Archiwalne Myślenice

Myśleniccy harcerze podczas jubileuszowego zlotu Andrzeja Małkowskiego. Kraków 1981 rok

Myśleniccy harcerze podczas jubileuszowego zlotu Andrzeja Małkowskiego. Kraków 1981 rok

„Dzielę się jedną z najważniejszych dla mnie fotografii, to ważny dokument dla mnie, dla harcerek i harcerzy, dla Hufca ZHP Myślenice, dla miasta Myślenice i dla harcerstwa polskiego”

– pisze Jerzy Fedirko,przewodniczący Hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich.

 

Jak opisuje myśleniczanin; jest rok 1981. W powietrzu czuć pierwszy powiew wolności, szczególnie na krakowskich Błoniach w dniach 18 - 20 września 1981 r. podczas jubileuszowego zlotu harcerskiego Andrzeja Małkowskiego, który odbył się w 70 rocznicę powstania harcerstwa.

Zwieńczeniem zlotu była defilada. Myślenicki akcent w tym wydarzeniu został uwieczniony na powyższej fotografii. To przemarsz 13. Myślenickiej Drużyny Starszoharcerskiej "LEGION" im. marszałka Józefa Piłsudskiego z Hufca ZHP Myślenice. Na czele (w długich spodniach) drużynowy harcmistrz Jerzy Fedirko.

Hufiec ZHP w Myślenicach działa od 109 lat. Swoim zasięgiem obejmuje cały powiat myślenicki, jednak obecnie tworzą go osoby z gmin Myślenice i Dobczyce, a łącznie jest ich ponad 250. Jednostka dzieli się na określone grupy wiekowe. Myślenicki hufiec podlega Chorągwi Krakowskiej, która zrzesza około 8 tys. członków ZHP z całego województwa małopolskiego.

„Najważniejsza rzecz nie tylko w harcerstwie, ale i w życiu to być dobrym człowiekiem i dać siebie drugiemu. To jest jedyne co mogę powiedzieć. Daj siebie innemu, daj radość, daj swoje doświadczenie, umiejętności, umiej słuchać, podaj rękę kiedy potrzeba, poradź”

- w rozmowie z Szymonem Jaskiem i Anną Ślęczką na stulecie harcerstwa mówił Jerzy Fedirko instruktor i były komendant Hufca Myślenice

Powiązane tematy

Furmanką lub busem
Archiwalne Myślenice 1

Furmanką lub busem

Trzemeśnia. Lata 20. ubiegłego wieku. Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Aleksandra Brożka, bagnisty plac przykościelny odwodniono i stał się on małym...

Komentarze (1)

Zobacz więcej