Prezydent Andrzej Duda w Sułkowicach: „Sułkowice i Harbutowice zapłaciły najwyższą cenę za wolę trwania przy Polsce”
- 14 lipca 2023
„Za tradycję polskości i niezłomną, twardą wolę trwania przy Polsce w lipcu 1943 roku Sułkowice i Harbutowice zapłaciły najwyższą cenę” – podczas obchodów 80. rocznicy pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji, mówił prezydent Andrzej Duda
– Pochylam głowę nad całą polską wsią, która nie ugięła się przed terrorem i wolą okupanta – powiedział Prezydent podczas obchodów 80. rocznicy pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic. W trakcie uroczystości złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji na sułkowickim Rynku.
Wcześniej w kościele parafialnym w Sułkowicach odbyła się msza, a obchody rocznicy przeniosły się do centrum. Po przemarszu pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie odczytany został Apel Pamięci oraz złożono wieńce, a honorowi goście wygłaszali okolicznościowe przemówienia.
„W rodzinach tej ziemi zawsze była tradycja polskości, oporu przed każdym najeźdźcą. Za tę tradycję i niezłomną, twardą wolę trwania przy Polsce i polskości wtedy, w lipcu 1943 roku, Sułkowice i Harbutowice zapłaciły cenę najwyższą” – podkreślił Andrzej Duda.
Jak przypomniał, Niemcy przeprowadzili wówczas akcję „miażdżenia” ludności polskiej wsi, która wspierała partyzantów, ruch oporu. Prezydent podkreślił też, że był to czarny dzień w historii Sułkowic i Harbutowic, „ale dzisiaj, zapisany złotymi zgłoskami wraz z nazwiskami wszystkich bohaterów na liście męczenników walk o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę, o ponowne odzyskanie niepodległości, o godność, o nasze wartości, tak mocno właśnie w polskiej wsi tkwiące”.
– Ludzie oddali życie za sprawę. Nie tylko w tamtym momencie. Także wszyscy ci, których wywożono do obozu w Płaszowie, do innych miejsc cierpienia i kaźni, a którzy nie wrócili żywi już nigdy. A także ci, którzy wrócili żywi z miejsc męczeństwa, ale na całe życie pozostała w nich niegojąca się rana – oświadczył Andrzej Duda.
W uroczystościach wzięli udział także prezydenccy Ministrowie: Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik oraz Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, posłowie, samorządowcy oraz mieszkańcy Sułkowic i Harbutowic.
W dniu 24 lipca 1943 r. Niemcy zamordowali 26 mieszkańców Sułkowic i Harbutowic, kolejne kilkadziesiąt wysłali do obozów pracy.
Sługa Ukrainy, a nie Prezydent Polski, bardziej dba o interesy obcego państwa niż swojego.
Kiedyś na niego głosowałem, ale druga kadencja to kompletna klapa...
Zapowiadał się dobrze, ale teraz pozostał tylko wstyd, zawiodłem się na nim.
Nawet nas nie strasz. Wystarczy że był w Sułkowicach i więcej niech nie przyjeżdża. Tak czy inaczej czeka go Trybunał Stanu.
Wybory, wiec okazja by w Myślenicach też był prezydent.
A okazja jest bo to 83 rocznica
tragicznych wydarzeń. W nocy z 22 na 23 czerwca 1940 roku zamordowano 35 Myśleniczan.
A poźniej w innych wioskach powiatu, tak że może jeździć na kolejne uroczystości, dzień w dzień.
Datę publikacji znajdzie Pan w górnej części artykułu. Wydarzenie miało miejsce tego samego dnia. Pozdrawiamy.
Dlaczego nie uczą tego w szkołach na historii?? Powinno być nauczanie o historii regionu. Ale lepiej jak "Duduś" przyjedzie,swoim Krzykiem I Stanowczością Z Kroplą Pokory wygłosi Esej.