Głogoczów

Orkiestra Dęta OSP w Głogoczowie ma 25 lat. Z tej okazji przygotują swoje wersje kolęd

Orkiestra Dęta OSP w Głogoczowie ma 25 lat. Z tej okazji przygotują swoje wersje kolęd

Jubileuszowy rok dla członków orkiestry OSP Głogoczów nie jest łatwy. Pandemia uniemożliwia nie tylko celebrowanie święta, ale również próby. Mimo przeciwności strażacy przygotowali swoje wersje kolęd

 

Orkiestra Dęta OSP Głogoczów w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia. Świętowanie w czasach pandemii nie jest proste, podobnie jak organizacja prób w świetlicy. Ciężko będzie również przeprowadzić coroczną kolędę w ramach której muzycy chodzą po miejscowości i grają pod domami mieszkańców.

Pomimo tych trudności głogoczowscy strażacy nie poddali się. Od listopada orkiestra przeniosła swoje działania do świata wirtualnego, gdzie odbywają się próby online. W tym czasie muzycy przygotowali swoje wersje kolęd „Bóg się rodzi”, „Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Tych będzie można słuchać od czwartku 24 grudnia na facebookowym kanale orkiestry.

Orkiestra Dęta OSP w Głogoczowie istnieje od 1995 roku. Została założona z inicjatywy druhów Jana Kantora i Czesława Wierzby. Wzięli oni na siebie odpowiedzialność stworzenia zespołu muzyków, zakupu instrumentów oraz uszycia pierwszych mundurów. Trud się opłacił, bo już po niedługim czasie orkiestra cieszyła się popularnością wśród lokalnej społeczności.

 

Obecnie orkiestra liczy 35 członków, spora część zespołu to młodzież i dzieci w wieku szkolnym, natomiast fundament stanowią muzycy grający w orkiestrze od początku jej istnienia. Orkiestra systematycznie szkoli się, bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, lokalnych oraz państwowych. Ma na koncie udział w licznych Festiwalach Orkiestr Dętych, gdzie zajmowała czołowe miejsca oraz w Powiatowych Przeglądach Orkiestr Dętych w Myślenicach.

W roku 2010 na 15-lecie orkiestra pod dyrygenturą Józefa Manieckiego nagrała swoją pierwszą płytę zatytułowaną ,,Najtrudniejszy Pierwszy Krok”. W 2016 roku z rąk starosty myślenickiego otrzymała nagrodę w "Dziedzinie Kultury" za ,,Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury”.

W latach ubiegłych orkiestrę prowadzili Zygmunt Rozum, który był kapelmistrzem przez pierwsze 10 lat, następnie Jacek Włodarczyk, a od 2008 roku kapelmistrzem jest Józef Maniecki.

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej