Dobczyce

Tour de Konstytucja wróciła do Dobczyc. Owacja dla zawieszonej dyrektor szkoły, tłumy i wystąpienia zaproszonych gości

Tour de Konstytucja wróciła do Dobczyc. Owacja dla zawieszonej dyrektor szkoły, tłumy i wystąpienia zaproszonych gości
Fot. Piotr Jagniewski

W centrum Dobczyc odbyło się spotkanie z cyklu Tour de Konstytucja - „Przystanek na żądanie”. To ze względu na reperkusje jakie po jego czerwcowej edycji spotkały dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, która została zawieszona przez burmistrza

 

Pierwsza edycja tego wydarzenia odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach, a komentował ją m.in. minister edukacji i małopolska kurator oświaty. Przypomnijmy; w czerwcu w Dobczycach  odbywał się jeden z pikników o zasięgu ogólnopolskim w ramach cyklu spotkań pod nazwą "Tour de Konstytucja".

W jego efekcie w październiku burmistrz Dobczyc zawiesił w wykonywaniu obowiązków dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 1. To wynik udziału uczniów w tym wydarzeniu. Jak wyjaśniał Tomasz Suś; takie działanie było związane z decyzją rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli, a „obowiązek wynikał bezpośrednio z ustawy”.   

„Chcemy po raz kolejny pokazać, że Tour de Konstytucja jest dla każdego - także dla uczniów podstawówki - i nie ma nic wspólnego z polityką. Chcemy pokazać, że Tour de Konstytucja jest dla was! Mile widziany jest każdy. Nie zgadzasz się z nami? Przyjdź i pogadajmy. Dlatego właśnie jedziemy mocną ekipą do Dobczyc jeszcze raz. Tym razem na przystanek na żądanie”– tak niedziele wydarzenie promowali organizatorzy.

Spotkanie na dobczyckim Rynku otworzył Łukasz Płatek z KOD Myślenice. - Zgromadzenie ma charakter apolityczny. Poświęcone jest prawom i obowiązkom zapisanym w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. W wydarzeniu uczestniczą sędziowie i prokuratorzy, a to wyklucza jakiekolwiek zaangażowanie polityczne czy partyjne. Wydarzenie ma charakter panelu dyskusyjnego o konstytucji i ważności demokratycznych praw - mówił.

Gośćmi niedzielnego "Tour de Konstytucja" była m.in. Danuta Przywara (prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), Adam Bodnar (były Rzecznik Praw Obywatelskich), sędziowie: Igor Tuleya, Waldemar Żurek, Paweł Juszczyszyn, Piotr Gąciarek, Anna Głowacka i Maciej Czajka, prokurator Waldemar Starzak, Fryderyk Zoll (wykładowca Wydziału Prawa i Administracji UJ), Zbigniew Hołdys (muzyk i aktywista) oraz Leszek Wójtowicz (poeta i pieśniarz), aktor Andrzej Chyra i wielu innych.

Wśród zaproszonych gości znalazła się też Aleksandra Sutkowska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach, która została przywitana gromkimi brawami. 

Na dobczyckim Rynku nie zabrakło mieszkańców miasta oraz sąsiednich Myślenic i Niepołomic. Mieli ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej w rękach trzymali egzemplarze konstytucji, która była rozdawana przez wolontariuszy. Były Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar w swoim wystąpieniu wyraził wdzięczność, że zgromadzeni przynieśli ze sobą unijne flagi, bo jak mówił "nie ma sprzeczności między naszą konstytucją a traktatami unijnymi; naszą suwerennością a członkostwem w Unii Europejskiej".

Niektórzy przynieśli też transparenty na których widniały m.in. takie hasła jak: "Nauka konstytucji to nie polityka, to patriotyzm", „konstytucja – elementarz demokracji”, "Czarnek = średniowiecze intelektu", "stop politycznym represjom", "konstytucja zawiera treści niedostosowane do poziomu PiS", "plac wolności", "konstytucja". Zebrani rozmawiali z zaproszonymi gośćmi m.in. o prawach, obowiązkach i gwarancjach konstytucyjnych.

Organizatorami Tour de Konstytucja "przystanek na żądanie" jest KOD Małopolska, Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych i Tourdekonstytucja.pl.

Powiązane tematy

Wydobyć pamięć z dna jeziora
Reportaż 0

Wydobyć pamięć z dna jeziora

„Droginia to wyjątkowy kawałek miejsca na ziemi, to historia ważna dla lokalnego dziedzictwa kulturowego. Czas by zrozumieć, że wszyscy mieszkańcy zatopionej...

Komentarze (79)

 • 7 lis 2021

  ha ha ha mieszkańcy Dobczyc???? Chyba dawno nie byłem w Dobczycach, bo nie kojarzę ani jednej osoby ze zdjęć, a jestem rodowitym mieszkańcem "Koziarowa". Nie powiem bo w centrum było ciężko zaparkować samochód przed msza ale co się dziwić skoro połowa aut na rynku była z rejestracją KR i trochę mniej na warszawkich, Najlepsi to byli "krakusy" (3 pojazdy w tym jeden operator kamery" którzy zaparkowali na miejscu dla inwalidów na przeciw kościoła - oczywiście plakietki były, że inwalidzi ale...pozostawię to bez komentarza....

  56 32 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 7 lis 2021

  powiadasz ze skrybowie krolewskiego miasta siedzacy na zamku odnotuja ze to byl najazd na dobczyce? :) niezle wam sie tam ludu zwalilo na ta impreze a burmistrz byl?

  39 Odpowiedz
 • 7 lis 2021

  Pozdrawiam Panią, która przyszła z flagą biało-czerwoną, oczekiwała zakończenia spotkania twierdząc, że " Dobczyce są jej miastem i ona nie życzy sobie takich manifestacji'. Uczestników nazywała pseudopolakami i złodziejami.

  44 16 Odpowiedz
 • 7 lis 2021

  nad tym najazdem czuwała niewiasta z białymi koralikami w ręce

  26 2 Odpowiedz
 • 7 lis 2021

  Jest reakcja i powinna być tak długo, aż wszyscy ## z PiSu uświadomią sobie, że nie da się ludziom zabronić czegoś co jest po prostu ich prawem. Tu nie chodzi tylko o Konstutucję; to co zarządzi banda świrów zza biurka kosztowuje wszystkich, a parę dni temu zgon młodej dziewczyny. ANI JEDNEJ WIĘCEJ. To wy zabijacie!!! Gdzież ten nasz poseł teraz obrońca życia???

  Kretyni, łgarze, niszczą ten kraj, to niszczenie widać nie tylko po tym że umierają ludzie przez chore prawo, widać też po cenach i rosnących opłatach. Ja w każdym bądź razie nie dość że nierobów, to do tego jeszcze złodziei z życiem ludzkim na sumieniu finansować dłużej nie zamierzam.

  41 36 Odpowiedz

Zobacz więcej