Podpisali umowę na budowę ronda w Pcimiu. Będzie gotowe za 8 miesięcy
- 22 czerwca 2021
GDDKiA podpisała umowę na rozbudowę węzła Pcim w ciągu drogi ekspresowej S7. Rondo za niespełna 2,8 mln zł wybuduje Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe "LIMDROG"
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; zadanie ma być zrealizowane w ciągu 8 miesięcy od dnia podpisania umowy. Do czasu realizacji prac nie będzie wliczany okres zimowy (od 15 grudnia do 15 marca).
Firmą odpowiedzialną za rozbudowę węzła Pcim w ciągu drogi S7, czyli ekspresowego odcinka Zakopianki będzie Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe "LIMDROG", które zaproponowało najniższą kwotę, opiewającą na 2 798 250 zł. Chętnych do budowy było 11 firm.
Budowa odbędzie się na mocy porozumienia zawartego między GDDKiA a gminą Pcim. Zgodnie z nim po stronie samorządu było przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę, a po stronie GDDKiA jest realizacja przedsięwzięcia.
krzyżowanie starej Zakopianki z drogą gminną to newralgiczne miejsce na mapie Pcimia. Każdego dnia pokonują go setki samochodów. To auta prowadzone przez mieszkańców dojeżdżających do pracy, busy i ciężarówki, które boczną drogą jadą w kierunku tartaków w Tokarni i Sidzinie. Korzystają z niego również mieszkańcy gmin ościennych takich jak Tokarnia, czy Lubień. To przez te gminy przebiega jedna z głównych arterii łączących powiat myślenicki z suskim. Przebudowa skrzyżowania na rondo ma poprawić bezpieczeństwo i obniżyć liczbę kolizji.
Inwestycja będzie polegała na przebudowie czterowlotowego skrzyżowania łącznic węzła drogowego Pcim z drogami gminnymi i czterowlotowego skrzyżowania (starodroża DK7) i dróg gminnych na rondo sześciowlotowe z jezdnią wokół ronda o szerokości 6 m i pierścieniem przejazdowym o szerokości 1 m. Dodatkowo wykonane zostanie odwodnienie terenu wraz z przebudową przepustów i oświetlenia ulicznego. Powstanie także oświetlenia tarczy ronda.
Jak informuje GDDKiA; Obecnie w rejonie łącznic węzła drogowego z drogami gminnymi i starodrożem DK7 występują utrudnienia w ruchu kołowym. Tworzą się zatory wynikające z braku odpowiedniej powierzchni akumulacji ruchu pomiędzy skrzyżowaniami, które są położone blisko siebie. Odległość pomiędzy nimi wynosi około 25 m. Jak zapewniają przedstawiciele generalnej: „Wybudowanie rondo wpłynie na poprawę płynności ruchu w tym rejonie oraz bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych”.
Rondo obiecywane od 2018 roku
W lipcu 2018 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy GDDKiA a Gminą Pcim. W myśl porozumienia po stronie gminy było przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę, a po stronie GDDKiA jest realizacja zadania.
Pracę Piotra Hajduka jako wójta gminy Pcim na półmetku kadencji 2018-23 oceniam na:
- celujący celujący 13%
- bardzo dobry bardzo dobry 7%
- dobry dobry 11%
- dostateczny dostateczny 8%
- dopuszczający dopuszczający 9%
- niedostateczny niedostateczny 52%
- Głosów: 1424
Trzy lata temu decyzję o przyznaniu środków na ten cel na ręce wójta Piotra Hajduka (PiS) przekazał Łukasz Smółka, ówczesny szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (PiS).
To teraz w pcimiu skręcamy w lewo czy prawo
Z ronda można tylko w prawo skręcić.
A to dlatego tyle teraz rond się buduje
A remont tez juz zaplanowali tego ronda