzie powstaną kilometry podobnych – mówi Tadeusz Pitala, wójt gminy Siepraw.

 

Rozbudują skatepark

Plac zabaw, mini rampa i siłownia plenerowa to elementy, jakie w miejscu do rekreacji w Lubniu powstały w ubiegłym roku. Znajduje się tu również scena i boisko sportowe, obok którego ma powstać skatepark wyposażony we wspomnianą rampę, a także quater pipe, funbox z grindboxem i poręczą, bank i prostą poręcz. Prace potrwają do połowy października.

 

Nowy wojewoda

Do zmiany na stanowisku wojewody małopolskiego doszło 7 sierpnia za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego, który bez podania uzasadnienia odwołał Piotra Ćwika (PiS). Nowym wojewodą został Łukasz Kmita (PiS) z Olkusza. Wśród priorytetowych zadań wymienia sprawne działanie urzędu wojewódzkiego, kontynuację walki z koronawirusem, współpracę z samorządem i politykę historyczną.

 

Srebrna Anna

Podczas rozgrywanego na Helu V Pucharu Bałtyku w Kulturystyce i Fitness, myśleniczanka Anna Simsak-Godula zajęła drugie miejsce w kategorii „bikini fitness kobiet powyżej 166 cm”. – To sport uczący ogromnej pokory, samodyscypliny i organizacji, którą trzeba przestrzegać codziennie i być w tym konsekwentnym oraz dobrym dla swojego organizmu – mówi medalistka.

 

Kolejna nawałnica

W środę, 19 sierpnia, padało niespełna pół godziny, ale to wystarczyło, aby miejscowości położone na terenie gmin Myślenice, Wiśniowa i Dobczyce znalazły się pod wodą. Służby najczęściej reagowały w Zasani, Trzemeśni, Porębie, Glichowie, Lipniku i Kornatce. Największe straty odnotowano w Łękach, gdzie woda uszkodziła most, a ruch pojazdów odbywał się w ramach wahadła i sygnalizacji świetlnej.

 

Pamiętali o sąsiadach

W tym roku mija 78 lat, odkąd Niemcy wywieźli i zamordowali 1300 mieszkańców Myślenic. - Pamiętamy i będziemy pamiętać o ludziach, którzy byli naszymi sąsiadami – podczas uroczystości upamiętniających to wydarzenie mówił prowadzący Jerzy Fedirko.

 

Muzyczne E-poki

E-poki z Polish Art Philharmonic to projekt edukacyjny, w ramach którego razem z orkiestrą poznajemy okresy historyczne z muzycznego punktu widzenia. Do tej pory w sieci pojawiły się dwa odcinki serii, a każdy z nich kończy się koncertem muzyków pod batutą Maestro Michaela Maciaszczyka.

 

Antek nadal śpiewa

Antoni Szydłowski dał się poznać szerszej publiczności występując w programie telewizyjnym „The Voice Kids”, gdzie zaśpiewał utwór „Hello” Adele. Teraz, w ramach projektu muzycznego Graliryka, interpretuje poezję Bolesława Leśmiana. Jak brzmi „Romans” w wykonaniu młodego wokalisty z Myślenic? Warto sprawdzić na miasto-info.pl.

 

Nowe „Starodroże”

Remont drogi w centrum Głogoczowa kosztował 2,48 mln zł (80% pochodziło z rządowego programu Ministerstwa Infrastruktury). W ramach prac wykonano nową nawierzchnię, wzdłuż której powstały chodniki i podjazdy, pobocza, odpływy i oświetlenie. Przy drodze zamontowano urządzenia sygnalizujące kierowcom przekroczenie dozwolonej prędkości.

 

Sucha Polana pamięta

Uczestnicy 30. Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich uczcili 76. rocznicę krwawych wydarzeń w rejonie Łysiny. - Należy pamiętać i doceniać osoby, które wspomina ten pomnik – czyli partyzantów. O nich Polska musi pamiętać, a Polska to my – w swoim przemówieniu zwracał uwagę Mateusz Murzyn, prezes PTTK Lubomir.

 

Pomysł na czyste miasto

O tym, że w weekendy Zarabie tonie w śmieciach nasi czytelnicy alarmowali na miasto-info.pl przez całe lato. Zwraca liśćie uwagę na niewystarczającą liczbę koszy lub częstotliwość ich opróżniania. Z końcem sierpnia gmina Myślenice rozpoczęła kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Czyste Miasto”, a w parkach, na osiedlu i Dolnym Przedmiesciu pojawiły się tabliczki nawołujące do tego… żeby nie śmiecić. Zawierały m.in. takie hasła jak „Jeden spacer kupa wstydu! Posprzątaj po swoim pupilu. Dziękujemy”, „Niedopałki wrzucaj do kosza!”, „Nie pływam w śmieciach!”, „Nie bądź KIEPski. Rzucaj niedopałki do kosza!”, czy „Daj przykład! Posprzątaj!”. - Mamy nadzieję, że uświadomią wielu osobom jak ważne jest, aby papierek czy puszkę wyrzucić do pojemnika, a nie na ziemię – przekonywał Mateusz Suder, zastępca burmistrza.

 

Wójt apeluje do Wód Polskich

„Zadania zmierzające do usuwania skutków powodzi są niewystarczające. Potrzebne są działania wybiegające w przyszłość, pozwalające ograniczyć skutki nawalnych deszczy, potrzebne są działania zmniejszające dramaty ludzkie, spowodowane przez wodę” – w apelu wystosowanym do Wód Polskich pisze Bogumił Pawlak. Gmina Wiśniowa to region w którym czerwcowa nawałnica wyrządziła najwięcej strat. Więcej na ten temat w rozmowie na s. 20.

 

Proboszcz miał Covid

- Spotykałem się z różnymi opiniami na temat pandemii. Niektórzy tworzą na ten temat wiele historii spiskowych, ale mogę powiedzieć jedno; covid naprawdę jest i jest bardzo groźny. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Dlatego bardzo proszę, uważajcie na siebie – w filmie skierowanym do wiernych, po trzech tygodniach spędzonych w szpitalu, mówi Zdzisław Balon, proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach. Całe nagranie na miasto-info.pl.

 

Dziennikarz z nagrodą

Adrian Burtan z Lubnia został laureatem Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Kapituła konkursowa doceniła jego reportaż pt. „Powolny proces umierania” poświęcony w całości Dorocie Ruśkowskiej, myślenickiej aktorce i założycielce Teatru w Stodole. Tekst opowiada o jej walce z chorobą nowotworową, wyzwaniach oraz przeszkodach, które musiała pokonać w trakcie leczenia. – Mam nadzieję, że przesłanie Doroty Ruśkowskiej, które przelałem w reportażu, wzbudzi jeszcze większą świadomość w społeczeństwie – mówi autor tekstu. Reportaż po raz pierwszy ukazał się w styczniu 2019 roku na blogu pt. „Burtalnie przez życie”.

 

Komentarze

Zobacz więcej

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...