Archiwalne Myślenice

Lekcja religii na Dolnym Przedmieściu z 1957 roku

Lekcja religii na Dolnym Przedmieściu z 1957 roku

Rok 1957. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 Myślenice Dolne-Przedmieście z wychowawczynią Magdaleną Polończyk i katechetą ks. Władysławem Świętym

W prezentowanym okresie lekcje religii były prowadzone przez księży i katechetów przy parafiach.

W ławkach siedzą uczniowie: Elżbieta Kaleta, Elżbieta Górka, Janina Wójcik, Czesława Wierciak, Maria Oszustowicz, Halina Murzyn, Celina Opydo, Zofia Morus, Halina Chorabik, Teresa Opydo, Wacław Opydo, Stanislaw Wójcik, Władysław Salawa, Józef Leśniak, Jan Sawicki, Tadeusz Szymski, Andrzej Szymski, Adam Suder, Ryszard Górka, Stanisław Opryszek i Stanisław Fijał.

Wychowawczyni to żona Bolesława Polończyka „Cichociemnego”, urodzonego 8 września 1906 roku w Dobczycach, działającego w okresie ostatniej wojny światowej pod pseudonimem wojennym „Kryształ”. Ks. Władysław Święty był katechetą, pracującym w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach w latach 1934 – 1961.

Artykuł premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze (1)

  • Piotr 7 cze 2021

    Warto w tym miejscu przypomnieć, że dzięki inicjatywie obecnego burmistrza tj. Jarosława Szlachetki oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości, nie będzie można za 50 lat pokazać zdjęć z religii z 2020-2021, ponieważ szkoła już nie istnieje - mimo, że napis pozostał.

    Pozdrawiam radnych PiS i wbrew temu co mówili ludzie na Dolnym jeszcze nie zapomnieli o swoich "dobrodziejach".

    5 3 Odpowiedz

Zobacz więcej