Edukacja

Jawornik. Oficjalne otwarcie przedszkola „Pod Jaworem”. Kosztowało ponad 7,5 mln zł, a jego budowa trwała dwa lata

Jawornik. Oficjalne otwarcie przedszkola „Pod Jaworem”. Kosztowało ponad 7,5 mln zł, a jego budowa trwała dwa lata
Fot. UMiG Myślenice

Potrzebę budowy przedszkola w Jaworniku rodzice zgłaszali po raz pierwszy w 2013 roku.

Radni poprzednich kadencji opracowali projekt rozbudowy szkoły podstawowej i budowy przedszkola, ale nie udało im się doprowadzić do jego realizacji.

Na początku kadencji obecny burmistrz doprowadził do zmiany projektu, a prace budowlane, które rozpoczęły się w 2021 r. właśnie dobiegły końca

 

Od nowego roku szkolnego dzieci z Jawornika będą mogły uczęszczać do nowego przedszkola samorządowego „Pod Jaworem”. Po 10 latach oczekiwania i trwającej 2 lata budowie, udało się zakończyć ten projekt.

Potrzebę budowy przedszkola w Jaworniku rodzice zgłaszali po raz pierwszy w 2013 r., kiedy pod ich petycją podpisało się kilkuset mieszkańców wsi. Radni poprzednich kadencji opracowali projekt rozbudowy szkoły podstawowej i budowy przedszkola, ale nie udało im się doprowadzić do jego realizacji.

W październiku 2019 roku kupno działki pod budowę przedszkola w Jaworniku wywołało jedną z gorętszych dyskusji w tej kadencji  , między burmistrzem Jarosławem Szlachetką (PiS) a radnym Tomaszem Wójtowiczem (WDG). Samorządowcy spierali się o to, czy placówkę powinno się budować według starego projektu, czy kupować działkę i wydać pieniądze na nowy?

Burmistrz proponował, aby radni zaakceptowali projekt wydatku 300 tys. zł na zakup działki od tamtejszej parafii, na której miałoby stanąć przedszkole. Z kolei radny Wójtowicz zwracał uwagę na to, że poprzednia rada przygotowała dokumentację (w tym projekt) rozbudowy szkoły podstawowej i budowy przedszkola w Jaworniku oraz, że wydawanie pieniędzy na nową działkę i rozpoczynanie procedury budowy od nowa nie jest dobrym pomysłem, „skoro można skorzystać z gotowych i opłaconych rozwiązań”.

W swoich wypowiedziach burmistrz Szlachetka podkreślał, że w poprzednich kadencjach wiele inwestycji gminnych było przeszacowanych. Jako dobry przykład podawał gminę Lanckorona, gdzie wójt wybudował przedszkole dla 80 dzieci za 2,5 mln zł w przeciągu roku.

Brak miejsca to nie jedyny problem, z jakim na co dzień zmagała się dyrekcja placówki istniejącej w Jaworniku od 1963 roku. Stare przedszkole mieściło się w ponad stuletnim budynku ulokowanym blisko drogi, a jego drzwi wejściowe prowadziły bezpośrednio na jezdnię.

 

Budowa trwała dwa lata, przedszkole kosztowało 7,5 mln zł

Umowę na budowę przedszkola z firmą Eko-Rem-Bud z Łabowej, burmistrz Jarosław Szlachetka podpisał we wrześniu 2021 r. Inwestycja miał być prowadzona dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jak w 2021 r. w notatce prasowej informowali przedstawiciele UMiG: „przedszkole zostanie ukończone za ponad rok, a całkowity koszt budowy wyniesie 5 545 520,00 zł”. Finalnie prace zakończyły się dwa lata później, a „pokrycie kosztów związanych zarówno z budową budynku przedszkola jak i wyposażenia, układu komunikacyjnego, parkingu wraz z całym zagospodarowaniem wyniosło blisko 7,5 mln zł”.

„Otwarcie Przedszkola pod Jaworem jest świętem całej społeczności lokalnej, ponieważ dopiero teraz mogę z całą stanowczością stwierdzić, że jako Gmina Myślenice zadbaliśmy o stworzenie dla dzieci warunków do edukacji na miarę XXI wieku” – podczas otwarcia, które odbyło się 25 sierpnia, mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Jarosław Szlachetka (PiS) na stanowisku burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 8%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 5%
 • poprawnie poprawnie 10%
 • przeciętnie przeciętnie 13%
 • nieudolnie nieudolnie 16%
 • fatalnie fatalnie 48%
 • Głosów: 4792

Przedszkole „Pod Jaworem” będzie mogło przyjąć 125 dzieci. Budynek wykonano metodą tradycyjną i składa się z dwóch kondygnacji. Wyposażony został w windę, kuchnię oraz jadalnię. Na parterze znajdują się sale przedszkolne wraz z łazienkami, szatnią, salą dydaktyczną, pomieszczeniami administracyjnymi i socjalnymi oraz toaletą dla niepełnosprawnych. Na poddaszu zlokalizowane są cztery sale przedszkolne z pełnym węzłem sanitarnym, kotłownia, toaleta pracownicza oraz magazyny. Budynek wyposażono we wszystkie instalacje sanitarne w tym klimatyzację, wentylację, centralne ogrzewanie gazowe oraz elektryczne i słaboprądowe. Z boku budynku znajduje się plac zabaw, poniżej miasteczko rowerowe, z kolei od strony drogi przebudowany został parking, wyznaczono przejście dla pieszych oraz zatokę autobusową.

Powiązane tematy

Komentarze (19)

 • 31 sie 2023

  Niech pan poseł oraz sołtys wsi Jawornik (w jednej osobie) odpowie na pytanie ile osób z nim powiązanych pracuje w nowym przedszkolu . Ja doliczyłem się czterech. Może ktoś ma lepsze info. Budują za nasze pieniądze, a potem zatrudniają swoich. Pisowska władza to moralne dno.

  65 12 Odpowiedz
 • 31 sie 2023

  Obecnie Przedszkole nr 3 jest dobijane przez burmistrza. Rodzicie, którzy zostawili w nim dzieci dowiedzieli się w zeszłym tygodniu, że ich placówka będzie czynna od 8 do 13. Pani naczelnik wydziału edukacji zwolniła lub przeniosła z tego przedszkola nauczycieli a teraz mówi, że placówka nie może istnieć ponieważ ich nie ma. To wszystko dzieje się pomimo braku zgody radnych na likwidacje placówki. Rodzice są opluwani przez burmistrza oraz jego radnych, nazywani krzykaczami i mieszani z błotem. To są PISowkie metody działania. Burmistrz kłamie, szkaluje i dąży po trupach do celu, żeby zlikwidować przedszkole a działkę pod nim sprzedać deweloperowi powiązanemu z władzą. WSTYD dla całych myślenic, że ich włodarz to człowiek bez zasad i honoru.

  65 16 Odpowiedz
 • 31 sie 2023

  I po co było wydawać tyle milionów skoro można to było zrobić dużo taniej, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na remont przedszkola na Zarabiu. Gdzie tu gospodarność?

  44 16 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  31 sie 2023

  o popatrzcie dało sie jak sie wybory zbliżają ludzie obudźcie sie nie głosujcie na pis

  37 14 Odpowiedz
 • 31 sie 2023

  Przedszkolaki z Zarabia pozdrawiają Burmistrza

  35 10 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...