Sułkowice

Budynek urzędu może grozić katastrofą budowlaną. Gdzie przenieść urzędników?

Budynek urzędu może grozić katastrofą budowlaną. Gdzie przenieść urzędników?

Budynek, w którym mieści się Urząd Miejski, grozi katastrofą budowlaną i wymaga pilnego remontu. Inspektor Nadzoru Budowlanego daje na to czas do końca roku. Władze szukają nowej siedziby, bo w kasie gminy brakuje pieniędzy

Problem ujrzał światło dziennie po rutynowej kontroli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Myślenicach, która miała miejsce w lutym. W jej wyniku stwierdzono, że siedziba urzędu nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, „co grozić może katastrofą budowlaną” i musi zostać wyremontowana do końca 2019 roku. To jak się okazuje nie jest zadaniem prostym, bowiem gmina nie zabezpieczyła na ten cel pieniędzy w budżecie.

- Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze, że kondycja finansowa gminy jest bardzo zła. (...) W budżecie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel. Jeśli chodzi o budowę budynków administracji publicznej, gmina nie ma możliwości pozyskania środków z zewnątrz, musi więc bazować na środkach własnych – wyjaśnia Artur Grabczyk, burmistrz Sułkowic.

Jako, że gmina nie posiada odpowiedniej kwoty na remont, burmistrz szuka nowej siedziby, gdzie mógłby przeprowadzić urząd. Jako pierwszy pod uwagę wzięto budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach. Artur Grabczyk przekonywał, że na potrzeby urzędu wystarczy przeznaczyć 400 m.kw. z 2700 m.kw. jakimi dysponuje szkoła.

Pomysł ten nie spodobał się rodzicom i nauczycielom, co wyrazili podczas zebrania jakie niedawno zwołano w placówce. Uważają, że połączenie funkcji urzędu i szkoły w jednym budynku będzie niekorzystne dla dzieci, może obniżyć poziom ich bezpieczeństwa, ograniczy miejsce przeznaczone na edukację i może ograniczyć dalszy rozwój placówki.

Czasu na rozwiązanie problemu pozostaje niewiele, bowiem decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego nakłada na gminę obowiązek usunięcia nieprawidłowości do końca roku. Do tej pory nie zapadła decyzja, gdzie będzie mieścił się nowy urząd. – Rozważane są wszystkie możliwości. Trwa opracowanie kosztorysu, który określi wysokość nakładów finansowych, jakie należałoby ponieść, aby wykonać prace remontowe – w rozmowie z nami mówi burmistrz Sułkowic.

 

Nie ma jeszcze decyzji, gdzie będzie się mieścił urząd

Jeśli chodzi o budowę budynków administracji publicznej, gmina nie ma możliwości pozyskania na ten cel środków z zewnątrz, musi więc bazować na środkach własnych

- mówi Artur Grabczyk, burmistrz Miasta i Gminy Sułkowice

 

Panie burmistrzu, podczas ostatniej sesji rady miejskiej informował Pan, że gmina otrzymała z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z Myślenic decyzję z informacją mówiącą o tym, że do końca roku 2019 musicie opuścić budynek w Rynku. Jakie są tego powody?

Gmina otrzymała decyzję z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z Myślenic w lutym. Decyzja nakłada na Gminę Sułkowice obowiązek usunięcia wskazanych w decyzji nieprawidłowości do dnia 31.12.2019 r., mających na celu doprowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem.

Podziela Pan opinię, że stan budynku może grozić katastrofą budowlaną?

Wykonana została ekspertyza techniczna budynku. W ekspertyzie tej stwierdzono, że istniejące uszkodzenia mogą grozić katastrofą budowlaną.

Czy inspektorat nakreślił zakres prac, jakie należy wykonać, aby budynek nadal mógł pełnić swoją funkcję?

Tak, wynikają one z ww. decyzji.

Jakie to prace i jaką kwotę objąłby ewentualny remont?

Zakres prac wymienionych w decyzji PINB obejmuje: *odcinkową wymianę ścian na wszystkich trzech kondygnacjach części dobudowanej do budynku głównego od strony wschodniej budynku, * wymianę murów zewnętrznych po całym obwodzie budynku głównego o wysokości 0,7-1 m ponad kamienne ściany fundamentowe, * wzmocnienia belek stalowych stropu odcinkowego nad piwnicami, * naprawę stropu żelbetowego nad piwnicami.

Obecnie trwają prace kosztorysowe pozwalające określić wysokość nakładów finansowych, jakie należałoby ponieść, aby wykonać powyższe prace.

Jeśli nie remont, to budowa alternatywnego budynku urzędu? Jaki to koszt, gdzie mógłby powstać i skąd gmina weźmie na budowę fundusze?

Analizujemy różne możliwości. Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze, że kondycja finansowa Gminy jest bardzo zła. Skład Orzekający Kolegium RIO w uchwale w sprawie zaopiniowania projektu uchwały budżetowej Gminy Sułkowice na 2019 r. stwierdza, że Gmina utraciła zdolność zaciągania i spłaty nowych zobowiązań, a w budżecie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel.

Jeśli chodzi o budowę budynków administracji publicznej gmina nie ma możliwości pozyskania na ten cel środków z zewnątrz, musi więc bazować na środkach własnych.

W ramach przenosin urzędu rozważano budynek Szkoły Podstawowej nr 2, co nie podoba się rodzicom. Jeśli nie to miejsce, gdzie zatem mieścić się będzie UMiG Sułkowice?

Analizujemy różne możliwości.

Co stanie się z budynkiem UMiG po jego opuszczeniu?

Za wcześnie na odpowiedź na takie pytanie. Nie ma jeszcze decyzji, gdzie będzie mieścił się nowy urząd.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 9 kwi 2019

  Jakie miasto taki urząd. Zlikwidować i do Biedronki na kasę przenieś urzędników!!!

  37 9 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  A do starej szkoły czemu nie przejdą? Nie dość że juz jest ciasno w szkole to wolą zmniejszyć jej powierzchnie, niz przenieść się do budynku "starej szkoły" w rynku, ale przecież izba tradycji jest ważniejsza...patologia.

  39 7 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Niech się przeniosą na nie dokończone boisko przy wodociagach,tam są te brakujace pieniądze.

  25 4 Odpowiedz
  • 9 kwi 2019

   to chyba poprzedni włodzarze Sułkowic ponoszą za to odpowiedzialnośc...

   13 7 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  A po co nam urzędnicy?

  15 4 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Pod jednym dachem dzieci, policja, urzędnicy, to jakiś absurd. Gmina się sypie, ale co ma do tego szkoła. Niszczyc coś co dobrze działa, jest na wysokim poziomie, i spełnia oczekiwania i potrzeby dzieciaków ?
  Dzieci z Szkoły nr 1 bez wzgledu na pogodę i porę roku, przechodzą z budynku do budynku, przyczym budynek B szkoly nr 1 jest raczej w marnej kondycji, dzieci w okresie zimy nie mają lekcji w-f lub ćwiczą na korytarzach. Czemu nikt o nich nie pomyśli, nie przeniesie do Szkoły nr2 ?
  Belwedery dla urzędników, chca zająć największe klasy szkoly, a dzieci będą się gniotly, stracą świetlicę. Ta szkołą ma potencjał, trzeba ją rozwijać, nie ograniczać !!!!!

  35 5 Odpowiedz
  • 9 kwi 2019

   pretensje do poprzedniego burmistrza i jego pobocznych.. tyle lat.. zachwalał jakto gminą świetnie rzązi a pozostawił po sobie zgliszcza , gdzie teraz ciężko znaleść rozwiazania m.in co do budyków szkół, opłakanego stanu budynku gminy, co do finansów gminy... zadłuzonej.. ze hej.. p.s nie mówiac o takich przekrętach jak boisko w Harbutowicach.. , kamieniec na malikówce......zalew...

   13 4 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Brawo, brawo panie Pułka! Zostawił pan gmine i miasto z dlugami w myśl powiedzenia "po nas choćby potop!" Nauczycielem w szkole byl kiepski ale zarządzającym gminą przez tyle lat jeszcze gorszym.

  31 15 Odpowiedz
  • 9 kwi 2019

   To ty artur??

   18 6 Odpowiedz
   • 10 kwi 2019

    Piszcie co chcecie, ale pan Pułka za 12 lat tak nie wyprowadził ludzi z rownowagi tak jak Nowy Pan Burmistrz z parę miesiecy. My jako mieszkańcy mamy wpływ na to co się dzieje w naszej gminie, nie patrzymy biernie na to co władze wyprawiają biorąc wszystko jak nam mówią, bo często są to kłamstwa, mydlenie oczu, a teraz nawet szantaż. My jako mieszkańcy też mamy na sobie odpowiedzialność, bo tworzymy tą gminę, jesteśmy jej częścią, nasi radni też, wybralismy ich, nie po to by ponosili ręce jak burmistrz każe, tylko by chronili i dbali o interesy nas wszystkich.

    21 2 Odpowiedz
  • 9 kwi 2019

   O co chodzi z tymi nauczycielami którzy wcześniej czy później chcą zarządzać lub zarządzali gminami/wioskami/miastami. Na palcach jednej ręki ciężko policzyć i znaleźć tych którym to zarządzenie budżetem wyszło. To już ma być jakaś prawidłowość, że co drugi nauczyciel pcha się jak nie do polityki to do zarządzania budżetami?

   17 2 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Budynek urzedu zrownać z ziemia i wyprostować droge bedzie bezpieczniej a urzednikow do kontenerow budowlanych na nieskończone boisko przy wodociagach i już po problemie.

  20 3 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Urzad rozbiorą a dzialke sprzedadza sulkowickiemu biznesmenowi

  14 4 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Pomysł przeprowadzenia się do nowoczesnego budynku SP2 jest z punktu widzenia urzędnika - najlepszy. My urzędnicy musimy mieć super warunki, a wy dzieci możecie gnieść się na jedynym jaki wam zostanie korytarzu, bez żadnego okna!
  A nie lepiej byłoby przenieść część dzieci z SP1 do SP2 i zająć tamtejszy budynek B ? Dzieci nie musiałyby przechodzić przez szkolny dziedziniec z lekcji na lekcję , co wiążę się z całodziennym noszeniem butów zimowych na nogach, bo nie ma czasu na zmianę. Schody w budynku B już jedno dziecko pozbawiły zdrowia , więc lepiej obiekt ten - budowany niegdyś jako część Urzędu Miasta oddać na biura.
  Skoro i tak trzeba przeprowadzić modernizację budynku na potrzeby urzędu, to lepiej chyba remontować budynek zniszczony, tam murować ściany, wybijać drzwi, niż robić to w świetnej, nowoczesnej, przystosowanej do wszelkich norm szkolnych SP2.
  Oczywiście, wina nowego Burmistrza jest tylko taka, że nie słucha ludzi, a słucha pana Wolskiego, bo to poprzedni Burmistrz, znając sytuację doprowadził gminę na skraj przepaści i nie zabezpieczył środków na remont UG, bo to by mu wyborców nie przysporzyło. Także radnych, którzy są w radzie już od lat i znają potrzeby jak sołtys Biertowic, Krzywaczki i inni przyrośnięci do stołków. Remont starego budynku UG nie ma sensu, wyjdzie drożej. Rozwalić toto i wybudować nowy w innym miejscu koniecznie. Pewnie prowizorka będzie trwała 10 lat, bo Gmina nie ma pieniędzy, a może obligacje wypuścić? Samorządy mogą to robić! 10.000 obligacji po tysiąc złotych rozejdzie się po gminie, a kwota starczy na budowę Urzędu.

  25 3 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  na przyszłosc : gdyby miałby budowany nowy budynek gminy - dobre miejsce to sąsiedzctwo nowego przedszkola :-)

  10 2 Odpowiedz
  • 9 kwi 2019

   To sobie jeszcze tam kościół przenieś i będziesz miała wszystko pod nosem.

   8 6 Odpowiedz
   • 9 kwi 2019

    źle trafiłeś...z kościołem oraz z wszelkimi przejawami religii.. .nie jest mi po drodze..

    4 5 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Przeniesienie Urzędu do Sp2 jest nierozsądnym i nielogicznym pomysłem z wielu powodów. Po pierwsze trzeba zabrać Dzieciom i skazać ich na gorsze warunki dla swojej wygody. Po drugie po co remontować dobry budynek i wydawać na to pieniądze zamiast poprawić i zaadaptować to co do remontu się nadaje np budynek B Sp1 - rozwiązuje to problem przechodzenia Dzieci z budynku do budynku a większość Dzieci może uczyć się lepszych warunkach w Sp2. Tylko wtedy jeden dyrektor i zastępcy, nie będzie problemu konkurencji. Po trzecie remont urzędu chyba wchodzi w grę bo co z tym budynkiem będzie po opuszczeniu- będzie straszyć? Po czwarte jest pewnie innych 30 pomysłów takich jak internat, do wynajęcia szklany budynek p. Skoruta, stara szkoła, mobilny budynek ale takich które nie zaburzają funkcjonowania innych instytucji i wprowadzają niepokoju i tak wielu osób. Po piąte taka informacja i pomysł to strzał w kolano dla rządzących. Po szóste po zebraniu widać chęć realizowania celów p Burmistrza ale po trupach. A to Ludzie są najważniejsi. Człowiek.

  21 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Chciałem zwrócić uwagę na sposób rozmowy Pana Burmistrza z mieszkańcami. Nie szanuje żadnej naszej propozycji. Nie ma dialogu. Tak ważne dla gminy decyzje powinny być podjęte wspólnie , rozważając różne koncepcje. Haslo wyborcze Pana Grabczyka-DOBRO GMINY PONAD PODZIAŁAMI? -nigdy nie byliśmy bardziej podzieleni!

  34 2 Odpowiedz
  • 10 kwi 2019

   Tak, arogancki sposób odnoszenia się do rodziców przebija ten poprzedniej wiceburmistrz. Miejmy nadzieję, że więcej wzorców nie będzie czerpał z poprzedników. Mierzi mnie też widok pani współwinnej temu wszystkiemu, która milcząco towarzyszy Burmistrzowi w zebraniach z miną jakby smutniejszą, niż przy boku poprzedniego Burmistrza. Może czas na reorganizację Urzędu Gminy?

   21 1 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  Zapomniał Pan Burmistrz dodać, że wstrzymał przeniesienie trzech klas ze SP Nr 1 do SP nr 2, przez co kilku nauczycieli i pracowników obsługi ze SP nr 2 idzie na bruk. Trzeba im dać odprawy, więc koszty przeniesienia Urzędu do SP 2 rosną. Pan Burmistrz decyzję już dawno podjął, teraz wprowadza ją w życie.

  18 2 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  Piszcie co chcecie, ale pan Pułka za 12 lat tak nie wyprowadził ludzi z rownowagi tak jak Nowy Pan Burmistrz z parę miesiecy. My jako mieszkańcy mamy wpływ na to co się dzieje w naszej gminie, nie patrzymy biernie na to co władze wyprawiają biorąc wszystko jak nam mówią, bo często są to kłamstwa, mydlenie oczu, a teraz nawet szantaż. My jako mieszkańcy też mamy na sobie odpowiedzialność, bo tworzymy tą gminę, jesteśmy jej częścią, nasi radni też, wybralismy ich, nie po to by ponosili ręce jak burmistrz każe, tylko by chronili i dbali o interesy nas wszystkich.

  19 3 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  w ciągu kilku miesięcy pozdwyżka opłat za śmieci o ponad 60%, zaraz będą kolejne, wydoją z nas do cna. Niedawno było tu zestawienie wykorzystania środķów unijnych przez gminy powiatu, Sułkowice na szarym końcu. Niech tam kasy szukają. To prawda, że od lat potencjał gminy jest marnowany, ale "dobra zmiana" siłą daleko nie zajedzie.

  24 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  Jak można ufać Burmistrzowi, który nie dotrzymuje danego słowa?

  Na zebraniach w obecności rodziców, radnych, nauczycieli i innych obiecał, że na dowód, iż nie będzie likwidował SP2, przyśle do niej 3 kolejne klasy. Teraz Burmistrz wycofuje się z obietnic w odwecie za protest nauczycieli i rodziców. Zachowuje się jak pan i władca, który decyduje o wszystkim, nie licząc się z nikim. Obraża i poniża każdego, kto się mu sprzeciwi.

  Wszystkie dzieci z Sułkowic zasługują na jak najlepsze warunki do nauki. Do SP2 powinno przejść jak najwięcej klas z SP1, a budynek "B" przeznaczyć na urząd. SP2 to nowoczesna szkoła. Najwyższy czas, żeby Burmistrz zaczął w końcu szanować ludzi i liczyć się z ich zdaniem, bo grono jego przeciwników rośnie z dnia na dzień.

  39 2 Odpowiedz
 • 11 kwi 2019

  W gminie huczy o referendum odwoławczym Pana Burmistrza i Rady Gminy, mamy nadzieję, że wrzesień będzie dla nas bardzo radosnym miesiącem...

  25 3 Odpowiedz
 • 11 kwi 2019

  Jako mieszkanka gminy muszę poruszyć kilka spraw:
  1. Budynek urzędu do remontu. Jeżeli rzeczywiście jest to bardzo droga inwestycja to można przenieść gdzieś urząd ale nikt nie mówi, że wszystkie referaty muszą być w jednym miejscu! Referat techniczno - inwestycyjny i ochrona środowiska do Biertowic do ZGT i podobnie z pozostałymi referatami. Myślę ,że w trzech miejscach spokojnie można pomieścić wszystkie referaty. Szkoła to zły pomysł, to budynek dla dzieci.Wiem, że wielu mieszkańców na własna rękę szuka rozwiązań i podpowiada je panu Burmistrzowi ale................. . I tu kolejny problem!
  2. Panie Burmistrzu to nie wstyd zmienić zdanie!!! Wszyscy, powtarzam wszyscy szanują osoby które słuchają innych i POTRAFIĄ przyznać że się pomyliły a tym samym zmienić zdanie ! Przypominam nikt z nas nie wie wszystkiego, mylimy się , a skoro wiele osób twierdzi że nasze rozumowanie, podjęte decyzje, zamiary są złe - to coś w tym jest. Skoro tyle osób twierdzi, że przeniesienie urzędu do Szkoły Podstawowej nr 2 to zły pomysł to mają rację. Zawsze twierdziłam, że największą wartością, odwagą jest przyznać się do błędu i zmienić swoje zdanie. Wszystkim którzy tak postępują - wielki szacunek za taką postawę !
  3. Szkoła Podstawowa nr 2 - budynek duży, jasny, czysty, dobrze oświetlony, zadbany i najważniejsze jeden! Dzięki współpracy wielu osób dobrze wyposażony, działające tablice multimedialne, szatnie, kuchnia, hala sportowa i boiska na zajęcia z wychowania fizycznego. Uczniowie w jednym budynku pod okiem nauczycieli. Pana propozycje to zabranie szkoły dla urzędników, dla dorosłych a gdzie dobro naszych DZIECI!!! Logicznym byłoby wręcz większe wykorzystanie tego potencjału. Jak najwięcej dzieci przenieść do tej szkoły. W Szkole podstawowej nr 1 każdy wie jakie są warunki: dwa budynki, dzieci po kilka razy dziennie przechodzące z jednego budynku do drugiego czy to deszcz, wiatr czy słonce. sale lekcyjne w podziemiach gdzieś za kotłownią z maleńkimi okienkami pod sufitem. W budynku B wąskie i strome schody, które kiedyś mogą być przyczyną katastrofy bo np. brak drugiej klatki schodowej co jest nie zgodne z przepisami ppoż. Mała, nie zgodna z przepisami liczba toalet z których po prostu śmierdzi, szatnie pamiętające czasy wczesnego Gierka lub nawet Gomułki. Można jeszcze wiele innych rzeczy wymienić. Kilka z nich podali inni w swoich komentarzach. Wiem, ze chce pan remontować tamten budynek i co dzieci będą się uczyć a robotnicy pracować? A gdzie podstawowe DOBRO naszych dzieci! A może to właśnie urząd przenieść do budynku B a dzieci przenieść do Szkoły nr 2 !!!
  4. Ostatnio słyszałam,że postanowił Pan złamać swoje własne słowa i UKARAĆ nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 - nie zgodzić się na przejście części uczniów z Szkoły podstawowej nr 1 do "dwójki". Przez Pana wymyślone pomysły stracą dzieci i ukarze pan nauczycieli za to że stanęli w obronie szkoły i uczniów ? Taką postawę należy nagradzać a nie karać!!! Potencjał tych ludzi wykorzystać dla dobra ogółu !!!
  Kilka pytań
  Czy stać naszą biedną gminę na tzw. odprawy dla zwalnianych nauczycieli i pracowników obsługi - podobno może to być ok. 20 osób!
  Czy ma Pan czas i pieniądze na spotkania w sądzie pracy?
  Czy nie boi się Pan, że zostanie posądzony o brak gospodarności środkami publicznymi?
  Czy naprawdę dba Pan o dzieci w naszej gminie?
  Czy dobro i zdrowie dzieci jest dla Pana najważniejsze?
  Czy stać gminę na "przerobienie" pomieszczeń w SP nr 2 ?( to zmiana prądu, wentylacji, łączy internetowych, szyb, ppoż, zamontowanie windy, NOWY PARKING I DROGA DO URZĘDU itp, itd - koszt minimum 500 tysięcy- pół miliona - bez drogi i parkingu ) Stać nas na to ?
  Czy myśląc o bezpieczeństwie pracowników urzędu nie zapomniał Pan o bezpieczeństwie dzieci?
  Co złego zrobili Panu nauczyciele i rodzice ze Szkoły nr 2 ?
  CZY MA PAN HONOR I DOTRZYMA PAN SWOICH SŁÓW I OBIETNIC CZY DO SP 2 PRZYJDĄ OBIECANE KLASY ( A NAWET KILKA WIĘCEJ POWINNO) A UCZNIOWIE BĘDĄ MOGLI SPOKOJNIE SIĘ UCZYĆ ?
  5. Ostatnia kwestia
  Państwo Radni - zostaliście wybrani przez mieszkańców, macie dbać o dobro WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW a nie dobro pana Burmistrza ! Przypominam nie jesteście marionetkami ! Czy możecie posłuchać mieszkańców? Mieć swoje własne zdanie a nie głosować jak Pan Burmistrz wskaże ( tak twierdzi wielu mieszkańców). Nie zapominajcie po co i kto Was wybrał, że macie pracować dla dobra całej społeczności. Życzę Wam że gdy popatrzycie w lustro obyście widzieli osobę która może powiedzieć, że NIC nie może sobie zarzucić i nie czuć wstydu!

  29 1 Odpowiedz
 • 12 kwi 2019

  Co do radnych uważam że nie powinni nimi zostawać osoby które w jaki kolwiek sposób są zależne od władzy rządzącej. To nie w porządku że z obawy o swoją prywate, nie są w stanie zabrać głosu wstrzymujac się, bądź głosują jak im pan Burmistrz zaleci.

  24 Odpowiedz
 • 13 kwi 2019

  Wiele uwag, z wielu powinno się skorzystać, posłuchać mieszkańców, a nie iść w zaparte. Do niczego dobrego to nie prowadzi. Jak widać pomysł P. Burmistrza nie jest akceptowany przez wielu, świadczą o tym komentarze ale również ilość osób uczestniczących w zebraniu. Powinno to dać coś do myślenia władzom. Jeden przeciwko dziesiątkom, a może i setkom, to znaczy że jest coś nie tak. Przecież nie chcemy dyktatury tylko demokracji o której się chyba tylko mówi. Pieniędzy nie ma to wszyscy już wiedzą i nie ma co wracać wstecz tylko oszczędnie próbować wybrnąć z sytuacji, a nie unosić się ambicjami. Mamy w Gminie wiele problemów, to po co ich więcej i do tego jeszcze niezgody. My mieszkańcy tworzymy tę Gminę i nie chcemy dla niej źle, nie chcemy niepotrzebnego rozgłosu.

  21 Odpowiedz

Zobacz więcej

Most na ul. Wolności przejdzie remont
Sułkowice 0

Most na ul. Wolności przejdzie remont

Na jesień ruszą prace związane z przebudową mostu na drodze powiatowej przy ul. Wolności w Sułkowicach Na przełomie sierpnia i września Zarząd Dróg P...