logo-web9
Myślenice

Zakaz instalacji pieców i palenia węglem w Myślenicach? Radni przegłosowali rezolucję

„Całkowity zakaz montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla" oraz "całkowity zakaz eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla i paliw węglopochodnych od 1 stycznia 2030 roku" – to zapisy rezolucji, którą dzisiaj przegłosowali radni miasta i gminy Myślenice

artykuł aktualizowany

Transmisję z obrad dzisiejszej sesji rady miejskiej na bieżąco można śledzić w tym miejscu.

Radni rozpatrzyli i podjęli projekt uchwały w sprawie rezolucji Rady Miejskiej w Myślenicach, adresowanej do Marszałka Województwa Małopolskiego, dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla dla obszaru administracyjnego miasta Myślenice z wyłączeniem sołectwa Chełm. Za głosowało 12 z nich, przeciw było 6, wstrzymało się 2, a jedna osoba była nieobecna. 

Rezolucja obejmuje "całkowity zakaz montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla" oraz "całkowity zakaz eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla i paliw węglopochodnych od 1 stycznia 2030 roku".

Jak czytamy w uzasadnieniu: 

"Myślenice od lat są uznawane za miejscowość wypoczynkową oraz zgodnie ze strategią są pozycjonowane jako 'strefa czasu wolnego'. Jakość powietrza w mieście w sezonie grzewczym nie koreluje z takim pozycjonowaniem. Zwłaszcza w dni charakteryzujące się niską wietrznością położenie miasta w kotlinie otoczonej z trzech stron wzniesieniami powoduje kumulowanie się zanieczyszczeń powietrza.

Utrzymujący się w sezonie grzewczym stan zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta Myślenice jest głównym czynnikiem wpływającym na podejmowanie kolejnych i zdecydowanych działań naszego samorządu w zakresie likwidacji smogu.

(…) Mając na uwadze obowiązki władz publicznych w kontekście jakości powietrza wynikające zarówno z prawa unijnego jak i prawa krajowego oraz przekroczenia norm jakościowych dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i bezno(a)pirenu, a także szkodliwy wpływ tych substancji na zdrowie, rada miejska w Myślenicach, wnosi o wprowadzenie zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla dla obszaru administracyjnego miasta Myślenice z wyłączeniem sołectwa Chełm, co podyktowane jest jego usytuowaniem na stromych zboczach góry Chełm zagrożonych osuwiskami. Zapewnia ono bardzo dobre przewietrzanie, ale stwarza problemy w postaci braku dostępu do sieci grzewczej. Mieszkańcy sołectwa w większości korzystają z kotłów na paliwa stałe” – czytamy w uzasadnieniu.

Uchwała stanowi podstawę do przygotowania przez Marszałka Województwa Małopolskiego, projektu uchwały antysmogowej obejmującej obszar miasta Myślenic do przyjęcia przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

Rezolucja obejmuje "całkowity zakaz montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla" oraz "całkowity zakaz eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla i paliw węglopochodnych od 1 stycznia 2030 roku".

Za (12) "projektem uchwały w sprawie rezolucji Rady miejskiej w Myślenicach, adresowanej do Marszałka Województwa Małopolskiego, dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla dla obszaru administracyjnego Miasta Myślenice z wyłączeniem sołectwa Chełm" głosowali: Grażyna Ambroży, Czesław Bisztyga, Halina Dyląg, Mirosław Fita, Wojciech Gablankowski, Andrzej Grzybek, Małgorzata Jaśkowiec, Piotr Motyka, Bogusław Stankiewicz, Wacław Szczotkowski, Stanisław Topa, Czesław Wierzba, przeciw (6): Józef Błachut, Jerzy Cachel, Eleonora Lejda-Kuklewicz, Kamil Ostrowski, Bogusław Podmokły, Tomasz Wójtowicz, wstrzymali się (2): Jan Podmokły, Wojciech Malinowski - nieobecna (1) Izabela Kutrzeba.

Głosowanie poprzedziła długa dyskusja. Jakie argumenty padały za i przeciw? Więcej na ten temat w artykule "Myślenice. Radni za wprowadzeniem zakazu palenia węglem w mieście. Jak argumentują swoją decyzję?" .

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!