Myślenice

Najstarsze auto w mieście należy do Franciszka Wołka. Można je było obejrzeć podczas Rajdu Pojazdów Zabytkowych

Najstarsze auto w mieście należy do Franciszka Wołka. Można je było obejrzeć podczas Rajdu Pojazdów Zabytkowych
W pełni odrestaurowany, 109-letni Metz należący do Franciszka Wołka to najstarszy samochód w Myślenicach Fot. Piotr Jagniewski

W pełni odrestaurowany, 109-letni Metz należący do Franciszka Wołka to najstarszy samochód w Myślenicach. Można go było oglądać podczas XX Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych, których dotarł do Myślenic

 

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Najpierw Dobczyce, a następnie Myślenice znalazły się na trasie XX Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. W piątek 13 sierpnia na myślenickim Rynku zaparkowało około 60 samochodów uczestników Rajdu pochodzących z Polski, Czech i Słowacji.

Wśród nich można było oglądać zabytkowe mercedesy, fiaty, skody, dodgde, bmw, fordy, triumphy, aston martina, a nawet polskie fiaty.  Wśród największych perełek znalazł się legendarny DeLorean DMC-12, który swoją sławę zawdzięcza filmowej sadze „Powrót do przyszłości”, czy ważący tyle co słoń wóz strażacki marki American LaFrance z 1919 roku z silnikiem o pojemność 14,5 litra.

W rajdzie nie zabrakło myślenickiego akcentu. O to postarał się Franciszek Wołek, znany w mieście pasjonat motoryzacji i kolekcjoner. Uczestnikom zlotu zaprezentował swój najnowszy nabytek, którym jest 109-letni Metz.

Jego najnowszy nabytek w większości wykonany jest z drewna, nie ma prądnicy ani rozrusznika, a lampy są na gaz, karbid i naftę. Renowacja 109-letniego Metza zajęła myśleniczaninowi 7 lat. To najstarsze auto w mieście.

Wyposażony jest w wyjątkowy system napędowy, posiada bezstopniową, „cierną” skrzynię biegów, która uznawana jest za prototyp skrzyni automatycznej. Taki mechanizm od lat nie jest stosowany w motoryzacji. Na świecie pozostało kilka sprawnych egzemplarzy Metza.

Franciszek Wołek za swój pojazd z rąk burmistrza odebrał puchar okolicznościowy „Stare jest piękne”.

Komentarze (9)

 • mysleniczaninzdziada 14 sie 2021

  Trabant! Zawsze budzi sentyment mialem takiego w latach 70tych

  15 Odpowiedz
 • Ania 15 sie 2021

  Naprawdę nawet do zlotu zabytkowych aut musicie wplątać polityczne nagonki. Dajcie odpocząć, poogladajcie piękne bryczki bez politycznych barw

  17 5 Odpowiedz
 • 15 sie 2021

  A mnie się taka impreza bardzo podoba... mimo iż musial sie tam grubasek od szybow naftowych kręcić... wielkie uznanie dla ludzi z pasją, wkladajacych dużo pracy w to aby te zabytki wlasnie tak wyglądały. Oby więcej takich imprez.

  12 2 Odpowiedz
 • 14 sie 2021

  A mnie interesuje, jakie są poza politycznymi kryteria wjazdu na myślenicki rynek ?

  13 4 Odpowiedz
 • 14 sie 2021

  DeLorean'em to by się przejechał, ale wstecz....

  10 1 Odpowiedz

Zobacz więcej