Koronawirus

Punkt powszechnych szczepień w hali na Zarabiu. Chcą tu szczepić nawet 500 osób dziennie

Punkt powszechnych szczepień w hali na Zarabiu. Chcą tu szczepić nawet 500 osób dziennie
Niespełna 4500 m.kw. powierzchni użytkowej w hali przy ul. Zdrojowej 9 w Myślenicach, ma zostać dostosowane do organizacji powszechnego punktu szczepień Fot. Piotr Jagniewski

Najpóźniej 26 kwietnia w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu w Myślenicach, ruszy punkt powszechnych szczepień. „Będziemy w stanie zaszczepić do 500 osób dziennie” - zapowiadają organizatorzy

 

Niespełna 4500 m.kw. powierzchni użytkowej w hali przy ul. Zdrojowej 9 w Myślenicach, ma zostać dostosowane do organizacji powszechnego punktu szczepień. Każdego dnia szczepionkę będzie tu mogło przyjąć do 500 osób, a pierwszej grupie mieszkańców zostanie podana najpóźniej 26 kwietnia.

Szczepienia przeciwko COVID-19 prowadzić będzie firma Diagnoza z Jaworzna, ta sama która w listopadzie 2020 r. odpowiadała za mobilny punkt wymazowy na Dolnym Przedmieściu.

- Planujemy dzienną liczbę szczepień na poziomie 500, ale będzie to zależne od dostępności szczepionek. Dysponujemy potencjałem medycznym, który będzie w stanie zwiększyć przepustowość. Warunki są idealne, dużo przestrzeni, zachowany będzie dystans, stworzymy też punkt oczekiwania na niepożądane odczyny poszczepienne. Technicznie będziemy gotowi za 7-8 dni, natomiast czy na ten dzień będziemy dysponować szczepionkami, to się okaże – podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 kwietnia - mówił Mirosław Sobczak z firmy Diagnoza. 

Pytany o to, które szczepionki będą podawane mieszkańcom powiau myślenickiego, odpowiada, że; „Najprawdopodobniej będziemy mieli w dyspozycji zarówno preparaty Pfaizera jak i Astrę z uwagi na to, że niektórzy pacjenci są kierowani na określoną szczepionkę, głównie mówię o Pfaizerze”.

Kontakt w sprawie rejestracji i wyznaczenia terminu szczepienia odbywa się za pomocą e-rejestracji w serwisie pacjent.gov.pl, lub poprzez SMS o treści „SZCZEPIMYSIE” wysłany na nr 880 333 333 lub kontakt poprzez infolinię 989.

Podobne punkty powstają w całej Polsce w ramach Narodowego Programu Szczepień, a akcja koordynowana i finansowana jest przez administrację rządową. W kwietniu wojewoda zwrócił się do samorządowców w województwie małopolskim o zgłoszenie potencjalnych punktów szczepień populacyjnych.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Na początku miesiąca starosta zapowiadał utworzenie takich miejsc w Myślenicach (szkoła ZSTE) i w Dobczycach. O tym, gdzie i ile punktów zostanie utworzonych na terenie danego powiatu decyduje NFZ, który ostatecznie wskazał lokacje podaną przez gminę Myślenice. 

- Po tym jak dowiedzieliśmy się, jakie punkty zostały zgłoszone przez starostę myślenickiego, postanowiliśmy jako gmina, zgłosić jeszcze swój, dodatkowy. Po weryfikacji i analizie zgłoszeń, dyrekcja krakowskiego oddziału NFZ poinformowała, że w powiecie myślenickim zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień, zostały wyznaczone dwa takie punkty; w Myślenicach i w Dobczycach. Głównym założeniem i wyznacznikiem ich utworzenia, była ilość dziennych szczepień w takim punkcie. Stąd wybór tych dwóch lokalizacji. Ta hala jest dzisiaj najlepszym rozwiązaniem, chyba można powiedzieć spokojnie w całym powiecie, do tego, aby zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców gminy Myślenice i powiatu, w jak najkrótszym czasie. Oczywiście tych, którzy będą mieli na to ochotę, tak aby tę odporność populacyjną wyraźniej wzmocnić na naszym terenie – wyjaśniał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Trzecia fala: Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

 • tak tak 49%
 • nie nie 38%
 • nie wiem nie wiem 13%
 • Głosów: 1394

Zapytany przez nas o liczbę mieszkańców gminy Myślenice, którzy do tej pory zostali zaszczepieni oraz liczbę osób przewidzianych do podania preparatu, skierował nas do Narodowego Funduszu Zdrowia. Powołał się też na założenia rządu, który planuje zaszczepienie przynajmniej połowy populacji. Sport wróci na halę najwcześniej w sierpniu. 

Podobny punkt powstanie w Dobczycach, a do życia powołuje go gmina Dobczyce przy współpracy z firmą Specjalmed i zostanie ulokowany w sali gimnastycznej Ogniska TKKF Dobczyce (ul. Podgórska 2). Każdego dnia szczepionkę będzie w stanie przyjąć tutaj 350 osób.

Powiązane tematy

Komentarze (33)

 • 15 kwi 2021

  Tyle podmiotów uprawnionych do szczepienia z powiatu myślenickiego to ekipa z Brzeszcz będzie nas szczepić bez doświadczenia i z siedziba firmy w bloku xd kolesiostwo cd

  57 6 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 15 kwi 2021

  nie lepiej bylo zrobic w jakiejs szkole albo w sokole? teraz rzad otworzy obiekty sportowe a my zamkniemy i pewnie bedzie tam pusto jak w tym punkcie pobraniowym na targu

  54 9 Odpowiedz
 • mirek@ 15 kwi 2021

  czemu firma z jaworzna a nie jak w dobczycach jakas lokalna? i czy oni juz kogos zaszczepili?

  53 8 Odpowiedz
 • 16 kwi 2021

  To te Brzeszcze w których mieszka wiece prezes PiS Beata Szydło?

  45 5 Odpowiedz
 • 16 kwi 2021

  Bo z polecenia partyjnego pewnie..... Nie będzie przecież Tomal lepszy od naszego słoneczka. A szczepionka podana przez narodową pisowską firmę na pewno lepiej się przyjmie.

  44 8 Odpowiedz