Głogoczów

Nasz Senior - Nasz Skarb. Gospodynie zapraszają na wspólne odkrywanie dawnego Głogoczowa

Nasz Senior - Nasz Skarb. Gospodynie zapraszają na wspólne odkrywanie dawnego Głogoczowa

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie zakończyło właśnie realizację projektu „Nasz Senior – nasz Skarb” dofinansowanego ze środków programu Działaj Lokalnie i Gminy Myślenice. W działaniach wspierał je lokalny Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundacja ARTS z Myślenic.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie od czerwca tego roku rozpoczęło proces tworzenia Archiwum Społecznego wsi Głogoczów. Pracują, aby zachować to co ulotne, co istnieje tylko w pamięci mieszkańców, a jednocześnie co tworzy tożsamość miejscowości, wyróżnia ją od innych.

Agnieszka Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie: Czas pandemii to szczególnie trudny czas dla seniorów, którzy bojąc się o zdrowie i życie zostali zamknięci w czterech ścianach. Z każdej strony bombardowani są danymi statystycznymi związanymi z COVID 19, mają utrudnione kontakty z rodziną i znajomymi. Jednocześnie dla naszej społeczności są to wyjątkowo cenne osoby, nie tylko z oczywistych rodzinnych względów, ale także ponieważ pamiętają czasy gdy Głogoczów był wsią, a nie podmiejską sypialnią.

Wraz z tymi osobami, odejdzie na zawsze głogoczowska tożsamość, nasza historia a niejednokrotnie również tradycje. Okres pandemii znacząco zwiększa to ryzyko. Skutki epidemii zarówno dla seniorów, a tym samym dla całej miejscowości mogą być nieodwracalne. Jeśli nie zaczniemy archiwizować wspomnień naszych seniorów, odejdą one do historii wraz z nimi. Nie będzie czego przekazywać kolejnym pokoleniom. Głogoczów stanie się kolejną bez charakteru sypialnią Krakowa.

W ramach Archiwum gospodynie zebrały już ponad 300 zdjęć od mieszkańców, a dzięki wsparciu Powiatu Myślenickiego czwartego grudnia zapraszają też na wernisaż on—line wystawy „Głogoczów oczami Seniorów”.

Za nimi także już cztery wywiady z głogoczowskimi seniorami i krótkie podsumowanie projektu „Nasz Senior – nasz Skarb” dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie. Zapraszamy do oglądania.

Wywiad z Pani Heleną Dziedzic o lokalnych tradycjach weselnych to powrót do czasów, które już nie wrócą, do wesel przy domu i korowodów weselnych kroczących przy dźwiękach orkiestry przez całą wieś.

 

Wywiad z Panią Heleną Bujas to spotkanie z jedyną w swoim rodzaju, niezwykle charyzmatyczną Panią Helenką, która opowiada o swoim życiu i miłości do domu rodzinnego. A niezwykły to dom – ostatnia w Głogoczowie tak zadbana wiejska chałupa z 1883 roku.

 

Pani Maria Cieśla, emerytowana głogoczowska nauczycielka, pięknie opowiada o swoich początkach w Głogoczowie i tym jak wyglądała dawniej praca nauczyciela na wsi.

 

Wywiad z Panem Włodzimierzem Bujasem spina klamrą pozostałe spotkania. Pan Włodzimierz opowiada nie tylko o swoim domu, dzieciństwie, szkole i weselach ale także o początkach i rozwoju OSP w Głogoczowie.

 

To były niezwykłe rozmowy, zapraszamy na podsumowanie projektu „Nasz Senior – Nasz Skarb”. 

Powiązane tematy

Zobacz więcej