Koronawirus

Covid w powiecie myślenickim. „Sytuacja w ostatnich dniach zmieniła się diametralnie. W punktach wymazowych są pustki”

Covid w powiecie myślenickim. „Sytuacja w ostatnich dniach zmieniła się diametralnie. W punktach wymazowych są pustki”

"Sytuacja w ostatnich dniach diametralnie się zmieniła. Do 18 listopada mieliśmy średnio 150 zakażeń dziennie, dzisiaj mamy 11. Spada też średnia liczba dziennych wymazów wykonywanych w punktach"

- podczas zdawania raportu o sytuacji epidemiologicznej w powiecie myślenickim mówił starosta Józef Tomal (FZM)

 

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem. Przybyło ich 9105 (wczoraj, tj. 30 listopada zanotowano 5733 przypadki).

Najwięcej zakażonych na 1 grudnia 2020 r. odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim (1214), śląskim (1084), wielkopolskim (796), mazowieckim (765) i dolnośląskim (717), natomiast w Małopolsce liczba ta wyniosła 486. Resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby „z powodu COVID-19 zmarło 68 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 381 osób". Łącznie od początku pandemii w Polsce odnotowano 999 924 przypadki zakażeń i 17 599 zgonów.

Ostatniej doby wykonano ponad 38,4 tys. testów. Lekarze zlecili ostatniej doby 32,1 tys. wymazów w kierunku wykrycia SARS-CoV-2.

 

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie myślenickim

Od wtorku 24 listopada Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję na mocy której wojewódzkie służby nie mogą podawać lokalnych danych. Wcześniej każdego dnia dokładną liczbę zachorowań i zgonów oraz statystykę związaną z pandemią koronawirusa podawało Biuro Wojewody oraz lokalny sanepid. Dzisiaj jedyne dane udostępniane są centralnie przez stronę rządową.  

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Podczas dzisiejszego posiedzenia radnych w starostwie, Józef Tomal przedstawił sytuację epidemiologiczną w powiecie myślenickim. W swoim wystąpieniu podkreślał znaczący spadek zachorowań, porównując go do poziomu z początku epidemii. Jak mówi, te w przeciągu dwóch tygodni spadły średnio ze 150 dziennie do około 10. Dotychczas w powiecie myślenickim od początku pandemii, do 1 grudnia odnotowano 4420 zakażeń i 58 zgonów .

Czy obawiasz się zarażenia covid-19?

 • bardzo boję się zakażenia
 • trochę boję się zakażenia
 • nie myślę o tym
 • w ogóle nie boję się zakażenia
 • Zobacz wyniki
 • bardzo boję się zakażenia bardzo boję się zakażenia 31%
 • trochę boję się zakażenia trochę boję się zakażenia 25%
 • nie myślę o tym nie myślę o tym 23%
 • w ogóle nie boję się zakażenia w ogóle nie boję się zakażenia 21%
 • Głosów: 1879

Starosta Józef Tomal: W ostatnich dniach sytuacja diametralnie się zmieniła. Jeszcze do 18 listopada mieliśmy średnio 150 zakażeń dziennie. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, ale pewnie lockdown szkół i inne obostrzenia w zakresie usług gastronomii, i hoteli spowodowały, że od 24 listopada liczba zakażeń w powiecie myślenickim radykalnie się zmniejszała. Dzisiaj mamy ich 11, ale wczoraj było tylko 8 zakażeń – jak z początku epidemii na wiosnę.

Dotychczas w powiecie myślenickim od początku pandemii do 1 grudnia mamy 4420 zakażeń, 58 zgonów i te zgony to najsmutniejsza rzecz i skutek tej pandemii.

W szpitalu mamy 48 łóżek dla pacjentów z Covid, 2 z podejrzeniami, 4 stanowiska respiratorowe. Tych łóżek zajętych jest dzisiaj 24.

Od 2-3 miesięcy wielu Polaków świadomie nie bada się i nie robi wymazów, ani badań genetycznych. Średnia liczba dzienna punktów wymazowych w Dobczycach wynosi od 20 do 30, w Myślenicach od 4 do 10, a przy szpitalu od 10 do 20. W tych punktach wymazowych są pustki.

Mamy trzy Domy Pomocy Społecznej. Dyrektorom i personelowi dziękuję za sprawną organizację, izolację, kwarantannę osób zakażonych – podopiecznych jak i sprawność w zarządzaniu w sytuacji, kiedy część tych pracowników ulega zakażeniu i znajduje się w izolacji lub kwarantannie.

