Myślenice

Trzeci dzień protestów za nami. „Jutro znowu tu przyjdziemy” zapowiadają mieszkańcy. Co jeszcze mówią?

Trzeci dzień protestów za nami. „Jutro znowu tu przyjdziemy” zapowiadają mieszkańcy. Co jeszcze mówią?
Fot. Karina Kiczek

W poniedziałek 26 października po raz trzeci mieszkańcy zebrali się na myślenickim Rynku, aby zaprotestować. "Mówili, że z dnia na dzień będzie nas tutaj coraz mniej, a z tego co widzę tylko nas przybywa". Co mówią protestujący?

Od czwartku 22 października na terenie całego kraju w miastach trwają protesty mieszkańców po tym jak Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie dopuszczalności przerwania ciąży ze względów embriopatologicznych. Trybunał stwierdził, że aborcja ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – jest niezgodna z Konstytucją.

Wczoraj w całej Polsce protesty przybrały formę blokad miast. Na ulice wychodzą również myśleniczanie. Robią to regularnie od soboty 24 października. Od tego dnia mieszkańcy co wieczór spotykają się pod drzwiami prowadzącymi do kamienicy, w której znajduje się biuro posła Władysława Kurowskiego reprezentującego w Sejmie "ziemię myślenicką" z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. 

 

Na drzwiach przyklejane są kartki zawierające takie hasła jak „I ty Władku przeciwko kobietom?”, „Mamy dosy攄Wojna! Aborcja rządu”„PiS OFF”„Polskie piekło”„Wybór! Nie zakaz!”„Nie dam się!”, "W takiej Polsce dziecka nie urodzę""Zmuszanie kogoś do kontynuacji ciąży, porodu i rodzicielstwa nie ma w sobie nic z ochrony życia""piekło kobiet""moje ciało, moja sprawa""PiS OFF".

Przed godziną 20 z policyjnych radiowozów rozstawionych w uliczkach prowadzących do Rynku można było usłyszeć komunikat dotyczący epidemii. "Mamy stan epidemii. Zostań w domu. Nie narażaj siebie i innych. Opuszczaj miejsce zamieszkania tylko, gdy jest to konieczne. Chroń siebie i bliskich".  

 

Nic o was bez was! Wy młodzi musicie mieć prawo wyboru i o to walczcie!”

Tuż przed "wieczornym spacerem" jak nazywane są protesty, zebrani przytoczyli oświadczenie burmistrza, który zamieścił je wczoraj na facebooku, a jeden z prowadzących podsumował działalność myślenickiego posła w Sejmie po pierwszym roku jego kadencji.

Przed "spacerem" mieszkańcom udostępniany jest mikrofon. To moment w którym każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami na temat aktualnej sytuacji. Co mówili protestujący?

"Wyszłyśmy tutaj dla nas! Wyszliśmy w pierwszy dzień z rodzinami i dziećmi, aby pokazać, że to zaszło za daleko”.

"Przez ostatnie lata chodziłam na protesty, śpiewałam hymn, prosiłam. To niczego nie dało. Oni nie rozumieją kulturalnej rozmowy".

"Chciałam podziękować wam panowie! Dziękujemy że jesteście z nami. Bez was nie dałybyśmy rady. Proszę, bądźcie z nami dalej, to jest nasza wspólna sprawa. Waszych sióstr, ciotek, koleżanek, matek i żon!"

"Mam 21 lat. Od 3 lat jestem mamą. Jak sobie policzymy, to miałam lat 17 jak zaszłam w ciążę. Jestem tutaj dla swojej córki, żeby ona też mogła wybrać. Czy czy nie chce i jestem naprawdę wku... przepraszam!"

"Mówili, że z dnia na dzień będzie nas tutaj coraz mniej, a z tego co widzę tylko nas przybywa"

"Nie wiem czy znacie książkę pt. "Opowieść podręcznej", a jak nie lubicie czytać to obejrzycie serial o tym samym tytule. W tym serialu jest powiedziane, że demokracji i wolności nie zabrali nam z dnia na dzień, ale zabierali po trosze - tak, że nikt się nie zorientował. Jeszcze trochę i nie będziemy miały prawa głosu, prawa wyborczego, będziemy prosto po szóstej klasie szkoły podstawowej szły na porodówkę. Nieważne, czy to będą dzieci zdrowe, czy nie. Będziemy same borykać się całe życie ze swoimi i cudzymi problemami, bo państwo się ich wyprze. To nie chodzi o to czy jesteśmy za aborcją, czy przeciw. Bo osobiście jestem przeciw, ale chodzi o wolność wyboru. Dziewczyny! Nie pozwólcie sobie odebrać tego prawa. To wy wiecie co jest dla was najlepsze, to wy wiecie jak chcecie żyć. Nie pozwólcie garstce sfrustrowanych facetów zabrać swojej wolności. Nic o was bez was! Wy młodzi musicie mieć prawo wyboru i o to walczcie!”

Następnie kolumna protestujących dwukrotnie okrążyła płytę Rynku skandując m.in. takie hasła jak "Mamy dość!", "J... PiS", "Policjanci chodźcie z nami", "Protestuję!"

Jak oceniasz ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?

 • popieram popieram 24%
 • nie popieram nie popieram 69%
 • nie mam zdania nie mam zdania 7%
 • Głosów: 1606

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 27 paź

  odkad pamietam nie bylo takiego poruszenia w myslenicach. nawet jak kraj gonil komunistow to tu byla cisza. widac ze mlodzi wychowani w wolnosci nie pozwalaja sobie starym takim jak ja zeby im ja odbierac. i dobrze! tacy sami bylismy w ich wieku. walczcie to jest wasz czas

  59 29 Odpowiedz
 • 27 paź

  „Nie odmawiam nikomu prawa do manifestowania swoich poglądów, ale zwoływanie zgromadzeń w czasie trwania epidemii i dramatycznej sytuacji choćby w naszym szpitalu powiatowym jest skrajną nieodpowiedzialnością”

  - pisze burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

  A organizowanie wyborów w czasie pandemii i namawianie ludzi szczególnie starszych żeby iść na wybory było odpowiedzialne ?
  A polityczne przepychanki z ziobrą i spotkania u Jarka zamiast przygotowywanie się na druga fale epidemii było odpowiedzialne? Przez cały LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ był czas na przeszkolenie ludzi przygotowanie miejsc czy wg strategi !
  To niech teraz nie mówią o jakiejkolwiek odpowiedzialności!!!!

  55 12 Odpowiedz
 • 27 paź

  Burmiszcz tym samym potwierdza, że PANOM wolno wprowadzać kontrowersyjne usrawy w czasie epidemii i wszystko jest Prawie i Sprawiedliwie. "CHAMSKA HOŁOTA" na te dobrodziejstwa reagować nie powinna, bo wtenczas to już prawe i sprawiedliwe nie jest.

  41 14 Odpowiedz
 • 27 paź

  Gospodarza to ma Kraków. Otworzył pierwszy covidowy szpital w Polsce.
  Nie dręczy protestujących, nie opowiada się po żadnej stronie, jest dla mieszkańców, a nie sługusem partii.

  To trochę wstyd, jak burmistrz się tak poniża, podlizujące się swoim promotorom. Człowiekiem trzeba umieć być i mieć swój kręgosłup. bo inaczej człowiek robi za błazna Stańczyka, ale i on potrafił przemycić swoje idee.

  31 22 Odpowiedz
  • 27 paź

   Kraków ma gospodarza, jasne. Ach, wszystko w temacie. Mmh nie ma jak wazelinka, krakus by rzekł.,, tyś widział wawel ".

   13 10 Odpowiedz
   • 27 paź

    To może się zamienimy Majchrowski do Myślenic a Szlachetka do Krakowa?
    Pasi?

    17 6 Odpowiedz
 • Ten komentarz został usunięty.

  • 27 paź

   Równie można by przypisać ten tekst polskiemu episkopatowi, związkowi gospodyń wiejskich, związkowi inżynierów polskich, zegarmistrzów....... i tobie Luna.

   8 12 Odpowiedz
 • 27 paź

  PiS (bo któż to zasiada w TK?) tą kontrowersyjną decyzją wywołał te protesty celowo, po prostu realizuje plan globalistów. Skłócenie społeczeństwa w takim momencie to było zaplanowane działanie -odwrócenie uwagi od ważniejszych spraw, czytaj "ustawy Covidowe" (obowiązkowe kagańce, podwyżki dla lekarzy, przymusowe szczepienia itd.).
  No a teraz czekamy jak z dnia na dzień będą rosnąć liczby "zakażonych" a potem kolejne i bardziej dotkliwe restrykcje.

  BTW. Dlaczego ZOMO nie reagowało wczoraj w Warszawie, a na sobotnim (pokojowym) proteście użyło gazu? Z jednym hasłem z manifestacji się zgadzam: "PiS VON" (to tak "pieszczotliwie")

  35 7 Odpowiedz
  • 27 paź

   Dokładnie tak. Albo Pis ma wybitnych ludzi od inżynierii społecznej albo nasze społeczeństwo jest zwyczajnie naiwne i wystraszone wirusem. Ludzie przeczytajcie ustawę Covidową. Pętla na naszych szyjach się zaciska

   14 2 Odpowiedz
 • 27 paź

  Zgadzam się z Tobą pan Kracy. Ustawy covidowe jeśli przejdą sprawią, że definitywnie zakończy się nasza wolność!

  26 5 Odpowiedz
 • 27 paź

  To, że politycy, także ci lokalni żyją w alternarywnej rzeczywistości, to wiemy. Swój swojego popiera i chwali. Pan burmistrz chwali swojego nastepcę w sejmie gdyż jest on takim samym, jakim on był, orłem. Pisowskim przyciskaczem guzików maszynki do głosowania.
  Władysław Kurowski, jako karny żołnierz zagłosował przeciwko podwyższeniu kwoty środków na budowę tunelu w Krzyszkowicach. Podcina sobie gałąż na której siedzi. Jego oddanie partii jest bezgraniczne. Nie liczy się nawet bezpieczeństwo dwóch bliskich członków jego rodziny, nauczycielek pracjących w miejscowej szkole, które w normalnych czasach, co najmniej dwa razy dziennie, wjeżdżają na bardo niebezpieczne skrzyżowanie z zakopianką.

  30 7 Odpowiedz
  • 27 paź

   A w sejmie pucz. " Faszyści z opozycji blokują Sejm"- to za TVP- info.

   Prawdopodobnie 13 grudnia zostanie ogłoszony "stan wojenny", na bazie podobnego stanu wprowadzonego przez Wojciecha Jaruzelskiego.
   Wrogowie ustroju chcą przejąć władzę. TVP rządowa podaje wiadomości na schemacie telewizji Białoruskiej, gdzie demokratyczne wybrany prezydent, jest podobnie zwalczany.
   Obie telewizje muszą zawrzeć ścisły sojusz medialny.

   12 6 Odpowiedz
 • 27 paź

  Brawa dla protestujących!

  25 20 Odpowiedz
 • 27 paź

  Go girls! Go! Brawo!

  21 18 Odpowiedz
 • 27 paź

  Co innego mówi się oficjalnie, a co innego robi się w kuluarach...

  Rzeczpospolita napisała artykuł o karach dla przedsiębiorców (Aktualizacja: 21.10.2020, 13:59
  Publikacja: 20.10.2020) - dostępny w sieci:

  "Koronawirus: Nowe kary dla przedsiębiorców za naruszenie rządowych nakazów i zakazów."

