Myślenice

Myślenicki Alarm Smogowy: „Coraz więcej czujników smogu przestaje być aktywnych”. Gmina rezygnuje z ich obsługi

Myślenicki Alarm Smogowy: „Coraz więcej czujników smogu przestaje być aktywnych”. Gmina rezygnuje z ich obsługi

Przedstawiciele Myślenickiego Alarmu Smogowego opublikowali pismo wysłane do burmistrza Miasta i Gminy Myślenice w którym zwracają uwagę na to, że gmina wypowiada umowy na czujniki monitorujące jakość powietrza.

"Taki stan pozbawia mieszkańców informacji na temat jakości powietrza co jest niebezpieczne w obliczu nadchodzącego okresu grzewczego" - piszą. 

„W ramach oszczędności podjęta została decyzja o zaprzestaniu korzystania z tej usługi. (…) Obejmujący swoim zasięgiem system Airly jest przedsięwzięciem komercyjnym. (...) Usługa nie wpływa na poprawę jakości powietrza” - czytamy w urzędowym komunikacie

artykuł aktualizowany

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim swoją aktywność wzmaga Myślenicki Alarm Smogowy.

W miniony weekend na profilu społecznościowym MAS ukazało się pismo skierowane do burmistrza. Przedstawiciele Alarmu Smogowego informują, że list takie treści wysłali do Jarosława Szlachetki (PiS), burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Co ich niepokoi? Jak mówią „fakt, iż coraz więcej czujników smogu firmy Airly w naszej gminie staje się czujnikami nieaktywnymi”.

Przyczynkiem do opublikowania listu otwartego skierowanego do gospodarza gminy, według Myślenickiego Alarmu Smogowego są informacje, jakoby gmina miała wypowiadać umowy na czujniki monitorujące stan powietrza.

„Taki stan pozbawia mieszkańców informacji na temat jakości powietrza co jest niebezpieczne w obliczu nadchodzącego okresu grzewczego. To właśnie w tym czasie zanieczyszczenie powietrza jest największe. Jesteśmy przekonani, że pana burmistrza jak i radnych nie trzeba przekonywać do tego jak negatywne dla zdrowia mieszkańców są skutki smogu. Dodatkowo walka o czyste powietrze wpisuje się w działania mające na celu walkę z pandemią COVID-19, gdyż jest to choroba, która w szczególności atakuje układ oddechowy człowieka” – czytamy w liście MAS.

Przedstawiciele tej organizacji dopytują m.in. czy to prawda, że gmina Myślenice wycofała się z utrzymywania czujników Airly, o ich liczbę oraz miesięczny i roczny koszt utrzymania tych urządzeń na terenie gminy.

„Zapewniamy, że w kwestii ochrony jakości powietrza i działań antysmogowych jako Stowarzyszenie pozostajemy do Pańskiej dyspozycji, a żaden z członków i sympatyków MAS nie kieruje się w tej sprawie sympatiami politycznymi. Zależy nam na zdrowiu i życiu naszych dzieci, rodziców, sąsiadów oraz własnym. Jesteśmy przekonani, że współdziałając uda się nam doprowadzić do sytuacji, gdzie w Myślenicach, czystym powietrzem będziemy mogli się cieszyć cały rok” – piszą autorzy listu.

Podobne pytania w tej kwestii wysłaliśmy wczoraj do Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Odpowiedź nadeszła dzisiaj. 

godz. 16:43

„Usługa nie wpływa na poprawę jakości powietrza”

W odpowiedzi przesłanej przez UMiG w Myślenicach czytamy, że burmistrz otrzymał publikowane przez MAS pismo oraz potwierdzenie, że gmina w całości wypowiedziała umowę na obsługę czujników. Jaki był powód?

Przedstawiciele urzędu wskazują na koszty monitoringu. Ten jak się okazuje rocznie wynosił 18240 zł. „W ramach oszczędności budżetowych gminy podjęta została decyzja o zaprzestaniu korzystania z tej usługi. (…) Obejmujący swoim zasięgiem naszą gminę system Airly jest przedsięwzięciem komercyjnym” – czytamy w urzędowym komunikacie.

W ubiegłym roku MAS opublikował raport „Stanu powietrza w Myślenicach” w oparciu o dane ze wspomnianych czujników. Nie wypadł najlepiej, dlatego przedstawiciele stowarzyszenia wystosowali apel do burmistrza i radnych o podjęcie pilnych działań anty-smogowych. 

Czy gmina zamierza zamontować w ich miejsce inne? „Czujniki firmy Airly nie zostały zdemontowane, a za ich obsługę odpowiada spółka będąca właścicielem urządzeń. W ramach prowadzonych rozmów zaproponowaliśmy firmie Airly korzystanie z lokalizacji czujników na obiektach Gminy Myślenice oraz wyraziliśmy zgodę na pozyskanie przez przedsiębiorcę sponsorów prywatnych w ramach modelu biznesowego. W obecnej sytuacji wynikającej z pandemii COVID-19 Gmina Myślenice tym bardziej nie posiada środków na korzystanie z usługi Airly, która nie wpływa na poprawę jakości powietrza w naszej gminie” – czytamy w odpowiedzi.

Jak będą monitorować stan powietrza?

W jaki sposób monitorowany będzie stan powietrza na terenie Gminy Myślenice? „Stan powietrza w Gminie Myślenice monitorowany będzie przy współpracy z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim. Gmina wystąpiła na początku roku do Wicemarszałka Tomasza Urynowicza o przyłączenie do sytemu monitorowania jakości powietrza w Województwie Małopolskim i zgodnie z otrzymanymi informacjami oczekuje na realizację programu” - czytamy w urzędowej odpowiedzi.

Działania antysmogowe podejmowane przez Miasto i Gminę Myślenice oceniam:

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dupuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 13%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 5%
 • dostatecznie dostatecznie 5%
 • dupuszczająco dupuszczająco 9%
 • niedostatecznie niedostatecznie 64%
 • Głosów: 700

Zaoszczędzone pieniądze gmina przeznacza na zakup oczyszczaczy powietrza „w które zaopatruje placówki oświatowe chroniąc zdrowie dzieci”.

MAS szuka sponsorów, jest pierwszy

Myślenicki Alarm Smogowy znalazł sponsora na jeden czujnik. Na razie przedstawiciele stowarzyszenia nie informują w którym miejscu zostanie zainstalowany. „Wiemy, że nie pokrywa to w pełni potrzeb gminy, ale lepsze to niż nic” - piszą.

Myślenicki Alarm Smogowy to ruch społeczny założony w 2019 roku przez Grzegorza Jaska i Dariusza Szczotkowskiego. Na facebooku wokół ich działalności skupionych jest około tysiąca osób.

W ubiegłym roku MAS opublikował raport „Stanu powietrza w Myślenicach” w oparciu o dane ze wspomnianych czujników. Nie wypadł najlepiej, dlatego przedstawiciele stowarzyszenia wystosowali apel do burmistrza i radnych o podjęcie pilnych działań anty-smogowych. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • Jacek Karwatowski 20 paź

  cyk i problem rozwiazany😂😂😂😂

  39 4 Odpowiedz
 • 20 paź

  Nasz burmistrz to jednak jest fachowiec, usunie czujniki a wraz z nimi złą jakość powietrza.
  Czasem zastanawiam się czy pomysły burmistrza, to jakiś test absurdów? A może siedzi w domu ogląda filmy Stanisława Barei i czerpie z nich inspiracje ?

  43 16 Odpowiedz
  • 20 paź

   Burmistrz wystąpił o monitorowanie powietrza w ramach systemu wojewódzkiego i nic nie wyłączał. Poczytaj ze zrozumieniem albo wracaj do podstawówki

   16 20 Odpowiedz
 • mirek@ 20 paź

  ej wy antysmogowcy czego wy nie rozumiecie. to prosta sprawa i analogiczna do tych kowidowych nie ma testow-nie ma chorych, nie ma czujnikow - nie ma smogu :)

  37 13 Odpowiedz
 • 20 paź

  Eeeee tam..Pewnie część jeszcze zdroworozsądkowych radnych przy dzisiejszych szaleństwach Kaczora,obawia się przekształcenia tego stowarzyszenie w EKO-ZOMO..Przyjdą tacy samozwańcy na chate,wlepią kare za palenie suchym drewnem,popatrzą gdzie I co I.........za tydzień dom okradziony.

  28 3 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 20 paź

  To podejście mi się kojarzy z początkiem pandemii i wielkiej pomocy dla mieszkańców w postaci jednej maseczki na dom

  26 9 Odpowiedz
 • 20 paź

  Niech te czujniki utrzymuje stowarzyszenie i po sprawie

  25 24 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 20 paź

  „W ramach oszczędności podjęta została decyzja o zaprzestaniu korzystania z tej usługi. (…)" przez kogo? Jak trzeba otwierać drogi to Pan burmistrz pierwszy na zdjęciach a kiedy decyzja nie popularna to samo się podjęło? To wiele mówi o naszym gospodarzu...

  23 9 Odpowiedz
 • 20 paź

  Od samych czujnikow powietrze sie nie poprawi, a firma kase zgarnia.

  20 18 Odpowiedz
 • 20 paź

  Problem byl i bedzie i my tego gadaniem nie zmienimy.

  12 12 Odpowiedz
 • Marta 20 paź

  Jak dlugo on jeszcze będzie burmistrzem?

  21 16 Odpowiedz
  • 20 paź

   Popatrz na Macieja - tu się rzuci coś gołębiarzom, tam strażakom, gdzie indziej gospodyniom i można w gminie rządzić dłuuuugo

   16 10 Odpowiedz
  • 21 paź

   Na pohybel tobie i tobie podobnym, mam nadzieje ze jak najdłużej :)

   11 17 Odpowiedz
 • 20 paź

  Zepsuły cie bo jest koronawirus i nie miały maseczki 😂😂😂😂😂😂

  4 2 Odpowiedz
 • 20 paź

  Spychologia stosowana :)

  2 3 Odpowiedz
 • 20 paź

  Jak była komuna, to wszyscy węglem palili, nieba nie było widać, a smogu nie było.
  Właściwie to ten smog wymyśliła UE. Byśmy do niej nie należeli, i smogu by nie było.

  11 5 Odpowiedz
  • 20 paź

   No co Ty Bono ,chciałbyś w syfie żyć ? To dobrze że do ludzi dociera świadomość ekologiczna.Problem jest w tym że ostatnio przekracza to granice zdroworozsąkowe ,przybierając formę wręcz religi lub jakiegoš obłędu !

   7 2 Odpowiedz
   • 21 paź

    Zgoda, przeginają. Monitorowanie zmniejszyć i wyniki się poprawią.

    4 6 Odpowiedz
  • 21 paź

   Piłeś nie pisz ... ;)

   3 3 Odpowiedz
 • 21 paź

  Nie z@jebiści są, Pieter dawaj z Matim wywalamy czujniki smogowe unia jusz nam nic nie zrobi. Tate Jarek się będzie cieszy

  5 6 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 21 paź

  Jestem za poprawa jakości powietrza, ale bardzo przeciwko wszelakim alarmom antysmogowym od czasu, gdy alarm atysmogowy dla Krakowa powiedział mojemu koledze, że od kad po modernizacji kotłowni za kilkaset złotych i zmianie sposobu palenia dużo bardziej zanieczyszcza powietrze. A wymiata komin kilka razy rzadziej. Dymu widzi kilka razy mniej. Węgla za rok spala kilkaset kilogramów mniej. Narobi się dużo mniej. Syfu w chlapię ma mniej. Alarm antysmogowym dla Krakowa opierał się przy tym na bardzo profesjonalnych badaniach, ale opublikował tylko własne streszczenie z własnym komentarzem. Pełnego raportu nie chce opublikować pomimo, że został wykonany za publiczne pieniądze.

  Czy to przypadek, że alarm antysmogowym zrobił się popularny wowczas, gdy było wiadome, że za kilka lat USA będzie wozić gaz statkami do Europy?
  Czy to przypadek, przepisy UE, a jeszcze bardziej uchwała antysmogowa dla małopolski są tak skonstruowane, że chcąc być całkiem zgodny z przepisami, to należało by w nowych domach jednorodzinnych palić nie polskim węglem ale z np Ukrainy lub syberi?
  Czy to przypadek że Niemcy mają tańszy gaz, a w wielu sklepach z kotłami nie znajdziesz na wystawie innego kotła gazowego niż Niemiecki?

  10 4 Odpowiedz
  • 21 paź

   To znaczy że interes jest na węglu z Syberii i Ukrainy, i gazie z USA i kotłach z Niemiec!

   4 4 Odpowiedz
 • 21 paź

  Jaki jest sens wywalać kupę kasy na coś co jakości powietrza nie poprawia? :D skoro ten
  „prężnie” działający alarm smogowi chce mieć takie gadzeciki to niech sam je sobie utrzymuje.

  Za kasę zdecydowanie lepiej kupić oczyszczacze powietrza, które REALNIE wpływają na jakosc powietrza i których już gmina dziesiątki kupiła do żłobków i przedszkoli chociażby. 18 tysięcy rocznie to 12-13 profesjonalnych oczyszczaczy dla naszych dzieci,ale nie, lepiej lobbować za prywatna firma która zbija kasę na montowaniu tych zabaweczek :D a może jakiś procencik od tego dla krzykaczy leci???

  I na koniec jedno najważniejsze, które zawsze powtarzam, nie palcie syfem śmieciarze bo wyjść na ulice się nie da wieczorem!!! Palą syfem i jeszcze śmią mieć jakiekolwiek pretensje do innych.

  17 14 Odpowiedz
  • 21 paź

   Kot znów ogonem w górze.
   Czy zamysł czujników nie jest stricte profilaktyczny?

   3 3 Odpowiedz
  • Jacek Karwatowski 21 paź

   raczej tutaj tkwi problem "w ubiegłym roku MAS opublikował raport „Stanu powietrza w Myślenicach” w oparciu o dane ze wspomnianych czujników. Nie wypadł najlepiej" - burmistrz ze swoimi superpomocnikami nie potrafia nic zdzialac w tym temacie to usuwaja czujniki zeby czasem raport po kolejnym roku nie wyszedl gorszy. nie bedzie czujnikow nie bedzie raportu nikt nie bedzie alarmowal ze w gminie smierdzi i wszyscy kopca a kilka oczyszczaczy powietrza w przedszkolu sprawy nie poprawi

   16 7 Odpowiedz
   • 21 paź

    Faktycznie Amerykę odkryli. No kto by na to wpadł ze na jesień/zimę powietrze jest tragiczne? Hehehehe do roboty niech się ci wielcy uczeni z alertu wezmą, niech chodzą po domach i patrzą czym się pali, bo jak na razie to kompletnie nic nie robią poza głoszeniem oczywistych oczywistości.

    4 10 Odpowiedz
  • 21 paź

   Robert tu nie chodzi o to, ze kupiliście oczyszczacze do przedszkoli, a o monitoring zjawiska. Rezygnując z czujników zamiatacie problem pod dywan pokazując tylko brak pomysłów na działania w tej sprawie. Ale jak to ludzie piszą - nie ma czujników, nie ma smogu, nie ma smogu - nie ma problemu. Czysta, pachnąca gmina.

   18 5 Odpowiedz
   • 21 paź

    Przecież w tym alercie jest ten przesławny gminny hejter, ulubieniec starosty. A skoro on taki mooonodry w każdej dziedzinie to niech sami sobie utrzymują te czujniki, jak już Bolek wspomniał. W czym problem? Wyrzucanie pieniędzy w błoto. A z czystej ciekawości, co zrobiło starostwo w tej kwestii?

    8 11 Odpowiedz
 • 21 paź

  Wystarczy wprowadzić opłaty za emisje zanieczyszczeń na wzór tego co od lat funkcjonuje w transporcie. W zależności od normy Euro, jaką posiada samochód jest zależna wysokość opłaty Viatoll. Ten prosty sposób spowodował, że starym samochodem nie opłaca się świadczyć usługi transportowej.
  Nie rozumiem tej zabawy w kotka i myszkę?
  Z wprowadzonych opłat finansować wymianę ogrzewania.

  6 6 Odpowiedz
 • 21 paź

  jak burmistrz mowi ze czujniki niepotrzebne to sa niepotrzebne po co drazyc temat?

  15 6 Odpowiedz
 • 21 paź

  A ja chciałabym zapytać, kiedy będzie uruchomiony jakiś program gminny wspierający OZE? Inne gminy powiatu myślenickiego uruchamiają programy, u nas od paru lat cisza.

  8 2 Odpowiedz
 • 21 paź

  Załóżcie sobie kagańce a smog stanie się nieszkodliwy :-) Kaganiec dobry na wszystko!

  5 4 Odpowiedz
 • 22 paź

  W tym miejscu przypomnę, że zgodnie z danymi podanymi przez UM, miesięczny koszt czujników jakości powietrza w Gminie Myślenice wynosi 1520 zł.

  W ten sposób gmina wypracowała w/w oszczędność.

  6 2 Odpowiedz
  • 22 paź

   Zaoszczędzono całe 1520 zł, czyli miesięczny koszt kawy wypitej w urzędzie, bożeż ty mój 😂

   4 1 Odpowiedz
 • 22 paź

  Nie sluchajcie pisowcow co chwala burmistrza Szlachetke. Z nimi nie ma zadnej kompletnie rozmowy. Oni by tylko brali za darmo kase na 500 plus na dzieci bo im sie pracowac nie chce. Zajmowanie sie dziecmi to chyba najprostsza sprawa na swiecie i nie trzeba pracowac bo tak pis poukladal nasz kraj. Niby czemu zwykli obywatele maja lozyc na czyjes dzieci???
  Poza tym pisowcy nie rozumieja ze ten burmistrz tragicznie rzadzi i jeszcze nigdy w Myslenicach nie bylo tak zle jak teraz ze wszystkim. Epidemia tez rosnie w gore bo rzad pis-u nie wie co robic. Opamietajcie sie ludzie i wybierzmy normalnych ludzi ktorzy beda wiedzieli jak rzadzic krajem. Za Platformy to bylo zycie a nie teraz jak pis rzadzi. Tragedia i syf!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7 3 Odpowiedz
 • 22 paź

  Naprawdę nie stać UMiG na 1500 zł miesięcznie?

  6 2 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 22 paź

  Jeszcze brakuje mi tu w konwersacji Luny, która powie, że smogu nie ma i jest wymysłem organizacji próbujących zniszczyć polski węgiel, na zlecenie Sorosa :)

  4 3 Odpowiedz
  • 22 paź

   Podobno złapała covida, jest w szoku bo nie chce w to uwierzyć, że wirus naprawdę istnieje 🤣

   2 3 Odpowiedz
 • 22 paź

  Paulo 12 ludzie ktorzy maja dzieci tez pracuja .

  3 2 Odpowiedz
  • 22 paź

   Dodałbym przede wszystkim, ci co mają dzieci pracują bo muszą.
   Największe nieroby i niestabilni pracownicy to właśnie tacy bez dzieci, co im na niczym nie zależy. Na przestrzeni wielu lat, przekonałem się na własnej skórze, że najlepszy pracownik to taki, który ma rodzinę na utrzymaniu, proste...

   3 4 Odpowiedz
   • 22 paź

    No szczegolnie pracuja teraz matki z dziecmi jak dostaja 500 plus. Chyba ci sie cos gosciu pomylilo albo nie znasz wogole realiow. Rozejrzyj sie dookola to zobaczysz jak ludzie z dziecmi pracuja. PiS juz zadbal o to zeby rodziny z dziecmi nie musialy nic robic ani pracowac. Ci ktorych nazywasz nierobami pracuja i placa podatki z ktorych potem placa 500 plus. Ale ty oczywiscie nie wiesz o co tutaj chodzi.

    5 2 Odpowiedz
    • 22 paź

     Kolega ma trochę racji i ty też masz trochę. Te matki (i ojcowie) niepracujące dzisiaj to są w większości te same, które przed pińcetplusem też nie pracowały. To po prostu taka mentalność patolska. Tacy ludzie mają głęboko gdzieś własne dzieci, mają je najczęściej z przypadku, robione po pijaku albo dlatego że żal na antykoncepcję (o ile wiedzą co to takiego). Nikt normalny, kto troszczy się o swoje dzieci, nie porzuci pracy dla marnych 5 stów, bo to są pieniądze śmieszne względem tego, ile kosztuje utrzymanie dziecka, zwłaszcza w tych czasach, gdy nam PiS ufundował
     szalejącą inflację, podwyżki cen, likwidację ulg podatkowych oraz nowe podatki.

     4 1 Odpowiedz
  • 22 paź

   Jakos tego nie widac. W Myslenicach i Krakowie widze znam ludzi ktorzy dzieki 500 plus nie pracuja. A tacy jak Ty i ja placa na nich podatki wiec chyba sie troche mylisz.

   5 2 Odpowiedz
   • 22 paź

    To teraz powiedz nam jak za 500 zl ma przeżyć 4 osobowa rodzina.. czynsz, jedzenie, ubrania, samochód lub transport publiczny, rachunki.... policz nam to mistrzu
    Masz 1000zl, 250zl na osobę co daje 8zl/dzień 🤣

    1 2 Odpowiedz
 • 25 paź

  Ja utrzymuje z własnych środków czujnik i udostępniam publicznie dane jakości powietrza na terenie miasta Myślenice.
  Jest to system niezależny od pracującego na terenie gminy Myślenice czujników Airly.
  Czujniki tego typu monitorują gminę Dobczyce.
  Korzystam z tego systemu już od roku. Monitoruje oba systemy i wskazania są bardzo zbierze.
  Wszystkich zainteresowanych zapraszam do instalacji aplikacji Kanatek tam są retransmitowane moje dane lub odwiedzenie stronyhttps://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://looko2.com/heatmap.php&ved=2ahUKEwjun8eD4c_sAhXBpIsKHXHRBQwQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw1hkVT7PUBvP_oF6kdPfFdY .
  Taki czujnik jest tylko jeden w naszym mieście więc nie będzie problemu o który chodzi.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej