Oświetlone cmentarze to świadectwo naszej pamięci. Tak wygląda myślenicka nekropolia po zmroku
- 1 listopada 2021
Złożone kwiaty i wieńce oraz tysiące zapalonych zniczy symbolizują pamięć o tych, którzy odeszli. Tego dnia rozświetlone nekropolie dają świadectwo naszej pamięci o zmarłych
Widok cmentarzy rozświetlonych przez znicze po zmroku to świadectwo naszej pamięci o tych, którzy odeszli. W tych dniach zostawiamy znicze również na grobach bohaterów i mogiłach o które nikt już nie dba. Palące się znicze tworzą niezwykłą atmosferę na cmentarzu komunalnym w Myślenicach. Niepowtarzalne ujęcia z tego miejsca wykonał Bartek Ziółkowski.
Według statystyk blisko 90 proc. Polaków w pierwszych dniach listopada nawiedza groby najbliższych, często pokonując setki kilometrów, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze, pomodlić się i spotkać z członkami rodziny.
W ubiegłym roku nie mieliśmy takiej możliwości, bowiem Dzień Wszystkich Świętych różnił się od poprzednich z jednego względu… cmentarze w całym kraju zostały zamknięte. Był to wynik restrykcji wprowadzanych przez rząd w ramach walki z koronawirusem. Wówczas decyzja zapadła przy 21 629 przypadkach zachorowań na covid i 202 chorych. W tym samym dniu (30 października) 2021 roku odnotowano blisko 10 tys. nowych przypadków, ale tym razem rząd nie wprowadził podobnych restrykcji.
W tym roku cmentarze są otwarte, a mieszkańcy powiatu myślenickiego odwiedzają je od piątku 29 października, aby porządkować groby bliskich oraz zapalić pierwsze znicze. Najwięcej osób odwiedzi groby dzisiaj, w poniedziałek 1 listopada.
To czas zadumy, refleksji i rozważań o śmierci. Zmrok sprzyja zadumie i zastanowieniu nad przemijaniem, życiem i śmiercią. W dniu Wszystkich Świętych nekropolie w całym kraju rozświetlają tysiące zniczy, które symbolizują naszą pamięć o zmarłych.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Arena mody się kończy ?
Świadectwo pamięci daje każdy sam sobie, każdego jednego dnia. A nie 1 listopada, wybierając się na pokaz mody cmentarnej, uczestnicząc w konkursie na najobficiej przyozdobiony grobowiec, plotkując i sztucznie uśmiechając się do innych ludzi, żeby po chwili ich obgadać.
Pamiętam jak za dziecka chodziło się z rodzicami porządkować groby przed świętem zmarłych wtedy większość grobów to były tzw. groby ziemne na co dzień zarośnięte trawą która była wyższa niż ja, w ostatnich dniach odwiedziłem sporo grobów i nigdzie nie znalazłem zarośniętych niezadbanych grobów. Jeśli masz jakiś grób którym się opiekujesz to i Ty podążasz za modą więc nie ma co marudzić. Najważniejsze że obecne cmentarze są przepiękne i to cały rok.
Ja tam nie widzę nic pięknego w labiryncie katalogowych, kamiennych pomników różnego rodzaju i różnej wielkości, z których coponiektóre się już zapadają. Najzabawniejszy ten postument z kolumnadą i aniołami w niemal ludzkiej skali - brakuje tylko tabliczki informacyjnej ile kosztował, bo to chyba najważniejsza informacja, jaka z niego bije po oczach... Festiwal kiczu. Ja tam wolę być skremowana i rozsypana w lesie.
Ale nie dasz nawet po śmierci czarnym zarobić???
Ani po śmierci ani przed śmiercią