Sułkowice

Nowy budynek urzędu gminy Sułkowice stanie za pomnikiem Ofiar Pacyfikacji? "Koncepcja jest sprawdzana"

Nowy budynek urzędu gminy Sułkowice stanie za pomnikiem Ofiar Pacyfikacji? "Koncepcja jest sprawdzana"

Od 22 miesięcy nad gminą Sułkowice w zawieszeniu pozostaje decyzja nadzoru budowlanego dotycząca wykonania remontu lub przeprowadzki, której samorządowcy nie wykluczają.

„Aktualnie brana jest pod uwagę koncepcja lokalizacji Urzędu Miejskiego w centrum Sułkowic, na części terenu parku znajdującego się za pomnikiem Ofiar Pacyfikacji” 

- mówi burmistrz Artur Grabczyk. 

 

O tym, że budynek, w którym mieści się Urząd Miejski w Sułkowicach grozi katastrofą budowlaną i wymaga pilnego remontu, piszemy odkąd Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w lutym 2019 roku po rutynowej kontroli stwierdził, że siedziba urzędu nie spełnia wymogów bezpieczeństwa „co grozić może katastrofą budowlaną”.

Przed gminą zostało postawione ultimatum; albo do końca 2019 roku przeprowadzi remont budynku, albo… urzędników czeka przeprowadzka. Jak się wówczas okazało, zadanie nie jest proste, bowiem gmina nie zabezpieczyła na ten cel pieniędzy w budżecie.

„Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze, że kondycja finansowa gminy jest bardzo zła. (...) W budżecie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel. Jeśli chodzi o budowę budynków administracji publicznej, gmina nie ma możliwości pozyskania środków z zewnątrz, musi więc bazować na środkach własnych” – w rozmowie z nami wyjaśniał burmistrz Artur Grabczyk.

W tym czasie rozpoczął poszukiwania nowej siedziby, do której mógłby przeprowadzić urząd. Początkowo pod uwagę brano budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach, co nie spodobało się rodzicom uczęszczających tam dzieci. Zegar tykał, a gospodarz Sułkowic zwrócił się do starosty Józefa Tomala (FZM) o przekazanie w formie darowizny budynku internatu, mieszczącego się przy ul. 1 Maja.

Burzliwa dyskusja na temat odsprzedaży i ulgi jaką można zastosować w przypadku tej transakcji, miała miejsce podczas jednego z posiedzeń rady. Ostatecznie radni powiatowi przegłosowali uchwałę w której wyrażali intencję sprzedaży internatu przy ul 1 Maja za cenę 1,9 mln zł. „Jeśli szacunkowa wartość nieruchomości to 3,2 mln zł, a my proponujemy burmistrzowi 1,9 mln, to uważam, że to uczciwa cena" – przekonywał starosta Józef Tomal.

Po trwających kilka miesięcy negocjacjach, ostatecznie radni gminy Sułkowice wycofali się z rozmów. „Ze względu na bardzo wysokie koszty adaptacyjne oraz brak miejsc parkingowych radni zdecydowali o rezygnacji z zakupu” – wyjaśniał burmistrz Artur Grabczyk.

Termin wyznaczony przez PINB nieuchronnie się zbliżał, dlatego gmina Sułkowice dwa razy wnioskowała o jego przesunięcie. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego najpierw wydłużył czas na usunięcie nieprawidłowości w budynku do 30 czerwca 2020 roku, a następnie przesunął go o kolejny rok.

- Decyzją z dnia 2 lutego 2019 roku nakazano gminie Sułkowice wykonanie szeregu robót budowlanych mających na celu usunięcie nieprawidłowości budynku Urzędu Gminy Sułkowice. Obecnie ustalony termin na wykonanie określonych ww. decyzją robót, został określony na dzień 30 czerwca 2021 r. Ponadto, decyzją z dnia 23 marca 2018 r., wyłączono z użytkowania część budynku Urzędu Gminy Sułkowice, tj. w zakresie pomieszczeń sanitariatów (toalet). Wyłączenie nie obejmowało jednakże całego obiektu" – mówi Edyta Funek z PINB w Myślenicach.

 

Nowy budynek po drugiej stronie ulicy?

Na naprawę uszkodzonych elementów budynku, gmina Sułkowice ma czas do 30 czerwca 2021 roku, jednak w urzędzie rozważa się przenosiny magistratu.

