Koronawirus

Kto pomaga, kto mówi, że pomaga, a kto nie pomaga? Samorządowy spór ze szpitalem w tle

Kto pomaga, kto mówi, że pomaga, a kto nie pomaga? Samorządowy spór ze szpitalem w tle

Pandemia nie hamuje. Dzisiaj w kraju odnotowano rekordową liczbę zgonów z powodu Covid-19. W regionie liczby również nie napawają optymizmem. Tymczasem w tle zmagań z koronawirusem toczy się kolejny spór samorządowców. Tym razem o pomoc szpitalowi

Wczoraj w sieci pojawił się film na którym wicestarosta Rafał Kudas (FZM) mówi o 650 tys. złotych, jakie zarząd powiatu przekaże myślenickiemu szpitalowi.

Wicestarosta wspomina również o tym, że zwracał się o pomoc do burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki (PiS) w sprawie utworzenia dodatkowego punktu wymazowego, umorzenia podatku od nieruchomości dla szpitala i zwolnieniu z opłat pacjentów parkujących przy ul. Szpitalnej.

Wicestarosta Rafał Kudas (FZM): Jest środek pandemii, dlatego zarząd powiatu myślenickiego podjął dwie uchwały dotyczące wsparcia finansowego myślenickiego szpitala na kwotę blisko 650 tys. zł, wliczając środki powiatu i funduszu pomocowego. To kolejne wsparcie, które pozwoli na poprawę warunków w myślenickim szpitalu oraz walkę z koronawirusem.

Zwróciłem się do burmistrza Szlachetki o załatwienie trzech spraw; o stworzenie punktu wymazowego - ogłosił kapitulację mówiąc, że się nie da; o umorzenie podatku od nieruchomości dla myślenickiego szpitala w wysokości 180 tys. zł, które mogłoby pójść na leczenie pacjentów. Poprosiłem też, aby zwolnił mieszkańców z opłaty za parking na ul. Szpitalnej.


Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

 

Nie będzie dodatkowego punktu wymazowego

Do wspomnianych przez wicestarostę tematów burmistrz odniósł się podczas wtorkowej sesji rady. Mówił m.in. o tym, że gminie nie udało się utworzyć punktu wymazowego, jako powód podając braki personelu. Wcześniej stworzenie takiego punktu zapowiadał na facebooku wspólnie z sekretarzem gminy Robertem Pitalą (PiS).

Czy obawiasz się zarażenia covid-19?

 • bardzo boję się zakażenia
 • trochę boję się zakażenia
 • nie myślę o tym
 • w ogóle nie boję się zakażenia
 • Zobacz wyniki
 • bardzo boję się zakażenia bardzo boję się zakażenia 32%
 • trochę boję się zakażenia trochę boję się zakażenia 26%
 • nie myślę o tym nie myślę o tym 23%
 • w ogóle nie boję się zakażenia w ogóle nie boję się zakażenia 20%
 • Głosów: 1793

„Jako mieszkaniec i radny powiatu oczekiwałbym większej aktywności i zaangażowania starosty Tomala oraz wicestarosty Kudasa w organizacje dodatkowych punktów poboru wymazów na terenie naszego powiatu! Nie można wszystkiego zrzucać na szpital, a teraz na włodarzy gmin podczas, gdy starostwo nie zwróciło się nawet z zapytaniem do prywatnych podmiotów o zorganizowanie dodatkowych miejsc poboru” – w sieci pisał Robert Pitala (PiS) przed próbą utworzenia takiego punktu w gminie Myślenice.

Obecnie punkt wymazowy działa przy myślenickim szpitalu, a od poniedziałku 9 listopada będzie czynny siedem dni w tygodniu w godz. 8-12. Podobny punkt na terenie powiatu jak dotąd udało się utworzyć w Dobczycach przy ul. Zarabie 35c

 

Umorzyć podatek czy nie?

Z kolei o możliwość umorzenia podatku od nieruchomości dla myślenickiego szpitala podczas sesji rady miejskiej pytał Tomasz Wójtowicz (KW MO). - To pomoc i ruch, który możemy wykonać – przekonywał. – Chęć pomocy przy dodatkowych punktach, czy namiotach na pewno bardzo się liczyła, ale najlepszą pomocą dla szpitala byłoby anulowanie podatku – argumentował.

W odpowiedzi burmistrz wyjaśniał, że „możemy mówić wyłącznie o umorzeniu na wniosek” i taki skierował do niego dyrektor szpitala Adam Styczeń.

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Umówiłem się z panem dyrektorem, że nie będziemy umarzać tego podatku, bo to źle wpływa na nasze wskaźniki - na kwoty, które są obliczane przez Ministerstwo Finansów, jeśli chodzi o subwencję ogólną.

Szpital myślenicki był jednym z wyjątków na terenie Małopolski, jak nie kraju. Z tego co wiem; w powiecie wadowickim, bocheńskim, brzeskim, nowotarskim i innych, szpitale nie otrzymują takich umorzeń ze strony samorządów. Na wiosnę tego roku, kiedy dyrektor pytał o możliwość umorzenia podatku, zadeklarowałem, że umorzyć jestem niechętny, ale wniosek zawsze możemy rozpatrzyć.

Widziałbym naszą współpracę w taki sposób, że za kwotę równą podatkowi, gmina Myślenice kupuje niezbędny sprzęt do szpitala - zgodnie z tym co zaproponuje dyrektor. Takiej propozycji do dzisiaj nie usłyszałem, poza moją inicjatywą zakupu dwóch respiratorów.

Ta forma umorzenia do tej pory nie wpłynęła na polepszenie kondycji szpitala, szpital rok do roku notował ponad milion złotych na minusie, w tym ma zanotować ok. 2 mln zł. Deklaruję, że kwotę, która miałaby być umorzona zainwestujemy w doposażenie szpitala powiatowego w Myślenicach, aby wspomóc pacjentów i funkcjonowanie jednostki.

Natomiast w sieci burmistrz zamieścił bezpośrednią odpowiedź do filmu opublikowanego przez wicestarostę. Jarosław Szlachetka informuje, że „nie da się sprowokować i nie ulegnie medialnym zaczepkom wicestarosty Kudasa. Zwłaszcza w tak wymagających czasach”.

Epidemia koronawirusa Covid-19 to dla ludzi:

 • bardzo poważne zagrożenie
 • umiarkowane zagrożenie
 • nie ma żadnej epidemii
 • brak zagrożenia
 • Zobacz wyniki
 • bardzo poważne zagrożenie bardzo poważne zagrożenie 48%
 • umiarkowane zagrożenie umiarkowane zagrożenie 29%
 • nie ma żadnej epidemii nie ma żadnej epidemii 16%
 • brak zagrożenia brak zagrożenia 7%
 • Głosów: 840

„Dziś niepotrzebne są pokazowe filmy, lecz działania, które usprawnią walkę z epidemią. Nie musimy działać wspólnie, nie musimy się lubić, ale jako samorządowcy w tak ważnej sprawie, jak COVID-19 musimy mieć wspólny cel. Tym celem jest zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Bez względu na wszystko! Próba dzielenia mieszkańców i oceniania czyja pomoc jest lepsza lub większa, jest zwyczajnie niestosowna” - czytamy w dalszej części oświadczenia burmistrza Myślenic.

 

Rekordowa liczba zgonów w Polsce

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 27 tys. 86 przypadkach zakażeń koronawirusem. To niewiele mniej niż wczoraj, gdy padł rekord 27 tys. 143 przypadków. W ciągu ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło 445 osób i to najwyższa liczba zgonów odnotowana od początku pandemii. 

W Małopolsce ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 2824 osób. Najwięcej w Krakowie (835), powiecie krakowskim (365), wadowickim (205), nowotarskim (158), myślenickim (137) i nowosądeckim (133)

Od początku zmagań z pandemią w Małopolsce potwierdzono 55972 przypadki zakażenia koronawirusem, z których 30180 to ozdrowieńcy. Do tej pory z powodu Covid-19 w województwie zmarły 862 osoby.

W ciągu ostatniej doby w naszym województwie zmarło 77 osób w tym 5 z powiatu myślenickiego. Łączna liczba zgonów osób u których potwierdzono koronawirusa w powiecie myślenickim wynosi 24. 

Aktualnie hospitalizowanych z wynikiem dodatnim jest 57 osób, kwarantanną objętych 1583 osoby, a nadzorem epidemiologicznym kolejne 991. 

Potwierdzone przypadki Covid-19 w powiecie myślenickim:

Powiązane tematy

Komentarze

 • 6 lis

  Pan Kudas nadaje się do tarcia chrzanu w Pakistanie, a nie do bycia wicestarostą powiatu. Niech się lepiej zajmie swoimi sprawami zamiast wytykać ewentualne błędy innym.

  72 44 Odpowiedz
 • 6 lis

  Opowieści z krypty - sezon 4.
  Dżuma z cholerą kłócą się o covid.
  Żenada.

  53 11 Odpowiedz
 • 6 lis

  Zastanawia mnie, gdyby burmistrzem nadal był Ostrowski a starosta ten sam, to ta współpraca układała by się modelowo, czy też tak jak teraz.
  Teraz układa się jak w całej Polsce, czyli TKM.

  33 14 Odpowiedz
 • Marta 6 lis

  a dajcie spokoj z taka wladza, biora kase jak zwykle kloca sie o wszystko a czlowiek sobie musi radzic sam

  37 14 Odpowiedz
 • 6 lis

  Nie, nie kłócą się tylko Starosta chce żeby w końcu Gmina zaczęła wywiązywać się ze swoich ustawowych zadań, a nie tylko robić politykę. Kudas wprost powiedział co powiatowi udało się załatwić. A Gminie...napisać bzdurny wpis na FB

  41 26 Odpowiedz
 • mirek@ 6 lis

  Mieszkańcom trzeba więcej zdjęć na fejsbuka jak panowie siedzą przy biurku i więcej pisania o tym że powiat nie robi a zrobi gmina i potem że jednak nie zrobiła bo ludzie niechętni do prach i braki kadrowe.. . No i maseczki można rozdać po 1 na dom jak na wiosnę

  35 3 Odpowiedz
 • 6 lis

  Brawo burmistrzu! Nie daj się sprowokować zniewieściałemu chłopcu. Kto wogole tego pożal sie Boże „polityka” wsadził na stanowisko wicestarosty??? Śmiech na sali!

  32 45 Odpowiedz
 • 6 lis

  Pamiętacie jak ogarniała ten kraj epidemia, a PiS zamiast na szpitale przelał 2 miliardy złotych na telewizję, żeby ta siała propagandę wyborczą na rzecz Dudy. Nie wolno zapomnieć, bo to pokazuje intencje rządzącego PiSu żeby utrzymać zwartą ekipę na stołkach.

  2 miliardy, suma niebagatelna. A teraz ping pong tu i tam gdyż pieniędzy dla szpitali brak. 5 milionów w błoto na Antonowa i maski, kilka "stówek" dla Torunia, nagrody, afery. Centrala szastała pieniądzem na prawo i lewo. Przy takiej skali problemu samorządy same nie podołają bez pomocy rzadowej. Trochę pokory były pośle, bo to wasi teraz dzielą grosz. Ponoć potok pieniędzy miał płynąć do Myślenic gdy Szlachetka siądzie na stołku. I CO?

  Nie wnikając w ping ponga między powiatem a gminą, jeśli gminę stać - a myślę że tak, nie przesadzajmy - ja oczekiwałbym współpracy obydwu urzędów. Nie czas na wzajemne przerzucanie winy. PiS nie tylko u nas z gorszym sortem współpracować nie chce, wrzód do usunięcia, trzeba ludzi myślących nie chorym partyjnym interesem.

  47 18 Odpowiedz
  • 6 lis

   A ja pamiętam, jak Pisowska TVP mówiła, że Polacy już mają szczepionkę i tylko dwa , trzy miesiące są potrzebne.
   A ta systemowa TVP sączy propagandę za te te pieniądze o których piszesz?
   O zakończonej walce z wirusem, o kondycji naszej gospodarki, o sukcesie z którym wyjdziemy z pandemii. Gierek z Urbanem w komunie nawet do pięt nie dorastali w propagandzie sukcesu, który teraz nam proponuje TVP PiS.
   Orlen kupuje pół Europy, banki są najpotężniejsze,
   apropos banki polskie:
   inteligo przysłał mi nowy cennik:
   każde konto 9 zł/m, przelew 3.5 , oprocentowanie na lokacie 0.01% JbpiS.

   47 11 Odpowiedz
   • 6 lis

    Jesteś żałosny, masakra

    9 21 Odpowiedz
    • 6 lis

     Bardzo lubię
     oglądać w tvpis twój obraz w postaci błazna Stanisława Janeckiego, z codziennie inną farbą na głowie.
     O Tobie nie myśle tak jak o Janeckim, ale zbliżasz się do „tego ideału” nie kolorem włosów, ale retoryką.

     14 8 Odpowiedz
     • 6 lis

      A propos Janeckiego, Ziemkiewicz już odszedł z tvpis, jak powiedział boi się czy może ludziom patrzyć prosto w oczy, bo wałkowaniem codzienne ściekowe do Wisły już mu zbrzydło, a jak zmienił temat na zwierzęta futerkowe, to okazał się posoną non grata.
      W PiS zostają tylko klakierzy
      100 % -wi.

      14 9 Odpowiedz
   • 6 lis

    Co ty wiesz o komunie

    9 15 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 6 lis

  gdzie ci samorzadowcy, prawdziwi tacy... zajmujacy sie potrzebami ludzi i ich zaspokajaniem zamiast awantura, no gdzie?

  26 14 Odpowiedz
 • 6 lis

  Kudas i stanowisko wicestarosty to jest chyba największy bekowy mem w historii Myslenic :D chłop sie sam ora na wszystkie możliwe sposoby :D

  26 30 Odpowiedz
 • 6 lis

  małe dzieci w piaskownicy

  12 13 Odpowiedz
 • 6 lis

  Za Wielką Wodą specjalista od wizerunku Jarusia i reszty PiS, traci robotę, na państwowym wikcie.
  Dobrze byłoby aby nasi przeszli do roboty na swój rachunek.

  13 8 Odpowiedz
 • 7 lis

  Jeszcze wczoraj rządowy projekt rozporządzenia zakładał, że będziemy otwarci. Opublikowane dzisiaj przed 19 rozporządzenie zmieniło swoją treść" - poinformował na Twitterze polski oddział szwedzkiej sieci sklepów meblowych IKEA.

  Ostatecznie jednak rząd zdecydował się na ich zamknięcie, co doprowadziło do sytuacji, w której pracownicy i właściciele sklepów meblowych dowiedzieli się o tym kilka godzin przed wejściem w życie zakazu.

  Szalała zabawa w rządzenie, trwa.

  21 5 Odpowiedz
 • 7 lis

  Lekarze i naukowcy w końcu przerwali milczenie - list otwarty do MM - polecam obejrzeć na YT Bądź Na Bieżąco z 18.00 z piątku od 6:15

  14 2 Odpowiedz
 • 7 lis

  Wróblewskiego Wolność w Remoncie też polecam; niedowiarkom wystarczy posłuchać od 5:24 odcinka "Lockdown zbierze więcej ofiar niż pandemia" dosłownie przez kilka minut. Scenariusz serialu "Kryzys, reakcja, rozwiązanie" przybiera na dynamice, reżyserów też zapewne wielu a my jesteśmy nieświadomymi aktorami. Polecam zapoznać się z Jacques Attali "Krótka historia przyszłości"

  8 1 Odpowiedz
 • Zofia 7 lis

  Jak patrzę na te wasze przepychanki to wstydzę się że tacy ludzie zarządzają myślenicami

  8 6 Odpowiedz
 • 10 lis

  Skoro Błaszczak twierdzi że szpitale ukrywają wolne łóżka, to albo ktoś przespał prawie cały rok nie dotując szpitali i zwiększając ich możliwości, albo celowo robi głupka albo są dowody na to że szpitale robią sabotaż rządowi. Idąc tym tokiem myślenia to Myślenice również nie udostępniają wszystkich łóżek. A to wie najlepiej minister obrony. Niemcy uwazają już nasz kraj za strefę ryzyka, gdzież te sukcesy ogłaszane przed wyborami że jesteśmy w czołówce i inne kraje powinny brać z nas przykład. Ktoś z PiSu to dziś powtórzy, bo nie słychać (?) Trzeba więc powtórzyć za Zulugulą, że dziwny to kraj, gdzie winni są zawsze inni, tylko nie my.

  Z drugiej strony patrząc - nie miałem okazji odpukać jak jest w rzeczywistości, lecz pojawiają się w sieci świadectwa przypadków przez szpitale naciąganych, bo do każdego potwierdzonego przypadku szpital dostaje 800 zł, jeśli to prawda to widzę logiczne uzasadnienie w prawdopodobieństwie, że tylko w ten sposób szpitale mogą pozyskać dodatkowe środki na funkcjonowanie. Wracamy znów zatem do rządu i ministerstwa zdrowia z pytaniem: gdzie my żyjemy?🙈

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej