Myślenice

Trzeci dzień protestów za nami. „Jutro znowu tu przyjdziemy” zapowiadają mieszkańcy. Co jeszcze mówią?

Trzeci dzień protestów za nami. „Jutro znowu tu przyjdziemy” zapowiadają mieszkańcy. Co jeszcze mówią?
Fot. Karina Kiczek

W poniedziałek 26 października po raz trzeci mieszkańcy zebrali się na myślenickim Rynku, aby zaprotestować. "Mówili, że z dnia na dzień będzie nas tutaj coraz mniej, a z tego co widzę tylko nas przybywa". Co mówią protestujący?

Od czwartku 22 października na terenie całego kraju w miastach trwają protesty mieszkańców po tym jak Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie dopuszczalności przerwania ciąży ze względów embriopatologicznych. Trybunał stwierdził, że aborcja ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – jest niezgodna z Konstytucją.

Wczoraj w całej Polsce protesty przybrały formę blokad miast. Na ulice wychodzą również myśleniczanie. Robią to regularnie od soboty 24 października. Od tego dnia mieszkańcy co wieczór spotykają się pod drzwiami prowadzącymi do kamienicy, w której znajduje się biuro posła Władysława Kurowskiego reprezentującego w Sejmie "ziemię myślenicką" z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. 

 

Na drzwiach przyklejane są kartki zawierające takie hasła jak „I ty Władku przeciwko kobietom?”, „Mamy dosy攄Wojna! Aborcja rządu”„PiS OFF”„Polskie piekło”„Wybór! Nie zakaz!”„Nie dam się!”, "W takiej Polsce dziecka nie urodzę""Zmuszanie kogoś do kontynuacji ciąży, porodu i rodzicielstwa nie ma w sobie nic z ochrony życia""piekło kobiet""moje ciało, moja sprawa""PiS OFF".

Przed godziną 20 z policyjnych radiowozów rozstawionych w uliczkach prowadzących do Rynku można było usłyszeć komunikat dotyczący epidemii. "Mamy stan epidemii. Zostań w domu. Nie narażaj siebie i innych. Opuszczaj miejsce zamieszkania tylko, gdy jest to konieczne. Chroń siebie i bliskich".  

 

Nic o was bez was! Wy młodzi musicie mieć prawo wyboru i o to walczcie!”

Tuż przed "wieczornym spacerem" jak nazywane są protesty, zebrani przytoczyli oświadczenie burmistrza, który zamieścił je wczoraj na facebooku, a jeden z prowadzących podsumował działalność myślenickiego posła w Sejmie po pierwszym roku jego kadencji.

Przed "spacerem" mieszkańcom udostępniany jest mikrofon. To moment w którym każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami na temat aktualnej sytuacji. Co mówili protestujący?

"Wyszłyśmy tutaj dla nas! Wyszliśmy w pierwszy dzień z rodzinami i dziećmi, aby pokazać, że to zaszło za daleko”.

"Przez ostatnie lata chodziłam na protesty, śpiewałam hymn, prosiłam. To niczego nie dało. Oni nie rozumieją kulturalnej rozmowy".

"Chciałam podziękować wam panowie! Dziękujemy że jesteście z nami. Bez was nie dałybyśmy rady. Proszę, bądźcie z nami dalej, to jest nasza wspólna sprawa. Waszych sióstr, ciotek, koleżanek, matek i żon!"

"Mam 21 lat. Od 3 lat jestem mamą. Jak sobie policzymy, to miałam lat 17 jak zaszłam w ciążę. Jestem tutaj dla swojej córki, żeby ona też mogła wybrać. Czy czy nie chce i jestem naprawdę wku... przepraszam!"

"Mówili, że z dnia na dzień będzie nas tutaj coraz mniej, a z tego co widzę tylko nas przybywa"

"Nie wiem czy znacie książkę pt. "Opowieść podręcznej", a jak nie lubicie czytać to obejrzycie serial o tym samym tytule. W tym serialu jest powiedziane, że demokracji i wolności nie zabrali nam z dnia na dzień, ale zabierali po trosze - tak, że nikt się nie zorientował. Jeszcze trochę i nie będziemy miały prawa głosu, prawa wyborczego, będziemy prosto po szóstej klasie szkoły podstawowej szły na porodówkę. Nieważne, czy to będą dzieci zdrowe, czy nie. Będziemy same borykać się całe życie ze swoimi i cudzymi problemami, bo państwo się ich wyprze. To nie chodzi o to czy jesteśmy za aborcją, czy przeciw. Bo osobiście jestem przeciw, ale chodzi o wolność wyboru. Dziewczyny! Nie pozwólcie sobie odebrać tego prawa. To wy wiecie co jest dla was najlepsze, to wy wiecie jak chcecie żyć. Nie pozwólcie garstce sfrustrowanych facetów zabrać swojej wolności. Nic o was bez was! Wy młodzi musicie mieć prawo wyboru i o to walczcie!”

Następnie kolumna protestujących dwukrotnie okrążyła płytę Rynku skandując m.in. takie hasła jak "Mamy dość!", "J... PiS", "Policjanci chodźcie z nami", "Protestuję!"

Jak oceniasz ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?

 • popieram popieram 26%
 • nie popieram nie popieram 67%
 • nie mam zdania nie mam zdania 7%
 • Głosów: 2076

Powiązane tematy

Przewodnicząca na językach
Polityka 3

Przewodnicząca na językach

Ewa Wincenciak-Walas to w ostatnich miesiącach jedno z najgorętszych nazwisk w lokalnej polityce. Przewodnicząca myślenickiego PO odmieniana była przez wszyst...

Komentarze (36)

 • 27 paź 2020

  „Nie odmawiam nikomu prawa do manifestowania swoich poglądów, ale zwoływanie zgromadzeń w czasie trwania epidemii i dramatycznej sytuacji choćby w naszym szpitalu powiatowym jest skrajną nieodpowiedzialnością”

  - pisze burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

  A organizowanie wyborów w czasie pandemii i namawianie ludzi szczególnie starszych żeby iść na wybory było odpowiedzialne ?
  A polityczne przepychanki z ziobrą i spotkania u Jarka zamiast przygotowywanie się na druga fale epidemii było odpowiedzialne? Przez cały LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ był czas na przeszkolenie ludzi przygotowanie miejsc czy wg strategi !
  To niech teraz nie mówią o jakiejkolwiek odpowiedzialności!!!!

  55 12 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 27 paź 2020

  odkad pamietam nie bylo takiego poruszenia w myslenicach. nawet jak kraj gonil komunistow to tu byla cisza. widac ze mlodzi wychowani w wolnosci nie pozwalaja sobie starym takim jak ja zeby im ja odbierac. i dobrze! tacy sami bylismy w ich wieku. walczcie to jest wasz czas

  59 29 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 paź 2020

  Burmiszcz tym samym potwierdza, że PANOM wolno wprowadzać kontrowersyjne usrawy w czasie epidemii i wszystko jest Prawie i Sprawiedliwie. "CHAMSKA HOŁOTA" na te dobrodziejstwa reagować nie powinna, bo wtenczas to już prawe i sprawiedliwe nie jest.

  41 14 Odpowiedz
 • 27 paź 2020

  PiS (bo któż to zasiada w TK?) tą kontrowersyjną decyzją wywołał te protesty celowo, po prostu realizuje plan globalistów. Skłócenie społeczeństwa w takim momencie to było zaplanowane działanie -odwrócenie uwagi od ważniejszych spraw, czytaj "ustawy Covidowe" (obowiązkowe kagańce, podwyżki dla lekarzy, przymusowe szczepienia itd.).
  No a teraz czekamy jak z dnia na dzień będą rosnąć liczby "zakażonych" a potem kolejne i bardziej dotkliwe restrykcje.

  BTW. Dlaczego ZOMO nie reagowało wczoraj w Warszawie, a na sobotnim (pokojowym) proteście użyło gazu? Z jednym hasłem z manifestacji się zgadzam: "PiS VON" (to tak "pieszczotliwie")

  35 7 Odpowiedz
 • 27 paź 2020

  To, że politycy, także ci lokalni żyją w alternarywnej rzeczywistości, to wiemy. Swój swojego popiera i chwali. Pan burmistrz chwali swojego nastepcę w sejmie gdyż jest on takim samym, jakim on był, orłem. Pisowskim przyciskaczem guzików maszynki do głosowania.
  Władysław Kurowski, jako karny żołnierz zagłosował przeciwko podwyższeniu kwoty środków na budowę tunelu w Krzyszkowicach. Podcina sobie gałąż na której siedzi. Jego oddanie partii jest bezgraniczne. Nie liczy się nawet bezpieczeństwo dwóch bliskich członków jego rodziny, nauczycielek pracjących w miejscowej szkole, które w normalnych czasach, co najmniej dwa razy dziennie, wjeżdżają na bardo niebezpieczne skrzyżowanie z zakopianką.

  30 7 Odpowiedz

Zobacz więcej