Burmistrz Sułkowic Artur Grabczyk: Aktualnie brana jest pod uwagę koncepcja lokalizacji Urzędu Miejskiego w centrum Sułkowic, na części terenu parku znajdującego się za pomnikiem Ofiar Pacyfikacji. Lokalizacja ta jest szczegółowo sprawdzana pod kątem zgodności z przepisami technicznymi i miejscowym planem zagospodarowani przestrzennego.

Zapewnia też, że mimo upływu czasu nie zaobserwowano, aby w obecnym budynku dochodziło do nowych uszkodzeń. - Stan techniczny jest na bieżąco monitorowany, podczas okresowych kontroli - dodaje.

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 17 gru 2020

  wybudowac nowa siedzibe za pomnikiem na miescu starej sprzedac dzialke pod galerie handlowa albo stacje i inwestycja sie zwroci i ozywi centrum. lepsze to niz remont starego budynku czy internetu za 2 banki. to juz lepiej budowac nowe na lata

  8 2 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 17 gru 2020

  Dwa miliony za stary internat, aktualna siedzibą się sypie szkoda w to topić pieniądze budujcie nowy urząd jak starostwo na Drogowców

  9 2 Odpowiedz
  • Jacek Karwatowski 17 gru 2020

   w sulkowicach z budowaniem nowego to radze uwazac najlepszy przyklad jest z zalewem

   10 2 Odpowiedz
   • Paweł Latoń 17 gru 2020

    Nie porównoj budynku w którym ludzie będą przebywać na codzień do źle zaplanowanej inwestycji w zalew. Co Ty myślisz że w Sułkoicach mieszkają sami kryminaliści i jacyś zombi którzy będą chodzić jak wampiry na głodzie do urzędu żeby go zniszczyć? Nauczyliście się tu wszyscy opluwać nas, szydzić i poniżać. Porównujecie nas do marginesu a nie zważacie na większość która żyję normalnie i tak chce żyć. Z bandytką sobie w końcu poradzimy. A naszych szanownych użedników proszę o jakąś stanowczą reakcję na to poniżanie nas Sułkowiczan. Niech ktoś w końcu się wypowie bo przykro się patrzy na to plucie. Nawet jak czasem jest "gżecznym słowem napisane."

    4 13 Odpowiedz
 • 17 gru 2020

  „Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze, że kondycja finansowa gminy jest bardzo zła".Więc napiszę ponownie Panie Burmistrzu:Nie wydawaj na pierdoły i prywatę(proboszcza)te pomniki i chodniki donikąd tzn do kaplicy(beton też) na oblasku,dofinansowania straży pożarnej(ci to zawsze mają z górki bez względu kto u władzy straż zawsze przy korycie,wraz z proboszczem).A skoro już piszę to gratuluję skateparku ze sklejki i kilku desek(trzeba było jeszcze bańkę benzyny zostawić,lokalne patole już patrzą jak się za to zabrać),a tyle pisałem ze tu tylko beton i stal się utrzyma....

  11 11 Odpowiedz
 • Zofia 17 gru 2020

  I znaleźli rozwiązanie i dało się tylko od mówić do zrobić to długa droga ale trzymam kciuki bo sulkowice zasługują na krok do przodu

  4 2 Odpowiedz
 • 18 gru 2020

  Z Sułkowic powinno się zrobić wieś i cyk oszczędności.

  8 Odpowiedz
 • 18 gru 2020

  Ja bym najpierw zmienił burmistrza, i uległą mu radę, a później budował urząd. Bo przy tej władzy to zamiast urzędu może wyjść jakiś potworek bez ładu i składu. A przy okazji, czy to prawda, bo doszły mnie takie słuchy, że za całonocne oświetlenie kościoła płaci Gmina? To muszą być spore koszty przy tylu reflektorach!

  12 1 Odpowiedz
  • 19 gru 2020

   Tak to jest prawda.a na ulicach ciemno

   6 1 Odpowiedz
  • 20 gru 2020

   Nie nazywaj tego gościa Burmistrzem, bo nim nie jest i nigdy nie będzie, pomimo, że zajmuje to stanowisko. Pań "jestem ważny" zapomniał, że ma służyć ludziom. Wraz z blondynem robią wszystko, aby pozostawić po sobie tylko przykre wspomnienia ich jedynej kadencji.

   8 2 Odpowiedz
 • Piotr Golonka 18 gru 2020

  Może uda się puścić drogę obok Harbutówki i zostanie dużo miejsca na prawdziwy Rynek.

  4 5 Odpowiedz

Zobacz więcej