Myślenice

MAS szuka chętnych do utrzymania czujników smogu. „Pomiar na Rynku nie pokaże tego z czym borykają się mieszkańcy Myślenic i okolic”

MAS szuka chętnych do utrzymania czujników smogu. „Pomiar na Rynku nie pokaże tego z czym borykają się mieszkańcy Myślenic i okolic”
Fot. Myślenicki Alarm Smogowy

Myślenicki Alarm Smogowy szuka chętnych do utrzymania czujników smogu znajdujących się na terenie gminy Myślenice.

„Pomiar na Rynku nie pokaże w pełni tego z czym borykają się mieszkańcy przedmieścia, osiedla i mniejszych miejscowości” – prowadzone w ostatnich dniach pomiary w centrum miasta komentuje Grzegorz Jasek z MAS

 

„Ciężka noc za nami. Średnio godzinowe stężenie pyłu PM10 o 22:00: ul. Kazimierza Wielkiego 638% 319µg/m³; ul. Zdrojowa 467% 234µg/m³; Osiedle Tysiąclecia 437% 219µg/m³” – w mediach społecznościowych pisze Myślenicki Alarm Smogowy.

Równolegle na oficjalnej stronie UMiG Myślenice, władze miasta publikują ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza. Jak czytamy w komunikacie „ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne Obowiązuje w dniu 26.11.2020 od godz. 06.00 do 24.00”.

 

MAS próbuje utrzymać czujniki

W październiku przedstawiciele Myślenickiego Alarmu Smogowego zwracali uwagę na to, że gmina wypowiada umowy na czujniki monitorujące jakość powietrza. W sieci opublikowali pismo skierowane do burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS) w którym podkreślali, że "taki stan pozbawia mieszkańców informacji na temat jakości powietrza, co jest niebezpieczne w obliczu nadchodzącego okresu grzewczego". Burmistrz tłumaczył, że czujniki firmy Airly to komercyjne przedsięwzięcie, które nie wpływa na poprawę jakości powietrza i kosztuje gminę rocznie 18240 zł.

Czujniki (5 w Myślenicach, 8 w okolicznych miejscowościach), z których dane można na bieżąco sprawdzać w sieci, na terenie gminy funkcjonowały od 2017 roku. Oprócz odczytów dotyczących jakości powietrza, takie urządzenia prognozują poziom zanieczyszczeń na najbliższe godziny oraz informują o temperaturze, wilgotności i ciśnieniu.

„W ramach oszczędności budżetowych gminy podjęta została decyzja o zaprzestaniu korzystania z tej usługi. (…) Obejmujący swoim zasięgiem naszą gminę system Airly jest przedsięwzięciem komercyjnym” – czytamy w urzędowej odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji. Zaoszczędzone pieniądze gmina miała przeznaczyć na zakup oczyszczaczy powietrza „w które zaopatruje placówki oświatowe, chroniąc zdrowie dzieci”.

Odmienne zdanie na ten temat ma Grzegorz Jasek z Myślenickiego Alarmu Smogowego, współautor ubiegłorocznego raportu „Stanu powietrza w Myślenicach”, opracowanego w oparciu o dane ze wspomnianych czujników. Raport nie wypadł najlepiej, dlatego w 2019 roku przedstawiciele stowarzyszenia wystosowali apel do burmistrza i radnych o podjęcie pilnych działań anty-smogowych.

- Czujniki pomagają w budowaniu świadomości, a to przekłada się na wymianę pieców. Oczekujemy od samorządu zakończenia polityki "oszczędzania" na ochronie powietrza. W naszym apelu przedstawiliśmy 11 punktów, które powinien zawierać program antysmogowy dla gminy Myślenice – sytuację komentuje Grzegorz Jasek.

 

Potrzebny sponsor, albo zrzutka

Przedstawiciele Myślenickiego Alarmu Smogowego apelują w sieci o pomoc w znalezieniu sponsorów, którzy utrzymają wspomniane czujniki.

Myślenicki Alarm Smogowy: „W związku z trudną do zrozumienia dla nas decyzją o rezygnacji utrzymania sieci czujników jakości powietrza, staramy się uratować część z nich i pomagamy Airly w poszukiwaniu sponsorów. Chcielibyśmy Was prosić o pomoc w poszukiwaniu firmy lub osoby, która w ramach promocji oraz społecznej odpowiedzialności biznesu byłaby chętna na utrzymanie funkcjonującego do tej pory czujnika lub zamontowanie takiego urządzenia u siebie. Piszcie na myslenickialarmsmogowy@gmail.com”.

Jak przekonują przedstawiciele Alarmu; Wyjątkowo zła jakość powietrza w naszym regionie stwarza konieczność monitorowania stężeń pyłów na bieżąco. Czujniki potrzebne są, aby mieszkańcy mogli reagować chroniąc swoje zdrowie i bliskich. Bez czujników rodzice lub nauczyciele nie będą mieli informacji o tym, czy w danym momencie powinni zrezygnować ze spaceru z dziećmi, straż miejska nie będzie mogła efektywnie przeprowadzać kontroli. Informacja na temat zanieczyszczeń niezbędna jest również dla budowania świadomości społecznej problemu smogu – argumentują.

Działania antysmogowe podejmowane przez Miasto i Gminę Myślenice oceniam:

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dupuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 12%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 6%
 • dostatecznie dostatecznie 5%
 • dupuszczająco dupuszczająco 9%
 • niedostatecznie niedostatecznie 63%
 • Głosów: 1080

 

Pyłomierz na balkonie UMiG do końca listopada

W środę 18 listopada na oficjalnej stronie miasta i gminy Myślenice pojawił się komunikat mówiący o tym, że na jednym z balkonów magistratu został zainstalowany „profesjonalny pyłomierz”. Stało się to w ramach współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym, a pomiary będą prowadzone w ramach projektu "LIFE – Małopolska w Zdrowej Atmosferze" do 30 listopada. Następnie urządzenie trafi do innego miasta.

W pierwszych dniach najgorsza jakość powietrza została odnotowana w czwartek 19 listopada o godz. 18, kiedy stężenie pyłu PM 10 przekraczało 102, co oznacza "złą jakość powietrza". W piątek 20 listopada w ciągu dnia utrzymywała się w zielonym przedziale, co oznacza "bardzo dobrą" jakość powietrza, jednak od godz. 19 stężenie pyłu PM 10 wahało się od 51 do 76, co określane jest jako „średnia” jakość powietrza którym oddychamy.

Kiedy temperatura spadła kilka stopni poniżej zera, odczyt wskazywał (26 listopada) stężenie pyłu PM 10 na poziomie 190. To według skali, która kończy się na 180 „bardzo zła jakość powietrza”. Natomiast dobowa norma (powyżej 50µg/m³) przekroczona została jak dotąd w dniach 21.11 (51µg/m³) i 25.11 (71 µg/m³).

Aktualny stan jakości powietrza na podstawie pyłomierza umieszczonego w centrum Myślenic można znaleźć tutaj .

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 26 lis 2020

  Panie Jasek ale według pana ludzie są jacyś mało inteligentni i nie wiedzą (czują) jakie jest powietrze w godzinach popołudniowych czy wieczornych? Potrzebują do tego drogich czujników? Wystarczy nie palić syfem!!!

  Gmina zamiast na wasze gadżeciki wydaje na konkretna walkę ze smogiem, kupując chociażby oczyszczacze powietrza dla placówek oświatowych. Ściagają pieniądze na dofinansowania wymiany pieców itd..
  A co wy robicie poza hejtowaniem? Krakowski alarm smogowy w porównaniu do was działa prężnie, przekazał gminie czujnik za darmo a podobno za chwile będzie kolejny, a wy co w tym czasie zrobiliście dla powietrza w Myślenicach? Hipokryzja i obłuda aż bije!

  Niech się pan i ten pana śmieszny alarm myślenicki schowa, bo zamiast pomagać, robić coś konkretnego to tylko dymu (o ironio!) szukacie!

  70 33 Odpowiedz
  • 26 lis 2020

   Przecież alarm smogowy to, obstawiam, że nic innego jak kolejny wytwór Dariusza Sz. który przy aprobacie starosty Tomala i jego zastępcy Kudasa na każdym kroku atakuje gminę. Trzeba mieć tupet żeby atakować burmistrza a samemu kompletnie nic dla ludzi nie zrobić pożytecznego. Rzygać się już chce i to nie od smogu unoszącego się w powietrzu...

   50 34 Odpowiedz
   • 26 lis 2020

    Jak to powiat nic nie robi? Przecież rząd dał pieniądze na ratowanie szpitala ale powiat ciągnie narracje ze to oni dali hahahahaha, droga na Chełm nie jest podobno ich, dostali od wojewody po łapach to teraz narracja ze robią jej remont bo nagle martwią się o mieszkańców hahahahahaha jak te powiatowe urzędniczki mi zawsze robią dzień to ja wam mówię :D darus to już jest specem od wszystkiego widzę :D teraz za smog się chwycił? :D

    46 22 Odpowiedz
    • 26 lis 2020

     Oczywiście rząd dał pieniądze z własnej kieszeni i to jest najlepsza narracja. Takiego wspaniałego rządu jeszcze nie było. Co tam nasze podatki.
     Starostwo ciągle atakuje burmistrza. W przeciwieństwie do Bolka i TomeLa. Oni są neutralni wobec Tomala. Oni nie atakują a jedynie wspominają o nim. Jak bracia bliźniacy- 2w1.
     Ależ to jest wspaniałe z ich strony. Tylko brać przykład.

     17 27 Odpowiedz
     • 26 lis 2020

      A wiec jak rząd daje to hurrrr durrrr „TO NASZE PIENIĄDZE”, ale jak tomal mówi ze powiat dał to „dobry z niego gospodarz”? Buahahahahahahaha chyba do rana zejdzie mi z szukaniem logiki w twoim komentarzu <dramat>

      25 14 Odpowiedz
      • 26 lis 2020

       Sądząc po sposobie pisania i analizowania, to i miesiąca braknie na to szukanie. Lekcje języka polskiego polecam. Konkretnie: czytanie ze zrozumieniem, pisownia wielkich liter i zwroty grzecznościowe. Bo pewnie masz się za patriotę.
       Ach, ten Twój słynny perlisty śmiech!!! To jest najlepszy argument!

       11 16 Odpowiedz
       • 27 lis 2020

        Jak już brakło argumentów to wymyśl chociaż coś oryginalnego do zmiany tematu okej? To tak na przyszłość :D przykro mi, logiki zarówno tam jak i tu wyżej nie znalazłem. Skończ już kobieto nie rób sobie tego :D hahahahaha

        5 12 Odpowiedz
        • 27 lis 2020

         Jedyną logiką dla jednego TomeLa w 2 a nawet 3 osobach jest w każdym temacie nawiązywanie do "starostwo nic nie robi". I o czym tu dyskutować. Skoro się jest zaślepionym, to żadne argumenty nie pomogą. Propaganda anty musi trwać, skoro taka linia obrana została. A jak jest naprawdę, każdy widzi. Tak więc jakakolwiek dyskusja na ten temat nie ma sensu. Smog jest, czujników nie ma, bo trzeba by było bardziej się postarać zapobiegać. A na to szkoda pieniążków. Oj, przepraszam, jeden czujnik jest!
         MAS brawo! Tak trzymać! A słabi i tak zawsze będą krytykować, bo na nic innego ich nie stać.
         I tyle w temacie.

         12 10 Odpowiedz
         • 27 lis 2020

          Przecież to Ty hipokrytko tylko i wyłącznie pod każdym postem dot. Gminę krytykujesz!
          Jak to było: „ A słabi i tak zawsze będą krytykować, bo na nic innego ich nie stać”

          Jacy wy żałośni jesteście 😂 żeby sami siebie orać...

          10 10 Odpowiedz
          • 27 lis 2020

           Bolek/TomeL nie krytykuje. On jedynie sygnalizuje. A że przy okazji lubi obrażać rozmówców, no cóż kultura orania. Co w środku to i na zewnątrz. Analizuj sobie dalej po swojemu. Nie będę już przeszkadzać w tej ciężkiej "pracy".

           12 4 Odpowiedz
  • 26 lis 2020

   Witam serdecznie, jest Pan w dużym błędzie ponieważ razem MAS działam bardzo prężnie. Od dwóch lat poświęcając swój wolny czas pracujemy społecznie na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Na naszych stronach i w lokalnych mediach prowadzimy działania edukacyjne i informacyjne budując świadomość społeczną. Staramy się też mobilizować urzędników (proszę tego nie mylić z hejtem) wskazując rozwiązania np: uczestnictwo w programie LIFE. Współpracujemy ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska i parafiami organizując np. obchody Niedzieli św. Franciszka w Trzemeśni. Przygotowaliśmy raport o stanie powietrza w gminie i propozycję działań które doprowadzą do realnej poprawy jakości powietrza. W zeszłym roku zwróciliśmy się do Polskiego Alarmu Smogowego z prośbą o dołączenie Myślenic do akcji "płuca" które niedługo razem z pyłomierzem pojawią się w Myślenicach. Jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza to w zeszłym roku dzięki mojej akcji mikołajkowej i wparciu rodziców zostały zakupione 2 oczyszczacze powietrza do przedszkola w Trzemeśni. Dzięki temu każdy oddział ma swój. Może Pan o tym nie wiedzieć bo się nie fotografujemy z urządzeniami. W przeciwieństwie do burmistrza i jego radnych którzy dostarczyli tyle samo sprzętu za publiczne pieniądze.
   Więcej informacji o działalności MAS można znaleźć na naszej stronie www lub fb. Jeśli dla Pana to jest "nic" to proszę o pochwalenie się swoją działalności pro bono.
   Pozdrawiam, Grzegorz Jasek

   33 38 Odpowiedz
   • 26 lis 2020

    Wzniosłe teksty doprawdy ale.... co z tego skoro nie przekłada się to w żaden sposób na poprawę jakości powietrza?? Gmina dopłaca do wymiany pieców czy zakupiła oczyszczacze powietrza a co wy zrobiliście poza czymś na wzór pisania kolorowymi kredkami po ulicy tekstów typu „stop smog”? Bo z całym szacunkiem ale te akcje informacyjne są tyle samo warte :D bądźcie poważni. Krakowski alarm przynajmniej czujniki za darmo podarował a wy? 2 oczyszczacze kupiliście i macie czelność cokolwiek komuś zarzucać?

    Ja w tej kwestii nie muszę niczym się chwalić, bo nie ja domagam się wywalania astronomicznej kasy na idiotyczne czujniki skoro za te same pieniądze można DORAŹNIE POPRAWIĆ JAKOŚĆ POWIETRZA.
    A ja? Piec na gaz, nie pale syfem i przynajmniej tym wiem ze robię o wiele więcej niż wy :) doraźnie wpływam na jakoś powietrza a nie szukam dymów nie robiąc tak na prawe nic!
    Ps. A tak na marginesie, Powiat coś zrobił w kwestii smogu w powiecie myślenickim?

    26 20 Odpowiedz
    • mirek@ 26 lis 2020

     gmina cos zrobila? samo sie dokonało? pan cos zbyt mocno zaangazowany chyba bezpośrednio w te dyskusje :)

     no i umknęło panu kochanemu ze gmina nie ma swoich pieniedzy, a tylko wydaje wspolną kasę nas - wszystkich mieszkańców miasta i gminy Myślenice. Jacyś "wy" lub "oni" nimi dysponują i muszą się liczyć z tym, żę wiele osób może nie być zadowolonych ze sposobu w jaki to się dzieje lub nie ma miejsca. urzednicy nie dosc ze wydaja pieniadze publiczne, to tez z nich zyja. nie zapominajmy o tym, wszyscy wspolnie skladamy sie na ich wypłąty. nic wiec dziwnego ze to ludzi interesuje, a niektorych nawet oburza. to decyzje z ktorych się trzeba tłumaczyć i tyle. taka praca. ale proszę to robićz kulturą.

     16 18 Odpowiedz
     • 27 lis 2020

      Mirus bo zagotowałeś się jak czajnik. Komuś zarzucasz brak czytania ze zrozumieniem a sam co robisz? Wyjdź na spacer, ochłoniesz, wróć i przeczytaj mój komentarz jeszcze raz (albo 10 razy skoro tak ciężko załapać). Jak zwykle wtrącasz się do rozmowy nie mając kompletnie pojęcia ani wiedzy na temat przedmiotowej sprawy.

      No właśnie każdy wie, że to są publiczne pieniądze. Ale wy na siłe próbujecie na każdym kroku o tym pisać (jakbyście co najmniej Amerykę odkryli), dlatego trzeba je wydawać na coś co FAKTYCZNIE zwalcza smog a nie na zabaweczki dla chłoptasi żeby mogli sobie pomiary do excela wpisać... zrozumiałeś prosty przekaz? Nie? to zajmij się tematami na swoim poziomie.

      14 14 Odpowiedz
 • mirek@ 26 lis 2020

  wszystko te alarmy zepsuja, wszystko... a mogla byc taka czysta gmina bez czujnikow, bez smogu bez swiadomosci mieszkancow, bez tego wszystkiego to beda trąbić ze powietrze nieczyste, SKANDAL :)

  30 40 Odpowiedz
  • 26 lis 2020

   Smog jest na całym świecie, ale w Myślenicach czujniki sprawią, że go nie będzie. Trzymajcie mnie....

   46 20 Odpowiedz
   • mirek@ 26 lis 2020

    tylko ze tym z alarmu chodzi raczej o to zeby mierzyc smog a to sie robi wlasnie czujnikami, cos chyba pomieszales

    19 26 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 26 lis 2020

  Bardzo dobrze ze szukacie pieniędzy na te czujniki, skoro na gminę nie można liczyć w kwestii kompleksowego pomiaru zanieczyszczenia to trzeba samemu szukać rozwiązania. Jeden czujnik na 2 tygodnie w centrum miasta sprawy nie rozwiąże. Trochę już żyje w tym kraju i zdążyłem się przyzwyczaić ze jak chcemy mieć służbę zdrowia to zrzucamy się na WOŚP jak chcemy wiedzieć jaki poziom powietrza to trzeba się zrzucić na czujniki...

  34 36 Odpowiedz
 • 26 lis 2020

  Ochoo powiatowa wierchuszka się zleciała, będzie słychać kwik. Bolek was już u góry wyjaśnił :D proponuje się rozejść :D

  40 29 Odpowiedz
  • 26 lis 2020

   bolek to by się sam wyjasnil albo zajal robota zamiast po forach gonic w godzinach pracy :)

   21 34 Odpowiedz
   • 26 lis 2020

    Zabolało? Widocznie dużo prawdy o sobie (was) przeczytałeś w moim komentarzu. Cieszy mnie to niezmiernie. Do roboty lesery!

    35 24 Odpowiedz
   • 26 lis 2020

    Ps. Trzeba było się uczyć, to też byś dzisiaj mógł robić sobie przerwy kiedy chcesz na „przyjemności” :)

    23 13 Odpowiedz
 • Marta 26 lis 2020

  Polecam wszystkim udającym ze problemu nie ma spacer wieczorem na Gorne albo na Kazimierza wielkiego to się nawąchają

  27 33 Odpowiedz
 • 26 lis 2020

  A kto twierdzi , że problemu nie ma? Problem jest w syfie którym palicie w piecach!

  31 18 Odpowiedz
 • 26 lis 2020

  A bo wy komentujący u góry to jak reszta ludzi jak czegoś nie widza nie mogą dotknąć to myślą ze tego nie ma to i smogu nie ma!!! Tak tak Myslenice obudźcie się co trzeci pali syfem co czwarty węglem ino by było tanio tylko to co zaoszczedzacie na opale wydacie w przyszłości na leki (chyba ze was wcześniej rak zeżre)

  31 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 lis 2020

  Poranne wiadomości RMF: największe stężenie to Skawina, Myślenice... Nie wiem skąd czerpią dane, lecz póki co dobre i takie info.

  19 24 Odpowiedz
 • 26 lis 2020

  Nie ma testów , nie ma COVID u
  Nie ma czujników, nie ma smogu

  33 31 Odpowiedz
  • 26 lis 2020

   Żal mi cię człowieku, skoro do stwierdzenia tak oczywistej rzeczy potrzebujesz elektroniki :D do sklepu jak idziesz po harnasia to włączasz nawigację googla?

   27 22 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    26 lis 2020

    😂no tak, bo w nosie są receptory, które przekazują do mózgu wynik mikrogramach na metr sześcienny. Dobreeee

    15 26 Odpowiedz
    • 26 lis 2020

     W jaki sposób inteligencie te czujniczki, o ktore tak stękasz strasznie, realnie wpływają na poprawę jakości powietrza? No w jaki?

     23 16 Odpowiedz
     • Brak zdjęcia
      26 lis 2020

      Co godzinę wystawię nos, sztachnę myślenickim powietrzem i będzie wiadomo

      12 20 Odpowiedz
      • 26 lis 2020

       Nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie. W jaki sposób ? Doczekam się dzisiaj? 😂😂

       15 13 Odpowiedz
       • Brak zdjęcia
        26 lis 2020

        Dylemacik niewąski widzę masz Bolek, bo razy już na tym forum ludzie już Ci to tłumaczyli.
        No więc ja odpowiem Ci obrazowo: wyjdziesz na pole w majtkach kiedy widzisz na termometrze -20C? Jeśli tak, to usuń termometr bo przecież on obiektywnie na temp. powietrza nie wpływa🙈

        16 14 Odpowiedz
        • 27 lis 2020

         Jezu poraża mnie twój sposób myślenia... a co cie obchodzi na -20 w nocy jakie jest powietrze? wystarczy okno otworzyć albo przez nie wyjrzeć.

         Idąc twoim (dziwnym delikatnie mówiąc) tokiem myślenia, to jeżeli chce wiedzieć co się wokół mojej chałupy dzieje na -20 w nocy to gmina winna mi zamontować system monitoringu? :D

         Prosta piłka..Chcesz wygody to sobie zapłać i utrzymuj takie czujniki! A nie kwicz, że gmina ma wydawca krocie na coś co kompletnie nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza!

         I na moje pytanie jak zwykle nie odpowiedziałeś....Wszyscy oczywiście wiedza dlaczego :D skąd wy się bierzecie?

         14 12 Odpowiedz
         • 27 lis 2020

          I jeszcze jedno, odpowiedz na to chociaż pytanie, mam nadzieje, że nie będzie zbyt trudne:
          Wspomniany termometr kupuje i utrzymuje (jeżeli mam wypasiony i do prądu podłączony czujnik temp..) mi go gmina, czy ja sam? 😂😂 oj ty mistrzu porównań 😂

          13 14 Odpowiedz
          • Brak zdjęcia
           27 lis 2020

           Jak zwykle, bronisz pisowskich tyłków w urzędzie i sorrki ale nieodpowiedzialnej decyzji. Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało że to Myślenice są jedynym powiatowym miastem które monitoring jakości uniemożliwia. Punktowych pomiarowych powinno przybywać, to podstawa polityki pro health i nie jest istotne czy czujniki są komercyjne czy zakupione przez gminę. Trudno, Myślenice bez urzędu sobie poradzą, wierzę że te czujniki będą funkcjonować. 1500 zł to problem dla urzędu, więc ta struktura wydatków burmiszcza i spółki musi być ciekawą lekturą.

           13 7 Odpowiedz
           • 27 lis 2020

            Jak te czujniki wpływają na jakość powietrza? Ślepy jesteś? Pytam po raz dziesiąty kodziarzu o to samo...inteligent który myśli ze jak kupimy czujniczki to smog zniknie 😂😂😂

            10 13 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 lis 2020

  Bardzo złożona sprawa, nie da się jej widzieć tylko od dołu i przerzucać cały problem na portfele mieszkańców. A rzecz rozbija się o kasę. Dużo się mówi co rok o emisji, smogu itp. To nie tak, że jedynym wyjściem jest wymiana kotła na nowszy, są też inne technologie np. elektrofiltry. Ciekaw jestem statystyk ile % domostw w naszej gminie zostało beneficjentem programu wymiany pieca, bo program ruszył jeszcze za czasów Macieja (https://myslenice.pl/inwestycje/programy/nie-truj-wymien-piec ), czyli w teorii dobre kilka tysięcy kotłów powinno już być wymienionych. Czy Szlachetka to kontynuuje, robi coś w temacie? Jaki jest aktualny status tego programu?
  Wymiana pieca to droższa opcja, montaż filtra to niezłe rozwiązanie przejściowe a koszt parokrotnie niższy, czy chociaż taki program gmina będzie chętna podjąć?
  To co każdy świadomy mieszkaniec może zrobić to zadbać o dobrej jakości paliwo i przy ogrzewaniu węglowym unikać miału, nie palić plastików (bo to są bodaj 2 główne przyczyny smogu) i stosować odpowiednia technikę. Było o tym, ale trzeba do skutku, może przeczyta/obejrzy ktoś kto jeszcze nie praktykował: https://m.youtube.com/watch?v=dxipKNx64RA

  15 27 Odpowiedz
  • 27 lis 2020

   Skończ już chłopie tą żenadę 😂😂😂

   12 11 Odpowiedz
   • 27 lis 2020

    Chyba ty‼️‼️‼️
    Wyrazy współczucia dla twojej rodziny bo my możemy cie nie czytać a oni muszą z tobą żyć!

    12 8 Odpowiedz
    • 27 lis 2020

     Długo myślałeś nad tym ubogim w swojej prostocie tekstem? 😂 z kim ja w ogóle dyskutuje? Ujma na mym honorze 😂 i zmień nick, nie hańb tego pięknego klubu ignorancie!

     8 12 Odpowiedz
 • 26 lis 2020

  dopłaczcie ludza do gazu co miesiac i po temacie !!!!!!!! i problem znika

  19 2 Odpowiedz
  • 26 lis 2020

   Oni wola palić syfem i śmieciami a potem spazmy wylewać na forum ze czujniczków za kilkadziesiąt tysięcy nie ma. Nie ważne, że sie kupuje oczyszczacze powietrze, nie ważne ze dopłaca do wymiany pieca, ale skandal bo czujniczków nie ma :D I co najlepsze-według ich logiki, dlatego nie ma żeby ukryć....smog. Dla mnie już za dużo na dzisiaj :D

   26 21 Odpowiedz
   • Piotr 26 lis 2020

    Ja tam nie widzę żeby ktoś spazmy na forum wylewał. Jedynie co widzę to znów jad zgadnij od kogo największy...

    19 20 Odpowiedz
    • 26 lis 2020

     Głupie pytanie, przecież wszyscy wiedza doskonale kto ma największy ból tyłka po przegranych wyborach samorządowych 2 lata temu...

     25 18 Odpowiedz
     • 27 lis 2020

      Idąc twoim tokiem myślenia to jak wygraliście wybory to już reszta która miała inne zdanie niż wyborcy pisu nie ma prawa oczekiwać niczego od władzy bo może być tylko to co wy chcecie i to właśnie ciemny Bolku nazywa się DYKTATURA!!!

      16 8 Odpowiedz
      • 27 lis 2020

       Kolejny któremu trzeba tłumaczyć jak dziecku... chłopie w jaki sposób czujniki wpływają na jakość powietrza? No w jaki?!?!?!?!? Przedstaw realne działanie! A jak nie to skończ się pocić bo jak widzę nic nie zrozumiałeś z tego co pisałem.

       9 15 Odpowiedz
     • Piotr 27 lis 2020

      Pytanie nie było głupie ale retoryczne rozumiem, że ciężko o jakąś refleksję ..........
      Zatem dalej jad......."ból tyłka po przegranych wyborach", "pytam po raz dziesiąty kodziarzu o to samo.".....

      Uwierz mi, że takowego nie mam, z gminą mam tyle wspólnego co 4 razy podatek od nieruchomości płacę. Moja rodzina również w gminie nie pracuje i nigdy nie pracowała. Ja natomiast z uwagi na opłacany do gminy hobbistycznie analizuję BIP UMiG Myślenice bo chcę wiedzieć na co wydawane są również i moje pieniądze,
      To, że Ty prawdopodobnie bierzesz pieniądze (lub pracujesz w Gminie) za pisanie tutaj samych peanów na temat bezbłędnych, wspaniałych jakże potrzebnych i nieomylnych decyzji radnych PiS wraz z burmistrzem na czele nie upoważnia cię do tego aby dyskredytować i obrażać osoby mające odmienne zdanie od Ciebie.
      Ps. Może na rozluźnienie "zjedz Sni...rsa bo strasznie ....."

      5 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 lis 2020

  "– Na mocy podpisanego porozumienia oraz umowy nasza gmina została włączone w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” – informuje Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice. – Urzędnik gminny będzie pomagał w wypełnianiu wniosków. Docelowo przejmie on również bieżący kontakt z beneficjentami, którzy mogliby składać korekty i uzupełnienia. Ostatecznie umowa z beneficjentami programu stanie się wiążąca po decyzji Zarządu WFOŚiGW, który będzie wypłacał beneficjentom dofinansowania – wyjaśnia burmistrz.

  Jak podaje myślenicki magistrat, delegowanym do współpracy z beneficjentami programu „Czyste Powietrze” urzędnikiem jest Wojciech Blak – Urząd Miasta i Gminy Myślenice (ul. Rynek 8/9, Myślenice), Wydział Mienia, pok. nr 23" (źródło: https://glos24.pl/czyste-powietrze----w-myslenicach-zalatwisz-wszystkie-formalnosci ).

  Czy ktoś ma doświadczenia związane z tym programem? Jak realizacja, formalności itp.

  12 7 Odpowiedz
 • 27 lis 2020

  jak burmistrz mowi ze nie trzeba czujnikow to tak jest przecież on chce dobrze dla nas wszystkich :)

  12 2 Odpowiedz
 • profesor profesor 30 lis 2020

  Jeśli nie będzie czujników, to Myślenicki Alarm Smogowy nie zrobi raportu za kolejny sezon. Wystawiony na balkon pyłomierz przez dwa tygodnie zbiera dane. Potem trafi w inne miejsce. W internecie napisano, że pracuje, a pomiary są wykonywane. Na stronie gminy można przeczytać o dotacjach na piece, dbałości o ekologię i powietrze. To cieszy, ale skąd zarządzający gminą będą czerpać informacje o tym, czy i w jakich jej obszarach takie działania są potrzebne? Jak określą skalę tego zjawiska, kóremu starają się przeciwdziwałać bez użycia urządzeń pomiarowych?

  4 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 gru 2020

  Pełnomocnik ds smogu który "monitoruje" - koniecznie zapytać premiera jak się to robi patryjotycznie

  1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej