Archiwalne Myślenice

Elitarna szkoła. Uczyć chciała się tu młodzież z całego regionu

Elitarna szkoła. Uczyć chciała się tu młodzież z całego regionu

Wśród myślenickich uczniów szczególnie wyróżniały się dziewczęta i chłopcy z gimnazjum przy ul. Jagiellońskiej. To wszystko za sprawą jednolitych mundurków

 

Lata 30. ubiegłego wieku. Młodzież podczas przerwy międzylekcyjnej na podwórku szkolnym myślenickiej Bursy Gimnazjalnej, mieszczącej się przy ulicy Jagielońskiej 2. Już w latach ówczesnych popularyzowano jednolite mundurki szkolne, wyróżniające dziewczęta i chłopców tejże szkoły wśród innych myślenickich uczniów. Gimnazjum należało do elitarnej szkoły, w której pragnęło uczyć się coraz więcej młodzieży. W tle budynek sądu powiatowego.

 W okresie międzywojennym zwiększająca się liczba mieszkańców Myślenic i tym samym uczniów powodowała, że władze miejskie podjęły starania o budowę nowego gmachu gimnazjum.

„Nie była to prosta sprawa do zrealizowania, gdyż priorytet budowy miały miasta większe, a ponadto Fundusz Budowy Szkół nie dysponował dużymi kwotami. Kiedy burmistrzem miasta w latach 1934-39 został Jan Dunin-Brzeziński, starania o budowę nowego budynku szkoły zostały przyspieszone. Wiosną 1935 r. wyjechała do Warszawy 3 osobowa delegacja w składzie: Jan Dunin-Brzeziński – burmistrz, J.Bursztyn – wiceburmistrz, dr Władysław Szumski – lekarz. Starania uwieńczono sukcesem. Po przyznaniu odpowiednich funduszy, przystąpiono do budowy nowoczesnego budynku szkolnego. Poświęcenie kamienia węgielnego odbyło się 6 września 1936 roku" – w monografii Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach z 1988 r. pisze Adama Spytkowski.

„Liceum w Myślenicach (wówczas Gimnazjum) powstało w okresie zaborów z inicjatywy radnych miasta Myślenice, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 6 marca 1908 oraz z decyzją cesarza Franciszka Józefa I z 30 czerwca 1908, jako szkoła z polskim językiem wykładowym.

Początkowo była to szkoła męska, dziewczęta mogły do niej uczęszczać jako prywatystki. Pierwszym dyrektorem został Stanisław Pardyak, który swoją funkcję pełnił od 26 września 1908 r. Nauka w szkole była płatna, czesne wynosiło 60 koron rocznie w 2 ratach półrocznych. Uczniowie biedniejsi i wyróżniający się na tle innych mogli starać się o zwolnienie z opłaty.

Każdego ucznia obowiązywał ciemny mundurek szkolny oraz wysoka czapka”. (...) „W roku 1910, w 500 rocznicę zwycięstwa oręża polskiego nad Krzyżakami pod Grunwaldem, w królewskim wolnym mieście Myślenice, liczącym około 3000 mieszkańców, w części Rzeczpospolitej którą przyłączono pod nazwą Galicji do monarchii austriackiej, obchodzono drugi rok funkcjonowania myślenickiego gimnazjum”.

W 1911 r. powstała szkolna orkiestra dęta oraz szkolne warsztaty stolarskie, którymi kierował Władysław Michniak. 13 listopada 1912 w Liceum zorganizowano skauting według wzorów Naden-Powella z przystosowaniem do polskiego harcerstwa i warunków lokalnych.

Artykuł swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Furmanką lub busem
Archiwalne Myślenice 1

Furmanką lub busem

Trzemeśnia. Lata 20. ubiegłego wieku. Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Aleksandra Brożka, bagnisty plac przykościelny odwodniono i stał się on małym...

Komentarze (3)

 • 21 maj 2022

  Wie ktoś może co zamierzają zrobić z budynkiem bursy? Do remontu pójdzie, czy do rozbiórki?

  8 Odpowiedz
 • 25 maj 2022

  Jest podobno decyzja o jej zburzeniu. Dotyczy to dawnego internatu żeńskiego LO. Budynek gimnazjum, o którym pisze pan J.S. Błachut jest zabytkiem. Raczej pozostanie.

  7 1 Odpowiedz
 • 25 maj 2022

  Miejsce po dawnym żeńskim internacie LO przy ul. Jagiellońskiej przeznaczone będzie pod budowę mieszkań. Apartamentów wielkości 26 m kwadratowych, z podziemnymi parkingami. Miejsce parkingowe pd ziemią 50 tys. zł. W sam raz architektoniczne zgra toto się z niedaleko położonym. trójkątnym apartamentowcem, dochodzącym do ul. Piłsudskiego.

  5 5 Odpowiedz

Zobacz więcej