Myślenice

Myślenicki Alarm Smogowy apeluje do burmistrza i radnych o podjęcie pilnych działań anty-smogowych

Myślenicki Alarm Smogowy apeluje do burmistrza i radnych o podjęcie pilnych działań anty-smogowych

"Zwracamy się do Państwa jako mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice o podjęcie pilnych działań anty-smogowych" - piszą w apelu przedstawiciele Stowarzyszenia Myślenicki Alarm Smogowy. Co proponują?

Wraz z końcem sezonu grzewczego Myślenicki Alarm Smogowy opublikowali raport o stanie powietrza w Myślenicach. Oprócz opracowanych danych, przedstawiciele stowarzyszenia przygotowali petycję do władz gminy „o podjęcie pilnych działań anty-smogowych”

 

Pierwsza rocznica działalności

Myślenicki Alarm Smogowy został powołany do życia w ubiegłym roku. „Mieszkańcy powiatu myślenickiego od dawna borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Mamy tego po dziurki w nosie. Walka ze smogiem, to przede wszystkim obowiązek samorządów. Nie chcemy stracić połowy życia, lecząc się lub chowając w domu. Działania mieszkańców innych gmin pokazują, że zmiana jest możliwa. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, aby doprowadzić do odczuwalnej poprawy jakości powietrza w naszym regionie”w rozmowie z nami zapowiadali jego inicjatorzy Grzegorz Jasek i Dariusz Szczotkowski.

Podobne inicjatywy działają w Krakowie czy sąsiedniej Skawinie. Powstają w wielu miastach Polski i zrzeszają ludzi, którzy mają już dosyć oddychania zatrutym, niezdrowym powietrzem. Jak dzisiaj mówią przedstawiciele MAS; Stowarzyszenie założyliśmy rok temu po to, żeby budować świadomość tego czym jest smog i jak można z nim walczyć. Jednak teraz chcemy przejść do kolejnej fazy – do rzeczywistego działania.

 

MAS publikuje raport

Jak przekonują autorzy raportu; korzystając z wysokoemisyjnych kotłów, paląc węgiel, drewno, śmieci, liście lub inne odpady zielone powoli się mordujemy – siebie nawzajem – sąsiad sąsiada, dziadek wnuka, syn matkę itd.

„W naszym raporcie pokazujemy jak Myślenice wypadają na tle innych miast – tych, które posiadają czujniki GIOŚ. Nasze wyliczenia opierają się niestety na danych nieoficjalnych zebranych przez popularne wskaźniki smogu z platformy Airly. Nie można ich więc uznać za wyniki w pełni oficjalne, ale za ważne zasygnalizowanie problemu. Prosimy by tego głosu nie bagatelizować, gdyż każdego dnia chodzi o nasze życie, zdrowie oraz komfort” - argumentują. 

 

Raport obejmuje okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku. Wskazuje średnio godzinowe stężenie pyłu PM10. Jak czytamy w raporcie; w badanym okresie przez 2533 godziny (58% poza normą) oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem. Podobnie sprawa ma się w przypadku stężenia pyłem PM 2,5 (71,6%) poza normą, którym oddychaliśmy przez 3128 godzin. Średnie zanieczyszczenie powietrza dla Myślenic było o 2,8% wyższe niż w Małopolsce i o 19,9% przekraczało dopuszczalną normę.

W zestawieniu miast o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 w 2018 roku - Myślenice wyprzedza jedynie Pszczyna, Rybnik i Myszków. Co ciekawe; lepsze powietrze występuje m.in. w Krakowie, Katowicach, Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu, Oświęcimiu, czy Zabrzu.

 

MAS apeluje do władz

Razem z raportem Myślenicki Alarm Smogowy przygotował petycję, którą podpisać może każdy z mieszkańców naszego regionu. - Mamy dość smogu i żądamy realnych działań! Proponujemy sprawdzone rozwiązania. Zaostrzenie uchwały anty-smogowej w Krakowie przyniosło natychmiastowy skutek. Wiele gmin podejmuje podobne inicjatywy m.in mieszkańcy Chełmka, Czernichowa, Krzeszowic, Niepołomic, Nowego Targu, Oświęcimia, Wieliczki, Zabierzowa, Zakopanego i Zielonek – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia.

Od gminy oczekują m.in. zabezpieczenia pieniędzy na dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców opalanych węglem na piece gazowe, pompy ciepła i inne ekologiczne techniki grzewcze; * zainstalowanie na terenie gminy miernika jakości powietrza Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska i informowanie o stanie jakości powietrza; * wprowadzenie zakazu montażu kotłów opalanych węglem; * wprowadzenie zakazu palenia węglem; * wzmożoną kontrolę pod względem sposobów ich ogrzewania.

Podpisy zbierane są za pomocą strony: myslenickialarmsmogowy.pl

Tekst petycji:

Szanowne Panie i Panowie Radni

Szanowny Panie Burmistrzu

Zwracamy się do Państwa jako mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice o podjęcie pilnych działań anty-smogowych w naszej Gminie. Fatalny stan powietrza w Gminie Myślenice nie stanowi żadnej tajemnicy, a działania podejmowane przez władze centralne nie przynoszą spodziewanego rezultatu. Smog – powstający głównie w sezonie grzewczym – jest powodem pogorszenia się stanu zdrowia wielu mieszkańców naszej gminy. Wśród popularnych dolegliwości należy wymienić: bóle głowy, zapalenie spojówek i górnych dróg oddechowych. Życie w warunkach skażonego powietrza może być również przyczyną hospitalizacji, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Każdego roku w Małopolsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie kilka tysięcy osób.

Faktem jest, że w ostatnim okresie Gmina Myślenice podejmowała działania anty-smogowe takie jak przystąpienie do programu LIFE, z którego finansowana jest praca eko-doradcy, jednak w naszym przekonaniu są one niewystarczające i w zbyt małym stopniu wpływają na jakość powietrza w Gminie Myślenice.

Zdajemy sobie również sprawę, że za smog w naszym mieście oraz sołectwach w dużej mierze odpowiedzialność ponoszą sami mieszkańcy – palący w piecach w gospodarstwach domowych oraz firmach opałem niskiej jakości, a nawet śmieciami.

Niemniej jednak to właśnie władza samorządowa zobligowana jest dbać o interes mieszkańców dlatego, my niżej podpisani, zwracamy się do Państwa o opracowanie oraz wdrożenie daleko idącego programu anty-smogowego. Mając na uwadze wiedzę naukową oraz doświadczenie innych gmin i miast walczących z problemem smogu program ten powinien zawierać:

1. Zabezpieczenie, na rok 2021 i kolejne lata, środków finansowych na dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców opalanych węglem na piece gazowe, pompy ciepła i inne ekologiczne techniki grzewcze. 

2. Pilne zainstalowanie na terenie Gminy Myślenice miernika jakości powietrza Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska i informowanie mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice o stanie jakości powietrza.

3. Wprowadzenie zakazu montażu kotłów opalanych węglem w gospodarstwach domowych i budynkach w których prowadzona jest działalność gospodarcza na terenie Miasta i Gminy Myślenice od 2021 r.

4. Wprowadzenie na terenie Miasta i Gminy Myślenice zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych od początku 2030 r. i w budynkach w których prowadzona jest działalność gospodarcza od początku 2021 r.

5. Opracowanie rzetelnej i kompleksowej inwentaryzacji rodzajów źródeł ciepła na terenie Miasta i Gminy Myślenice.

6. Stworzenie skutecznego systemu informowania o obowiązku wymiany kotłów w związku z obowiązującą Małopolską uchwałą anty-smogową, a także karach jakie będą nakładane za użytkowanie niedozwolonych urządzeń.

7. Wzmożoną kontrolę gospodarstw domowych pod względem sposobów ich ogrzewania, spalania odpadów w paleniskach otwartych przez cały rok i egzekwowanie kar nakładanych przez odpowiednie służby. Prowadzenie rejestru i publikowanie wyników kontroli po numerze zgłoszenia/kontroli na stronie Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

8. Stworzenie skutecznego systemu informowania o bieżącej jakości powietrza oraz wdrożenie działań doraźnych chroniących zdrowie mieszkańców.

9. Podjęcie intensywnych działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców.

10. Stworzenie programów edukacyjnych z zakresu ekologii i zanieczyszczenia powietrza dla organizacji pozarządowych, w tym Ochotniczych Straży Pożarnych.

11. Wprowadzenie w gminnych placówkach oświatowych szeroko zakrojonej edukacji ekologicznej, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również rodziców, uczniów (np. w czasie zebrań).
Stowarzyszenie Myśenicki Alarm Smogowy

www.myslenickialarmsmogowy.pl
myslenickialarmsogowy@gmail.com

Działania antysmogowe podejmowane przez Miasto i Gminę Myślenice oceniam:

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dupuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 11%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 5%
 • dostatecznie dostatecznie 6%
 • dupuszczająco dupuszczająco 9%
 • niedostatecznie niedostatecznie 64%
 • Głosów: 984

Powiązane tematy

Komentarze

 • 1 kwi 2020

  Panie Dariuszu Sz.(a wiec ten cały alarm smogowi) Proszę się nie zwracać w moim imieniu bo ja nie chce mieć z Panem i pana nienawiścią do obecnej władzy nic wspólnego.

  A co do smogu to nie palcie syfem a wszyscy będziemy zdrowsi.

  51 28 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 1 kwi 2020

   idea szczytna ale reprezentant alarmu kontrowersyjny i to niekoniecznie wyjdzie na dobre calej akcji, a szkoda

   39 13 Odpowiedz
  • HerFlick 2 kwi 2020

   Szewc co boli że nic nie robisz., to poskarz się dudzie 🤣🤣🤣

   11 15 Odpowiedz
  • HerFlick 2 kwi 2020

   Bo Ty w Bęczarcze czym palisz, stare podeszwy i inne, widać ha ha Mirku

   14 15 Odpowiedz
  • 2 kwi 2020

   Jakoś wszystko na to wskazuje, że te wszystkie akcie antyszlachetkowe jak ta smogowa, ta z wycinką drzew, ten protest na zakopiance, te ruchy zielonych na rynku, zakodowanych obywateli RP itp, to tobota tej samej grupki ze szczotą i pracodawcą szczoty na czele.

   7 2 Odpowiedz
 • Marta 1 kwi 2020

  Ze smogiem nic nie robią jak z wirusem bo nie można powiedzieć że to jego wina a zapanować nad nim trudno

  14 7 Odpowiedz
 • 1 kwi 2020

  Panie Dariuszu Sz. ja nie chce miec z panem nic współnego prosze zobaczyć czym pala u pana w domu to pagadamy i prossze sie w moi imieniu nie wypowiadać!!!!!!!

  26 14 Odpowiedz
 • 1 kwi 2020

  To już kolejna kopia mojego wpisu... Panie Sz. a ja wciąż czekam z niecierpliwością aż wreszcie Pan się odniesie do moich wypocin...

  "Brak słów. Poniżej pozwolę sobie skopiować mój komentarz napisany na forum. Koszt mojej propozycji to 0 zł (słownie: zero złotych). Myślę, że poprawa znacząca. Tylko widzę tutaj jeden problem, jeśli nie dojdzie do wymiany istniejących kotłów na gazowe czy też super-sprawne węglowe. Niezadowoleni będą z pewnością producenci i dystrybutorzy nowych palenisk... Nie będzie też przetargów, dotacji... zatem ci wszyscy przy korycie też nic nie będą mogli uszczknąć dla siebie... Takie życie...

  "Według mnie rozwiązanie, które z pewnością bardzo dużo poprawi jakość powietrza w naszym mieście jest BARDZO proste… Mieszkańcy koniecznie muszą zmienić sposób palenia w piecu na palenie „od góry”! Spalanie śmieci, to według mnie problem niszowy (zwłaszcza, ze są chyba w tym temacie przeprowadzane kontrole). Widzę co każdego popołudnia dzieje się w moim sąsiedztwie. Co kilka godzin z kominów unoszą się seriami kłęby dymu jak w Hiroszimie. I nie powstają one na skutek spalania śmieci, tylko czyściutkiego węgla… to niestety czuć… Dlaczego tak się dzieje? Właśnie wtedy każdy z nich „dokłada do pieca” po trzy wiadra zimnego węgla, sypie na żar i w pewien sposób zadusza ogień i tempera turę w piecu. Węgiel się gazuje, a gaz nie ma jak się spalić bo temperatura jest za niska i idzie w komin… Stąd właśnie te kłęby dymu. Po 20-30 minutach sytuacja wraca do normy aż na kolejne trzy godziny, kiedy znów trzeba dosypać węgla… Władze mogą od nas wymuszać zakładanie pieców nawet trzydziestej generacji. Nic to jednak nie da, do kiedy nie zmieni się myślenie i nawyki ludzi. Ja wiem, że u starych i wytrawnych palaczy tego „nie da się tak zrobić”, ale proszę mi wierzyć, ze się da i to z korzyścią dla wszystkich!

  Osobiście palę w starym gruchocie, który pamięta jeszcze czasy komuny. Nie ma żadnych nadmuchów, sterowników… tylko drzwiczki i klapę do komina, które odpowiednio, w zależności od potrzeb sobie przymykam… Palę w nim w ten właśnie sposób (od góry) i różnica jest OGROMNA w porównaniu ze starą metodą!!! Przez pierwszą powiedzmy godzinę z komina unosi się niewielki dymek. Później, jak już się dobrze rozpali to dosłownie nie widać, że w piecu jest ogień. Sypię cały piec węgla, lub mniej jeśli nie ma takiej potrzeby. Rozpalam, przymykam klapy według uznania. Robię tak, żeby ogień się nie dusił a w domu temperatura była optymalna. Kwestia wyczucia. Ważne, żeby dojście do komina było drożne. Całość wraz z czyszczeniem pieca zajmuje mi jakieś 20-30 minut.
  A później co? Zapominam, że jest zima i mam piec. Pali się samo, a ja aż do kolejnego rozpalania zupełnie nie wchodzę do piwnicy. Jak chce to 10 godzin… Jak chcę to 20 godzin. Nie ma potrzeby tam zaglądać, dokładać. Szczerze mówiąc zacząłem to robić wyłącznie dla własnej wygody. Zapalam i zapominam. Nie mam zamiaru być niewolnikiem pieca, co też wychodzi z korzyścią dla mnie sąsiadów.
  Polecam każdemu zapoznać się z ta metodą, bo myślę, że kto spróbuje, to nie pożałuje tej zmiany. A osoby, które posiadają nowoczesne piece ze sterownikami, nadmuchami… i nie palą w ten sposób to chyba już jacyś zupełni ignoranci… Bo palenie tym sposobem w takim piecu, to już zupełnie „bajka”. Wystarczy odrobina logicznego myślenia i chęci…

  Pierwsze z brzegu filmiki...

  https://www.youtube.com/watch?v=dxipKNx64RA

  https://www.youtube.com/watch?v=BaIy-9pEbys

  I teraz według mnie najważniejsze… To właśnie za to według mnie powinny się wziąć Władze Miasta, Straż Miejska, i cały ten twór zwany Myślenickim Alarmem Smogowym. Powinni uświadamiać i EDUKOWAĆ społeczeństwo w tym zakresie… Aż szczerze mówiąc żałuję, ze do mnie w tym roku jeszcze nikt nie zapukał na kontrolę, żeby sprawdzić czym palę. Z chęcią bym zobaczył jak taka „wizyta” wygląda… I co to daje. Bo u siebie w sąsiedztwie widzę, że po kontroli kopcą dokładnie tak jak przed nią, a wiem, że właśnie tam była SM. I co to zmieniło??? NIC!!! Żenada… Dlatego apeluję, szukajcie przyczyn takiego stanu i je rozwiązujcie!!! Bo do tej pory, to robicie jakieś sztuczne ruchy, które nic nie pomagają. Straż Miejska powinna chodzić po domach i pokazywać mieszkańcom jak powinni palić. Bo po sobie widzę, że w każdym piecu da się to zrobić z bardzo dobrym skutkiem… Gdyby był problem, to mogę was przeszkolić i to zupełnie za darmo…

  Mam również skromną nadzieję, że Redakcja tego portalu też nie przejdzie obok tego obojętnie i jakoś nagłośni temat dla dobra wszystkich Mieszkańców."

  12 8 Odpowiedz
 • 1 kwi 2020

  Czyste powietrze nie ma barw politycznych. Myślenicki Alarm Smogowy jest organizacją apolityczną. Zachęcam wszystkich do działania. Nagroda jest atrakcyjna - to nasze zdrowie. Żeby coś zmienić wszyscy musimy się wysilić. Konstruktywna dyskusja na temat smogu w naszym regionie jest bardzo potrzebna. Ludzie którzy to rozumieją nie wstydzą się swojego głosu w sieci podpisać imieniem i nazwiskiem. Dzięki temu druga strona ma pewność, że nie rozmawia z rosyjskim lub chińskim botem. Trudno poważnie potraktować anonimy które nie wysilają się nawet do w miarę składnego języka. Niestety czasy mamy takie że niektórym łatwiej przychodzi zabawa w hejtera, wskazywanie wyimaginowanych wrogów i wycieczki ad-personam niż efektywne działanie i równanie do najlepszych. Petycja jest przygotowana profesjonalnie i proponujemy w niej sprawdzone rozwiązania. 

  Jeśli gmina opracuje i wdroży daleko-idący program anty-smogowy to ludzie przestana palić syfem. Jak widać na przykładzie Zabierzowa zainteresowanie wymianą kopciuchów jest spore. Wystarczy zdecydowanie wyjść do ludzi z informacją o dopłatach i edukacją. https://smoglab.pl/wiecej-dofinansowan-z-czystego-powietrza-w-malopolskiej-gminie-pomogla-prywatna-firma/?fbclid=IwAR2wYAJPNORQGQs2YOEsG-Y7krpZ84iCZxrBrXsFYccLqpMZUwple9kM4fI   

  Palenie od góry nie rozwiązuje problemu smogu. Proszę poczytać badania Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla: https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/jakwygrac/szczegoly,gorne-spalanie---nie-tedy-droga,33.html

  Grzegorz Jasek

  14 36 Odpowiedz
  • DajMI MINUSY! 1 kwi 2020

   W tym momencie to nie smog jest problemem i nikt nie chce się zajmować waszymi pierdołami, kiedy jest korona i nasze biznesy, stanowiska pracy są zamykane, ludzie zwalniani i nasze życie zagrożone. ŻENADA, że teraz startujecie.
   Mam wrażenie, że Korwin miał racje. Przypomnijcie sobie co mówił do "rurkowca".

   47 54 Odpowiedz
   • 1 kwi 2020

    Problemy zdrowotne wynikające z tak dużego zanieczyszczenie powietrza to nie "pierdoły". Dzieci chorujące na astmę, zapalenie płuc itd to ogromny problem. 45tysięcy osób umierających rocznie w skali kraju z powodu smogu to katastrofa.
    https://wiadomosci.onet.pl/kraj/siedem-milionow-ofiar-rocznie-smog-dusi-caly-swiat-wywiad/e7fpkl1

    16 41 Odpowiedz
    • DajMI MINUSY! 1 kwi 2020

     Jestem osobą chorującą na astmę. Przyjmuje codziennie steroid nowej generacji (cyklezonid), jednak uważam że w OBECNEJ sytuacji wasza działalność to PIERDOŁY.

     1. Ludzie tracą pracę, bo kolejni przedsiębiorcy tracą grunt pod nogami
     2. Służba zdrowia może sobie nie poradzić z dużą liczbą chorych na Covid19
     3. Mamy kolejne ograniczenia przemieszczania się, zgromadzeń, życia
     4. Planowe zabiegi i wizyty lekarskie są odwołane
     5. Jest przed nami widmo ogromnego kryzysu gospodarczego

     Ale teraz mamy zajmujmy się waszą działalnością "społeczną". Dobre sobie. Na tę chwilę, smog jest pierdołą.

     Jeśli chcecie krzewić wiedzę, zacznijcie od siebie - niech Szanowny Pan Dariusz rzuci palenie papierosów. (Wnioskuje, że pali ze zdjęć na Facebooku).

     Absolutnie nie pozdrawiam.

     41 53 Odpowiedz
     • 2 kwi 2020

      Smog jest "pierdołą" tylko w oczach ignoranta. Bagatelizowanie problemu zanieczyszczenia powietrza z którym się borykamy co roku powoduje że dzisiaj chorują i umierają ludzie. I nie są to osoby mniej ważne od tych zarażonych wirusem. Nie składamy dzisiaj petycji. Prosimy jedynie o podpisy on-line. Przyjdzie czas na dalszy krok. Przyjdzie też kolejny sezon grzewczy. Współczuję astmy i słabych wniosków.

      9 30 Odpowiedz
      • DajMI MINUSY! 2 kwi 2020

       Tylko osoby desperacko łaknące uwagi i zainteresowania zajmują się teraz robieniem szumu wokoło swoich inicjatyw. Poświęcanie czasu na coś do czego można wrócić w spokojniejszych czasach teraz, gdy ludzie tracą prace i nie mogą wychodzić z domów to przykład zidiocenia.

       Zmianę świata proszę zacząć od siebie - od zmiany swojego stylu życia na ZDROWSZY (dieta, ruch, i te sprawy).

       31 45 Odpowiedz
  • 1 kwi 2020

   Panie Jasek... Badania badaniami... Często podchodzę do ich wyników podobnie jak do sondaży wyborczych. Bywają różne w zależności od tego kto i dla kogo je wykonuje.

   A czy ja mówię o definitywnym rozwiązaniu problemu smogu w ten sposób? Mimo wszystko myślę, że dałoby to spore ograniczenie tego problemu... A teraz niech Pan sobie w wolnej chwili usiądzie przy skype (bo przy stole to raczej na ten moment nie polecam) wraz z Panem Sz. i policzy bilans koszty-korzyści mojego i Waszego podejścia. A później niech Panowie sobie odpowiedzą czy Gminę a przede wszystkim Mieszkańców stać obecnie na realizację Państwa pomysłów. Zalecałbym podczas tej "burzy mózgów" wziąć również pod uwagę sytuację finansową Gminy (czytaj. zadłużenie) jaka została w spadku po "kolegach" Pana Sz. Pozdrawiam!

   20 8 Odpowiedz
   • 2 kwi 2020

    Biorąc pod uwagę wyniki badań Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla i to co wynika z Małopolskiej uchwały antysmogowej nie zamierzamy mieszać ludziom w głowach warsztatami z górnego spalania. Jest w tej metodzie zbyt wiele zależności i nie jest ona do końca bezpieczna. Wałkowanie tego tematu nie rozwiąże problemu ubóstwa energetycznego, zanieczyszczenia powietrza i emisji CO2. Kopciuch zostanie kopciuchem z a węgiel węglem. Wymiana kotłów i poprawa efektywności energetyczne budynku to najbardziej skuteczny sposób na znaczącą poprawę jakości powietrza i zmniejszenie kosztów ogrzewania.
    Ale rozumiem Pana zapał bo na początku również chcieliśmy promować ten "prosty" sposób walki ze smogiem współpracując z OSP. Jednak nasze podejście się zmieniło po zdobyciu większej wiedzy na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i sposobów radzenia sobie z nim. Jeśli Pan jest pewny tych teorii i potrafi wziąć na siebie odpowiedzialność to zachęcam do działania i realizowania tego typu inicjatywy - byłoby miło gdyby Pan przy okazji zachciał informować ludzi o obowiązku wymiany kopciuchów do końca 2022roku. Sukcesów!

    9 24 Odpowiedz
    • 2 kwi 2020

     Zapytam krótko... Kto i na jakich zasadach jest "sponsorem" tej inicjatywy zwanej Myślenickim Alarmem Smogowym? Chyba, że jest to jedynie projekt "opozycyjny", to sprawa jasna :)

     Pompy ciepła? Zejdźcie na ziemię ;) Orientujecie się może ile taka pompa zużywa energii elektrycznej aby mogła pracować? A prąd bierze się z powietrza czy jest wytwarzany z węgla?

     17 4 Odpowiedz
     • 2 kwi 2020

      Jeśli nie docierają argumenty poparte badaniami to trudno. Podobnie jak Pan frustruje się dzisiaj lobby węglowe. Niestety czas węgla się kończy. Nie stać nas w Polsce na:
      -45 tys zgonów rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza (WHO),
      -111 mld zł rocznie kosztów środowiskowych i zdrowotnych spowodowanych pprzez SMOG (raport Deloitte&InnoEnergy),
      -8,5mld zł co roku dopłacanych do górnictwa (raport NIKu),
      -topione pieniędzy w nowe piece węglowe i budowę elektowi węglowej

      Świetnie ma się za to branża OZE i broni się bez lobbowania bo pozwala na oszczędności w perspektywie kilku lat.
      Kiedy poczyta Pan o smogu, zmianach klimatyczny, o społeczeństwie obywatelskim to zrozumie Pan że są ludzie po prostu odpowiedzialni myślący o tym co będzie za 10-15lat.
      Głupie i tendencyjne pytania źle świadczą tylko o Panu.

      5 11 Odpowiedz
     • 2 kwi 2020

      Dziwnie twoje, ale twoje poglądy które tu prezentujesz są bardzo zbieżne z liną obecnie rządzącej partii. Co najmniej od 15 lat kraje zachodnie namawia polskie rządy aby inwestował z OZE, więc argument że prąd jest tylko z węgla jest po prostu słaby.
      Argument ekonomiczny, że gaz "tyle kosztuje", też jest słaby.
      Wyobraź, sobie. że twoje dziecko lub rodzice leżą w szpitalu a lekarz odmawia leczenia bo to "tyle kosztuje".

      2 6 Odpowiedz
 • mirek@ 1 kwi 2020

  Dobra robotę robicie chłopaki w przeciwieństwie do samorzadow to wiadomo że was będą atakować z różnych stron. W końcu zwróciliście uwagę rządzącym a nawet podrzuci liście im gotowe rozwiązania. Mądry skorzysta uściśnie wyciągnięta rękę mniej rozsądny będzie kąsać bo nie o nasze zdrowie tu chodzi...

  19 26 Odpowiedz
 • 1 kwi 2020

  Nie interesuje mnie kto prowadzi ten alarm smogowy interesuje mnie żeby powietrze było zdrowsze i lepsze ! Od października do lutego otwierając okno jest dramat ! Ludzie nawet jak nie palą śmieciami to kominów nie czyszczą i syf gotowy !! Dlatego każdy kto robi cokolwiek żeby bylo mniej PM10 i reszty tablicy mendelejewa ma mój głos !!!

  22 15 Odpowiedz
  • 1 kwi 2020

   Dokładnie! Komentatorzy robią sobie pod artykułem wojenki polityczne a prawda jest taka, że jeśli nie ma wiatru nie da się nawet przewietrzyć mieszkania!

   18 10 Odpowiedz
 • OKOKI 1 kwi 2020

  Burmistrz i radni nic nie podejmą bo robią w portki ze strachu przed koronowirusem i nie obradują ,cykory.

  19 18 Odpowiedz
  • 2 kwi 2020

   Ale jesteś żałosny półgłówek, czy ignorant, albo chory z urojenia, żeby żartować z ostrożności przed zakarzeniem.

   7 2 Odpowiedz
 • 1 kwi 2020

  To sa jakies brednie. Dlaczego na sile ktos chce nas zmusic do gazu lub pompy ciepla? Co z osobami ktore maja kawal lasu i opal maja za darmo. Od zawsze palilo sie weglem i bylo dobrze. W krakowie jest calkowity zakaz a powietrze nic sie nie poprawilo. Wiem wiem, ktos zaraz napisze, ze to z okolicznych wiosek pala w piecach i truja krakow. Moze lepiej zaczac dbac o paleniska o kominy. Egzekwowac obowiazki jakie naklada prawo na wlascicieli nieruchomosci. Chcilabym aby ci wielcy zalozyciele pochwalili sie kiedy ostatnio dbali o to czym i jak pala.

  25 10 Odpowiedz
 • 1 kwi 2020
  Myślenicki Alarm Smogowy napisał/a:

  Czyste powietrze nie ma barw politycznych. Myślenicki Alarm Smogowy jest organizacją apolityczną. Zachęcam wszystkich do działania.

  A to ciekawe co piszesz bo jakoś za Ostrowskiego "nie było problemu" chociaż SMOG był. O przepraszam, wtedy nie było jeszcze Myślenickiego Alarmu Smogowego. Że też ja taki głupi i naiwny...

  28 19 Odpowiedz
  • Zofia 2 kwi 2020

   ale nie ma juz ostrowskiego. jest szlachetka i jest smog. to teraz on stoi na czele gminy i on powinien wykonac dzialania do jego ograniczenia. po co te wyliczanki? to jego czas niech dziala a nie zwala wiecznie na innych

   14 13 Odpowiedz
   • 2 kwi 2020

    Kwestią sporną nie jest tutaj Ostrowski, jest to jedynie określenie domniemanej apolitycznosci tej akcji. Dziwne bo SMOG wtedy był i ro całkiem spory. Szkoda że tego Pani nie zauważyła.
    Nota bene, kolega Szczotkowski już w czasie kampanii pokazał swoją "apolityczność" wobec Szlachetki.

    12 4 Odpowiedz
    • DajMI MINUSY! 2 kwi 2020

     Myśleniczaninie, przecież tu chodzi po prostu o bycie na językach. Kiedyś było się zatwardziałym lewicowcem i "orało" się Korwina, potem zmiana strony i obecność na prawicowych stronach, mediach i bycie ulubieńcem Wykop.pl, teraz modny temat smogu.

     Groteska to mało powiedziane.

     15 33 Odpowiedz
  • 2 kwi 2020

   Przypomnę, że.
   Za czasów OSTROWSKIEGO, jakoś inne gminy, był wstanie dla swoich mieszkańców coś "pozałatwiać", Inni mieli kolektory, fotowoltaike a u nas nic. I to 15 tal temu.
   Aby być sprawiedliwym, obecny jest jeszcze gorszy. ale to chyba nie jest argument.

   5 4 Odpowiedz
   • 2 kwi 2020

    Ale wtedy lokalni celebryci przebierali się w brunatne koszule nawet nie myśląc o SMOG'u. Widocznie wiatr wiał wtedy w plecy...

    6 3 Odpowiedz
 • 2 kwi 2020

  Myślenickiego Alarmu Smogowego nie było również za Stanisława Kota, Władysław Kurowskiego, Stanisława Nowackiego, Janusza Moszumańskiego... - podejrzane?

  18 23 Odpowiedz
 • 2 kwi 2020

  Jak było ciepło ludzie nie palili jak w okresie zimy (przed wirusem) + mało samochodów na drogach i co SMOG jest. Założę się, że jak zmienią piece SMOG dalej będzie. Taki klimat i nad nimi już nie zapanujemy. Dawniej też był ale teraz ekolodzy wszystkiego się przyczepią, nawet że pies nasra na trawie. Ale przecież ktoś musi zarobić...

  16 8 Odpowiedz
 • 2 kwi 2020

  MNIE TAM LOTOO POWIETRZE WAZNE BY WYBORY BYŁY ^^

  4 1 Odpowiedz
 • 2 kwi 2020

  Trudno się z Wami chłopcy nie zgodzić ,co od smogu płuca dziadzieją i stają się łatwym łupem dlo jakiś koronawirusów czy innego patałajstwa.Problem w tym coś cie se nie najlepszy czas wybrali na poruszanie tego tematu,a to już capi POLITYKOM.

  10 1 Odpowiedz

Zobacz więcej