Myślenice

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem: Koncertowy weekend na Rynku w Myślenicach

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem: Koncertowy weekend na Rynku w Myślenicach
fot. Bartek Ziółkowski Fot. Bartek Ziółkowski

W piątek na festiwalowej scenie w Myślenicach wystąpiły Trebunie Tutki i polsko-angolański duet Lua Preta. Kto jeszcze zagra na Rynku?

 

W piątek na scenie, która stanęła na myślenickim Rynku odbyły się pierwsze koncerty. Przed publicznością wystąpił zespół Trebunie Tutki oraz grający muzykę elektroniczną duet Lua Preta. Pierwszy dzień koncertów zakończyła „myślenicka potupajka”, czyli potańcówka w klimacie world music.

Tegoroczny festiwal różni się od poprzednich m.in. ze względu na obostrzenia związane z pandemią. Do Myślenic nie mogli przyjechać jak w latach poprzednich tancerze z różnych stron świata, dlatego organizatorzy postanowili nadać imprezie charakter muzyczny, stąd nazwa "Muzyka z 7 stron świata".

Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu: Festiwal trwa od 19 lipca, co prawda w innym wymiarze, bo w wymiarze muzycznym. Warto jednak wspomnieć, że to takie wydarzenie, które oprócz performatywnej formy prezentacji dziedzictwa niematerialnego jakim jest muzyka, śpiew i taniec, również akcentuje i bardzo mocno zwraca uwagę na to dziedzictwo w formie materialnej. Towarzyszą nam warsztaty rękodzielnicze i kiermasz rękodzieła ludowego. Staramy się te małopolskie perełki, to rękodzielnicze bogactwo w Małopolsce rozwijać właśnie tu w Myślenicach.

 

Koncerty na myślenickim Rynku odbywać się będą przez cały weekend, a podczas nich usłyszymy jeszcze takie zespoły jak Kapele Maliszów, Balkansambel, PotOCK, Rube Świnie, Krzikope, Prasłowianki, Najlepsze Polskie Techno/Fanfara Awantura oraz Karolinę Cichą i Elżbietę Rojek. O taneczne akcenty zadbają m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, Regionalny Zespół Cieślica z Zawoi, a także Cygański Teatr Muzyczny Terano. 

Siódmej edycji Festiwalu towarzyszą rodzinne warsztaty rękodzieła ludowego, klubowe koncerty muzyki etno-electro w klubie festiwalowym, plenerowe pokazy kina o tematyce etnicznej oraz zlot Food Truck’ów. W sobotę 24 lipca w Parku Jordana w Myślenicach rozbije się cygański tabor, w którym będzie można poznać kulturę i tradycję polskich Romów uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, tanecznych, a na finał obejrzeć występ teatru muzycznego Terano.

Powiązane tematy

Komentarze (15)

 • mysleniczaninzdziada 24 lip 2021

  brakuje tego klimatu z poprzednich lat, nie wiem dlaczego. moze to brak zespolow z calego swiata i tych kolorowych ludzi w calym miescie, ale to jedyna mozliwosc kiedy moglem w tym roku gdzies pojsc z wnukami

  30 3 Odpowiedz
 • 25 lip 2021

  Czemu ta pani prowadząca używa obcej tym terenom gwary ? Ta dzisiejsza moda na tą przyszywaną góralszyzne to zaczyno być już śmieszno.

  16 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 lip 2021

  Mam takie same Odczucia.... smutne To wszystko Takie.... Bezbarwne ? Ale Przynajmniej COŚ się dzieje ?

  17 3 Odpowiedz
 • 24 lip 2021

  Bedzie lepiej kiedys... jak dojdziemy do czasu zeby ten alfabet grecki sie skonczyl alfa gama delta itd... dwa lata i bedzie mjud malyna

  12 3 Odpowiedz
 • 26 lip 2021

  Super festiwal tylko szkoda, że prawie w ogóle nie przyciąga widzów.
  w pobliżu sceny prócz organizatorów, wolontariuszy, oficjeli, członków zespołów to było ile osób? 200? 300? A transmisje live z otwarcia na youtube oglądało 6 osób :D Przecież to by się dało zmieścić w sali mokis bez tego całego zadęcia tworzonego przez duet Szewczyk & Nowacka.
  A zaoszczędzone pieniądze można by przeznaczyć na ważniejsze sprawy skoro to nie interesuje ludzi...

  10 3 Odpowiedz

Zobacz więcej