  Tak się "wspiera" dogorywające firmy!
  Mówiłam już parę razy, że małe i średnie przedsiębiorstwa mają zniknąć. Wejdą duże korporacje, które będą miały monopol. Gdzie tu mowa o jakiejkolwiek pomocy, choćby przez czasowe zniesienie podatków? Gdzie tu mowa o wspieraniu nas - Obywateli Polski?

  Co rusz uchwala się sankcje działające przeciwko naszym prawom wynikającym z Konstytucji. Nam - suwerenom zabiera się wolność. Tak niepostrzeżenie, kawałek po kawałku, To tzw. metoda stopniowego gotowania żaby. Powoduje uśpienie czujności do chwili, kiedy na ratunek jest już za późno...

  Ciekawe rzeczy można znaleźć na stronie: fb Kancelaria Adwokacka Adwokat Adam Pawłowski
  Jest tam kopia wniosku o udzielenie informacji publicznej skierowanego do Ministerstwa Zdrowia dnia 27.08.2020 r. oraz odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na ww. wniosek o udzielenie informacji publicznej z dnia 09.10.2020 r.
  Ciekawe zestawienia statystyczne dające do myślenia.

  20 4 Odpowiedz
 • 27 paź

  prowokacja.. ustawy i tak nie zalegalizuja.. ale chcieli aby ludzie wyszli na ulice.. aby za 2 tygodnie ogłosic stan wyjatkowy i zwalić wine na protesujących.. ze zakażali...odwracaja uwage od tego co robia co pospisuja....... ..ludzie budzcie sie.. .pandemia zniewolenia!! ... jak pozowolimy im działac dalej za chwile nie bedziecie decydować wogóle o sobie ani o dzieciach juz narodzonych .. tak samo jak walczycie w tej spawie walczcie o wolnośc.. bo raz stracona może juz nigdy nie być odzyskana...
  .. globalne-plany-na-przyszlosc https://wolnemedia.net/globalne-plany-na-przyszlosc-ludzkosci/?fbclid=IwAR37brCuNoCuBpw3HZciTLemLTgvZi73h9c6S7GWb-NWxlo-A2iJecn-gGg .....

  23 1 Odpowiedz
 • 27 paź

  Ktoś wie czy policjanci poszli z nimi?

  6 2 Odpowiedz
 • 27 paź

  Skoro manifestanci lub inaczej -krzykacze- są przeciw i nie wiedzą przeciw czemu to na pewno nawet nie zajrzeli ani do konstytucji ani do wyroku TK-to znaczy , że dali się wypuścić lewactwu, któremu nie podoba się stary Porządek Świata i tylko tyle.

  15 16 Odpowiedz
  • 27 paź

   Dokładnie tak się stało słysząc o co się wydzierają na tych manifestacjach. Konsekwencje tych manifestacji spadną na nich samych, poczekajmy do konca tygodnia do czego one doprowadzą. W Hiszpani feministki też protestowały, potem, palili świeczki w okanch żeby wirus odpuścił.. 👍
   Tydzien, dwa u nas będzie to samo.

   10 14 Odpowiedz
 • 27 paź

  Ciekawe jak osoby które zgadzają się wyrokiem TK przyjęły by informacje że zona, córka lub inna bliska osoba lub może ona sama prawdopodobnie umrze podczas porodu. Jak spojrzeć w oczy i powiedzieć że uważasz że to sluszne. Czy osoby które za tym oponuja są w stanie coś takie wyobrazić czy obecna władza tak mówi.... I to wystarczy. Co powiedzieć dziecia... Mama umarła ale na szczęście nasze sumienie jest czyste.... Generalnie osoby które nigdy nie poczuły prawdziwego strachu o własne dzieci czy bliskich nie powinny się wypowiadać... Najlepiej by było wysłuchać osob które w swoim życiu były zmuszone dokonywać tak dramatycznych wyborow.

  15 5 Odpowiedz
  • 27 paź

   Czytałeś ze zrozumieniem czego dotyczy wyrok TK ws aborcji ?
   Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

   Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji jeszcze  w dwóch sytuacjach:
   1. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety
   2. Gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

   Wyrok TK nie dotyczył i w żaden sposób nie zniósł prawa do aborcji w wypadku gwałtu. Nie dotyczył również zakazu aborcji w razie zagrożenia życia matki.

   Jak pójdziecie manifestować, zmieńcie hasła na zgodne z prawdą typu "chcemy mieć prawo do zabijania chorych dzieci"
   Tylko albo aż tego TK wam zabronił.

   14 10 Odpowiedz
   • 27 paź

    Nie udawaj głupka, że nie znasz planów niejakiej Godek i jej mocodawców, to jest pierwszy krok do całkowitego zakazu aborcji, jak im się teraz popuści to zostaniemy niewolnikami kaczora

    9 5 Odpowiedz
   • 27 paź

    Super że umiesz czytać ale to ci nie wystarczy by zrozumieć co tak naprawdę jest przedmiotem sprawy. Rozeznaj się e temacie wady płodu a zagrożenia dla zdrowia i życia Matki.
    Jak znowu będziesz się udzielał to w poście umieścił hasło zgodne z prawdą typu
    "Nie wiem ale chętnie się wypowiem"

    7 4 Odpowiedz
    • 27 paź

     Odnosząc się do wyroku TK masz jasno napisane kiedy aborcja jest możliwa. Przeczytaj jeszcze raz, powoli a potem nie pisz o zagrożeniu życia matki. Bo nie rozumiesz kilku prostych zdań.

     5 7 Odpowiedz
     • 27 paź

      Obawiam się że te ty nie potrafisz wyjść poza prosta treść. Pamiętaj tylko że może być tak, że kiedyś bedziesz musiał (bo przypuszczam że jesteś mężczyzną) spojrzeć w oczy swojej córce lub wnuczce która nie będzie miała wyboru.... Kobiety chcą mieć wybór i chcą by ich potomstwo też miało.... Uszanuj....

      8 4 Odpowiedz
      • 27 paź

       A dlaczego dziecko jako jedyna istota ma być objęta karą śmierci w imię czego ? Jaki wybór zabić lub nie ? Za zabójstwo nie ma kary śmierci, a za chorobę mamy zabijać? Dziś dziecko jest zdrowe jutro może ulec wypadkowi i być kaleką, czy wtedy matka też ma mieć wybór?
       Szanuj życie wszystkich nie tylko tych zdrowych, pięknych.
       Widać, że nigdy nie miałeś doczynienia z kimś niepełnosprawnym.

       3 7 Odpowiedz
       • 27 paź

        Człowieku tu nikt nie mówi o niepełnosprawności tylko o tym że dziecko umrze w ciągu kilku dni czy tygodni w męczarniach. Poczytaj o chorobach genetycznych dowiedz się czegos. Widać że nigdy nie miałeś do czynienia z czymś więcej niż katar...

        8 1 Odpowiedz
        • 27 paź

         To że dziecko, już nazywasz to normalnie, umrze po urodzeniu za kilka tygodni, może miesięcy, a może w ogóle nie umrze, ma być argumentem żeby go zabić wcześniej? To może dobijajmy chorych na nowotwory złośliwe? Bo po co się mają męczyć?
         Osoba z nieodwracalnym upośledzeniem nie ma prawa się urodzić? Dlaczego?

         5 5 Odpowiedz
         • 27 paź

          No mówimy o przypadkach w których napewno umrze tylko jeszcze wcześniej zafudujemy mu dużą dawke cierpienia zresztą nie tylko Jemu. Ale czytaj że zrozumieniem chodzi o możliwość wyboru a nie wydawanie wyroku.

          2 Odpowiedz
       • 27 paź

        Niebać PiS !

        9 3 Odpowiedz
 • 1 lis

  NA ULICE WYSZŁY TE CO NIGDY NIE BĘDĄ MIEĆ DZIECI !!!!!!!

  2 1 Odpowiedz
 • 1 lis

  I CI CO PIRWSI POSZLI PO 500

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej