Polityka

Wojewoda powołał wojewódzką konserwator zabytków. Kolejnego dnia przestała nią być

Wojewoda powołał wojewódzką konserwator zabytków. Kolejnego dnia przestała nią być
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Dr inż. arch. Dominika Długosz została nową Małopolską Wojewódzką Konserwator Zabytków. „Nie tylko opieka nad zabytkami, ale także ich aktywna i bezkompromisowa ochrona” – na temat pracy konserwatora mówił wojewoda Łukasz Kmita (PiS)

Kolejnego dnia nowa konserwator przestała pełnić obowiązki, a na jej miejsce powołano kolejną

We wtorek 18 stycznia sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin skierował do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wniosek o powołanie na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr inż. arch. Dominiki Długosz.

Kolejnego dnia odpowiadając na wniosek, wojewoda Łukasz Kmita powołał Dominikę Długosz na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków (na podst. art. 91 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) z dniem 20 stycznia 2022 r.

Dotychczas Doktor Dominika Długosz pełniła funkcję Zastępcy Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie na tym stanowisku i życzę powodzenia w kierowaniu Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Kraków i Małopolska są pełne zabytków. To nasze szczególne dziedzictwo. Dlatego jego ochronę traktuję priorytetowo. Inwestycje budowlane muszą być realizowane z poszanowaniem zabytków. Trzeba skutecznie przeciwdziałać wszelkim próbom ich zniszczenia. Tu potrzeba silnej ręki konserwatora i takie są moje oczekiwania: nie tylko opieka nad zabytkami, ale także ich aktywna i bezkompromisowa ochrona, a przy tym sprawny i dobrze zorganizowany urząd

– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita (PiS).

Dr inż. arch. Dominika Długosz pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie od 12 lat. Pracę w WUOZ rozpoczęła od stanowiska inspektora ds. zabytków nieruchomych. Od 2018 r. zajmowała stanowisko zastępcy małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

20 stycznia 

Kolejnego dnia biuro prasowe wojewody wydało komunikat, że Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk będzie pełnić obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jak się okazuje na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego,  dr. Jarosława Sellina wojewoda małopolski Łukasz Kmita (PiS) powołał Joannę Florkiewicz-Kamieniarczyk na pełniącą obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków "po tym, jak dr inż. arch. Dominika Długosz z powodów osobistych złożyła rezygnację ze stanowiska" - czytamy w informacji prasowej.

Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk jest wieloletnią dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Całe swoje zawodowe życie związała z rewaloryzacją krakowskich zabytków.

W okresie kierowania przez Joannę Florkiewicz-Kamieniarczyk Wydziałem Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego od 2009 roku jednostka ta obsłużyła i rozliczyła ponad 1600 zadań konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych w obiektach zabytkowych Krakowa objętych finansowaniem z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a w wielu przypadkach także z innych źródeł krajowych i funduszy europejskich.

 

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • 20 sty 2022

  Proponuje nazać jakieś rodnfo py”rędzin pisowski”

  4 3 Odpowiedz
 • 21 sty 2022

  aktualizacja : Pani konserwator wojewodzki została odwołana po 1 dniu.
  Brawo PiS.

  9 Odpowiedz
 • 21 sty 2022

  Jak słucham w mediach, za mało spisiała. Dała temu wyraz z mediach społecznościowych.A powinna nauki pobierać u Barbary Nowak Oj PIS nie ma szczęscia do wojewódzkich konserwatorów zabytków w Krakowie.. A pan Janczykowski tak szybko się przenicował a i tak wyleciał. Ja proponuję Marka Suskiego na konserwatora w Krakowie.

  9 Odpowiedz
 • 21 sty 2022

  A odprawa się należy?

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ekomaniacy w gminie Sułkowice
Sułkowice 0

Ekomaniacy w gminie Sułkowice

W 2023 roku na terenie Gminy Sułkowice realizowany był projekt pn. „Ekomaniacy w Gminie Sułkowice”, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środo...