Historia

Myślenice. Uczcili 81. rocznicę deportacji żydowskich mieszkańców

Myślenice. Uczcili 81. rocznicę deportacji żydowskich mieszkańców
Fot. UMiG Myślenice

W 81. rocznicę tzw. „wywózki” żydowskich mieszkańców Myślenic, pod tablicą pamięci na Rynku spotkali się mieszkańcy i przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnota Myślenice

 

O wydarzeniach z 22 sierpnia 1942 roku na myślenickim Rynku przypomina tablica upamiętniające ten dzień, ale pamięć o nim od lat kultywuje grupa mieszkańców oraz Stowarzyszenie Wspólnota Myślenice. 

W jednej z kamienicy znajdującej się na Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 17 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w wojennej historii miasta. Dokładnie 81 lat temu, 22 sierpnia 1942 roku z płyty myślenickiego Rynku wywiezionych, a następnie zamordowanych zostało około 1300 żydowskich mieszkańców.

Zagłada myślenickich Żydów, która dokonała się 8 lat temu, to tragiczna karta historii miasta, o której trudno zapomnieć. Dlatego każdego roku pod tablicą pamięci spotykają się ci, którzy kultywują pamięć; potomkowie ofiar, współmieszkańców, sąsiadów, wszyscy nieobojętni wobec wydarzeń przeszłości.

W upamiętnieniu oprócz mieszkańców udział wzięła.in. Agnieszka Cahn - jedna z założycielek Stowarzyszenia Wspólnota Myślenice, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) oraz dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach Łukasz Malinowski.

Powiązane tematy

Furmanką lub busem
Archiwalne Myślenice 1

Furmanką lub busem

Trzemeśnia. Lata 20. ubiegłego wieku. Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Aleksandra Brożka, bagnisty plac przykościelny odwodniono i stał się on małym...

Komentarze (1)

Zobacz więcej