Krzyszkowice

Światła na Zakopiance w Krzyszkowicach? Starosta i wicestarosta: „Mamy prawo domagać się tymczasowego rozwiązania”

Światła na Zakopiance w Krzyszkowicach? Starosta i wicestarosta: „Mamy prawo domagać się tymczasowego rozwiązania”
Fot. Piotr Jagniewski

Starosta i wicestarosta zapowiadają działania w sprawie montażu tymczasowej sygnalizacji świetlnej na Zakopiance w Krzyszkowicach, w miejscu gdzie ma powstać opóźniający się tunel.

„Jako sygnatariusz porozumienia, który dokłada do budowy 2 mln zł, mamy prawo domagać się zastosowania tymczasowego rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo mieszkańców.

(…) Ze względu na niedotrzymanie terminu i obietnic składanych publicznie, montaż tymczasowej sygnalizacji świetlnej jest koniecznym rozwiązaniem”

– mówią Józef Tomal i Rafał Kudas (FZM).

 

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że plany GDDKiA dotyczące rozpoczęcia prac nad budową tunelu w Krzyszkowicach mają kolejne opóźnienie. Ciężki sprzęt na teren budowy miał wjechać w 2023 roku, a prace potrwać do 2025. 

Termin jednak ulega zmianie, ponieważ GDDKiA natknęła się m.in. na trudności ze znalezieniem nowej lokalizacji dla zabytkowej zabudowy i uzgodnieniem miejsca jej przeniesienia z konserwatorem zabytków oraz boryka się „brakiem zgody właścicieli działek prywatnych na wykonanie niezbędnego rozpoznania geologicznego na ich posesjach”. Efekt? W optymistycznym wariancie tunel w tym miejscu może zostać oddany w 2026 roku.

Mieszkańcy zamiast czekać proponują tymczasową sygnalizację świetlną. Jak poinformowała nas Bożena Góra, inicjatorka protestu w 2020 r. i blokady Zakopianki oraz założycielka ruchu społecznego „Wyjdźmy na pasy, chcemy bezpiecznie żyć”. Jego członkowie wracają do pomysłu zamontowania przed przejściem sygnalizacji świetlnej, takiej jak przy wylocie ul. Sobieskiego w Myślenicach.

- Chcemy, aby do czasu oddania tunelu do użytkowania została zamontowana tymczasowa sygnalizacja świetlna, która przełoży się realnie na poprawę bezpieczeństwa i ułatwi codzienne życie mieszkańców Krzyszkowic. Jak mówi to czas, aby poznać opinie mieszkańców na ten temat - mówi Bożena Góra. 

Czy do czasu wykonania tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, w tym miejscu powinna znaleźć się sygnalizacja świetlna?

 • zdecydownie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydownie tak zdecydownie tak 68%
 • raczej tak raczej tak 7%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 4%
 • raczej nie raczej nie 5%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 17%
 • Głosów: 855

Temat podchwycili politycy ze starostwa powiatowego w Myślenicach zamieszczając w sieci wpis i zdjęcie z siedziby GDDKiA. Jak w mediach społecznościowych informują: „na prośbę i z inicjatywy starostów, odbyło się spotkanie m.in. z zastępcą dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA Robertem Jakubiakiem”.

Podczas niego Józef Tomal i Rafał Kudas (FZM) mieli przedstawić postulaty mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa na Zakopiance w Krzyszkowicach oraz pomysł montażu tymczasowej sygnalizacji świetlnej. Jak relacjonują swoją rozmowę „niestety nastawienie do tego rozwiązania jest negatywne, z uwagi na ewentualne ‘zakorkowanie’ drogi”.

„Jako sygnatariusz porozumienia, który dokłada do budowy 2 mln zł., mamy prawo domagać się zastosowania tymczasowego rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo mieszkańców. Nie podzielam opinii GDDKiA, ponieważ taka sygnalizacja funkcjonuje już na ul. Sobieskiego w Myślenicach i nie powoduje znaczących utrudnień w ruchu drogowym. Według mnie, pomysł montażu tymczasowej sygnalizacji świetlnej w Krzyszkowicach jest bardzo dobrym rozwiązaniem” – pisze starosta Józef Tomal (FZM).

Politycy zapowiadają, że będą oczekiwać zmiany decyzji dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasza Pałasińskiego dotyczącego zamontowania tymczasowej sygnalizacji świetlnej. „Dla mnie znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo i życie mieszkańców Krzyszkowic oraz Jawornika niż to, że kierowcy jadący zakopianką postoją kilka minut dłużej w korku” – swoje zdanie wyraża wicestarosta Rafał Kudas (FZM).

„Ze względu na niedotrzymanie terminu i obietnic składanych publicznie, montaż tymczasowej sygnalizacji świetlnej jest koniecznym rozwiązaniem, gdyż zmobilizuje to osoby decyzyjne w tej inwestycji do jak najszybszego rozpoczęcia prac i ich pozytywnego zakończenia, na co od lat czekają mieszkańcy” – czytamy w dalszej części ich wpisu.

Czy lokalnym politykom uda się doprowadzić do budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach?

 • TAK TAK 26%
 • NIE NIE 74%
 • Głosów: 1436

We wrześniu 2020 r. w siedzibie starostwa wspomniani politycy jako pierwsi podpisali się pod trójstronnym porozumieniem w sprawie budowy tunelu w Krzyszkowicach pomiędzy GDDKiA, starostwem i gminą. Jak czytaliśmy w porozumieniu; szacunkowy koszt budowy tunelu w Krzyszkowicach wyniesie 34 mln zł. Inwestorem jest GDDKiA, która na ten cel wykłada 31,5 mln zł, natomiast powiat dokłada 2 mln, a gmina Myślenice 0,5 mln zł.

Powiązane tematy

Komentarze (38)

 • 10 sie 2022

  PIS niczego nie wybuduje. Wystarczy zobaczyć ile opóźnienia ma już tunel pod Zakopianką. Oni tylko planują i robią koncepcje po to żeby mydlić ludziom oczy. Czemu teraz na Zakopiance poseł Kurowski i burmistrz Szlachetka nie zrobią konferencji? Przecież to ludzie z ich partii "podejmują decyzje" w tej sprawie.

  62 10 Odpowiedz
 • Mariusz Marioosz 10 sie 2022

  Jakoś w Myślenicach są światła na Sobieskiego i tam nie obawiali się zakorkowania drogi.

  56 2 Odpowiedz
 • 10 sie 2022

  Musza powstac swiatla, wyjechac teraz z Krzyszkowic bez kolizji graniczy z cudem, to nie jest przejazd na te czasy i na taka ilosc samochodow

  52 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 sie 2022

  Światła powinny tam powstać już dawno. Czekać na bezkolizyjne skrzyżowanie w tym miejscu to proszenie się o wypadek.

  50 8 Odpowiedz
 • mirek@ 10 sie 2022

  Dobrze ze panowie coś chcą działać ale czemu dopiero teraz?

  34 3 Odpowiedz

Zobacz więcej