Dobczyce

Dzieci na pikniku konstytucyjnym w Dobczycach. "To jest absolutny skandal", kontra "spotkanie apolityczne i edukacyjne"

Dzieci na pikniku konstytucyjnym w Dobczycach. "To jest absolutny skandal", kontra "spotkanie apolityczne i edukacyjne"
Fot. facebook.com/Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia"

Po tym jak w pikniku konstytucyjnym w Dobczycach wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej, sprawę skomentował minister edukacji i nauki, natomiast interwencje w placówce zapowiada małopolska kurator oświaty

 

Ponownie głośno o naszym regionie w ogólnopolskich mediach. Po kwietniowych przepychankach pomiędzy samorządowcami w sprawie organizacji punktu szczepień w Myślenicach, a następnie publikacji dotyczącej dostawcy worków na śmieci w gminie Myślenice, tym razem na antenie TVN24 pojawił się materiał dotyczący Dobczyc.

Chodzi o "Tour de Konstytucja", czyli piknik o zasięgu ogólnopolskim pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr hab. Adama Bodnara organizowany przez Kongres Ruchów Obywatelskich oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Ponieważ w 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, organizatorzy postanowili uczcić to wydarzenie dwumiesięczną podróżą kapsuły z egzemplarzem Konstytucji, odwiedzając polskie miasta i miasteczka. Specjalnie oznakowany bus przewozi zwój konstytucji, ale również materiały i gadżety informacyjne w postaci znaczków, długopisów, flag itp.

"Absolutny skandal" i "indoktrynacja dzieci"

Jak zapewniają organizatorzy; "celem tego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej". Nie wszystkim się to jednak podoba, a po wizycie busa w Dobczycach… wybuchła kolejna polityczna przepychanka, bowiem przystanek w jednym z miast powiatu myślenickiego, stał się najgłośniejszym w kraju.

Jak się okazuje; w spotkaniu zorganizowanym w Dobczycach wzięły udział przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej nr 1. Dzieci otrzymały polskie flagi i balony, a uczniowie piątej i ósmej klasy podstawówki - egzemplarz konstytucji.

Ich udział nie spodobał się m.in. Przemysławowi Czarnkowi (PiS), obecnemu ministrowi edukacji i nauki. "To jest absolutny skandal, który będziemy rozważać również w kategoriach postępowania dyscyplinarnego wobec tych, którzy doprowadzili do tej indoktrynacji dzieci i młodzieży, które zostały użyte w celach politycznych" – miał oświadczyć minister edukacji i nauki. Zapowiedział też kontrolę, a nauczycielom zagroził zwolnieniem dyscyplinarnym.

Głos w sprawie zabrał również gospodarz Dobczyc. W krótkim oświadczeniu zamieszczonym na stronie Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś oświadcza: "Stanowczo zaprzeczam informacji, jakobym miał wydać polecenie i zaproszenie do udziału dzieci i młodzieży w wydarzeniu zorganizowanym na dobczyckim rynku Tour de Konstytucja PL. Podkreślam, że nie jest rolą burmistrza decydowanie o sposobie organizowania lekcji dydaktycznych i zajęć przedszkolnych. W tym temacie trwają postępowania wyjaśniające i nadzorcze".

Tak się też dzieje, bowiem razem z ministrem, interwencję w Dobczycach zapowiada małopolska kurator oświaty. Chce sprawdzić, czy o wycieczce wiedzieli i wyrazili zgodę rodzice. "Wykorzystywanie dzieci do spraw politycznych jest haniebne. Jeżeli dorośli w ten sposób posługują się nieświadomymi dziećmi, to bardzo źle o nich świadczy" – podkreśla Barbara Nowak.

 

"Spotkanie miało charakter apolityczny i edukacyjny"

Z kolei Aleksandra Sutkowska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Dobczycach w wyjaśnieniach opublikowanych na stronie placówki, zapewnia, że "spotkanie miało charakter apolityczny i edukacyjny".

"8 czerwca 2021 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w ramach zajęć lekcyjnych w projekcie Tour de Konstytucja, który odbywał się na rynku w Dobczycach. Spotkanie dotyczyło spraw związanych z Ustawą Zasadniczą miało charakter apolityczny i edukacyjny. Udziałem uczniów chcieliśmy uczcić 100 rocznicę uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania dzieci otrzymały teksty konstytucji oraz flagi biało – czerwone. Wszystkim, którzy rozumieją obecność naszych uczniów w tym wydarzeniu serdecznie dziękujemy za wsparcie i dobre słowo" - pisze na stronie szkoły.

W podobnym tonie sprawę tłumaczą organizatorzy; "Odczytywałem fragmenty konstytucji dotyczące praw dziecka" – mówi Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek, który brał udział w spotkaniu w Dobczycach. Z kolej Łukasz Płatek, współorganizator "Tour de Konstytucja" w Dobczycach i Myślenicach uważa, że: "Tak naprawdę spotkaliśmy się po to, żeby dać ludziom radość. Żeby porozmawiać o tym, co robimy i zacząć budować jedność ".

Powiązane tematy

Wydobyć pamięć z dna jeziora
Reportaż 0

Wydobyć pamięć z dna jeziora

„Droginia to wyjątkowy kawałek miejsca na ziemi, to historia ważna dla lokalnego dziedzictwa kulturowego. Czas by zrozumieć, że wszyscy mieszkańcy zatopionej...

Komentarze (66)

 • burzumsquat666@wp.pl 11 cze 2021

  Jak nisko upadliśmy, żeby mówić, że indoktrynacją jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy i szacunku dla Konstytucji, będącej podstawą naszego ustroju i systemu prawnego...

  To czego mają uczyć dzieci w szkole - łamania prawa? Gardzenia przepisami i Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

  Patologia pisu sięga już DNA!!!

  81 30 Odpowiedz
 • mirek@ 11 cze 2021

  Absurdalna sytuacja która nie powinna mieć miejsca. Raz to nie impreza dla dzieci w wieku przedszkolnym bo co one zrozumieją z tych przemówień a dwa argumentacja pisu i szukanie winnych, straszenie zwolnieniami... swoją droga dziwi zachowanie burmistrza, który się zachowuje jakby umywal ręce. Wolałbym zdecydowanego burmistrza bo kto ma bronić w takich sytuacjach swoich mieszkańców jeśli nie ten polityk? Poza tym kto obsadza dyrektorów szkół? Przy fotowoltaice tez nie błysnął. W trudnych sytuacjach nie wypada najlepiej

  47 15 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 11 cze 2021

  Ty byłeś? To oświeć mnie, co niestosownego było na tym spotkaniu? Bo żadnych konkretów w Twojej wypowiedzi nie ma. Edukacja o prawach obywatelskich? Piętnowanie przykładów ŁAMANIA Konstytucji przez prezydenta? Jeśli to są niestosowne rzeczy, to nie mamy o czym rozmawiać.

  51 23 Odpowiedz
 • 11 cze 2021

  Więcej takich akcji powinno być poprzez zabawę dobry humor można przekazać dużo pozytywnej energii zmęczonej już covidem społeczności !

  Co w tym złego , ze dzieci dostały flagi balony i konstytucję do rąk ?
  Z czego tu aferę kręcić ?

  40 15 Odpowiedz
 • 11 cze 2021

  Piso- głupoto opadnij na ziemie
  Złość zakop pod ziemię, skul ogon i wrzenie
  Bo show trwa póki co nad wyraz wymowny
  I śmiech na wieki zostanie po tobie

  40 22 Odpowiedz

Zobacz więcej