Sułkowice

Prezydent Andrzej Duda w Sułkowicach: „Sułkowice i Harbutowice zapłaciły najwyższą cenę za wolę trwania przy Polsce”

Prezydent Andrzej Duda w Sułkowicach: „Sułkowice i Harbutowice zapłaciły najwyższą cenę za wolę trwania przy Polsce”
Fot. Marek Borawski/KPRP

„Za tradycję polskości i niezłomną, twardą wolę trwania przy Polsce w lipcu 1943 roku Sułkowice i Harbutowice zapłaciły najwyższą cenę” – podczas obchodów 80. rocznicy pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji, mówił prezydent Andrzej Duda

 

– Pochylam głowę nad całą polską wsią, która nie ugięła się przed terrorem i wolą okupanta – powiedział Prezydent podczas obchodów 80. rocznicy pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic. W trakcie uroczystości złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji na sułkowickim Rynku.

Wcześniej w kościele parafialnym w Sułkowicach odbyła się msza, a obchody rocznicy przeniosły się do centrum. Po przemarszu pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie odczytany został Apel Pamięci oraz złożono wieńce, a honorowi goście wygłaszali okolicznościowe przemówienia.

„W rodzinach tej ziemi zawsze była tradycja polskości, oporu przed każdym najeźdźcą. Za tę tradycję i niezłomną, twardą wolę trwania przy Polsce i polskości wtedy, w lipcu 1943 roku, Sułkowice i Harbutowice zapłaciły cenę najwyższą” – podkreślił Andrzej Duda.

Jak przypomniał, Niemcy przeprowadzili wówczas akcję „miażdżenia” ludności polskiej wsi, która wspierała partyzantów, ruch oporu. Prezydent podkreślił też, że był to czarny dzień w historii Sułkowic i Harbutowic, „ale dzisiaj, zapisany złotymi zgłoskami wraz z nazwiskami wszystkich bohaterów na liście męczenników walk o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę, o ponowne odzyskanie niepodległości, o godność, o nasze wartości, tak mocno właśnie w polskiej wsi tkwiące”.

 

– Ludzie oddali życie za sprawę. Nie tylko w tamtym momencie. Także wszyscy ci, których wywożono do obozu w Płaszowie, do innych miejsc cierpienia i kaźni, a którzy nie wrócili żywi już nigdy. A także ci, którzy wrócili żywi z miejsc męczeństwa, ale na całe życie pozostała w nich niegojąca się rana – oświadczył Andrzej Duda.

W uroczystościach wzięli udział także prezydenccy Ministrowie: Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik oraz Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, posłowie, samorządowcy oraz mieszkańcy Sułkowic i Harbutowic.

W dniu 24 lipca 1943 r. Niemcy zamordowali 26 mieszkańców Sułkowic i Harbutowic, kolejne kilkadziesiąt wysłali do obozów pracy.

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • Brak zdjęcia
  14 lip 2023

  Sługa Ukrainy, a nie Prezydent Polski, bardziej dba o interesy obcego państwa niż swojego.
  Kiedyś na niego głosowałem, ale druga kadencja to kompletna klapa...
  Zapowiadał się dobrze, ale teraz pozostał tylko wstyd, zawiodłem się na nim.

  61 19 Odpowiedz
 • 16 lip 2023

  Nawet nas nie strasz. Wystarczy że był w Sułkowicach i więcej niech nie przyjeżdża. Tak czy inaczej czeka go Trybunał Stanu.

  34 9 Odpowiedz
 • 15 lip 2023

  Wybory, wiec okazja by w Myślenicach też był prezydent.
  A okazja jest bo to 83 rocznica
  tragicznych wydarzeń. W nocy z 22 na 23 czerwca 1940 roku zamordowano 35 Myśleniczan.

  A poźniej w innych wioskach powiatu, tak że może jeździć na kolejne uroczystości, dzień w dzień.

  22 8 Odpowiedz
 • 17 lip 2023

  Datę publikacji znajdzie Pan w górnej części artykułu. Wydarzenie miało miejsce tego samego dnia. Pozdrawiamy.

  11 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 lip 2023

  Dlaczego nie uczą tego w szkołach na historii?? Powinno być nauczanie o historii regionu. Ale lepiej jak "Duduś" przyjedzie,swoim Krzykiem I Stanowczością Z Kroplą Pokory wygłosi Esej.

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej