Epidemia nabiera rozpędu. Ponad 16 tys. zakażeń w kraju. W powiecie myślenickim jak dotąd zmarło 7 osób
Minionej doby w całej Polsce odnotowano ponad 16 tys. zakażeń, z czego najwięcej na Mazowszu (3529) i w Małopolsce (1884). Powiat myślenicki w wojewódzkiej czołówce. Do tej pory zmarło tu 7 osób u których zdiagnozowano covid, a sanepid informuje o „innych schorzeniach”
Sytuacja polityczna w kraju i fala protestów jaka przechodzi przez miasta w całej Polsce, na drugi plan odsunęła zmagania związane z koronawirusem. Jak wygląda w liczbach i co wydarzyło się w ostatnich dniach?
We wtorek 27 października resort zdrowia potwierdził 16 300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy dobowy bilans nowych zakażeń od początku zmagań z epidemią (wcześniej rekord padł w piątek 23 października - 13 632 nowe infekcje). Do tej pory w Polsce odnotowano 280 229 infekcji SARS-CoV-2 i 4615 zgonów. Od wczoraj zmarły 132 osoby.
Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w województwie mazowieckim (3529), małopolskim (1884) i wielkopolskim (1577). W Małopolsce do tej pory potwierdzono 35 525 przypadków z czego 18 783 stanowią ozdrowieńcy. Z powodu Covid-19 zmarło 470 osób.
Natomiast w powiecie myślenickim minionej doby odnotowano 79 nowych zakażeń, a łącznie od początku zmagań z epidemią liczba ta wynosi 1976 (1056 ozdrowieńców). Pod względem liczby potwierdzonych przypadków, powiat myślenicki zajmuje piąte miejsce po Krakowie (10 364), powiecie nowosądeckim (2501), krakowskim (2487), nowotarskim (2261) .
Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myślenicach; spośród osób u których potwierdzono koronawirusa, zmarło 7, które „miały inne schorzenia”. Obecnie hospitalizowanych z wynikiem dodatnim jest 56 osób, kolejnych 1490 przebywa na kwarantannie, a 778 objętych jest nadzorem epidemiologicznym.
Dodatkowe szpitale i braki kadrowe
W niedzielę w Małopolsce zaczęły działać dwa kolejne szpitale, które zajmą się hospitalizacją chorych z COVID-19. To m.in. placówka MSWiA w Krakowie, w której przygotowano 140 miejsc dla zakażonych pacjentów, w tym 7 stanowisk do intensywniej terapii. Pierwszego dnia zajętych zostało 41 z przygotowanych miejsc.
Lawinowo rosnąca liczba zakażonych spowodowała, że coraz więcej małopolskich szpitali ma kłopoty kadrowe. Ten problem dotyczy także szpitala w Myślenicach, którego dyrektor apelował podczas konferencji online z władzami powiatu i gmin o pomoc w poszukiwaniu osób do pracy, a konkretnie personelu medycznego.
Myślenicki szpital, podobnie jak podczas pierwszej fali koronawirusa zachęca do finansowego wsparcia. "Darowizny pieniężne prosimy kierować na rachunek Szpitala w Myślenicach" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie SP ZOZ.
Od poniedziałku pierwszy szpital tymczasowy w regionie uruchomiono w budynku dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Kopernika w Krakowie. Na początek w tym miejscu funkcjonowanie rozpoczęły dwa oddziały - intensywnej terapii (8 łóżek) i oddział dla pacjentów covidowych (32 łóżka).
Cała Polska w czerwonej strefie
Od soboty w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia. Dotyczą edukacji, gospodarki i życia społecznego. Jednym z nich jest objecie całej Polski czerwoną strefą.
Obostrzenia dotyczą szkół podstawowych, gdzie nauka w klasach od IV do VIII działa w trybie zdalnym i ten system będzie obowiązywał co najmniej do niedzieli, 8 listopada.
W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie może wychodzić sama, ani tym bardziej spotykać się w grupach. Może to robić jedynie pod opieką dorosłego. "Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki" - czytamy w rządowym komunikacie.
Restauracje, puby i kawiarnie przez najbliższe dwa tygodnie mogą przygotowywać posiłki jedynie na wynos oraz w ramach dostawy. Obostrzenie może zostać przedłużone, w zależności od dalszego przebiegu pandemii.
Obowiązuje zakaz wszelkiego rodzaju zebrań powyżej pięciu osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych).
Ponadto wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, kulturalne do 25 proc. publiczności, a imprezy i spotkania organizowane w domach mogą odbywać się dla maksymalnie 20 osób.
Seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie przemieszczać się, a wyjątkiem jest wyjście w ramach wykonywania zawodu lub wychodzenie do kościoła lub w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych (np. zakupy).
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.