Myślenice

Myślenicki Alarm Smogowy apeluje do burmistrza i radnych o podjęcie pilnych działań anty-smogowych

Myślenicki Alarm Smogowy apeluje do burmistrza i radnych o podjęcie pilnych działań anty-smogowych

"Zwracamy się do Państwa jako mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice o podjęcie pilnych działań anty-smogowych" - piszą w apelu przedstawiciele Stowarzyszenia Myślenicki Alarm Smogowy. Co proponują?

Wraz z końcem sezonu grzewczego Myślenicki Alarm Smogowy opublikowali raport o stanie powietrza w Myślenicach. Oprócz opracowanych danych, przedstawiciele stowarzyszenia przygotowali petycję do władz gminy „o podjęcie pilnych działań anty-smogowych”

 

Pierwsza rocznica działalności

Myślenicki Alarm Smogowy został powołany do życia w ubiegłym roku. „Mieszkańcy powiatu myślenickiego od dawna borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Mamy tego po dziurki w nosie. Walka ze smogiem, to przede wszystkim obowiązek samorządów. Nie chcemy stracić połowy życia, lecząc się lub chowając w domu. Działania mieszkańców innych gmin pokazują, że zmiana jest możliwa. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, aby doprowadzić do odczuwalnej poprawy jakości powietrza w naszym regionie”w rozmowie z nami zapowiadali jego inicjatorzy Grzegorz Jasek i Dariusz Szczotkowski.

Podobne inicjatywy działają w Krakowie czy sąsiedniej Skawinie. Powstają w wielu miastach Polski i zrzeszają ludzi, którzy mają już dosyć oddychania zatrutym, niezdrowym powietrzem. Jak dzisiaj mówią przedstawiciele MAS; Stowarzyszenie założyliśmy rok temu po to, żeby budować świadomość tego czym jest smog i jak można z nim walczyć. Jednak teraz chcemy przejść do kolejnej fazy – do rzeczywistego działania.

 

MAS publikuje raport

Jak przekonują autorzy raportu; korzystając z wysokoemisyjnych kotłów, paląc węgiel, drewno, śmieci, liście lub inne odpady zielone powoli się mordujemy – siebie nawzajem – sąsiad sąsiada, dziadek wnuka, syn matkę itd.

„W naszym raporcie pokazujemy jak Myślenice wypadają na tle innych miast – tych, które posiadają czujniki GIOŚ. Nasze wyliczenia opierają się niestety na danych nieoficjalnych zebranych przez popularne wskaźniki smogu z platformy Airly. Nie można ich więc uznać za wyniki w pełni oficjalne, ale za ważne zasygnalizowanie problemu. Prosimy by tego głosu nie bagatelizować, gdyż każdego dnia chodzi o nasze życie, zdrowie oraz komfort” - argumentują. 

 

Raport obejmuje okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku. Wskazuje średnio godzinowe stężenie pyłu PM10. Jak czytamy w raporcie; w badanym okresie przez 2533 godziny (58% poza normą) oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem. Podobnie sprawa ma się w przypadku stężenia pyłem PM 2,5 (71,6%) poza normą, którym oddychaliśmy przez 3128 godzin. Średnie zanieczyszczenie powietrza dla Myślenic było o 2,8% wyższe niż w Małopolsce i o 19,9% przekraczało dopuszczalną normę.

W zestawieniu miast o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 w 2018 roku - Myślenice wyprzedza jedynie Pszczyna, Rybnik i Myszków. Co ciekawe; lepsze powietrze występuje m.in. w Krakowie, Katowicach, Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu, Oświęcimiu, czy Zabrzu.

 

MAS apeluje do władz

Razem z raportem Myślenicki Alarm Smogowy przygotował petycję, którą podpisać może każdy z mieszkańców naszego regionu. - Mamy dość smogu i żądamy realnych działań! Proponujemy sprawdzone rozwiązania. Zaostrzenie uchwały anty-smogowej w Krakowie przyniosło natychmiastowy skutek. Wiele gmin podejmuje podobne inicjatywy m.in mieszkańcy Chełmka, Czernichowa, Krzeszowic, Niepołomic, Nowego Targu, Oświęcimia, Wieliczki, Zabierzowa, Zakopanego i Zielonek – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia.

Od gminy oczekują m.in. zabezpieczenia pieniędzy na dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców opalanych węglem na piece gazowe, pompy ciepła i inne ekologiczne techniki grzewcze; * zainstalowanie na terenie gminy miernika jakości powietrza Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska i informowanie o stanie jakości powietrza; * wprowadzenie zakazu montażu kotłów opalanych węglem; * wprowadzenie zakazu palenia węglem; * wzmożoną kontrolę pod względem sposobów ich ogrzewania.

Podpisy zbierane są za pomocą strony: myslenickialarmsmogowy.pl

Tekst petycji:

Szanowne Panie i Panowie Radni

Szanowny Panie Burmistrzu

Zwracamy się do Państwa jako mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice o podjęcie pilnych działań anty-smogowych w naszej Gminie. Fatalny stan powietrza w Gminie Myślenice nie stanowi żadnej tajemnicy, a działania podejmowane przez władze centralne nie przynoszą spodziewanego rezultatu. Smog – powstający głównie w sezonie grzewczym – jest powodem pogorszenia się stanu zdrowia wielu mieszkańców naszej gminy. Wśród popularnych dolegliwości należy wymienić: bóle głowy, zapalenie spojówek i górnych dróg oddechowych. Życie w warunkach skażonego powietrza może być również przyczyną hospitalizacji, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Każdego roku w Małopolsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie kilka tysięcy osób.

Faktem jest, że w ostatnim okresie Gmina Myślenice podejmowała działania anty-smogowe takie jak przystąpienie do programu LIFE, z którego finansowana jest praca eko-doradcy, jednak w naszym przekonaniu są one niewystarczające i w zbyt małym stopniu wpływają na jakość powietrza w Gminie Myślenice.

Zdajemy sobie również sprawę, że za smog w naszym mieście oraz sołectwach w dużej mierze odpowiedzialność ponoszą sami mieszkańcy – palący w piecach w gospodarstwach domowych oraz firmach opałem niskiej jakości, a nawet śmieciami.

Niemniej jednak to właśnie władza samorządowa zobligowana jest dbać o interes mieszkańców dlatego, my niżej podpisani, zwracamy się do Państwa o opracowanie oraz wdrożenie daleko idącego programu anty-smogowego. Mając na uwadze wiedzę naukową oraz doświadczenie innych gmin i miast walczących z problemem smogu program ten powinien zawierać:

1. Zabezpieczenie, na rok 2021 i kolejne lata, środków finansowych na dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców opalanych węglem na piece gazowe, pompy ciepła i inne ekologiczne techniki grzewcze. 

2. Pilne zainstalowanie na terenie Gminy Myślenice miernika jakości powietrza Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska i informowanie mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice o stanie jakości powietrza.

3. Wprowadzenie zakazu montażu kotłów opalanych węglem w gospodarstwach domowych i budynkach w których prowadzona jest działalność gospodarcza na terenie Miasta i Gminy Myślenice od 2021 r.

4. Wprowadzenie na terenie Miasta i Gminy Myślenice zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych od początku 2030 r. i w budynkach w których prowadzona jest działalność gospodarcza od początku 2021 r.

5. Opracowanie rzetelnej i kompleksowej inwentaryzacji rodzajów źródeł ciepła na terenie Miasta i Gminy Myślenice.

6. Stworzenie skutecznego systemu informowania o obowiązku wymiany kotłów w związku z obowiązującą Małopolską uchwałą anty-smogową, a także karach jakie będą nakładane za użytkowanie niedozwolonych urządzeń.

7. Wzmożoną kontrolę gospodarstw domowych pod względem sposobów ich ogrzewania, spalania odpadów w paleniskach otwartych przez cały rok i egzekwowanie kar nakładanych przez odpowiednie służby. Prowadzenie rejestru i publikowanie wyników kontroli po numerze zgłoszenia/kontroli na stronie Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

8. Stworzenie skutecznego systemu informowania o bieżącej jakości powietrza oraz wdrożenie działań doraźnych chroniących zdrowie mieszkańców.

9. Podjęcie intensywnych działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców.

10. Stworzenie programów edukacyjnych z zakresu ekologii i zanieczyszczenia powietrza dla organizacji pozarządowych, w tym Ochotniczych Straży Pożarnych.

11. Wprowadzenie w gminnych placówkach oświatowych szeroko zakrojonej edukacji ekologicznej, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również rodziców, uczniów (np. w czasie zebrań).
Stowarzyszenie Myśenicki Alarm Smogowy

www.myslenickialarmsmogowy.pl
myslenickialarmsogowy@gmail.com

Działania antysmogowe podejmowane przez Miasto i Gminę Myślenice oceniam:

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dupuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 12%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 6%
 • dostatecznie dostatecznie 6%
 • dupuszczająco dupuszczająco 9%
 • niedostatecznie niedostatecznie 62%
 • Głosów: 1486

Powiązane tematy

Komentarze (39)

 • 1 kwi 2020

  Panie Dariuszu Sz.(a wiec ten cały alarm smogowi) Proszę się nie zwracać w moim imieniu bo ja nie chce mieć z Panem i pana nienawiścią do obecnej władzy nic wspólnego.

  A co do smogu to nie palcie syfem a wszyscy będziemy zdrowsi.

  51 28 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 1 kwi 2020

  idea szczytna ale reprezentant alarmu kontrowersyjny i to niekoniecznie wyjdzie na dobre calej akcji, a szkoda

  39 13 Odpowiedz
 • 2 kwi 2020

  Nie bo wtedy chodziliście jeszcze z pieluchą w spodniach.

  23 7 Odpowiedz
 • 1 kwi 2020

  To sa jakies brednie. Dlaczego na sile ktos chce nas zmusic do gazu lub pompy ciepla? Co z osobami ktore maja kawal lasu i opal maja za darmo. Od zawsze palilo sie weglem i bylo dobrze. W krakowie jest calkowity zakaz a powietrze nic sie nie poprawilo. Wiem wiem, ktos zaraz napisze, ze to z okolicznych wiosek pala w piecach i truja krakow. Moze lepiej zaczac dbac o paleniska o kominy. Egzekwowac obowiazki jakie naklada prawo na wlascicieli nieruchomosci. Chcilabym aby ci wielcy zalozyciele pochwalili sie kiedy ostatnio dbali o to czym i jak pala.

  25 10 Odpowiedz
 • Anty Otyłość 1 kwi 2020

  W tym momencie to nie smog jest problemem i nikt nie chce się zajmować waszymi pierdołami, kiedy jest korona i nasze biznesy, stanowiska pracy są zamykane, ludzie zwalniani i nasze życie zagrożone. ŻENADA, że teraz startujecie.
  Mam wrażenie, że Korwin miał racje. Przypomnijcie sobie co mówił do "rurkowca".

  47 54 Odpowiedz

Zobacz więcej