W naszych DPS-ach już kilkukrotnie badano załogę i podopiecznych. W DPS w Trzemeśni wśród personelu z wynikiem dodatnim mamy 0 osób. Były 3 zgony, ale nie do końca wiążemy je z Covidem. W Pcimiu z wynikiem dodatnim jest 1 osoba, ale kilkanaście przeszło zakażenie i odnotowaliśmy 1 zgon. W Harbutowicach z dodatnim wynikiem są 24 osoby zakażone, ale dyrektor tak organizuje pracę, że nie ma problemu z opieką nad podopiecznymi. O sytuacji w szpitalu ostatnio mówił dyrektor.

Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

 • tak tak 31%
 • nie nie 52%
 • jeszcze nie wiem jeszcze nie wiem 18%
 • Głosów: 1257

Powiązane tematy

Komentarze

 • Jacek Karwatowski 1 gru 2020

  czyli wirusa nie nalezy sie juz bac, czy on jest w odwrocie?

  22 2 Odpowiedz
  • 2 gru 2020

   Usunięto mój komentarz: Ciekawe z czym Mateusz wystrzeli przed świętami.
   Tak, wirus jest w odwrocie, a szczepionki nie będą obowiązkowe.

   4 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 gru 2020

  Nie należy, bo zbliżają się odwiedziny duszpasterskie; wilk ma być syty i owca cała💰💰💰, rządzący nie puszczą pary z ust gdyż boją się klątwy toruńskiej sutanny. Ciekawe co przekaże teraz owieczkom walczący o dobro z władającymi piorunem czarownicami Jędraszewski ✝️

  26 13 Odpowiedz
 • 1 gru 2020

  od 24 dni sa pustki a tu nagle taki artykuł

  9 3 Odpowiedz
 • 1 gru 2020

  czyli drugą falę mamy już za sobą, teraz czekamy na trzecią...

  18 2 Odpowiedz
 • 1 gru 2020

  Mateusz nas zaskoczy podatkiem od szczepionki

  9 2 Odpowiedz
 • kar war 2 gru 2020

  Przecież zaraz mają być święta wyjazdy do rodziny i ferie. Więc kto teraz pójdzie robić testa żeby iść na izolacje.

  18 Odpowiedz
 • mirek@ 2 gru 2020

  naotwierali tych punktów wymazowych a tu pusto haha tylko ze oczywiscie z kasy podatnika i nikt nie poda ile to kosztowało ważne ze jeden z drugim udowodnili ze potrafia, tylko po co>?

  5 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 gru 2020

  Pandemia w najlepsze, zakazy życia towarzyskiego, a węgierski europoseł w Brukseli brał udział w gejowskiej orgii i ewakuował się po rynnie gdy pojawiła się policja. Fidesz to prawicowa partia Orbana, coś takiego jak u nas PiS, czyli tak samo wszyscy ultra katolicy, rączki w kościółku i anty- LGBT. Tacy właśnie ludzie chcą zaprowadzać porządek w Unii, podczas gdy w swoich krajach rozwaliliby wszelkie zasady porządku publicznego w proch, pozostawiając duży margines dla swoich zachcianek. Gdyby w Warszawie ktoś z PiSu brał udział w takiej nielegalnej sex party, nie poniósłby zapewne żadnej kary - taka jest różnica między policją warszawską a brukselską. I właśnie te nasze dziady i zboki wespół z węgierskimi chcą uczyć resztę Europy zasad demokracji i tego jak walczyć z covidem. A gdy Polakom potrzebne są pieniadze z unijnych funduszy antykryzysowych bardziej niż kiedykolwiek to pisowcy zrobią wszystko by Polacy tych pieniędzy nie otrzymali, bo okazuje się że dla nich patriotyzm znaczy tyle co prywata i partia. Prawi i sprawiedliwi. No to po rynnie...

  16 9 Odpowiedz
 • Artur 4 gru 2020

  I bardzo dobrze, że pustki. Trzeba mieć coś z głową żeby czuć się dobrze i iść się wymazać.

  10 Odpowiedz
 • 8 gru 2020

  podajcie Państwo liczbę zgonów w naszym szpitalu myślenickim , ile osób odeszło w samotności z tego świata na oddziale covidowym, a rodzina usłyszała ,że pacjent nie współpracował !

  3 1 Odpowiedz
 • Maciej Kucała 18 gru 2020

  hahahahaha

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej