Jawornik

Nowe przedszkole w Jaworniku będzie gotowe za rok. Podpisano umowę na jego budowę

Nowe przedszkole w Jaworniku będzie gotowe za rok. Podpisano umowę na jego budowę
Przedszkole mieści się w ponad stuletnim budynku, który znajduje się blisko drogi, a drzwi wejściowe prowadzą bezpośrednio na jezdnię.

Nowe przedszkole samorządowe powstanie w Jaworniku naprzeciwko szkoły podstawowej. Będzie kosztować ponad 5,5 mln zł, a jego budowa potrwa ponad rok

 

Nowy budynek przedszkola powstanie na działce nr 1316/10, naprzeciwko szkoły podstawowej. Inwestycja prowadzona jest przez gminę Myślenice i zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Całkowity koszt budowy wyniesie 5 545 520,00 zł, a jak informuje UMiG „przedszkole zostanie ukończone za ponad rok”.

We wtorek 7 września burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) podpisał umowę z wykonawcą - firmą Eko-Rem-Bud z Łabowej. Nadzór inwestorski przy budowie będzie sprawował Grzegorz Mirek.

- Mówimy o historycznej chwili dla społeczności Jawornika, a szczególnie tych najmłodszych obywateli. Po wielu latach oczekiwań w końcu będą mogli uczęszczać do nowego przedszkola i uczyć się w odpowiednich warunkach. Za nieco ponad rok powstanie nowe przedszkole – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Jak informuje UMiG: zgodnie z opracowaną dokumentacją przedmiotem inwestycji jest budynek przedszkola z oddziałem żłobkowym przewidziany dla 125 dzieci. Zaprojektowano przedszkole z czteroma oddziałami mogącymi przyjąć po 25 dzieci oraz oddział żłobkowy. Budynek zostanie wyposażony w pełne zaplecze kuchenne. Będzie obiektem parterowym z poddaszem użytkowym, przykryty dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 35 stopni. Bryła budynku w kształcie prostokąta. Budynek składa się z części dwukondygnacyjnej: parter i poddasze użytkowe.

 

Na przedszkole czekają od 2013 roku

W październiku 2019 roku kupno działki pod budowę przedszkola w Jaworniku wywołało jedną z gorętszych dyskusji w tej kadencji  między burmistrzem Jarosławem Szlachetką a radnym Tomaszem Wójtowiczem (WDG). Samorządowcy spierali się o to, czy placówkę powinno się budować według starego projektu, czy kupować działkę i wydać pieniądze na nowy?

Burmistrz proponował aby radni zaakceptowali projekt wydatku 300 tys. zł na zakup działki od tamtejszej parafii na której miałoby stanąć przedszkole. Z kolei radny Wójtowicz zwracał uwagę na to, że poprzednia rada przygotowała dokumentację (w tym projekt) rozbudowy szkoły podstawowej i budowy przedszkola w Jaworniku oraz, że wydawanie pieniędzy na nową działkę i rozpoczynanie procedury budowy od nowa nie jest dobrym pomysłem, „skoro można skorzystać z gotowych i opłaconych rozwiązań”.

W swoich wypowiedziach burmistrz Szlachetka podkreślał, że w poprzednich kadencjach wiele inwestycji gminnych było przeszacowanych. Jako dobry przykład podawał gminę Lanckorona, gdzie wójt wybudował przedszkole dla 80 dzieci za 2,5 mln zł w przeciągu roku.

Jak się okazuje potrzebę budowy przedszkola w Jaworniku rodzice zgłaszali po raz pierwszy w 2013 roku, kiedy pod ich petycją podpisało się kilkuset mieszkańców wsi. Radni poprzednich kadencji opracowali projekt rozbudowy szkoły podstawowej i budowy przedszkola, ale nie udało im się doprowadzić do jego realizacji.

Brak miejsca to nie jedyny problem z jakim na co dzień zmaga się dyrekcja placówki istniejącej w Jaworniku od 1963 roku. Przedszkole mieści się w ponad stuletnim budynku, który znajduje się blisko drogi, a drzwi wejściowe prowadzą bezpośrednio na jezdnię.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej