Polityka

Wojewoda powołał małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Trzeci raz w ciągu miesiąca

Wojewoda powołał małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Trzeci raz w ciągu miesiąca
Fot. fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Decyzją wojewody małopolskiego Łukasza Kmity Piotr Turkiewicz został małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. To trzeci konserwator powołany w przeciągu ostatniego miesiąca

 

Jak informuje biuro wojewody; na wniosek generalnego konserwatora zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego dr. Jarosława Sellina wojewoda małopolski Łukasz Kmita (PiS) na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr. inż. arch. Piotra Turkiewicza.

W drugiej połowie stycznia Dominika Długosz została powołana na to stanowisko. „Nie tylko opieka nad zabytkami, ale także ich aktywna i bezkompromisowa ochrona” – na temat pracy konserwatora mówił wojewoda Łukasz Kmita (PiS). Kolejnego dnia nowa konserwator przestała pełnić obowiązki, a na jej miejsce powołano kolejną, tym razem została nią Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. Od 4 lutego zastępuje ją dr inż. arch. Piotr Turkiewicz.

Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki oraz podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej na Politechnice Krakowskiej im. T. Kościuszki. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, gdzie dotychczas prowadził Pracownię Projektowania Architektonicznego. Jest autorem licznych projektów z zakresu architektury, wystawiennictwa oraz wnętrz realizowanych m.in. dla takich instytucji jak Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Instytut Cervantesa.

„Zarówno od wszystkich wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, jak i od każdej jednostki administracji zespolonej oczekuję sprawnego i skutecznego prowadzenia spraw. Ma to szczególne znaczenie w tak ważnym obszarze, jakim jest ochrona zabytków” – w komunikacie urzędowym zapowiada wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Właśnie tak pojmuję funkcję małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Szczególnie tu, w Małopolsce, mamy przekonanie, że zabytki są naszym dobrem narodowym i jakie takie podlegają szczególnej i bezwarunkowej ochronie. Moje zainteresowania naukowe i dotychczasowe doświadczenie zawodowe koncentrowały się właśnie wokół szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego. Dołożę wszelkich starań, aby miało ono należytą ochronę” – od takich słów swoją pracę rozpoczyna Piotr Turkiewicz.

Pracę którego posła "ziemi myślenickiej" oceniasz najlepiej?

 • Joanny Bobowskiej (PO)
 • Władysława Kurowskiego (PiS)
 • Marka Łatasa (PiS)
 • Leszka Murzyna (LPR)
 • Jarosława Szlachetki (PiS)
 • Zobacz wyniki
 • Joanny Bobowskiej (PO) Joanny Bobowskiej (PO) 30%
 • Władysława Kurowskiego (PiS) Władysława Kurowskiego (PiS) 8%
 • Marka Łatasa (PiS) Marka Łatasa (PiS) 21%
 • Leszka Murzyna (LPR) Leszka Murzyna (LPR) 12%
 • Jarosława Szlachetki (PiS) Jarosława Szlachetki (PiS) 29%
 • Głosów: 73

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej